خشم پاکستان از کتاب آموزش جنسی برای مسلمانان

Image caption دکتر مبین اختر می گوید صحبت کردن درباره روابط جنسی به هیچ وجه با اسلام منافات ندارد

دکتر مبین اختر سعی دارد پاکستانی ها را در زمینه مسائل جنسی آموزش دهد، اما آخرین تلاش های او در این باب جنجال برانگیز شده است.

هدف از انتشار کتاب او به نام آموزش جنسی برای مسلمانان، آموزش رابطه جنسی، آنهم به شکلی سازگار با تعالیم اسلامی است. دکتر اختر ۸۱ ساله می گوید صحبت نکردن درباره روابط جنسی در پاکستان عوارضی جدی به همراه دارد. او که یک روانپزشک است می گوید خودش شاهد چنین عارضه هایی بوده و به همین علت هم احساس کرده نوشتن کتابی در این مورد ضرورت دارد.

او می گوید: "مشکل بزرگی در کشور ما وجود دارد. وقتی نوجوانان، به خصوص پسرها، به سن بلوغ می رسند و با تغییرات ناشی از دوران بلوغ روبرو می شوند، گمان می کنند این تغییرات نتیجه نوعی بیماری است. آنها شروع به استمناء می کنند، اما به ایشان گفته می شود که این کار برای سلامتی بسیار خطرناک است و علاوه بر آن گناهی بزرگ است."

"تصورات غلط"

دکتر اختر می گوید با مواردی روبرو شده که نوجوانانی که به درستی نمی دانسته اند چه اتفاقی در بدنشان در حال روی دادن است، دچار افسردگی شده اند و حتی بعضا دست به خودکشی زده اند.

Image caption "آموزش جنسی برای مسلمانان" نام نسخه انگلیسی کتاب است و نسخه اردوی کتاب "مشکلات ویژه جوانان" نام دارد

او می گوید: "من خودم شخصا با نگرانی های زیادی این دوره را پشت سر گذاشتم، و هیچکس نیست که به شما واقعیت موضوع را توضیح دهد و بگوید که این تصورات اشتباه است. تنها زمانی که وارد دانشکده پزشکی شدم به غلط بودن این تصورات پی بردم."

او می گوید حتی همین حالا هم بسیاری از پزشکان در پاکستان در مورد مسائل جنسی آزادانه صحبت نمی کنند، و معلمان و والدین از حرف زدن درباره آن خجالت می کشند. در مدارس دولتی هیچگونه آموزش جنسی ارائه نمی شود.

دکتر اختر می گوید در فرهنگ محافظه کار پاکستان باز کردن موضوع رابطه جنسی کاری پسندیده به حساب نمی آید و علاوه بر آن این طور احساس می شود که چنین کاری ممکن است جوانان را به رفتارهای "غیر اسلامی" تشویق کند.

او می گوید: "وقتی از من می پرسند از چه سنی باید آموزش جنسی را آغاز کرد، پاسخ من این است که از زمانی که کودک زبان باز می کند باید این کار را شروع کرد. همان طور که نام اعضایی مانند دست، چشم، گوش و بینی را به آنها می گوییم، اسم اعضای تناسلی را هم باید یادشان بدهیم. وقتی کمی بزرگتر می شوند و در مورد نحوه بچه دار شدن سوال می کنند باید واقعیت را گفت. این کار کودک را از لحاظ جنسی فعال و یا بی اخلاق نمی کند."

دکتر اختر می گوید صحبت کردن در مورد رابطه جنسی هیچ منافاتی با اسلام ندارد. او می گوید بهترین راه برای فهماندن این مسأله به مردم نوشتن کتابی بود که هم مسائل جنسی ابتدایی را آموزش دهد و هم حاوی اطلاعاتی در مورد نگاه اسلام به این موضوع باشد.

دکتر اختر می گوید: "وقتی مطالعه قرآن، قوانین اسلامی و نظرات روحانیون در این زمینه را شروع کردم، متوجه شدم در اسلام مباحثات بسیار زیادی در مورد روابط جنسی وجود دارد، تا حدی که انسان را متعجب می کند. از حضرت محمد هم حدیث هایی در مورد مسائل جنسی وجود دارد، و بنا بر منابع تاریخی او، به دقت به سوالات مردم در این زمینه پاسخ می داده، و این شامل سوالات زنان هم می شده است."

متن کتاب دکتر اختر پر از نقل قول از حضرت محمد و نیز قرآن است، و این یک نمونه آن است: "در ماه رمضان شب ها اجازه دارید با زنانتان همبستر شوید. آنها از لباس تنتان به شما نزدیکترند، و شما نیز برای آنان چنین هستید." (قرآن، سوره بقره، آیه ۱۸۷)

"پزشک شیاد"

دکتر اختر از جمله به مسائلی نظیر استمناء، مشکلات زناشویی و همچنین نحوه انجام غسل جنابت برای آقایان هم می پردازد. ولی کتاب او نارضایتی بسیاری از پاکستانی ها را به همراه داشته است.

Image caption کودکان پاکستانی به هیچگونه آموزش جنسی دسترسی ندارند

او سعی کرد عنون کتاب را قدری تلطیف کند. "آموزش جنسی برای مسلمانان" نام نسخه انگلیسی کتاب است و نسخه اردوی کتاب "مشکلات ویژه جوانان" نام دارد. اما حتی این هم برای آرام کردن برخی کافی نبوده است.

او می گوید: "من چند بار تهدید شده ام. حتی بعضی پزشکان دیگر مرا به تکروی و شیادی متهم کرده اند. یک سیاستمدار محلی مرا به داخل دفتر کار خود کشید و گفت کار من تشویق هرزه‌نگاریست. من برای او توضیح دادم که اصلا چنین کاری نمی کنم."

دکتر اختر می گوید کتابفروشی های بسیار کمی مایل هستند کتاب او یا روزنامه ای که آن را تبلیغ کند را برای فروش بگذارند.

او می گوید: "واکنش بسیار ناراحت کننده ای است. بی اطلاعی در زمینه مسائل جنسی باعث بروز ناراحتی های روانی بی دلیل در عده زیادی از جوانان ما می شود و ما باید این وضع را تغییر دهیم. حرف من فقط این است که باید مردم را تدریجا و با ظرافت آموزش دهیم، ولی در حال حاضر حتی این کار را هم نمی کنیم."

مطالب مرتبط