به روز شده:  05:49 گرينويچ - سه شنبه 25 ژانويه 2011 - 05 بهمن 1389

روسیه

مدودف: عاملان انفجار فرودگاه مسکو مجازات می شوند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه قول داده است که عاملان انفجار مرگبار فرودگاه بین المللی دوموددوو شناسایی و تنبیه خواهند شد.

وقوع یک انفجار در فرودگاه بین المللی دوموددوو، پر رفت ‌و آمدترین فرودگاه در مسکو، پایتخت روسیه دهها کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، بر اثر این انفجار بیش از سی نفر کشته و بیش از یکصد تن دیگر زخمی شده‌اند.

مقام های روسیه گفته اند که این انفجار ناشی از "یک حمله تروریستی" بوده و در این ارتباط، سه فرد مظنون تحت تعقیب قرار دارند.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که عامل انفجار در سالن انتظار پروازهای ورودی فرودگاه یک بمبگذار انتحاری بوده است.

آقای مدودف با اشاره به حملات مشابه گفت که باید تدابیر امنیتی و مقرراتی که برای پیشگیری از این حوادث تنظیم و اجرا شده مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

خبرنگار امور امنیتی بی بی سی می گوید به احتمال قوی پیکارجویان منطقه قفقاز به عنوان مظنونان اولیه این انفجار معرفی خواهند شد.

بعد از وقوع این حادثه، آقای مدودف نشستی اضطراری با مقامات ارشد روسیه داشت و دستور داد تا تمهیدات امنیتی بیشتری در سراسر مسکو به اجرا گذاشته شود.

نقشه روسیه

خبرنگار امنیتی بی بی سی می گوید به احتمال قوی پیکارجویان قفقاز شمالی به عنوان مظنونان اولیه این انفجار معرفی خواهند شد

به گزارش استیو روزنبرگ، خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو، نیروهای پلیس در سراسر این شهر به حالت آماده باش درآمده‌اند و هر شیء مشکوکی را در شبکه حمل و نقل مسکو بازرسی می‌کنند.

مارک گرین، از شهروندان بریتانیا که کمی قبل از انفجار، با پرواز هواپیمایی بریتانیا وارد این فرودگاه شده بود، به بی‌بی‌سی گفت که در زمان انفجار، هزاران نفر در محوطه تحویل بار فرودگاه بودند تا چمدان‌هایشان را تحویل بگیرند و یا به پاسپورت‌هایشان مهر ورود به روسیه زده شود.

خبرنگار خبرگزاری روسی ریانوستی که از محل فرودگاه دوموددوو گزارش می‌داد، گفت که دود غلیظی در محوطه‌ای که انفجار رخ داده است، دیده می‌شود.

پس از وقوع انفجار، گروه‌های امداد و نجات به محل اعزام شدند و کمک به آسیب دیدگان از این انفجار را آغاز کردند.

فرودگاه دوموددوو در چهل کیلومتری جنوب شرق مرکز مسکو قرار دارد و بسیاری از پروازهای بین المللی از مسکو، از این فرودگاه انجام می شود.

سالانه بیش از بیست میلیون سفر از طریق این فرودگاه صورت می گیرد.

در ماه مارس گذشته، دو انفجار انتحاری در متروی مسکو چهل کشته و بیشتر از هشتاد مجروح بر جای گذاشت. این انفجارها توسط دو بمبگذار انتحاری از داغستان انجام شد.

آمریکا، اتحادیه اروپا، ایران و سازمان ملل متحد حمله انتحاری در فرودگاه مسکو را محکوم کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.