به روز شده:  12:56 گرينويچ - دوشنبه 24 ژانويه 2011 - 04 بهمن 1389

خاورمیانه

حمله تشکیلات خودگردان فلسطینی به شبکه الجزیره برای افشای اسناد مذاکره با اسرائیل

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

انتشار مدارکی مبنی بر اعلام آمادگی مذاکره‌کنندگان فلسطینی به دادن امتیازهایی بی‌سابقه به اسرائیل برای صلح، خشم و واکنش تند احزاب و گروه‌های اصلی فلسطینی را به دنبال داشت.

بر اساس مدارکی که توسط شبکه تلویزیونی الجزیره منتشر شده است، نمایندگان فلسطینی در مذاکرات صلح با اسرائیل، حاضر بودند بخش‌های زیادی از بیت‌المقدس شرقی را در اختیار اسرائیل قرار دهند.

مقامات گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارند، گفته‌اند که این مدارک نشان می‌دهد که "مقامات فلسطینی در برابر اقدامات اشغالگرانه اسرائیل تسلیم شده‌اند."

این در حالی است که مقام های تشکیلات خودگردان فلسطینی، واکنش خشم آلودی نسبت به انتشار اسناد و مدارک مربوط به مذاکرات صلح توسط شبکه الجزیره نشان داده اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است انتشار این مدارک امکان دستیابی به توافق را نه غیرممکن، بلکه دشوارتر می کند.

"خشم"

مقام های فلسطینی، شبکه الجزیره مستقر در قطر را به "همسویی با اسرائیل" متهم کرده اند و علیه امیر قطر موضع گیری کرده اند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی که به قاهره سفر کرده گفته است این اسناد، مواضع طرف اسرائیلی را به عنوان مواضع طرف فلسطینی نشان می دهد.

آقای عباس گفته است تشکیلات خودگردان فلسطینی هیچ گاه جزئیات مذاکره با اسرائیل را از کشورهای عربی همسایه خود پنهان نکرده است.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی هم که در اسناد و مدارک منتشر شده، نام او بارها آمده، در واکنش گفته است این اسناد و مدارک، حاوی دروغ هایی هستند.

شبکه تلویزیونی الجزیره

گروه فتح از اعضایش خواسته است تا در مقابل دفتر شبکه تلویزیونی الجزیره در رام‌الله تجمع کنند

او گفته است طرف فلسطینی چیزی برای مخفی کردن ندارد.

یاسر عبد ربه، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطینی، حاضر نشده است که در باره صحت و واقعی بودن این مدارک اظهارنظر کند.

او امیر قطر را متهم به راه انداختن جنگ تبلیغاتی علیه تشکیلات خودگردان فلسطینی کرده است.

مسولان فتح، حزب تحت رهبری محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم روی وبسایت اینترنتی این گروه، از اعضای فتح خواسته‌اند تا در مقابل دفاتر شبکه تلویزیونی الجزیره در رام‌الله تجمع کنند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی چند بار فعالیت الجزیره در مناطق فلسطینی را پیش از این ممنوع کرده بود.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در کرانه باختری، مقامات فتح و تشکیلات خودگردان فلسطینی در این منطقه در تلاش هستند تا میزان آسیب و خسارات ناشی از انتشار این مدارک را محدود کنند.

"امتیازهای بی سابقه"

شبکه تلویزیونی عربی الجزیره، روز یکشنبه، سوم بهمن، مدارکی را منتشر کرد که نشان می‌دهد مذاکره‌کنندگان فلسطینی در اقدامی بی‌سابقه پیشنهاد داده‌اند تا تمام شهرک‌های یهودی‌نشین، به جز یکی از آنها، در بیت‌المقدس شرقی در اختیار اسرائیل باقی بماند.

بی‌بی‌سی هنوز نتوانسته است بطور مستقل صحت این مدارک را تایید کند.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی

آقای عریقات افشاگری های الجزیره را "یک مشت دروغ" خوانده است

شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است که مدارک منتشر شده، بخشی از بیش از هزار و ششصد مدرک محرمانه‌ای است که از ملاقات‌ها، ایمیل‌ها و مکالمات مقام‌های فلسطینی، اسرائیلی و آمریکایی در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میلادی به‌دست آورده است.

بر اساس گزارش‌ها، در روزهای آینده، بخش‌های بیشتری از این مدارک منتشر خواهد شد که جزئیات پیشنهاد مذاکره‌کنندگان فلسطینی به اسرائیل درباره حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمینشان را هم شامل می‌شود.

گفته شده است که سطح همکاری‌‎های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی هم در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی که نام او در بسیاری از این اسناد آمده است، روز یکشنبه در تلویزیون الجزیره ظاهر شد و طرح چنین پیشنهاداتی را قاطعانه تکذیب کرد.

آقای عریقات این افشاگری را "یک مشت دروغ" خواند.

بر اساس این مدارک، مذاکره‌کنندگان اسرائیل، پیشنهادات طرف فلسطینی برای سازش را رد کرده‌اند.

شهرک هایی که مقامات تشکیلات فلسطینی در مورد آنها "پیشنهاد مصالحه داده اند":‌

شهرک هایی امکان مذاکره در مورد آنها وجود دارد: ‌۱. فرنچ هیل: جمعیت ۷۰۹۹ ؛ ۲. پیسگات زیو:‌ جمعیت ۴۲۱۱۵ ؛ ۳. نیو یاکوف: جمعیت ۲۰۳۸۳ ؛ ۴. رامات شلومو: جمعیت ۱۵۱۲۳ ؛ ۵. راموت آلون: جمعیت ۴۲۲۴۶؛ ۶. گیلو:‌ جمعیت ۲۶۹۲۹؛ ۷. تالپویت شرقی:‌ جمعیت ۱۲۱۸۶؛ ۸. رامات اشکول:‌ جمعیت ۳۳۸۸؛

شهرک هایی که امکان مذاکره در مورد آنها نیست: ‌۹. هار هوما:‌ جمعیت ۹۶۱۵ (شامل جمعیت گیوات هاموتوس)؛ ۱۰. ماله آدومیم: جمعیت ۳۴۳۲۴؛ ۱۱. آریل: جمعیت ۱۷۵۵۹

منبع:‌ دفتر هماهنگی امور انساندوستانه، الجزیره، اداره مرکزی آمار اسرائیل، موسسه مطالعات اسرائیلی جورازلم

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.