وضعیت بیت المقدس در اسناد فاش شده شبکه الجزیره

بیت المقدس
Image caption شهر بیت المقدس در روند صلح میان فلسطینیان و اسراییلی ها نقش محوری دارد

اسناد فاش شده تشکیلات خودگردان فلسطینی نشان می دهد که وضعیت شهر بیت المقدس در روند صلح میان فلسطینیان و اسراییلی ها نقش محوری دارد.

بیت المقدس تنها یک شهر نیست و برای پیروان ادیان ابراهیمی، حائز اهمیت فراوانی است. بیت المقدس کانون توجه ادیان یهودیت، مسیحیت و اسلام است و بدین ترتیب این شهر امروز، نمادی از هویت ملی یهودیان و فلسطینیان است.

بیت المقدس بین سالهای ۱۹۴۹ تا ۱۹۶۷ به دو بخش غربی تحت تصرف اسرائیل و شرقی تحت تصرف اردن قرار داشت. پس از جنگ شش روزه اسراییل و اعراب در سال ۱۹۶۷ بود که اسرائیل بیت المقدس شرقی را به همراه اراضی کرانه غربی رود اردن تحت اشغال نظامی خود در آورد.

اشغال این سرزمین ها برای فلسطینیان و بسیاری دیگر از اعراب فاجعه بار بود. با این حال، بسیاری از اسرائیلی ها به اشغال بیت المقدس شرقی و گرفتن کنترل بر تمام آن شهر و همچنین سرزمینهای کرانه غربی به عنوان چیزی شبیه یک معجزه نگاه می کردند.

تندروهای اسرائیلی از همان زمان می گفتند که بیت المقدس را دیگر پس نخواهند داد و کار شهرک سازی غیر قانونی در سرزمین هایی را که تحت اشغال نظامی خود در آورده بودند شروع کردند.

بسیاری از این شهرک ها را اسرائیلی ها به صورت نیم دایره ای به دور بیت المقدس شرقی ساخته اند تا بخش عرب نشین شهر را بطور کلی احاطه کنند.

بسیاری از فلسطینیان می گویند هدف اسرائیلی ها از شهرک سازی غیر قانونی، قطع کردن ارتباط طبیعی مردم بیت المقدس شرقی با بقیه اراضی فلسطینی است و بنابراین بسیار تعجب آور است که مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی حاضر بودند اجازه دهند اسرائیلی ها اغلب این شهرک های اقماری خود را در دور بیت المقدس شرقی نگه دارند.

نکته در اینجاست که اعطا مشروعیت به این شهرک ها – که به دلیل ساخته شدن در سرزمین هایی که تحت اشغال نظامی قرار دارند، به لحاظ حقوق بین الملل غیر قانونی تلقی می شوند – کار فلسطینیان را در اداره بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت دولت مستقل آینده خود، با دشواری های زیادی روبرو می کند.

از سوی دیگر، اسنادی که شبکه تلویزیونی الجزیره و روزنامه گاردین اکنون در اختیار دارند نشان می دهند که اهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل، بر خلاف بسیاری از تندروهای اسرائیلی، حاضر بود به نوعی با تقسیم بیت المقدس میان اسرائیلی ها و فلسطینیان کنار آید تا هر دو طرف این شهر را پایتخت دولت های خود بنامند.

مطالب مرتبط