سازمان ملل انتقاد دیدبان حقوق بشر از بان کی مون را رد کرد

Image caption دیدبان حقوق بشر می گوید بان کی مون از انتقاد علنی از چین خودداری کرده است

سازمان ملل متحد انتقاد دیدبان حقوق بشر از بان کی مون دبیر کل این سازمان مبنی بر کوتاهی در مواجهه با کشورهای ناقض حقوق بشر را رد کرده است.

دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است، در گزارش سالانه خود بان کی مون را متهم کرده است از اعمال فشار بر دولت های ناقض حقوق بشر خودداری می کند.

این سازمان از ضعف عملکرد اتحادیه اروپا و آمریکا در زمینه حقوق بشر نیز انتقاد کرده است.

دفتر آقای بان این انتقادات را رد کرده و گفته است دبیر کل سازمان ملل متحد برای تقویت حقوق بشر در جهان هم از دیپلماسی آرام و هم از فشار علنی استفاده کرده است.

اما دیدبان حقوق بشر در این گزارش خود گفته است بر خلاف آنچه انتظار می رفت، آقای بان مدافع پیشروی حقوق بشر بوده و در مقابل دولت های سرکوبگر ایستادگی نکرده است.

این سازمان اعضای شورای امنیت را نیز متهم کرده از روی "حسابگری یا ترس" تنها به گفتگو برای بهبود وضع حقوق بشر اکتفا کرده و اعتنایی به عدم اراده سیاسی کشورها برای مواجهه با نقض موازین انسانی نمی کنند.

'سخنوری مشهور'

باربارا پلت خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید آقای بان در مقایسه با کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد، سبک محتاطانه تری دارد و ترجیح می دهد در پشت صحنه بر روی کشورهای ناقض حقوق بشر فشار بیاورد.

اما دیدبان حقوق بشر می گوید بان کی مون تمایلی به انتقاد علنی از ناقضان جدی حقوق بشر ندارد.

این سازمان می افزاید آقای بان در دیدار از ازبکستان و ترکمنستان اظهارات تندی علیه وضع حقوق بشر در این کشورها کرد، اما در مقابل مقام های چینی از انتقاد علنی از پکن خودداری کرد.

دیدبان حقوق بشر با اشاره به مذاکرات بان کی مون با رهبران سودان، برمه و سریلانکا می گوید دبیرکل سازمان ملل متحد "ایمان بیش از اندازه ای" به قدرت گفتگو های خصوصی دارد.

اما فرهان حق، سخنگوی آقای بان از عملکرد دبیرکل دفاع کرده و گفته است او از برخی کشورهایی که دیدبان حقوق بشر نام برده علنی انتقاد کرده است.

وی افزود: "در تک تک این موارد، او تصمیمی راهبردی برای انتخاب موثرترین شیوه تضمین احترام به حقوق بشر و مسئولیت پذیری می گیرد."

دیده بان حقوق بشر از "دیپلماسی آرام" کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مواجهه با ناقضین حقوق بشر انتقاد کرده است.

این سازمان باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا را نیز متهم کرده از قدرت "سخنوری مشهور" خود برای دفاع از حقوق بشر در چین، هند و اندونزی بهره ای نبرده است.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست