نامزد گروه حزب الله، نخست وزیر لبنان شد

نجیب میقاتی
Image caption مخالفان نجیب میقاتی او را متهم می کنند که آلت دست حزب الله و ایران است

نجیب میقاتی، میلیاردر لبنانی تحصیلکرده آمریکا از سوی رئیس جمهور این کشور به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی شده است.

میشل سلیمان از این سیاستمدار سنی مذهب خواسته است تا دولت جدید در این کشور را تشکیل دهد. این به رغم مخالفت های هواداران سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان صورت گرفت.

آقای میقاتی از جانب حزب الله و متحدانش برای ریاست دولت آینده نامزد شده بود.

حزب الله و متحدانش در مجلس لبنان دارای اکثریت پارلمانی هستند. کابینه آقای میقاتی پس از تشکیل باید از مجلس رای اعتماد بگیرد.

دولت سعد حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، دو هفته پیش (دوازده ژانویه) پس از خروج وزرای حزب الله و متحدانش سقوط کرد.

سقوط دولت زمانی اتفاق افتاد که سعد حریری، نخست وزیر لبنان، در واشنگتن سرگرم دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بود.

مخالفان نجیب میقاتی او را متهم می کنند که آلت دست حزب الله و ایران برای ایجاد تفرقه میان اهل سنت لبنان شده است.

Image caption سعد حریری از هواداران خود خواسته تا خویشتن داری کنند و از خشونت بپرهیزند

مناطق سنی نشین لبنان روز سه شنبه (بیست و پنجم ژانویه) برای دومین روز پی در پی صحنه حرکت های اعتراضی هواداران سعد حریری به نامزدی نجیب میقاتی از جانب حزب الله و متحدانش برای ریاست دولت آینده لبنان است.

سعد حریری از هواداران خود خواسته تا خویشتن داری کنند و از خشونت بپرهیزند.

حزب الله و متحدانش در مقابل حرکت های اعتراضی مخالفان نجیب میقاتی تاکنون سکوت کرده اند و تنها گروهی از مسیحیان هوادار حزب الله در محله حدث در بیروت پوسترهایی در حمایت از نجیب میقاتی نصب کرده اند.

آقای میقاتی در مصاحبه با بی بی سی گفته است که هیچ ارتباطی با حزب الله ندارد و تاکید کرده که وحدت در لبنان تنها مساله ای است که فکر او را مشغول کرده است.

گروهی از تحلیلگران می گویند تظاهرکنندگان از قدرت رو به افزایش حزب الله در عرصه سیاسی لبنان نگران هستند.

آمریکا گفته است که تحولات لبنان را به دقت پیگیری می کند و از تشکیل دولتی که حزب الله در آن نقش عمده ای داشته باشد، نگران است.

در لبنان، رئیس جمهور از میان مسیحیان مارونی، نخست وزیر از میان سنی ها و رئیس پارلمان از میان شیعیان انتخاب می شود.

لبنان، که جمعیت آن از مسیحیان و مسلمانان سنی و شیعه تشکیل یافته، از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ درگیر جنگ داخلی بود که هزاران کشته برجای گذاشت و اقتصاد این کشور را به ویرانی کشاند.

مطالب مرتبط