ادامه نا آرامی در مناطق سنی نشین لبنان

خیابان های بیروت
Image caption شماری از هواداران سعد حریری، راههای ارتباطی اصلی که بیروت را به شمال، جنوب و شرق این کشور مرتبط می کند با برافروختن آتش بند آورده‌اند

مناطق سنی نشین لبنان برای دومین روز پی در پی صحنه حرکتهای اعتراضی هواداران سعد حریری به نامزدی نجیب میقاتی از جانب حزب الله و متحدانش برای ریاست دولت آینده لبنان است.

طرابلس، بزرگترین شهر سنی نشین لبنان در تعطیل عمومی به سر می برد و گروهی از هواداران سعد حریری در میدان نور (معروف به میدان الله) گرد آمده و در حال سر دادن شعار علیه حزب الله و در هواداری از نخست وزیری سعد حریری هستند.

در برخی دیگر از مناطق سنی نشین هم تجمعات مشابهی برقرار است و نمایندگان سنی مذهب هوادار سعد حریری در حال سخنرانی برای تظاهرکنندگانند.

شماری از هواداران سعد حریری، راههای ارتباطی اصلی که بیروت را به شمال، جنوب و شرق این کشور مرتبط می کند با برافروختن آتش بند آورده اند.

در بیروت نیز مناطق سنی نشین جنوب شهر نا آرام است و خیابان اصلی که این مناطق را به مرکز شهر مرتبط می کند با برافروختن آتش بسته شده است.

این در حالی است که در کاخ ریاست جمهوری، واقع در حومه مسیحی نشین شرق بیروت، رایزنی میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان با سران احزاب و تشکلهای سیاسی برای تعیین نخست وزیر آینده ادامه دارد.

نجیب میقاتی در کاخ ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران حاضر شد و اعلام کرد که با وجود اعتراضها همچنان در تصمیم خود برای به دست گرفتن دولت آینده لبنان پابرجاست.

او که از نمایندگان طرابلس در مجلس است، مردم این شهر را به خویشتنداری و آرامش فراخواند و گفت یکی از دلایل اینکه خود را نامزد نخست وزیری کرده این است که طرابلس را به نقشه سیاسی لبنان بازگرداند.

مخالفان نجیب میقاتی او را متهم می کنند که آلت دست حزب الله و ایران برای ایجاد تفرقه میان اهل سنت لبنان شده است. حزب الله و متحدانش در مقابل حرکتهای اعتراضی مخالفان نجیب میقاتی تاکنون سکوت کرده اند و تنها گروهی از مسیحیان هوادار حزب الله در محله حدث در بیروت پوسترهایی در حمایت از نجیب میقاتی نصب کرده اند.

امروز در لبنان مصادف با اربعین است که شیعیان چهلمین روز سالگرد کشته شدن امام حسین را به سوگ می نشینند و این نگرانی وجود دارد که در صورت بروز برخوردی میان مخالفان نجیب میقاتی و شیعیان هوادار او، لبنان دچار خشونت و نا امنی گسترده ای شود.

مطالب مرتبط