دو تبعه تاجیک در میان قربانیان انفجار مسکو

Image caption بر اثر انفجار در فرودگاه دوموددوو 35 نفر کُشته و 180 نفر دیگر زخمی شده‌اند

بر اساس تحقیقات مقدماتی، بر اثر انفجار بمب در فرودگاه دوموددوو مسکو دو تبعه تاجیک کُشته و 13 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

در فهرست کشته ‌شدگان که سایت وزارت امور اضطراری روسیه منتشر کرده است، اسم صابر جباراف 47 ساله، تبعه تاجیکستان، نیز ذکر شده است.

توره بیک نظرف، رئیس ستاد سفارت تاجیکستان در شهر مسکو در صحبت تلفنی به بی بی سی گفت همچنین در میان کشته شدگان مراد حق نظراف 22 ساله یک تبعه قرقیزتبار تاجیکستان است، که در فهرست رسمی روسیه او به عنوان تبعه قرقیزستان ثبت شده است.

ایگمبردی سفراف، معلم مکتب متوسطه در ناحیه جرگتال، در شرق تاجیکستان گفت که مراد حق نظراف ساکن روستای کُشیی این ناحیه بوده و چهار سال قبل برای کار به روسیه رفته بود.

به گفته آقای سفراف، پدر و مادر مراد بازنشسته بوده و او مجبور شده است پس از صنف 10 مکتب متوسطه برای تأمین گذران روزگار به روسیه برود.

گفته می‌شود، مراد حق بیردی‌یف در پایتخت روسیه به کارهای ساختمانی مشغول بوده و بعد از ظهر دیروز برای استقبال نزدیکان خود به فرودگاه دوموددوو رفته است.

در همین حال، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در باره این حادثه ابراز تأسف کرده و یک برقیه تسلیت به رئیس جمهور روسیه ارسال کرده است.

سایت ریاست جمهوری تاجیکستان می‌نویسد که آقای رحمان "از دقیقه‌های اول جریان رساندن کمکها به شهروندان آسیب‌دیده تاجیکستان را زیر نظارت دائمی قرار داده است."

این سایت همچنین می‌نویسد که آقای رحمان وزیران امور داخلی و خارجی تاجیکستان را موظف کرده است که "پیوسته در جریان کمک‌رسانی به شهروندان تاجیکستان بوده، و به آنها مساعدت کنند."

ضمناً، سایت اینترنتی وزارت خارجه تاجیکستان فهرست اتباع تاجیک را که در بیمارخانه‌های مسکو بستری شده‌اند، منتشر کرده است.

دولتعلی نذری یف، سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان به بی بی سی گفت که بلافاصله پس از وقوع انفجار در فرودگاه دوموددوو از جمله کارمندان سفارت این کشور در روسیه و نمایندگان نهادهای حفظ حقوق تاجیکستان در شهر مسکو کمیسیون ویژه‌ای برای کمک به آسیب‌دیدگان تاجیک تأسیس شده است.

آقای نذرییف گفت که بر اساس اطلاع این کمیسیون، بر اثر انفجار در شهر مسکو 12 تن از اتباع تاجیک زخم برداشته و در بیمارستان بستری شده‌اند. وضع سلامتی پنج نفر آنها، سعدالله کنجه‌یف، معروف مجیداف، صاحب صاحب اف، نور‌الله حسن اف و سلیم سیلمن اف را پزشکان وخیم ارزیابی کرده‌اند.

طبق فهرست وزارت خارجه تاجیکستان، سعیدبیک اسکندراف، بختیار غفوراف و سعدالله کنجه‌یف در بیمارخانه رقم 7 شهر مسکو، معروف مجیداف، امید الله بیردی، خالمحمد آدینه‌یف و صاحب صاحب اف در بیمارخانه رقم 12 این شهر، منصور خدایاراف در بیمارستان رقم 15، نور‌الله حسن اف در پژوهشگاه کمک فوری به نام سکیلفاسوفسکی، دلیر مؤمن اف در بیمارخانه شهر ویدنای ولایت مسکو، سفر بابایف در بیمارخانه رقم 83 مسکو و سلیم سیلمن اف در پژوهشگاه بردینکوی شهر مسکو بستری شده‌اند.

بر اساس خبر شبکه تلویزیونی ان تی وی روسیه، در میان آسیب‌دیدگان از انفجار در فرودگاه دوموددوو شهروندان تاجیک زیاد بوده‌اند.

Image caption شماری از پروازها به تاجیکستان از فرودگاه دوموددوو انجام می‌شود

سهراب گدایف، یک شهروند تاجیکستان که با این شبکه صحبت می‌کرد، گفت: "من با برادرم در داخل فرودگاه بودم. برای سیگارکشی بیرون آمدم که صدای انفجار سختی به گوش رسید. نمی‌دانم که سرنوشت برادرم چه شد."

در همین حال، محمدیوسف شادی یف، سخنگوی فرودگاه شهر دوشنبه، گفت که روز دوشنبه 24 ژانویه به دلیل مه غلیظ پرواز هواپیماها به تعویق افتاده و بعضی پروازها به مسکو به هنگام ظهر انجام شده و قبل از وقوع انفجار بمب به فرودگاه دوموددوو رسیده‌اند.

آقای شادی یف گفت که دو پرواز شماره 627 و 631 دوشنبه-دوموددوو که قرار بود شب 23 ژانویه و صبح 24 ژانویه صورت می‌گرفت، به دلیل بد بودن وضع هوا دیروز ساعتهای 12.18 و 13.00، به وقت محلی، انجام شده است و متناسباً ساعتهای 14.00 و 15.00 به وقت مسکو به فرودگاه دوموددوو رسیده‌اند.

وی در استناد به نمایندگی شرکتهای هواپیمایی تاجیکستان گفت که بر اثر انفجار مسافران این خط سیرها آسیب ندیده‌اند.

همزمان، مسئولان فرودگاه شهر دوشنبه گفتند که به دنبال انفجار در فرودگاه دوموددووی شهر مسکو تدابیر امنیتی در فرودگاه شهر دوشنبه نیز تقویت داده شده است.

روز دوشنبه، ساعت 16.30 به وقت مسکو (18.30 به وقت تاجیکستان) در فرودگاه دوموددووی شهر مسکو انفجاری رخ داد که دست کم 35 کُشته بر جای گذاشته و 180 نفر دیگر در این حادثه زخمی شده‌اند.

مقامات روسیه این انفجار را حمله تروریستی خوانده‌اند. به دنبال این حادثه در اکثر فرودگاهها و ایستگاههای راه آهن شهر مسکو تدابیر شدید امنیتی به اجرا درآمده است.

طبق گزارشهای رسیده، انفجار در بخش بغاج در تالار پروازهای ورودی فرودگاه دوموددوو که در 40 کیلومتری پایتخت روسیه واقع است، رخ داده است.

فرودگاه دوموددوو یکی از فرودگاههای عمده بین‌المللی مسکو است که شماری از پروازها به تاجیکستان از همین فرودگاه انجام می‌شود.

مطالب مرتبط