دولت های غربی نگران افزایش خشونت در شهرهای مصر هستند

تظاهرات در مصر حق نشر عکس Getty
Image caption تظاهرات اعتراض آمیز در مصر در طی چهار روز گذشته، دست کم ۸ کشته به جا گذاشته است

با ادامه ناآرامی ها در مصر، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از دولت مصر خواسته است به حقوق شهروندانش احترام بگذارد و تقاضای آنها برای اعمال اصلاحات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را برآورده کند.

خانم کلینتون در واکنش به حضور هزاران نفر در خیابان های قاهره و چند شهر دیگر مصر، گفت که آمریکا از بابت اوضاع مصر بسیار نگران است.

علی رغم برقراری مقررات منع رفت و آمد در تمامی شهرهای مصر، هزاران نفر همچنان در اعتراض به دولت حسنی مبارک، به تظاهرات خود در خیابان ها ادامه می دهند.

وزیر امورخارجه آمریکا در سخنان خود از هر دو طرف خواست که از خود خویشتن داری نشان دهند و به دولت مصر توصیه کرد که برای اعمال اصلاحات، مردم را شریک و همراه خود بداند. مصر یکی از متحدان نزدیک آمریکا در جهان عرب است.

وزارت امور خارجه بریتانیا نیز ضمن تاکید بر این موضوع که دولت مصر خود باید در مورد پیداکردن راه حلی اقدام کند، گفت که خواسته مردم این کشور برای آزادی بیان و شفافیت عملکرد دولت، خواسته ای کاملا مشروع است.

آلستر برت، معاون وزارت خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه، گفت که بسیار مهم است که دولت مصر به شکایات و خواسته های مردم توجه کند. او از دولت مصر خواست که مانع از برگزاری تظاهرات صلح آمیز نشود.

آقای برت همچنین از دولت مصر خواست برای پیدا کردن راه حلی مسالمت آمیز برای پایان دادن به وضعیت فعلی، با معترضان گفتگو کند.

مطالب مرتبط