مدودف: مسئولان فرودگاه مقررات امنیتی را نقض کرده اند

فرودگاه مسکو
Image caption انفجار در فرودگاه دوموددوو مسکو ۳۵ کشته به جای گذاشت

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، گفته است مسئولان فرودگاه مسکو ، که روز گذشته انفجار بمب در آن منجر به مرگ ده ها نفر شد، باید در مورد نقض مقررات امنیتی پاسخگو باشند.

به گفته رسانه های روسیه، این انفجار توسط یک بمبگذار انتحاری انجام گرفته که در حدود ۷ کیلوگرم ماده منفجره تی ان تی را که به خود بسته بود، در فرودگاه بین المللی دوموددوو منفجر کرد. در این انفجار ۳۵ نفر کشته و ۱۱۰ نفر هم زخمی شدند.

مسئولان فرودگاه این موضوع را که این انفجار در نتیجه بی دقتی آنها روی داده، رد کرده و گفته اند که "کلیه مقررات امنیتی" مربوط به سفرهای هوایی را رعایت کرده اند.

بسیاری در روسیه تندروهای شمال منطقه قفقاز را مسئول این انفجار می دانند.

دمیتری مدودف قول داده است که عاملان انفجار مرگبار فرودگاه بین المللی دوموددوو شناسایی و تنبیه خواهند شد.

مسئولیت بسیاری از حملات تروریستی در روسیه به گردن تندروهای منطقه ناآرام قفقاز انداخته می شود، از جمله دو حمله انتحاری در شبکه متروی مسکو، در مارس ۲۰۱۰، که چهل کشته به جای گذاشت.

عاملان این حملات دو زن اهل داغستان معرفی شدند.

تحقیقات در باره انفجار فرودگاه مسکو

مقاماتی که هویتشان فاش نشده، می گویند در جستجوی سه مظنون در رابطه با انفجار روز دوشنبه هستند.

علاوه بر این، در گزارش تائید نشده ای که توسط خبرگزاری ریا نوستی روسیه، منتشر شده ، یک مقام امنیتی گفته است که حدود یک هفته پیش هشدارهایی در مورد انفجار دریافت شده بود. هویت این مقام امنیتی فاش نشده است.

تحلیلگران می گویند که گروه های تندروی فعال در منطقه قفقاز سعی می کنند این تصور را خدشه دار کنند که رئیس جمهوری و نخست وزیر روسیه بر یک جامعه امن و ایمن حکومت می کنند.

مطالب مرتبط