فلسطینی‌ها درپی کشف هویت فاش کننده اسناد خاورمیانه

بیت المقدس
Image caption شهر بیت المقدس در روند صلح میان فلسطینیان و اسراییلی ها نقش محوری دارد

مقامات فلسطینی به دنبال کشف هویت فردی هستند که اسناد محرمانه مربوط به روند صلح خاورمیانه را در اختیار رسانه های بین المللی قرار داده است.

براساس گزارش ها، ماموران اطلاعاتی فایل های کامپیوتر یکی از دفاتر وابسته به روند صلح خاورمیانه را مورد بازبینی قرار داده اند.

در این اسناد گفته شده که در جریان گفتگوهای صلح، رهبران فلسطینی حاضر شده بودند در مورد حق بازگشت آوارگان به اسراییل کوتاه بیایند. در صورت پذیرفتن این پیشنهاد، تعداد فلسطینی هایی که اجازه خواهند داشت به سرزمینشان بازگردند، به شدت کاهش خواهد یافت.

مقامات فلسطینی می گویند اسناد فاش شده، بخشی از مدارک مفصل تر و بزرگتر است و بدون متن کامل، مفهوم واقعی را نمی رساند.

شبکه خبری عربی زبان الجزیره، به طور تدریجی در حال انتشار ۱۶۰۰ سند محرمانه مربوط به ۱۰ سال گفتگوهای صلح است که با حمایت آمریکا ترتیب داده شده است.

در این اسناد گفته شده که رهبران فلسطینی در طی مذاکراتشان با اسراییلی ها، حاضر بودند در مورد مسایل اساسی مانند حق بازگشت فلسطینی ها به اسراییل و وضعیت بیت المقدس، به طرف مقابل امتیازهایی بدهند.

"امتیازهای بی سابقه"

شبکه تلویزیونی عربی الجزیره، روز یکشنبه، سوم بهمن، مدارکی را منتشر کرد که نشان می‌دهد مذاکره‌کنندگان فلسطینی در اقدامی بی‌سابقه پیشنهاد داده‌اند تا تمام شهرک‌های یهودی‌نشین، به جز یکی از آنها، در بیت‌المقدس شرقی در اختیار اسرائیل باقی بماند.

بی‌بی‌سی هنوز نتوانسته است به طور مستقل صحت این مدارک را تایید کند.

شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است که مدارک منتشر شده، بخشی از بیش از هزار و ششصد مدرک محرمانه‌ای است که از ملاقات‌ها، ایمیل‌ها و مکالمات مقام‌های فلسطینی، اسرائیلی و آمریکایی در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میلادی به‌دست آورده است.

بر اساس گزارش‌ها، در روزهای آینده، بخش‌های بیشتری از این مدارک منتشر خواهد شد که جزئیات پیشنهاد مذاکره‌کنندگان فلسطینی به اسرائیل درباره حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمینشان را هم شامل می‌شود.

گفته شده است که سطح همکاری‌‎های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی هم در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

مطالب مرتبط