تغییرات در بی‌بی‌سی؛ توقف پخش برنامه رادیویی شامگاهی بخش فارسی

ساختمان بخش جهانی بی بی سی
Image caption بخش جهانی بی بی سی با تعطیل کردن پنج سرویس خارجی سالانه ۴۶ میلیون پوند صرفه جویی می کند

پیتر هاروکس، مدیر بخش اخبار جهانی بی بی سی، امروز چهارشنبه ۲۶ ژانویه (۶ بهمن) جزییات طرح کاهش هزینه های بی بی سی در سرویس جهانی را اعلام کرد.

به گفته آقای هاروکس، که در میان کارکنان بی بی سی در ساختمان بوش هاوس در مرکز لندن سخن می گفت، بخش جهانی بی بی سی پنج سرویس خود را که برای بعضی از کشورهای منطقه بالکان، حوزه کارائیب و آفریقا برنامه پخش می کنند، تعطیل خواهد کرد.

بخش جهانی بی بی سی ۶۵۰ پست سازمانی را تا سه سال دیگر با هدف صرفه جویی مالی حذف خواهد کرد. سرویس جهانی بی بی سی ۲۴۰۰ کارمند دارد.

به این ترتیب، بخش خارجی بی بی سی حدود یک چهارم از کارکنانش را از دست می دهد.

به گفته پیتر هاروکس، تا ۱۵ ماه آینده ۴۸۰ شغل از بخش جهانی بی بی سی حذف خواهد شد.

بخش فارسی:

صادق صبا، رییس بخش فارسی بی بی سی، گفت که مهم ترین تاثیری که طرح کاهش هزینه های بی بی سی بر بخش فارسی دارد، تعطیل شدن برنامه رادیویی شامگاهی بخش فارسی بی بی سی خواهد بود.

به گفته آقای صبا برنامه صبحگاهی رادیو بی بی سی همچنان ادامه خواهد یافت.

به رغم توقف برنامه رادیویی شامگاهی، تغییری در برنامه های تلویزیون بخش فارسی اعمال نخواهد شد و بر ضرورت تقویت وبسایت بی بی سی فارسی تاکید شده است.

بخشی از طرح سرویس جهانی بی بی سی برای کاهش تعداد کارکنان شامل تعطیل کردن بخش های صربی، آلبانیایی، مقدونی زبان، پرتغالی آفریقا و برنامه های انگلیسی برای حوزه کارائیب است.

تعطیل کردن این پنج بخش سالانه ۴۶ میلیون پوند (حدود ۷۰ میلیون دلار) صرفه جویی به همراه خواهد داشت.

سرویس جهانی بی بی سی پخش برنامه های رادیویی به هفت زبان آذری، چینی ماندارین، روسی، اسپانیایی برای کوبا، ترکی، ویتنامی و اوکراینی را نیز متوقف خواهد کرد.

همچنین سرویس جهانی پخش برنامه های رادیویی روی امواج کوتاه شش سرویس دیگر را در مارس ۲۰۱۱ متوقف خواهد کرد. این سرویس ها عبارتند از هندی، اندونزیایی، قرقیزی، نپالی، سواحیلی و سرویس گریت لیکز (برای رواندا و بوروندی).

برآورد می شود که بیش از ۳۰ میلیون نفر از مخاطبان رادیویی بی بی سی کاسته شود؛ به این ترتیب تعداد مخاطبان از ۱۸۰ میلیون نفر در هفته به ۱۵۰ میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

مارک تامپسون، مدیر عامل بی بی سی گفت که امروز برای بی بی سی "روز دردناکی" است.

او در یادداشتی در روزنامه تلگراف نوشت که این طرح "تاثیر ناگزیر و قابل توجهی بر مخاطبانی دارد که از بخش های مرتبط با خود استفاده و به آنها اعتماد می کنند."

با این حال به گفته او "این اهداف با اهداف و استراتژی بلندمدت جهانی بی بی سی سازگار است."

این تغییرات در راستای کاهش ۲۵ درصدی در هزینه های دولت بریتانیا صورت می گیرد.

بی بی سی می گوید به خاطر قطع کمک مالی دولت به این سازمان مجبور به کاستن از هزینه های خود است.

Image caption پیتر هاروکس، مدیر بخش اخبار جهانی بی بی سی

دولت بریتانیا در ماه اکتبر اعلام کرده بود که بی بی سی تامین بودجه سرویس جهانی خود را به جای وزارت خارجه برعهده خواهد گرفت.

بودجه سالانه سرویس جهانی بی بی سی ۲۷۲ میلیون پوند است. این سرویس که فعالیت خود را در سال ۱۹۳۲ آغاز کرد، در سراسر جهان ۲۴۱ میلیون مخاطب رادیویی، تلویزیونی و آنلاین دارد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، در بیانیه ای خطاب به اعضای پارلمان گفت که کاهش هزینه ها نیازمند اتخاذ تصمیمات دشواری بوده است.

او گفت: " ما توافق کردیم که هدف کلی بی بی سی اطمینان یافتن از این امر است که سرویس جهانی صدای پرقدرت و رسای بریتانیا در دنیا و ارائه دهنده قابل اعتماد اخبار بی طرف و مستقل باشد."

آقای هیگ در پارلمان بریتانیا گفت که سرویس جهانی در ابتدا به وزارت خارجه بریتانیا پیشنهاد تعطیل کردن 13 سرویس را داده بود ولی او این پیشنهاد را نپذیرفت.

گفته می شود دو سوم افراد برکنار شده در دوازده ماه نخست اجرای این طرح، بی بی سی را ترک خواهند کرد.

اعتراض ها

اتحادیه ملی روزنامه نگاران بریتانیا (NUJ) در واکنش به تصمیم بی بی سی، روز چهارشنبه در برابر ساختمان سرویس جهانی بی بی سی در مرکز لندن تظاهراتی برگزار کرد.

این اتحادیه گفته است که "کاهش شدید" کارکنان سرویس جهانی "به منافع ملی بریتانیا آسیب خواهد زد."

جرمی دیئر، رئیس این اتحادیه، دولت ائتلافی بریتانیا را مسئول این رخداد دانست و دولت را به "تخریب" خدمات عمومی متهم کرد.

نیاز به صرفه جویی

پیتر هاروکس، مدیر اخبار جهانی بی بی سی تاکید کرده که پایان فعالیت بخش های اعلام شده به خاطر نحوه عملکرد آنها نبوده است.

آقای هاروکس گفت: "همه این بخش ها به شدت هم برای مخاطبان و هم برای بی بی سی مهم بوده اند."

او ادامه داد: "به خاطر قطع کمک وزارت خارجه به بی بی سی، نیاز به صرفه جویی داریم و ناگزیریم که تلاش های خود را در مناطقی که بیشترین نیاز و قوی ترین تاثیرگذاری را داریم، متمرکز کنیم."

به گفته پیتر هاروکس،‌ در سرویس های تلویزیون و آنلاین عربی و فارسی نیز "کاهش های قابل توجهی" صورت خواهد گرفت.

به گفته او برای جلوگیری از کاهش بیشتر مخاطب، سرویس جهانی نیازمند است که تولیدات خود را به طور موثرتری به اشتراک بگذارد.

آقای هاروکس گفت: "دوران پیش رو سخت و غم انگیز خواهد بود... ولی من قول می دهم که سرویس جهانی این دوره را پشت سر خواهد گذاشت و ما همچنان با درخشش برای مخاطبانمان برنامه تولید خواهیم کرد."

پیش از این نیز بی بی سی اعلام کرده بود با تعطیل کردن دویست وب سایت مختلف و حذف ۳۶۰ موقعیت شغلی، ۳۴ میلیون پوند صرفه جویی می کند.

سایت های Switch و Blast که مخاطبان نوجوان دارند و سایت اجتماعی ۶۰۶ از جمله سایت هایی هستند که فعالیتشان متوقف خواهد شد.

مطالب مرتبط