حکم بازداشت رئیس جمهوری سابق تونس صادر شد

بن علی
Image caption تظاهرات کنندگان آقای بن علی را متهم به سوء استفاده از قدرت می کنند

دولت تونس حکم بازداشت بین المللی زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق این کشور را صادر کرده است.

دولت تونس همچنین در تلاش است تا بتواند بعضی از اعضای خانواده بن علی از جمله همسرش، لیلا ترابلسی را بازداشت کند.

آنها در ارتباط با معاملات ملکی غیر قانونی و انتقال دارایی به خارج از کشور مورد پیگرد قانونی قرار گرفته اند.

آقای بن علی، رئیس جمهوری سابق در اوایل ماه جاری، پس از تظاهرات گسترده مردمی علیه شرایط اقتصادی، مجبور شد همراه تعداد زیادی از اعضای خانواده اش، کشور را به قصد عربستان سعودی ترک کند.

گزارشگران می گویند بخش عظیمی از خشم مردم بر مبنای شایعاتی شکل گرفته که بر اساس آن آقای بن علی و خانواده اش در طول زمامداری، از موقعیت خود استفاده کردند تا به دارایی های خود بیفزایند.

پیشتر در اوایل ساعات صبح امروز (26 ژانویه) پلیس تونس برای متفرق کردن بیش از دویست نفر از تجمع کنندگان در محوطه دفاتر نخست وزیری در پایتخت، از گاز اشک استفاده کردند.

به گفته شاهدان عینی، پلیس هنگامی اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرد که بعضی از تظاهرات کنندگان سعی کردند از موانعی که در اطراف محوطه نصب شده بود عبور کنند.

معترضان در تونس به سمت پلیس سنگ پرت کرده و خواهان استعفای محمد غنوشی و برکناری تمام وزیران و مقامات دولتی مرتبط با دولت پیشین این کشور شدند.

گزارش شده است که بیشتر کسانی که در تظاهرات شرکت دارند مردان جوانی هستند که از روز یکشنبه (23 ژانویه) از شهرهای اطراف پایتخت به تونس آمده و در گردهمایی های روزانه شرکت داشته اند.

محمد غنوشی که از سال 1999 نخست وزیر بوده است، ضمن تشکیل دولت موقت اتحاد ملی وعده داده بود که انتخابات به زودی در تونس برگزار شود.

وی همچنین گفته بود که در آینده نزدیک از فعالیت سیاسی کناره‌گیری خواهد کرد.

مطالب مرتبط