تغییرات اساسی در کابینه تونس اعلام شد

حق نشر عکس AFP
Image caption اعتراضات در مورد پاکسازی نزدیکان آقای بن علی در تونس ادامه دارد

محمد غنوشی، نخست وزیر تونس، اعلام کرده است که در دولت موقت این کشور تغییرات اساسی اعمال کرده است.

او سمت خود را حفظ کرده اما بسیاری از نزدیکان زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری برکنار شده تونس، دولت موقت را ترک کرده اند.

آقای غنوشی در بیانیه ای تلویزیونی گفت که دوازده وزیر کابینه جایگزین شده اند و تاکید کرد که دولتش، موقت است و کشور را در جهت دموکراسی پیش خواهد برد.

این در حالی است که اعتراضات در مورد نزدیکان آقای بن علی در تونس ادامه دارد.

روز چهارشنبه (۲۶ ژانویه)، دولت موقت تونس حکم جلب بین المللی آقای بن علی را که روز چهاردهم ژانویه به عربستان سعودی گریخت، صادر کرد.

آقای بن علی متهم شده است که به طور غیرقانونی املاک را تصاحب کرده و در دوره ریاست جمهوری خود مبالغ زیادی پول به حساب های خارجی منتقل کرده است.

تغییرات اساسی در دولت موقت در ساعات شامگاه شب گذشته در تونس اعلام شد و آقای غنوشی گفت که در میان مقامات جدید، شخصیت های توانایی حضور دارند.

از جمله تغییرات کلیدی، جایگزین شدن وزرای دفاع، کشور و دارایی بوده که همگی در دوران حکومت آقای بن علی در قدرت بودند.

اوایل روز پنجشنبه (۲۷ ژانویه)، کمال مرجان، وزیر امورخارجه تونس و از نزدیکان رئیس جمهوری برکنار شده، از دولت موقت این کشور استعفا داد.

تغییرات اساسی در دولت موقت با استقبال اتحایه کارگری "یو جی تی تی"، که از قدرت زیادی در تونس برخوردار است روبرو شد. البته این اتحادیه گفته است که به دولت جدید نمی پیوندد.

مجدی عبدالهادی، گزارشگر بی بی سی در گزارشی از پایتخت تونس گفت، تائید این اتحادیه ممکن است باعث شود که مخالفت ها با دولت موقت تاحدودی کاهش یابد.

روز گذشته پلیس شهر تونس مجبور شد با شلیک گاز اشک آور صدها تظاهرکننده خشمگین را از اطراف کاخ نخست وزیری پراکنده کند.

محمد غنوشی، نخست وزیر که خود از اعضای حکومت سابق است، می گوید که در اولین فرصت از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

مطالب مرتبط