فیلم بحث برانگیز ضد اسرائیلی در ترکیه اکران شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عکس آرشیوی از معترضی علیه اسرائیل در استانبول

نمایش یک فیلم حادثه ای ساخت ترکیه که بر اساس حمله مرگبار کماندوهای اسرائیلی به یک کشتی حامل مواد امدادی برای غزه درست شده است، در سراسر ترکیه آغاز شد.

در جریان حمله نظامی اسرائیل به کاروان دریایی کمک‌های بشردوستانه برای ساکنان نوار غزه در ماه مه سال گذشته میلادی، ۹ تبعه ترکیه کشته شدند که خشم مردم و دولت ترکیه را برانگیخت.

گزارشگر بی بی سی در استانبول می گوید که داستان این فیلم بحث برانگیز، که "دره گرگ ها، فلسطین" نام دارد، به وضوح نگاهی یک طرفه را در باره این حمله دنبال می کند.

در این فیلم، ماموران امنیتی ترکیه را می بینیم که برای گیر انداختن کماندوهای اسرائیلی -که در فیلم افرادی خونخوار نشان داده می شوند- تلاش می کنند.

گبی لوی، سفیر اسرائیل در استانبول، اخیرا به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت که فیلم "دره گرگ ها، فلسطین" افترا آمیز است و در باره یهودیان کلی گویی می کند و بخش هایی از آن نیز حامل احساسات ضد یهودی است.

او همچنین ابراز ناراحتی کرده بود که افتتاحیه این فیلم در روز چهارشنبه (۲۶ ژانویه)، و اکران عمومی آن در روز جمعه با برنامه های سالانه که به یاد قربانیان هولوکاست در تاریخ ۲۷ ژانویه برگزار می شود، همزمان شده است.

به مناسبت این روز برای اولین بار برنامه ای رسمی در کنیسه استانبول برگزار شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری ها، سریال تلویزیونی "دره گرگ ها"، که فیلم سینمایی جدید بر اساس آن ساخته شده، ماجراهای یک مامور مخفی ترکیه بود که همراه با دستیاران مسلح خود کماندوهای اسرائیلی عامل کشته شدن فعالان حامی فلسطینیان را یک به یک ردیابی می کنند.

پخش تلویزیونی این سریال در سال گذشته، باعث کدورت دیپلماتیک میان اسرائیل و ترکیه شد و اکنون که فیلم آن به صورت سراسری در سینماهای ترکیه به نمایش درآمده، این کدروت ممکن است عمیق تر شود.

زوبیر ساسمز، تهیه کننده فیلم، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت "دره گرگ ها" ساخته شده است تا بی عدالتی علیه فلسطینیان را به نمایش گذارد.

او گفت: "با ساختن این فیلم و اکرانش قصد ما انتقام گیری از حادثه مرگ بار حمله به کشتی مرمره آبی نیست، هدف فیلم نشان دادن وضعیت اسفبار فلسطینینان است."

کمیته تحقیقاتی که در اسرائیل درباره حمله نظامی به کشتی‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه تشکیل شد، اعلام کرد که در جریان این حمله، قوانین بین‌المللی نادیده گرفته نشده‌اند.

در مقابل، این حمله از سوی مجامع بین المللی محکوم شد، از جمله بنا به تحقیقی که توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در باره حمله اسرائیل به کاروان امدادرسانی غزه انجام گرفت، گفته شد که ارتش اسرائیل قوانین بین المللی را در این ماجرا نقض کرده است.

در گزارش نهایی این شورا آمده بود که عملیات کماندوهای اسرائیل نامتناسب بوده و میزان غیرقابل قبول خشونت را نشان داده است.

مطالب مرتبط