برکناری 10 امام-خطیب در مساجد شهر دوشنبه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مقامات ادعا دارند که انتخاب امام-خطیبان جدید بدون مداخله نهادهای دولتی صورت گرفته است

در دوشنبه ده امام-خطیب مساجد پایتخت تاجیکستان از سیمتهای خود برکنار شده‌اند.

شهرداری دوشنبه می‌گوید که امام-خطیبان جدید از سوی نمازگزاران انتخاب شده‌اند و مقامات در برکناری و انتخاب آنها مداخله نکرده‌اند.

این در حالیست که صاحب‌نظران می‌گویند که طی چند ماه اخیر فشار دولت بر مذهبیان و مداخله آن در امور مذهبی افزایش یافته است.

روز جمعه 28 ژانویه به نمازگزاران برخی از مساجد دوشنبه امام-خطیبان جدید این مؤسسات دینی معرفی شدند.

شمس‌الدین نورالدین اف، رئیس بخش ادیان شهرداری دوشنبه، در صحبت با بی بی سی گفت که انتخاب امام-خطیبان جدید بدون مداخله دولت صورت گرفته و این خواست خود نمازگزاران بوده است.

وی گفت که در باره دلایل عوض شدن امام-خطیبان اطلاع ندارد، زیرا این کار سازمانهای جمعیتی مذهبیست و شهرداری از حق مداخله در امور آنها برخوردار نیست.

ولی شاهدان عینی می‌گویند که امام-خطیبان جدید در حضور نمایندگان شهرداری بدون برگزاری هیچ گونه انتخاباتی معرفی شده‌اند. عبدالحمید شریف اف که اکنون امام-خطیب سابق محله موسوم به “کلینین” شهر دوشنبه است، می‌گوید که وی خود به دلیل وضع سلامتی‌اش تقاضای استعفا کرده است.

آقای شریف اف وجود هر گونه فشار دولت در انتخاب امام-خطیب جدید این مسجد را رد کرد. وی افزود: "نمایندگان شهرداری ملا قابلجان را (بایف) به عنوان امام-خطیب جدید پیشنهاد کردند. در گذشته ما او را می‌شناختیم و به این دلیل انتخابش کردیم."

ولی، حکمت‌الله سیف‌الله زاده، یک مسئول مرکز تحلیلی موسوم به “دیالوگ” و از فعالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، می‌گوید که به انتخاب آزاد امام-خطیبان شهر دوشنبه باور ندارد.

وی افزود: "ما اطلاع داریم که شهردار دوشنبه در این زمینه دستورهایی داده و باید به سیمت امام-خطیبان تنها نفرانی انتخاب شوند که فرمانهای رئیس شهر را کاملاً اجرا می‌کنند. حالا سؤال مطرح این است که مگر می‌توان به انتخابات آزاد امام-خطیبان بوار کرد؟ مگر در ده مسجد یک و یکباره تصمیم عوض کردن امام-خطیبان گرفته شده است؟"

در همین حال، مسئولان بخش ادیان شهرداری دوشنبه می‌گویند که تبدیل امام-خطیبان به در مساجد این شهر به سنجش دانش آنها یا تأیید صلاحیت آنها هیچ ربطی ندارد.

شمس‌الدین نورالدین اف گفت که حالا مرحله تأیید صلاحیت امام-خطیبان پایتخت تاجیکستان فرا نرسیده است. طبق اطلاع کمیته دین تاجیکستان، این سنجش حالا در میان امام-خطیبان مساجد ولایت سغد ادامه‌ دارد.

ولی مسئولان این نهاد می‌گویند که نتایج مقدماتی تأیید صلاحیت امام-خطیبان نشان داده است که برخی از آنها در کنار سطح پایین دانش دنیویی همچنین از دانشهای ضروری اسلامی نیز برخوردار نبوده‌اند.

این در حالیست که صاحب‌نظران ادعا دارند که در این اواخر مداخله دولت در امور مذهبی افزایش یافته است. در این زمینه، از جمله به بازپس آوردن دانشجویان تاجیک از مدارس اسلامی در کشورهای خارجی، محدودیت در پوشش لباس اسلامی و توزیع ادبیات مذهبی اشاره‌ می‌شود.

همچنین، کارشناسان از برخورد مأموران انتظامی علیه مردانی که ریش دارند، شدیداً انتقاد می‌کنند. عبدالرحیم قهاراف، وزیر کشور تاجیکستان، اخیراً اظهار داشته بود که مأموران پلیس از ریش‌داران تنها تقاضای تبدیل عکس خود در شناسنامه‌ها را می‌کنند.

به گفته وی، صورت ریش‌داران با عکسهای نصبشده در مدارک آنها سازگار نیست و در کار مأموران پولیس برای مشخص کردن هویت این افراد مشکل ایجاد می‌کند.

ولی حکمت‌الله سیف‌الله زاده می‌گوید خود شاهد بوده است که مأموران پلیس ریش‌داران را اجباراً به سرتراشخانه برده‌اند. وی افزود: "ما از این امر آگاهی یافتیم. وقتی وارد یک سرتراشخانه شدیم، دیدیم که با فرمان مأموران پولیس ریش مردها را می‌تراشیدند."