مصری ها از وضع متشنج قاهره می گویند

اعتراضات مردم مصر علیه حکومت این کشور در حال شدت گرفتن است. ماموران پلیس همچنان در شهرهای مختلف با مخالفان که خواهان کناره گیری حسنی مبارک از قدرت هستند، درگیرند.

پلیس قاهره به گاز اشک آور و ماشین های آبپاش متوسل شده است. معترضان هم با پرتاب سنگ پاسخ داده اند. شماری از ساکنان پایتخت مصر مشاهدات خود از صحنه های درگیری را با بی بی سی در میان گذاشته اند.

هبه، قاهره

"خانه من مشرف به شهر است. جمعیت بزرگی را می بینم، حدود هزار نفر در حال راهپیمایی هستند.

هنوز صحنه خشونت آمیزی ندیده ام، اما پلیس مقدار زیادی گاز اشک آور پرتاب کرده است. از پشت خانه ام دود سیاهی بلند شده است. سر و صدای زیادی می شنوم.

به خاطر مادر پیرم نتوانسته ام از منزل خارج شوم. دود گاز اشک آور پلیس به داخل آپارتمان ما رسید. چشم هایمان سوزش گرفت و به سختی نفس می کشیدم.

همه مردم شعار می دهند و شمار زیادی خواهان تغییر هستند.

جالب ترین نکته تظاهرات این است که افراد از طیف های مختلف در آن شرکت دارند. معترضان از طبقه های اجتماعی متفاوتند. این لحظه بزرگی برای مصر است.

در گذشته فقط مردم ناراضی علیه دولت تظاهرات می کردند. اما الان همه حتی آن افراد دارای منافع در حکومت، به خیابان آماده اند. تا به حال چنین چیزی ندیده بودم."

یاسمین امین، قاهره

"در خانه ام گیر افتاده ام. جرات بیرون رفتن ندارم.

گاز اشک آور به داخل منزل ما هم رسیده است. من و اعضای خانواده ام به سختی نفس می کشیم.

یکی از دوستانم که حوالی میدان تحریر زندگی می کند می گوید پلیس کاملا در برابر جمعیت درمانده بود و در برخی نقاط شهر مردم از سد ماموران پلیس گذشتند.

اما برخورد پلیس هم بسیار خشن بوده است.

من روز اول در راهپیمایی شرکت کردم اما وقتی که پلیس شروع به پرتاب گاز اشک آور کرد مجبور شدم فرار کنم.

فعالیت رسانه ها به طور کامل متوقف شده است و من برای دریافت تازه ترین اخبار به دوستان و اعضای خانواده ام که در شهر پراکنده اند، متوسل می شوم.

همه درباره آینده التهاب دارند. من هم نگران آینده ام.

مردم هراسان و نگرانند، از رژیم فعلی خسته شده اند. من به هموطنانم افتخار می کنم."

مونا، قاهره (نام مستعار)

"حوالی پل "ششم اکتبر" هستم. صدها معترض طی چند روز گذشته اینجا با پلیس درگیر بوده اند.

پلیس برای شکستن صفوف تظاهرکنندگان مقدار زیادی گاز اشک آور به سوی جمعیت پرتاب کرده است و تلاش می کند مانع عبور آنها از پل و رسیدن مردم به میدان تحریر شود.

مردم به دفعات پراکنده شده و به پیاده رو رفته اند اما دوباره در خیابان جمع می شوند. پلیس هم با زور و گاز اشک آور بیشتری به آنها پاسخ می دهد.

من تمام پنجره ها را بسته و در خانه مانده ام. برای هر دو طرف یعنی پلیس و معترضان نگرانم. تا حالا ندیده ام کسی زخمی شده باشد. نمی دانم که اوضاع بدتر خواهد شد یا نه.

من همین طور نگران بعضی از دوستانم هستم که در تظاهرات شرکت دارند. نمی توانم با آنها تماس بگیرم، تمام موبایل ها قطع است. تلفن های معمولی هنوز کار می کند اما معلوم نیست که آن هم چه زمانی قطع شود."

ملک، قاهره

"مردم مصر در محاصره اند. رژیم مبارک ابتدا دسترسی به فیس بوک، تویتر و سایر سایت های پرطرفدار را قطع کرد. الان اینترنت هم قطع شده است.

دولت همچنین جلوی فعالیت سه شبکه تلفن موبایل را گرفته است.

ما شنیده ایم که قرار است تلفن های معمولی هم قطع شوند تا خبرگزاری ها نتوانند تحولات را دنبال کنند.

مثل این می ماند که در اتاق تاریکی هستیم که درش را قفل کرده اند و با دنیای بیرون هیچ ارتباطی نداریم."

مطالب مرتبط