هشدار آمریکا به مصر درباره بازنگری در کمک مالی به این کشور

تظاهرات در مصر حق نشر عکس Getty
Image caption تظاهرات اعتراض آمیز در مصر در طی چهار روز گذشته، دست کم بیست و شش قربانی داشته است

با ادامه ناآرامی ها در مصر، ایالات متحده از دولت این کشور خواسته است در برخورد با معترضان به خشونت متوسل نشود.

آمریکا همچنین به حکومت مصر هشدار داد که اعطای کمک مالی یک و نیم میلیارد دلاری به این کشور به نحوه برخورد آن با مخالفان بستگی دارد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در واکنش به ناآرامی های مصر گفت توسل به خشونت پاسخ درخواست مردم برای آزادی بیشتر نیست.

به گفته آقای گیبز، آقای اوباما رخدادهای مصر را پیگیری می کند ولی با حسنی مبارک، رئیس جمهوری این کشور صحبت نکرده است.

آقای گیبز در پاسخ به سوالی درباره آینده حکومت مصر گفت تعیین سرنوشت این کشور با مردم آن است.

رابرت گیبز گفت: "نمی خواهم درباره آینده صحبت کنم. این کار استفاده عاقلانه از وقتم نیست. حکومت مصر موضوعی است که مربوط به مردم مصر است."

علی رغم برقراری مقررات منع رفت و آمد در تمامی شهرهای مصر، هزاران نفر همچنان در اعتراض به دولت حسنی مبارک، به تظاهرات خود در خیابان ها ادامه می دهند.

پیش تر، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از دولت مصر خواست به حقوق شهروندانش احترام بگذارد و تقاضای آنها برای اعمال اصلاحات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را برآورده کند.

خانم کلینتون دگفت آمریکا از بابت اوضاع مصر بسیار نگران است.

وزیر امورخارجه آمریکا در سخنان خود از هر دو طرف خواست که از خود خویشتن داری نشان دهند و به دولت مصر توصیه کرد که برای اعمال اصلاحات، مردم را شریک و همراه خود بداند. مصر یکی از متحدان نزدیک آمریکا در جهان عرب است.

وزارت امور خارجه بریتانیا نیز ضمن تاکید بر این موضوع که دولت مصر خود باید در مورد پیداکردن راه حلی اقدام کند، گفت که خواسته مردم این کشور برای آزادی بیان و شفافیت عملکرد دولت، خواسته ای کاملا مشروع است.

آلستر برت، معاون وزارت خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه، گفت که بسیار مهم است که دولت مصر به شکایات و خواسته های مردم توجه کند. او از دولت مصر خواست که مانع از برگزاری تظاهرات صلح آمیز نشود.

آقای برت همچنین از دولت مصر خواست برای پیدا کردن راه حلی مسالمت آمیز برای پایان دادن به وضعیت فعلی، با معترضان گفتگو کند.

مطالب مرتبط