امید مصری ها به تغییر حکومت

مصر حق نشر عکس AP
Image caption مردم مصر امیدوارند رییس جمهور خود را، که سی سال است بر آنها حکومت کرده، از قدرت خلع کنند

اعتراضات جدیدی علیه حکومت مصر در قاهره، پایتخت آن کشور، برای پنجمین روز متوالی بر پا شده است.

شب گذشته در پی درگیری های خشونت باری میان پلیس و مردم؛ در قاهره، اسکندریه و سوئز حکومت نظامی و مقررات ممنوعیت رفت و آمد برقرار شده بود.

حضور واحدهای ارتش در خیابان ها هم خللی در عزم مردم برای ادامه اعتراضات ایجاد نکرده است.

یکی از شعارهای اصلی مردم عدم مشروعیت حسنی مبارک، رییس جمهور، و دولت اوست. بدین ترتیب، به نظر می رسد که وعده آقای مبارک برای ایجاد تغییر در هیات دولت کافی نباشد و مردم را راضی نخواهد کرد.

مردم مصر امیدوارند که آنها نیز مانند مردم تونس بتوانند رییس جمهور خود را، که سی سال است بر آنها حکومت کرده، از قدرت خلع کنند.

بسیاری گفته اند که پس از چند دهه زندگی تحت قوانین اضطراری که حق تجمع و اعتراض را محدود کرده، آنها از حرکت خیابانی مردم تونس الهام گرفته اند تا حضوری پر تعداد در خیابانها داشته باشند.

آنچه که در مصر دیده می شود، تبلور قدرت مردم است، اما هنوز روشن نیست که نهایتا چه خواهد شد.

حسنی مبارک متحدان غربی خود را متقاعد کرده که اخوان المسلمین، بزرگترین تشکیلات اپوزیسیون آن کشور، یک تهدید است.

فعالیت اخوان المسلمین در مصر ممنوع اعلام شده است و دولت به غلط این سازمان را مسئول سازمان دهی اعتراضات اخیر معرفی کرده است.

برخی فعالین سیاسی در پی آوردن چهره های جدیدی از خارج از حکومت هستند و محمد البرادعی، برنده جایزه صلح نوبل، یکی از چهره های شاخص مخالفان دولت شده است.

دیگران از عمرو موسی، دبیر کل فعلی اتحادیه عرب، برای انتخابات ریاست جمهوری حمایت می کنند.

هر چند که هنوز نمی توان گفت که تغییری در رهبری مصر ایجاد خواهد شد یا نه، معترضان گفته اند که حاضرند با نادیده گرفتن مقررات منع رفت و آمد، پر تعداد در خیابان ها بمانند تا تغییرات مورد نظر آنها محقق شود.

مطالب مرتبط