به روز شده:  18:33 گرينويچ - شنبه 12 فوريه 2011 - 23 بهمن 1389

مصر

مروری بر تحولات روز شنبه مصر

پوشش لحظه به لحظه اخبار مصر

به روز رسانی همزمان گزارش همزمان بی بی سی فارسی
این بخش به طور خودکار به روز می شود

به روز رسانی

(ساعت‌ها به وقت گرینویچ است)

18:34 پوشش خبری لحظه به لحظه رخدادهای روز شنبه مصر در اینجا به پایان می رسد. برای مطالعه تازه ترین اخبار مصر و سایر نقاط جهان به صفحه بی بی سی فارسی مراجعه کنید.

18:00 از همراهی شما با پوشش خبری لحظه به لحظه تحولات مصر متشکریم. بیش از ۲۴ ساعت از کناره‌گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر می‌گذرد. مردمی که در روزهای گذشته در میدان تحریر قاهره دست به تظاهرات زده بودند، امروز به تمیز کردن محوطه اطراف این میدان مشغول شدند. جشن و شادمانی در قاهره و دیگر شهرهای این کشور هم همچنان ادامه داشت. شورای عالی نیروهای مسلح که اداره امور مصر را موقتا در دست دارد، امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که مصر به تمام تعهدات منطقه‌ای و بین‌المللی قبلی خود پایبند است. این شورا همچنین زمان اعمال مقررات منع آمد و شد را کاهش داد و این مقررات از این به بعد از ساعت دوازده شب تا شش صبح روز بعد اجرایی خواهند شد.

17:57 از این که برای دنبال کردن آخرین خبرهای مربوط به تحولات مصر با بخش فارسی بی‌بی‌سی بوده‌اید، متشکریم. آخرین خبر امروز ما به یکی از پیشکسوتان مبارزه برای آزادی اختصاص دارد؛ اسقف دزموند توتو، از فعالان صلح و برنده جایزه صلح نوبل که عضو گروه "ریش‌سفیدان" است. گروهی متشکل از رهبران جهانی که برای چالش‌های زمان ما، مشاوره می‌دهند. این گروه در سایت توئیتر و به نقل از آقای توتو نوشته است: "برادران و خواهران مصری. شما باارزش‌ترین هدیه را به مردم دنیا داده‌اید: این باور که حق، در نهایت پیروز است."

17:46 عبدالرحمان حسن، یکی از شهروندان قاهره که در میدان تحریر این شهر حضور داشته، در سایت توئیتر نوشته است: "اصلا بزرگنمایی نیست اگر بگویم آسفالت میدان تحریر از تمیزی برق می‌زند! بوی مواد ضدعفونی‌کننده هم می‌دهد!"

17:40 در شرایطی که مردم مصر کناره‌گیری حسنی مبارک از قدرت را جشن گرفته‌اند، امواج انقلاب در مصر و تونس در حال گسترش است. روز شنبه، یک مرد جوان مراکشی که دست به خودسوزی زده بود، بر اثر شدت جراحات، جان خود را از دست داد. یک مرد الجزایری هم که دست به خودسوزی زده بود، روز جمعه درگذشت. اقدام محمد بوعزیزی، جوانی که در تونس دست به خودسوزی زد، موجی از خودسوزی‌ها را در کشورهای عرب به دنبال داشت. مرگ بوعزیزی در نهایت، باعث شکل گرفتن اعتراضات در تونس و فرار زین العابدین بن علی رئیس جمهور این کشور شد. بعد از تحولات تونس هم تظاهرات مردم مصر، به تدریج وارد مرحله‌ای جدید شد.

17:39 شبکه خبری الجزیره همچنین گزارش داده است که ارتش مصر برای برطرف کردن کامل مقررات منع آمد و شد که برای چند دهه در مصر اعمال شده است، شرایطی را تعیین کرده است.

17:38 به گزارش شبکه خبری الجزیره، بخشی از مردم مصر، خواهان تغییر قانون اساسی این کشور شده‌اند.

17:18 خبرهای بیشتری در باره ممنوعیت سفر مقامات دولت مصر در زمان حسنی مبارک منتشر شده است. تلویزیون دولتی مصر تایید کرده است که انس الفقی، از وزیران دولت حسنی مبارک، ممنوع السفر شده است. بنا بر گزارش‌ها، حبیب العدلی، وزیر کشور سابق و احمد نظیف، نخست وزیر سابق مصر هم ممنوع‌الخروج شده‌اند.

17:01 نزدیک به ۲۴ ساعت بعد از کناره‌گیری حسنی مبارک، به نظر می‌رسد خیلی‌ها در قاهره، همچنان در حال جشن و پایکوبی هستند. یک خبرنگار مصری در سایت توئیتر نوشته است: "در مقابل مقر سابق حزب دموکراتیک ملی (حزب تحت رهبری حسنی مبارک) آتش‌بازی به پا است."

16:57 اطلاعیه ارتش مصر در باره پایبندی مصر به تمام تعهدات منطقه‌ای و بین‌المللی این کشور، واکنش‌های بیشتری را در بین مقامات اسرائیل به دنبال داشته است. در بیانیه‌ای که دفتر نخست وزیری اسرائیل صادر کرده، آمده است که "پیمان دیرین صلح بین اسرائیل و مصر، برای هر دو کشور مفید و راضی‌کننده بوده است و یکی از بنیادهای صلح و ثبات در خاورمیانه به شمار می‌رود."

16:48 آیا "انقلاب مصر" به جرج بوش ربط دارد؟ آیا بخشی از اعتبار این تحولات، به جرج بوش می‌رسد؟ احتمالا  خیلی‌ها در دنیای عرب و حتی در کشورهای دیگر به این سوال، پاسخ منفی می‌دهند، ولی این بحث، بین محافظه‌کاران آمریکا داغ شده است. در نیویورک تایمز بیشتر بخوانید.

16:40 مهرداد فرهمند می‌گوید که از دیشب دیگر خبری در ارتباط با عمر سلیمان، معاون رئیس جمهور سابق مصر منتشر نشده و در اطلاعیه‌های شورای عالی فرماندهی ارتش مصر هم به نقش عمر سلیمان در اداره امور کشور اشاره‌ای نشده است.

16:39 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید که به نظر می‌رسد مردم مصر نمی‌توانند مدت زیادی برای برطرف شدن مقررات مربوط به وضعیت اضطراری در مصر منتظر باشند. آنها این مقررات را عامل بسیاری از محدودیت‌ها، از جمله وجود زندانیان سیاسی و نبود آزادی سیاسی در مصر می‌دانند و شرایط در این کشور طوری است که گویا مردم به ارتش فرصت داده‌اند تا به زودی این شرط مهم آنها (لغو مقررات مربوط به وضعیت اضطراری) را اجرایی کند.

16:35 اخوان المسلمین می‌گوید که این گروه نامزدی را برای انتخابات آتی ریاست جمهوری مصر معرفی نخواهد کرد. به گزارش رویترز، اعضای این گروه اعلام کرده‌اند که "اخوان المسلمین به دنبال منافع شخصی نیست و اعضای آن اعلام می‌کنند که نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری نخواهند داشت. آنها به دنبال کسب اکثریت در مجلس مصر هم نخواهند بود و خود را خدمتگزاران این مردم نجیب می‌دانند."

16:26 تعدادی از گروه هایی که در اعتراضات روزهای قبل مصر حضور داشتند، می گویند که در حال تشکیل یک ائتلاف برای مذاکره با مقامات ارتش که اداره امور مصر را در دست دارند، هستند.

16:22 شرایط برای افرادی که در دولت حسنی مبارک، سمت داشته‌اند، خیلی سریع عوض شده است. یک ماه پیش، انس الفقی، وزیر اطلاع رسانی مصر، یکی از افراد بانفوذ در مجموعه حاکم بر مصر بود، ولی الان بر اساس گزارش رویترز، تحت بازداشت خانگی است. اسوشیتدپرس هم گزارش داده است که آقای فقی در اولین ساعات امروز (شنبه)، در فرودگاه قاهره سوار هواپیمایی به مقصد لندن بود، ولی از سفرش جلوگیری شد. هرچند چمدان و بارهایش، بدون او به لندن رفتند.

16:11 با وجود جشن و شادی مردم مصر برای کنار رفتن حسنی مبارک از قدرت، بر اساس گزارش‌ها، برگزاری تظاهرات در این کشور برای نزدیک به سه هفته، به بخش توریسم و گردشگری آن ضربه زده است.

16:10 جی‌جی، یکی از جوانان مصری که در اعتراض‌های روزهای گذشته در میدان تحریر قاهره حضور داشت، می‌گوید که ما راه و مسیر خیابان‌ها را یاد گرفته‌ایم و اگر خواسته‌هایمان در روند انتقال قدرت در مصر برآورده نشود، دوباره اعتراض خواهیم کرد."

16:06 به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در میدان تحریر، تقریبا تمام مردم حاضر در این میدان، پرچم کشورشان را در دست دارند و تفاوت مهم فضای کنونی حاکم بر این با روزهای دیگر، بحث‌های سیاسی داغی است که بین گروه‌های مختلف در گرفته است. به نظر می‌رسد در شرایط جدید، مردم مصر برای ابراز نظر سیاسی، احساس آزادی بیشتری می‌کنند.

16:05 خبرنگار بی‌بی‌سی در میدان تحریر قاهره، می‌گوید که روند تمیز کردن میدان تحریر همچنان ادامه دارد، ولی مغازه‌های حاشیه این میدان دوباره باز شده‌اند. مردم مصر دارند به زندگی عادی خود برمی‌گردند، در حالی که به خود و همه دنیا ثابت کرده‌اند که می‌توانند خواسته‌هایشان را محقق کنند.

15:51 مقامات اسرائیل از اطلاعیه اخیر ارتش مصر استقبال کرده‌اند. ارتش مصر در این اطلاعیه اعلام کرده است که مصر به تمام تعهدات قبلی‌اش، از جمله پیمان صلح مصر با اسرائیل پایبند خواهد بود. وزیر دارایی اسرائیل در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی اسرائیلی، این اطلاعیه را "خوب" توصیف کرده و گفته است که "برقراری صلح، فقط به نفع اسرائیل نیست. بلکه مصر هم از آن نفع می‌برد." در عین حال، در آخرین تحول مربوط به مذاکرات صلح در خاورمیانه، امروز صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی، استعفای خود را اعلام کرده است. جزئیات بیشتر را در اینجا بخوانید.

15:50 به گزارش خبرگزاری مهر، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور در بیانیه‌ای که به مناسبت تحولات اخیر در مصر صادر کرده، نوشته است: "قیام ملت مصر، ثمره سال‌ها تحقیر یک ملت کهن و تمدن‌ساز بود."

15:48 برنامه نوبت شمای انگلیسی در سرویس جهانی بی‌بی‌سی هم که در حال پخش است، به تحولات مصر اختصاص یافته است. می‌توانید نظراتتان را در اینجا ثبت کنید.

15:47 برنامه نوبت شما در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی در حال پخش است. شرکت‌کنندگان در این برنامه، نظرشان را در باره کناره‌گیری حسنی مبارک از قدرت و آینده سیاسی احتمالی مصر مطرح می‌کنند. می‌توانید برای ثبت نظراتتان، به اینجا بروید.

15:30 سلیل شتی، دبیرکل سازمان عفو بین الملل که در تجمع میدان ترافالگار لندن در حمایت از معترضان مصر حضور داشت، به بی‌بی‌سی گفت که مردم مصر از مرحله‌ای غیرقابل برگشت، عبور کرده‌اند. او گفت: "آنچه رخ داده است، فقط در باره حقوق سیاسی یا مدنی نیست. باید حق مردم برای داشتن شغل و مسکنی مناسب هم در نظر گرفته شود. با این حال، به نظر من، جوانان، زنان و نیمی از جمعیت قاهره که در زاغه‌ها زندگی می‌کنند، در جریان این تحولات ساکت نخواهند ماند و خواسته‌هایشان را مطرح خواهند کرد."

15:28 بر اساس گزارش‌ها، مقامات رسمی آفریقای جنوبی، کناره‌گیری حسنی مبارک در روز یازدهم فوریه را به فال نیک گرفته و گفته‌اند که ۲۱ سال پیش، در چنین روزی، نلسون ماندلا از زندان آزاد شد.

15:27 گروه حقوق بشری "عفو بین‌الملل" روز شنبه را روز جهانی اعلام حمایت از معترضان مصر نامیده است و امروز در شهرهای مختلف دنیا، تجمعاتی به این مناسبت برگزار شد که در مواردی، این تجمعات به مراسم جشن و پایکوبی تبدیل شدند.

15:22 وقایع مصر؛ همه‌چیز خلاف پیش‌بینی‌ها. تحلیل راجر هاردی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در مرکز تحقیقاتی وودرو ویلسون واشنگتن را بخوانید.

15:20 واحد مرکزی خبر به نقل از علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران نوشته است: "جهان در آستانه تغییرات جدی است. البته این تغییرات به این مفهوم نیست که یک‌شبه اتفاق بیافتد، ولی چه کسی تصور می‌کرد که انقلاب مصر به این زودی رخ دهد و چنین پیروزی بزرگی محقق شود؟"

15:10 هنوز نوع دولتی که در نهایت در مصر بر سر کار خواهد آمد، کاملا مشخص نشده است. هشام قاسم، از فعالان باسابقه طرفدار دموکراسی در مصر به بی‌بی‌سی گفت که "موضوع بر سر کار آمدن یک دیکتاتور دیگر در مصر، کاملا منتفی است. آقای مبارک در سال ۱۹۸۱میلادی و در جریان جنگ سرد بر سر کار آمد؛ زمانی که هنوز اتحادیه شوروی وجود داشت و خبری از اینترنت و ماهواره نبود. ولی الان شرایط تغییر کرده است. مردم مصر بعد از روز ۲۵ ژانویه کاملا تغییر کرده‌اند. آنها دیکتاتوری را برکنار کردند که برای نزدیک به سی سال بر سر کار بود و الان هر کسی که اداره امور را در دست بگیرد، باید با این واقعیت جدید کنار بیاید."

14:55 در گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی از موضع مقامات این کشور در قبال تحولات مصر آمده است: "پادشاهی عربستان سعودی، از انتقال صلح‌آمیز قدرت در جمهوری عربی مصر استقبال می‌کند و به تلاش نظامیان مصر برای برقراری دوباره صلح، ثبات و آرامش در این کشور امیدوار است."

14:54 یحیی حسن که در شهر اسکندریه مصر است، در سایت توئیتر نوشته است: "همین الان دیدم که یک پسر جوان، با اجازه سربازان، وارد یک تانک شد. باورنکردنی است!"

14:48 پاکسازی و تمیز کردن میدان تحریر قاهره همچنان ادامه دارد. در اینجا عکس‌هایی از وضعیت امروز این میدان در دسترس شما است.

14:40 بر اساس گزارش‌ها، یک روز بعد از کناره‌گیری حسنی مبارک و انتقال قدرت به نظامیان در مصر، دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا راهی خاورمیانه است.

14:10 شریف قدوس، خبرنگاری که الان در قاهره است، در سایت توئیتر نوشته است: "بعد از اطلاعیه ارتش که اعلام کرد دولتی که مبارک تشکیل داده است، بر سر کار می‌ماند، مردم در میدان تحریر بحث می‌کنند که آیا میدان را ترک کنند یا نه."

14:06 نورا شلبی، از وبلاگنویس‌های مصری در سایت توئیتر نوشته است: "باید بگویم که زیاد از اطلاعیه ارتش راضی نیستم. آیا آنها دولت قبلی را بر سر کار نگه می‌دارند؟"

14:03 آینده حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر چه خواهد بود؟ گفته می‌شود که او هنوز در شرم‌الشیخ است. عادل درویش، تحلیلگر مسائل خاورمیانه، به بی‌بی‌سی گفت که "مردم مصر کاملا علیه او هستند. با این حال، به نظر من، حسنی مبارک فرصت‌هایی خواهد داشت، چون کارهای زیادی برای کشورش کرده است. او زمانی، هدایت نیروهای هوایی مصر را به عهده داشت... او می‌تواند به جای آن که با نفرت مردم، کاملا از صحنه خارج شود، به عنوان یک سیاستمدار قدیمی در صحنه بماند. او می‌تواند به عنوان اولین "رئیس جمهور سابق مصر" شناخته شود. او شاید حتی بتواند برای انتخابات مجلس مصر نامزد شود. او می‌تواند به نوشتن کتاب هم رو بیاورد. مصر مردم صبوری دارد و آنها کینه‌جو نیستند."

14:01 از این که برای دنبال کردن آخرین خبرها و تحولات مصر با ما هستید، متشکریم. جزئیات بیشتر در باره وقایع امروز مصر را می‌توانید در اینجا بخوانید.

14:00 مجدی عبدالهادی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه معتقد است که "حسنی مبارک، وارث میراث سنگینی از سلف خود، انور سادات بود." این تحلیل را بخوانید.

13:58 "مصر و گام بعدی به سوی دموکراسی". گزارش مارک دویل را بخوانید.

13:56 حسنی مبارک برای نزدیک به سی سال رئیس جمهور مصر بود.  او بعد از ترور انور سادات، به رهبری پرجمعیت‌ترین کشور دنیای عرب رسید. در باره حسنی مبارک، بیشتر بخوانید.

13:52 امروز برنامه "نوبت شما" در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی به استعفای حسنی مبارک در مصر اختصاص یافته است. نظر شما در باره کناره‌گیری حسنی مبارک چیست؟ آینده سیاسی مصر را پس از کناره‌گیری مبارک، چگونه می‌بینید؟ می‌توانید برای ثبت نظرتان، به اینجا بروید.

13:40 آخرین جزئیات از بیانیه ارتش مصر: در این بیانیه آمده است: "جمهوری عربی مصر به تمام تعهدات و پیمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خود پایبند است."

13:39 به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در نشست امروز این مجمع، گفته است که "ریشه اصلی حوادث منطقه را باید در عمق هوشیاری و رشد آگاهی روزافزون مردم جستجو کرد که البته رسانه‌های مستقل و غیروابسته نقش موثری در این بیداری دارند."

13:20 سندمانکی، یکی از وبلاگ‌نویس‌های شاخص مصری که نقش مهمی در شکل‌گیری اعتراض‌های روزهای قبل مردم مصر داشت، از بیانیه جدید ارتش این کشور استقبال کرده و در سایت توئیتر نوشته است: "شورای عالی نیروهای مسلح چهارمین اطلاعیه‌اش را صادر کرده است. اطلاعیه خوبی بود."

13:19 تجمعی در حمایت از حرکت مردم مصر و برکناری حسنی مبارک از ریاست جمهوری این کشور الان در میدان ترافالگار لندن در حال برگزاری است.

13:14 بیانیه جدید ارتش مصر: دولت موقت کنونی مصر تا زمان شکل‌گیری دولت جدید، بر سر کار خواهد ماند.

13:13 بر اساس بیانیه جدید ارتش مصر، پیمان صلح مصر با اسرائیل، همچنان معتبر خواهد بود.

13:12 در بیانیه ارتش مصر آمده است: مصر به تمام تعهدات و توافق‌های ملی و بین‌المللی‌ پیشین این کشور، متعهد است.

13:11 تلویزیون دولتی مصر در حال پخش زنده بیانیه جدید ارتش مصر است.

13:04 شبکه خبری سی‌ان‌ان تصاویری را پخش کرده است که نوعی آشفتگی را بین جمعیت حاضر در میدان تحریر قاهره نشان می‌داد. ظاهرا در این تصاویر، نیروهای نظامی در حال حرکت به داخل میدان بودند و مردم حاضر در میدان در هم فشرده شده و به هم تنه می‌زدند. مشخص نیست که آیا این وضعیت، درگیری یا آشوبی را به دنبال داشته است یا نه.

12:58 جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره، می‌گوید که بر اساس دستور ارتش مصر، مقامات دولتی کنونی و پیشین این کشور اجازه سفر ندارند.

12:51 احمد ابراهیم، دانشجوی دوره دکترا در مصر که الان در میدان تحریر است، به بی‌بی‌سی گفت که باید توافق‌هایی بین مردم و ارتش مصر نهایی شود. او گفت: "ما انقلاب کردیم و آنها قدرت را در دست دارند. در نتیجه باید راه‌حل مناسبی برای توافق دوجانبه وجود داشته باشد. به نظر من، آنها تمام آزادی‌هایی را که می خواهیم، به ما نخواهند داد، ولی همه چیز باید پله به پله پیش برود."

12:49 بر اساس خبرهایی که تاکنون منتشر شده اند، فعالیت‌های بازار بورس مصر روز چهارشنبه این هفته از سر گرفته می‌شود. این بازار از روز بیست و هشتم ژانویه (حدود ۱۵روز پیش) تعطیل بوده است.

12:45 در شرایط کنونی، خبرها و اطلاعات کمی در باره وضعیت امروز مصر منتشر می‌شود. در عین حال، بر اساس گزارش‌ها، قرار است ارتش مصر بیانیه‌ای را درباره اقدامات پیش رو برای اداره امور این کشور صادر کند.

12:43 از این که برای دنبال کردن تحولات مصر با ما هستید، متشکریم. در این صفحه می‌توانید آخرین تغییرات در مصر را دنبال کنید. در عین حال، گزارش‌هایی از اعتراضات مردمی در چند کشور دیگر منطقه منتشر شده‌اند. از جمله هزاران نفر در یمن، دست به تظاهرات زده و خواهان کناره‌گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهور این کشور شده‌اند. در باره اعتراض‌های مردم یمن، بیشتر بخوانید.

12:35 چند نفر از مقامات رسمی ایران، از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران و رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، به برکناری حسنی مبارک و آنچه آنها "پیروزی مردم مصر" خوانده‌اند، واکنش نشان داده‌اند. در اینجا بیشتر بخوانید.

12:32 دفتر تحکیم وحدت در اطلاعیه‌ای که خبرگزاری مهر منتشر کرده، تصریح کرده است: "مردم مصر باید تا تغییر کامل نظام حاکم و استقرار حکومتی مردمی، قدمی عقب نگذارند."

12:22 نادیا الاوادی، از جوانان فعال در اعتراض‌های اخیر مصر، در سایت توئیتر نوشته است: "درود ویژه به انقلابی‌ها در سوئز، اسکندریه، وادی‌الجدید، سینا و هر جای دیگری در مصر که مردمش برای رسیدن به حقوق‌شان به پا خاستند."

12:11 خبرهایی از اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر: پل آدامز، خبرنگار بی‌بی‌سی در این شهر می‌گوید که زندگی در اسکندریه در حال برگشت به حالت عادی است و می‌توان مردم را در کنار ساحل دریا و رستوران‌های شهر مشاهده کرد. با این حال، او می‌گوید که همچنان بخشی از مردم مصر در باره شرایط آینده نگران هستند؛ این که چه کسی جای آقای مبارک خواهد نشست یا نقش اخوان المسلمین در روند تغییرات در مصر چه خواهد بود. نگرانی‌هایی هم در باره نفوذ بیشتر ارتش در نظام حاکم بر مصر وجود دارد.

12:06 مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در باره برکناری حسنی مبارک در مصر بیانیه داده است. متن این بیانیه در خبرگزاری مهر منتشر شده است.

12:00 مهرداد فرهمند می‌گوید گروهی از جوانان مصر اعلام کرده‌اند که برای اعلام همبستگی با مردم الجزایر، در مقابل سفارت این کشور در قاهره جمع می‌شوند. امروز صدها نفر در الجزیره، پایتخت الجزایر، به‌رغم ممنوعیت تظاهرات از سوی دولت، تجمع کرده و خواهان دموکراسی شده‌اند. در باره وقایع الجزایر، بیشتر بخوانید.

11:59 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید مردم حاضر در میدان تحریر، در حال تمیز کردن محوطه اطراف این میدان هستند و امروز را می‌توان "روز زیباسازی تحریر" نامید.

11:56 پل دنهار، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که عملیات تمیز کردن میدان تحریر همچنان ادامه دارد و الان انبوهی از کیسه‌های زباله در کنار هم در اطراف این میدان انباشته شده‌اند. چندین نفر از دختران نوجوان هم در حال بازسازی سنگفرش پیاده‌روی میدان هستند؛ جایی که به خاطر استفاده از مواد منفجره در جریان درگیری‌های روزهای گذشته، بخش‌هایی از آن تخریب شد.

11:52 خبرگزاری فرانسه در گزارشی، به اختلاف نظر حاضران میدان تحریر پرداخته است. اسام شبانا به این خبرگزاری گفته است که "نظرات مختلفی در اینجا دیده می‌شود؛ تعدادی از مردم می‌گویند که باید همچنان در میدان حضور داشته باشیم. بعضی دیگر می‌گویند که ما وظیفه‌مان را انجام داده‌ایم و باید به خانه‌هایمان برویم. بعضی دیگر هم معتقدند که بهتر است به خانه‌هایمان برگردیم ولی اگر اتفاقی افتاد، دوباره در میدان جمع شویم."

11:44 اسوشیتدپرس به نقل از مقامات رسمی فرودگاه قاهره گزارش داده است که سفر مقامات حاضر در دولت کنونی یا دولت پیشین مصر به خارج از قاهره و از طریق فرودگاه این شهر ممنوع شده است.

11:36 جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که الان مردم، انتظارات زیادی از ارتش دارند. آنها در ظاهر می‌گویند که به ارتش اعتماد دارند، ولی برخی از آنها همچنان می‌خواهند در باره روند درست تغییرات در مصر مطمئن شوند.

11:23 بر اساس گزارش‌ها، ساعات اجرای قانون منع آمد و شد در مصر کاهش یافته است. تلویزیون دولتی مصر اعلام کرده است که از این به بعد، این قانون از ساعت دوازده نیمه شب تا شش صبح هر روز اجرا خواهد شد.

11:15 رسانه‌های خبری همچنان بر وضعیت میدان تحریر در قاهره متمرکز هستند و به نظر می‌رسد مردم مصر هم به این میدان علاقه‌مند شده‌اند؛ در تصاویری که الان از میدان تحریر مخابره می‌شود، جمعیت زیادی به چشم می‌خورد که حتی در خیابان‌های اطراف میدان تحریر هم حضور دارند.

11:14 آقای پورتئوس همچنین به بی‌بی‌سی گفت که تحقیقات در باره وقایعی که در روزها و سال‌های گذشته، تحت حکومت حسنی مبارک در مصر رخ داده است، انجام خواهد شد. او همچنین تصریح کرد که در طول این سال‌ها، مشکلاتی در بخش‌های سیاسی و اجتماعی مصر پدید آمده‌اند که باید برای برطرف شدن آنها تلاش شود.  هرچند لحظه‌ای که مردم مصر در آن قرار دارند، موقعیت قابل توجهی است و آنها حق دارند که تا این حد شادمان باشند.

11:13 تام پورتئوس، از سازمان دیدبان حقوق بشر که در قاهره حضور دارد، به بی‌بی‌سی گفت که رژیم مصر، یکی از رژیم‌های دیکتاتور در منطقه بود که تغییر کرد. او گفت که حرکت معترضان مصر همچنان ادامه دارد و در نتیجه ارتش به تنهایی نمی‌تواند در تعیین وضعیت آینده، ایفای نقش کند.

11:12 جمعیت حاضر در میدان تحریر قاهره، همچنان به شادمانی مشغولند. بر اساس گزارش‌ها، ظاهرا تعدادی از حاضران در میدان، در میانه جمعیت، فوتبال بازی می‌کنند و با رد و بدل شدن هر گل در این بازی، شور و شادی جمعیت را فرا می‌گیرد.

11:08 جان لاين، خبرنگار بی‌بی‌سی در ميدان تحرير قاهره مى‌گويد كه هنوز مشخص نشده است كه چه كسى دقيقا در حال اداره امور مصر است. همچنین معلوم نيست كه روند انتقال قدرت چطور در مصر انجام خواهد شد.

10:55 بر اساس گزارش‌ها، همچنان شور و شادى بين جمعيتى كه امروز صبح در ميدان تحرير قاهره حضور داشتند، ديده مى‌شد. به گزارش اسوشيتدپرس، تعدادى از آنها پلاكاردهايى در دست داشتند كه رويشان نوشته بود: "ببخشيد اگر زحمت داديم، ولى داريم مصر را مى‌سازيم."

10:37 مردم مصر به‌تدریج در حال بحث در باره نتایج احتمالی کناره‌گیری مبارک از ریاست جمهوری مصر هستند. محمد حمود در قاهره، در ایمیلی به برنامه "نوبت شمای انگلیسی" نوشته است: "می‌توانم با افتخار بگویم که وقتی استعفای مبارک اعلام شد، در میدان تحریر بودم و این شانس را داشتم که همراه فرزندانم در جشنی که آنجا به پا شد، شرکت کنم. الان توپ در زمین مردم مصر است. ما دیگر هیچ بهانه‌ای نداریم، باید به سختی کار کنیم و از این فرصت برای بهتر کردن شرایط مصر استفاده کنیم."

10:34 طارق شلبی، یکی از حاضران در میدان تحریر قاهره، در سایت توئیتر نوشته است: "من آنقدر در میدان تحریر می مانم تا ارتش با انتشار بیانیه‌ای، به طور دقیق مراحل بعد کار را مشخص کند. بعد من به خانه‌ام خواهم رفت."

10:31 پل دنهار می‌گوید: "این اولین باری است که می‌بینم در انقلابی که رخ داده است، مردم بعد از پایان اعتراض‌ها، صحنه را تمیز و اشغال‌هایشان را جمع می‌کنند. شاید این کار، نشانه مردمی است که میراث‌دار یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین تمدن‌های جهان هستند."

10:23 به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه "اظهار امیدواری کرده است که روند دموکراتیک در مصر به طور کامل طی شود."

1008 به گفته جان لاین، اگرچه بسیاری از مصری ها در جمع و در مقابل دوربین های تلویزیونی می گویند که به ارتش در مورد عمل کردن به تعهداتش اعتماد دارند، خیلی از آنها زمانی که دوربین خاموش می شود، با صداقت بیشتری حرف می زنند. یک نفر دیروز گفت حقیقت آن است که از ارتش و از آنچه ممکن است انجام دهد، می ترسد.

1007 جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید نیروهای ارتش هنوز در خیابان ها هستند و به ویژه در اطراف ساختمان تلویزیون حضور دارند.

0950 واکنش رسانه های مصری که توسط خبرگزاری اسوشیتدپرس نقل شده؛ عنوان اصلی صفحه اول روزنامه دولتی الاهرام: "انقلاب جوانان، مبارک را مجبور به ترک قدرت کرد." الجمهوریه، دیگر روزنامه دولتی مصر نوشت: "انقلاب 25 ژانویه برنده شد. مبارک استعفا داد و ارتش حاکمیت پیدا کرد.

0934 نشریه آلمانی اشپیگل حسنی مبارک را "دیکتاتور عزیز کرده" غرب توصیف کرده است. به نوشته این نشریه: "با آنکه این مستبد کشورش را به یک کشور پلیسی تبدیل و اقتصادش را نابود کرده بود، غرب تقریبا تا به آخر پشت سر او ماند. تلاش های سوء قصد به او در طی سالیان، نشان دهنده شدت تنفر مردم از این دیکتاتور بود." اشپیگل اضافه می کند که اما حمایت او از صلح با اسرائیل جایگاهش را تخریب کرد. "در سرتاسر جهان عرب، برخی درست تا زمان سقوط مبارک، او را به عنوان 'صهیونیست' یا 'غلام حلقه به گوش غرب' تحقیر می کردند."

0920 مارتین ایندیک، سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل که در حال حاضر از کارشناسان موسسه تحقیقاتی بروکینز است می گوید رهبران دیگر کشورهای عربی اکنون مراقب خواهند بود. "دیکتاتورهای عرب اکنون باید دست به اصلاحات بزنند و پس از آنچه در مصر اتفاق افتاده،اگر بخواهند به حاکمیتشان ثبات ببخشند، باید اصلاحات سیاسی را بیشتر جدی بگیرند. من فکر می کنم کم کم در یمن و اردن شاهد این امر خواهیم بود."

09:15 سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که حسنی مبارک و پشتیبانان آمریکایی و اروپایی او سی سال دیر صدای مردم مصر را شنیده اند. آقای جلیلی به خبرگزاری مهر گفت: "تقارن سقوط مبارک با پیروزی انقلاب اسلامی ایران نشان داد که 22 بهمن روز پیروزی ملت های منطقه و شکست آمریکا و صهیونیسم در منطقه است."

0906: ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا به بی بی سی گفت بریتانیا نباید از بروز تغییرات در منطقه خاور میانه نگران باشد. وی گفت باید از اغتشاش و بی ثباتی نگران بود.

0904: خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقام های کانال سوئز گزارش داده که این کانال به روی کشتی ها باز است و فعالیت های عادی در آن جریان دارد.

0902: یکی از خبرنگاران الجزیره در میدان تحریر می گوید مردم هنوز هم به میدان می آیند و جوی از جشن و سرور در میان جمعیت حاکم است.

0856 سارا هواس، دانشجویی که وقایع را با علاقه دنبال می کند، به بی بی سی گفت: مصری ها به ارتش فرصت عمل به تعهداتش را داده اند. "در روزهای آینده معلوم می شود که ارتش چقدر شفافیت و تاثیر گذاری دارد و تا زمان برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه، با چه سرعتی از رهبران مخالفان و تمامی کسانی که می خواهند بخشی از دولت انتقالی باشند، دعوت به مشارکت می کنند."

0850 هلنا مریمان، از تهیه کنندگان رادیویی بی بی سی می گوید میدان تحریر امروز به شکل قابل توجهی تمیز است. گروه های داوطلب در حال تمیز کردن میدان و جمع آوری آشغال ها هستند. آنها چادرها را برمی چینند و پتوها را روی هم تا می کنند. البته بعضی ها می گویند تا زمانی که مطمئن شوند که تغییراتی که خواهان آن هستند، عملی شده، در میدان باقی خواهند ماند.

0842 به گزارش رویتر، رفته رفته حمایت از حاکمیت انتقالی در مصر بیشتر می شود. روزنامه اصلی طرفدار دولت بحرین بیانیه دولت این کشور را در این زمینه منتشر کرده.

0836 بسیاری از مصری ها این اظهار نظر پائولو کوئیلو، نویسنده برزیلی را توئیت کرده اند: "جهان تنها به این خاطر بهتر می شود که مردم برای بهتر کردن آن خطر می کنند(جان و مالشان را به خطر می اندازند). مصری ها بهتون تبریک می گم."

0821 به گزارش رویترز، از یمن که طی هفته های اخیر شاهد اعتراض هایی بوده، خبر می رسد: صبا، خبرگزاری رسمی این کشور گزارش داده که دولت از آنچه در مصر رخ داده، حمایت می کند و اطمینان دارد ارتش مصر می تواند دوران گذار را سپری کند.

0813 محمد نوصیر در توئیتر نوشته: اولین روز بدون مبارک به میدان تحریر می روم، باید آن را تمیز کنیم، از همین الان دلم برای این میدان تنگ شده.

0802 حتی در اسرائیل هم که سرنگونی متحد اصلی منطقه ای خود را از با دقت نظاره می کرد، خوشبینی هایی دیده می شود. نچاما دوئک در روزنامه یدیعوت آهارونوت می نویسد که چشم انداز دموکراسی در کشورهای عربی برای اسرائیل خوب است.

07:53 سازمان های خبری جهان در حال هضم وقایع مصر هستند. بسیاری از آنها، درعین حال که سرنگونی حسنی مبارک را تحسین می کنند، نسبت به حاکمیت نظامیان هشدار می دهند و تردیدهایی در مورد آن مطرح می کنند.

0745 وائل غنیم، فعال سرشناس اینترنتی در توئیتر نوشته است که شنبه ممکن است برای خیلی ها روز استراحت باشد. او نوشته است:"مصری های عزیز، روز یکشنبه به سر کار برگردید. بیش از هر زمان دیگری کار کنید و کمک کنید که مصر یک  کشور توسعه یافته بشود."

07:40 در حالی که مردم مصر سرگرم جشن هستند، چشم های بسیاری اکنون به بقیه جهان عرب دوخته شده. امروز قرار است تظاهرات گسترده ای در الجزایر برگزار شود. این کشور از سال 1992 با وضعیت فوق العاده اداره شده.

07:34 فرگوس نیکول، از بخش جهانی بی بی سی که در میدان تحریر است می گوید میدان رفته رفته کارایی اصلی خود را بازمی یابد: تقاطع عبور و مرور خودروها. اکنون سوال اصلی این است که وقتی افرادی که برای سهیم شدن در شور و هیجان اعتراض ها به میدان آمده بودند، آن را ترک کنند، فعالان تندرو تا کی آنجا خواهند ماند.

0729 شواهد بیشتر از اینکه وضعیت میدان تحریر قاهره عادی می شود: نیروهای ارتش مصر جمع آوری حصارهای فلزی میدان را شروع کرده اند.

07:24 جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید به نظر می رسد که اوضاع به حال عادی بازمی گردد: برای مثال، بیشتر مردم در حال برگشتن به سر کار هستند.

0715 با رفتن حسنی مبارک، اکنون مصر توسط شورای عالی نیروهای مسلح اداره می شود. به نظر می رسد بسیاری از مصری ها با این موضوع مشکلی نداشته باشند. آنها به ارتش اعتماد دارند اما در این مورد که این در عمل یعنی چه، تردیدهایی وجود دارد.

0710 تصاویر روز شنبه از قاهره از صبحی با یک آسمان آبی و روشن حکایت دارد و نشان می دهد که از تعداد جمعیت میدان تحریر که مرکز اعتراضات بود، کم شده. اما روشنایی روز همچنین افرادی را که در میدان مانده اند و نیز آنهایی را که آن را ترک می کنند، بیشتر مشخص می کند. افرادی که در حال ترک میدان هستند، پرچم مصر را تکان می دهند و شادی می کنند.

07:07 جمعه شاهد انفجار شادمانی هزاران نفر در مرکز قاهره، اسکندریه و دیگر شهرهای مصر بود که تقاضایشان برای کناره گیری حسنی مبارک اجابت شد. رییس جمهوری 82 ساله مصر با انقلابی سرنگون شد که مردم را در شبکه اینترنت بسیج کرد و بسیاری را به خیابان کشاند. این انقلاب هجده روز طول کشید و تقریبا به طور کامل، مسالمت آمیز بود.

07:00 به پوشش خبری زنده بی بی سی از وقایع مصر خوش آمدید. بعد از یک روز واقعا تعیین کننده (جمعه یازدهم فوریه) که شاهد استعفای حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر و خروج او از قاهره بود، امروز، شنبه دوازدهم ژانویه، مصر تحت حکومت نظامی از خواب برمی خیزد و آینده آن هنوز معلوم نیست. با خبرنگاران ما در قاهره و با تحلیلگران ما باشد و همینطور نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

01:27 پوشش خبری لحظه به لحظه رخدادهای روز جمعه در مصر در اینجا به پایان می رسد. شما همچنان می توانید اخبار مصر و سایر نقاط جهان را در سایت بی بی سی فارسی دنبال کنید.

01:25 وائل غنیم، فعال مصری و یکی از مدیران ارشد گوگل در تویتر نوشت: "مصری های عزیز، یکشنبه به سر کارهای خود برگردید و سخت تر از هر زمانی کار کنید تا کمک کنید مصر به یک کشور توسعه یافته تبدیل شود."

01:23 مارک ماردل، سردبیر امور آمریکای شمالی بی بی سی می گوید بر خلاف محافظه کاران، هیچ کدام از اعضای دولت ایالات متحده و هیات دیپلماتیک غربی در واشنگتن نگران قدرت گرفتن اسلام گرایان تندرو نیستند. در این حال، به گفته آقای ماردل، کاخ سفید شناسایی پیمان صلح مصر و اسرائیل به وسیله دولت بعدی در قاهره را پر اهمیت عنوان کرده است.

01:17 بعضی از پیام های دیپلماتیک آمریکا که به وسیله سایت ویکی لیکس افشا شده اند، از فیلدمارشال طنطاوی، فرمانده ارتش مصر به عنوان فرد مسن و مقاوم در برابر اصلاحات نام برده اند. آقای طنطاوی، هفتاد و نه سال سن دارد.

01:10 سلطان القاسمی از معترضان مصری در تویتر نوشت مردم این کشور در روزهای گذشته جوک های زیادی در رابطه به اوضاع کشور ساخته اند. به نوشته او، از آخرین جوک هایی که به صورت پیامک تلفن همراه دست به دست می شود، این است: "ملت عزیز عرب، آن چه در مصر رخ می دهد، در همین کشور می ماند. ارادتمند شما، دیکتاتورهای عرب."

01:05 استیو کوک، کارشناس شورای روابط خارجی آمریکا به بی بی سی گفت: "به طور قطع در مصر حکومت نظامی برقرار نیست. ولی ارتش اختیار کشور را در دست دارد. ولی مشخص نیست که آیا این راه به دموکراسی ختم می شود یا خیر."

01:00 جورج اسحق، رهبر جنبش کفایه، از مخالفان حکومت حسنی مبارک، تحولات مصر گفت: "تا به حال چنین چیزی ندیده ام. این موج می تواند تمام دیکتاتورهای جهان عرب را با خود ببرد. همه آنها در حال لرزیدن هستند."

00:52 پائولو کوئیلو، نویسنده سرشناس در تویتر نوشت: دنیا فقط به این خاطر به مکان بهتری تبدیل می شود که مردم برای تبدیل آن به جای بهتر خود را به خطر می اندازند. تبریک می گویم مصر.

00:40 فواذ جرجس، استاد دانشگاه در لندن به بی بی سی گفت رهبر جدید مصر با وظیفه خیلی سنگینی روبرو خواهد بود. چهل درصد از مردم مصر در فقر زندگی می کنند، نهادهای حکومت مختل هستند و کشور ورشکسته است. فساد به همه جنبه های زندگی رخنه کرده است.

00:30 جاناتان مارکوس، خبرنگار امور دیپلماتیک بی بی سی می گوید: "سوال های مهمی درباره سیاست خارجی آینده مصر مطرح می شود. آیا این کشور دوست اسرائیل باقی خواهد ماند؟ آیا به انزوای حماس ادامه می دهد؟ آیا همچنان تلاش های آمریکا در منطقه برای ایجاد یک ائتلاف عربی علیه را رهبری خواهد کرد؟ آیا مانند ترکیه به یک بازیگر مستقل تبدیل خواهد شد؟"

00:15 ناصر کی در تویتر نوشت: پشت هر انقلاب در کشورهای عربی، یک صفحه در فیس بوک و یک نشانک تویتر قرار دارد."

برای پیگیری آخرین تحولات سیاسی مصر، امروز شنبه، دوازدهم فوریه، بیست و سوم بهمن با ما همراه باشید.

اخبار روز جمعه، یازدهم فوریه را بخوانید.

اخبار روز پنجشنبه، دهم فوریه را بخوانید.

اخبار روز دوشنبه، هفتم فوریه را بخوانید.

اخبار روز یکشنبه، ششم فوریه را بخوانید.

اخبار روز شنبه، پنجم فوریه را بخوانید.

اخبار روز جمعه، چهارم فوریه را بخوانید.

اخبار روز پنجشنبه، سوم فوریه را بخوانید.

اخبار روز چهارشنبه، دوم فوریه را بخوانید.

اخبار روز سه شنبه، اول فوریه را بخوانید.

اخبار روز دوشنبه، سی و یکم ژانویه را بخوانید.

اخبار روز یکشنبه، سی ام ژانویه را بخوانید.

اخبار روز شنبه، بیست و نهم ژانویه را بخوانید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.