به روز شده:  12:15 گرينويچ - 30 ژانويه 2011 - 10 بهمن 1389

رهبر اسلام گرایان تونس: من نه بن لادن هستم و نه خمینی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

راشد غنوشی، رهبرحزب نهضت، مهم ترین حزب اسلامی در تونس که پس از بیست و دو سال تبعید به کشورش بازگشته می گوید به اسلام گرایان ترکیه نزدیکتر است.

بازگشت آقای غنوشی همزمان با سقوط حکومت زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری پیشین، و آغازدوره ای جدید از آزادی های دمکراتیک در تونس صورت می گیرد.

وی در مصاحبه با شبکه های خبری مختلف از جمله خبرگزاری آسوشیتدپرس، از اینکه رسانه های غربی او را همچون آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی تصویر می کنند، انتقاد کرد و گفت: "این من نیستم."

آقای غنوشی در ادامه افزود: "چرا مردم می خواهند مرا با (اسامه) بن لادن و (آیت الله) خمینی مقایسه کنند، در حالیکه به اردوغان نزدیکتر هستم."

اشاره او به حزب رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و از رهبران حزب اسلام گرای عدالت و توسعه است.

براساس گزارش ها در حال حاضر در تونس از کنترل رسانه ها کاسته شده، زندانیان سیاسی آزاد شده و به احزاب سیاسی اجازه فعالیت داده شده است.

به گفته یکی از سخنگویان رهبر حزب نهضت، آقای غنوشی به عنوان یک "انسان آزاد" به تونس بازمی گردد.

آقای غنوشی خود می گوید که به دنبال کسب پست ریاست جمهوری نیست بلکه می خواهد تا به حزبش که تاکنون فعالیت هایش ممنوع بوده، بار دیگر اجازه فعالیت داده شود.

بعضی از گروههای فمنیست نگرانند بازگشت آقای غنوشی به موج اسلامگرایی در کشور دامن زده و بعضی از حقوق آنها را به مخاطره بیندازد.

رهبر مهم ترین حزب اسلامی پس از بیست و دو سال تبعید و سرنگونی دولت قبلی به تونس بازمی گردد

تظاهرات و اعتراض‌ها به دولت زین‌العابدین بن علی در ماه دسامبر و در اعتراض به شرایط اقتصادی و سیاسی در تونس شروع شد.

به طور مشخص، بخش قابل توجهی از اعتراض‌ها متوجه اعضای خانواده رئیس جمهور سابق این کشور بود. نزدیکان آقای بن علی به مصرف‌گرایی و فساد آشکار در تونس شناخته می‌شدند.

آقای بن علی و همسرش، همزمان با اوج گرفتن اعتراض‌ها در روز ۱۴ ژانویه به عربستان سعودی گریختند.

در پی فرار بن علی از کشور، محمد غنوشی، رئیس دولت موقت تونس شد. محمد غنوشی که در دولت سرنگون‌شده قبلی هم، نخست وزیر بود، وعده داده است که بعد از برگزاری انتخابات در آینده نزدیک، به فعالیت سیاسی خود پایان خواهد داد.

انتظار می‌رود که انتخابات تونس در شش ماه آینده برگزار شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.