کلینتون خواستار 'انتقال بدون هرج و مرج' به دموکراسی در مصر شد

عکس آرشیوی از هیلاری کلینتون حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه آمریکا از نیاز عاجل برای مشارکت مردم مصر در قدرت صحبت کرد

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا خواستار "انتقال بدون هرج و مرج" قدرت به یک نظام دموکراتیک در مصر شده، اما گفته است که این فرآیند طولانی خواهد بود.

او به شبکه اِی بی سی گفت: "منافع واقعی مردم مصر در دموکراسی، حقوق بشر و اصلاحات اقتصادی نهفته است. هر دولتی که سعی نکند در این جهت حرکت کند نمی تواند به نیازهای مشروع مردم مصر پاسخ گوید."

این درخواست درحالی مطرح شد که تظاهرکنندگان برای ششمین روز متوالی میدان مرکزی پایتخت مصر را اشغال کردند.

گزارش می شود که از زمان شروع درگیری ها میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی - اکثرا پلیس ضدشورش - در روز سه شنبه گذشته حداقل 100 نفر در سراسر این کشور کشته شده اند.

همزمان با شعله کشیدن خشونت ها در شهرهای مختلف به خصوص در قاهره، سوئز و اسکندریه هزاران نفر نیز مجروح شده اند.

کاخ سفید روز یکشنبه در بیانیه ای نوشت که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای بحث درباره تحولات مصر با چند رهبر خارجی تماس تلفنی داشته است. این تماس ها از جمله با رهبران بریتانیا، ترکیه، اردن و عربستان سعودی بوده که طی آن خواستار ارزیابی آنها از اوضاع مصر شد.

مارک ماردل ادیتور آمریکای شمالی بی بی سی می گوید که اظهارات خانم کلینتون نشانه ای از حرکت دولت آمریکا به سوی پذیرش، اگر نه تایید رسمی، پایان حکومت حسنی مبارک است.

خانم کلینتون برای اظهار نظر درباره اوضاع مصر صبح روز یکشنبه در برنامه های خبری پنج کانال مختلف در آمریکا شرکت کرد که اقدامی نادر بود.

در این مصاحبه ها بارها از او سوال شد که آیا از حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، حمایت می کند یا با او مخالف است اما هر بار از پاسخ گفتن به این سوال طفره رفت.

او به برنامه "فاکس نیوز ساندی" گفت: "ما خواهان انتقال بدون هرج و مرج هستیم تا هیچ کس برای پر کردن یک خلاء وارد نشود، اینکه اصولا خلائی به وجود نیاید، اینکه یک طرح حساب شده وجود داشته باشد که یک دولت دموکراتیک با مشارکت مردم را سر کار آورد."

او به "اِی بی سی نیوز" گفت: "ما سعی داریم پیامی خیلی روشن منتقل کنیم. می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که هیچ خشونتی و هیچ تحریکی که به خشونت منجر شود وجود ندارد... خواهان مشاهده شروع این اصلاحات و یک دیالوگ ملی هستیم تا مردم مصر بتوانند ببینند که به نگرانی های مشروع آنها پاسخ داده می شود."

خانم کلینتون درباره این سوال که آیا حسنی مبارک تا حالا گام های لازم را برداشته است گفت: "مساله این نیست که چه کسی قدرت را حفظ می کند... این است که چگونه به نیازها و دادخواهی های مشروعی که مردم مصر ابراز کرده اند پاسخ می دهیم و مسیری جدید را تعریف می کنیم."

او گفت: "آشکارا، مسیری که دنبال شده مسیری نیست که این آینده دموکراتیک را رقم بزند، و آن فرصت اقتصادی که مردم در تظاهرات صلح آمیز خواستار آن هستند را ایجاد کند."

'افزایش هرج و مرج'

دولت آمریکا که قبلا به شهروندان آمریکا توصیه کرده بود در موارد غیرضروری از سفر به مصر خودداری کنند، اکنون شهروندان مصر را ترغیب می کند که خروج از آن کشور در اسرع وقت را در نظر بگیرند.

خانم کلینتون گفت که "در این مقطع بحثی از قطع کمک" به مصر وجود ندارد و افزود که "ما به طور مستمر کمک هایمان (به دیگر کشورها) را بررسی و مرور می کنیم."

میزان کمک های سالانه آمریکا به دولت مصر یک و نیم میلیارد دلار است.

وزیر خارجه آمریکا اخطار داد که "هیچ پاسخ ساده ای" برای مشکلات مصر وجود ندارد و گفت "بعید است" که راه حلی شبانه "بدون پیامدهای ناگوار برای همه طرف های درگیر وجود داشته باشد."

به گفته او "هرج و مرج فزاینده یا خشونت در خیابان ها راهی نیست که باید دنبال شود" و افزود که نیازی عاجل به فرآیندی وجود دارد که باعث مشارکت مردم در امور می شود.

مطالب مرتبط