پلیس به خیابانهای مصر باز می گردد

پلیس ضد شورش حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای پلیس بار دیگر برای استقرار نظم به خیابانها اعزام شده اند

در هفتمین روز از تظاهرات اعتراضی علیه رئیس جمهوری مصر، وزارت کشور مصر دستور بازگشت نیروهای پلیس به خیابان های پایتخت را صادر کرده است و مخالفان خواستار اعتصاب سراسری شده اند.

از ساعات اولیه صبح دوشنبه، 11 بهمن (31 ژانویه)، مخالفان حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، با حضور در خیابان های قاهره، پایتخت، و به خصوص میدان تحریر این شهر، به تجمع اعتراضی خود برای وادار کردن رئیس جمهوری به کناره گیری از قدرت ادامه دادند.

در ساعات شب نیز گروه هایی از مردم همچنان در خیابان های پایتخت دیده می شدند و گزارش های رسیده از برخی دیگر از شهرهای مصر، از جمله اسکندریه، سوئز، منصوره و دمنهور نیز حاکی از ادامه تجمع های اعتراضی است.

همزمان، از اواخر شب گذشته، ماموران پلیس پس از چند روز غیبت، بار دیگر برای حفظ امنیت به خیابان های پایتخت اعزام شده اند.

در حالیکه در روزهای اخیر ساکنان پایتخت و برخی دیگر از شهرهای مصر از نا امنی و از جمله حمله و غارت چند فروشگاه خبر داده بودند، روز گذشته وزیر کشور مصر گفت که نیروهای پلیس را برای جلوگیری از جرایم به سطح شهر خواهد فرستاد.

گزارش های رسیده از پایتخت مصر حاکی از افزایش اقدامات امنیتی واحدهای ارتش در نقاط حساس شهر است اما از بامداد دوشنبه و با ورود ماموران پلیس ضد شورش به میدان تحریر در قاهره، خودروهای نظامی مستقر در این محل به حاشیه میدان انتقال یافته اند.

نیروهای پلیس اعزامی به میدان تحریر، ظاهرا به منظور تقویت آمادگی برای مقابله با گسترش نا آرامی ها، به ایجاد راهبندان هایی در مسیرهای منتهی به این محل مبادرت ورزیده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اقدامات مبارک در برابر اعتراضات کارآمد نبوده است

در عین حال، خبرنگار بی بی سی در قاهره در گزارشی که صبح دوشنبه ارسال داشته، فضای میدان تحریر را در مقایسه با روزهای قبل کم تنش تر توصیف کرده و گفته است که روابط بین معترضان و نفرات ارتش به وضوح گرمتر و حتی دوستانه تر از گذشته به نظر می رسد.

دولت مصر به منظور فرونشاندن اعتراضات مخالفان، روز گذشته دستور داد ساعات منع رفت و آمد در پایتخت یک ساعت افزایش یابد اما معترضان، مانند شب های قبل، به این دستور اعتنایی نکردند.

همزمان، مخالفان حسنی مبارک از مردم مصر دعوت کرده اند به منظور اعتراض به ادامه زمامداری وی، دست به اعتصاب سراسری بزنند.

در حالیکه شعار اصلی تظاهرکنندگان در روزهای اخیر، کناره گیری حسنی مبارک از سمت ریاست جمهوری بوده است، تلویزیون دولتی مصر متن نامه رئیس جمهوری به نخست وزیر جدید این کشور را در مورد اقداماتی برای بهبود وضع کشور پخش کرده است.

ادامه بحران

آقای مبارک در این نامه از دولت خواسته است تا برنامه هایی را برای مبارزه با تورم، کاهش قیمت ها و ایجاد اشتغال به اجرا بگذارد و به اقداماتی برای تسریع در روند اصلاحات سیاسی دست بزند.

تا کنون اقدامات حسنی مبارک برای فرونشاندن اعتراضات سیاسی، از جمله توسل به واحدهای ضد شورش پلیس و ارتش، تغییر کابینه و انتصاب معاون اول رئیس جمهوری، تاثیر مشهودی در کاهش تنش در این کشور نداشته و تظاهرکنندگان همچنان خواستار کناره گیری شخص رئیس جمهوری هستند.

روز گذشته، محمد البرادعی، به عنوان شناخته شدن ترین رهبر مخالفان دولت، در سخنانی در جمع تظاهرکنندگان در میدان تحریر، از ادامه تلاش برای تغییرات اساسی در کشور سخن گفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption ناظران ادامه ماموریت امنیتی ارتش را برای تحولات آتی نگران کننده دانسته اند

گفته می شود که در حریان تظاهرات اعتراضی مصر که از روز سه شنبه هفته گذشته آغاز شد، بین یکصد تا یکصد و پنجاه نفر کشته و دهها تن دیگر زخمی شده اند.

برخی ناظران گفته اند که ادامه وضعیت کنونی می تواند اوضاع مصر را بغرنج تر سازد و گذار به یک نظام دموکراتیک را دشوارتر کند.

به گفته آنان، حضور نظامیان در شهرها باعث کاهش اقتدار آنان در نظر مردم، و در نهایت، ناتوانی در مقابله با خشونت های احتمالی و حفظ امنیت در شرایط بحرانی در آینده می شود و ادامه و یا تشدید اقدامات خشونت آمیز ارتش می تواند خواست کنونی مردم برای برکناری رئیس جمهوری را به ناخرسندی و رویگردانی از تمامی ارکان و نهادهای نظام حکومتی تسری دهد.

در چنین صورتی، از دست رفتن اعتبار و کارآیی نهادهای مسئول حفظ امنیت می تواند به بروز هرج و مرج و در نتیجه، به قدرت رسیدن گروه های افرطی در مصر، که هنوز هم یکی از کشورهای تاثیر گذار منطقه حساس خاورمیانه به شمار می رود، منجر شود.

مقامات ارشد ایالات متحده و شماری دیگر از کشورهای غربی به رهبر مصر توصیه کرده اند به خواست مردم برای اصلاحات سیاسی و برخورداری از دموکراسی پاسخ مثبت دهد.

آنان خواستار خودداری از توسل به سرکوب برای خاتمه دادن به اعتراضات شده اند و اقداماتی مانند محدود کردن دسترسی به اطلاعات از طریق اختلال عمدی در ارتباطات اینترنتی و تلفن همراه را مورد انتقاد قرار داده اند.

در ایران، رسانه های دولتی و برخی شخصیت های سیاسی و مذهبی با انعکاس اخبار نا آرامی های سیاسی در مصر، گفته اند که این اعتراضات از انقلاب اسلامی سال 1979 در ایران الهام گرفته و به گفته برخی از آنان، مردم مصر و همچنین مردم تونس، خواستار استقرار نظام حکومتی اسلامی در کشورهای خود هستند.

مطالب مرتبط