فراخوان معترضان مصری برای اعتصاب عمومی

مخالفان دولت مصر حق نشر عکس AFP
Image caption با فرار سیدن شب دهها هزار تظاهر کننده مصری خواستار اعتصاب سراسری شده اند

با فرارسیدن شب دهها هزار تظاهر کننده مصری خواستار اعتصاب عمومی شده اند و ابراز امیدواری کرده اند که فردا سه شنبه (اول فوریه) یک میلیون نفر را به خیابان ها بکشانند.

به گفته یک خبرنگار بی بی سی که در میدان اصلی شهر قاهره حضور دارد تظاهر کنند گان مصمم به نظر می رسند که با پیوستن شمار بیشتری از مردم دیگر نقاط مصر به تظاهرات در خیابان های پایتخت دولت را تحت فشار بیشتری قراردهند. این در حالیست که به دلیل اجرای مقررات منع رفت و آمد حرکت قطارها متوقف مانده و پروازهای داخلی لغو شده است .

کابینه جدید مصر امروز در حالیکه مخالفان دولت این کشور برای هفتمین روز متوالی در خیابانها تظاهرات می کردند سوگند یاد کرد.

بر اساس گزارش ها، از مهم ترین تغییرات ایجاد شده در کابینه جدید معرفی محمود وجدی به عنوان وزیر جدید کشور است. او جانشین حبیب ابراهیم العادلی شده که سیاست هایش در مقابله با تظاهر کنندگان ضد دولتی مورد انتقادات گسترده قرار گرفته بود.

جودت ال ملت هم به عنوان وزیر جدید اقتصاد جانشین یوسف پطروس غالی شده است.

به گفته تحلیلگران، نا آرامی ها در مصر نگرانی های زیادی را درمورد وضعیت اقتصادی در این کشور ایجاد کرده است.

در حال حاضر بانک ها و بازار سهام در این کشور تعطیل است و تصمیم دولت در مورد محدود کردن دسترسی به اینترنت که از هفته گذشته اعمال شده، بر عملکرد تجاری این کشور تاثیر داشته است.

بر اساس گزارش ها، این نگرانی وجود دارد که اعتراضات اخیر بر عبور و مرور تانکرهای نفتکش در کانال سوئز تاثیر بگذارد. هر چند که یکی از سخنگویان این کانال گفته است که در حال حاضر وضعیت در این مسیر عادی است.

گزارش های رسیده از پایتخت مصر حاکی از افزایش اقدامات امنیتی واحدهای ارتش در نقاط حساس شهر است، اما از بامداد دوشنبه و با ورود ماموران پلیس ضد شورش به میدان تحریر در قاهره، خودروهای نظامی مستقر در این محل به حاشیه میدان انتقال یافته اند.

نیروهای پلیس اعزامی به میدان تحریر، ظاهرا به منظور تقویت آمادگی برای مقابله با گسترش نا آرامی ها، به ایجاد راهبندان هایی در مسیرهای منتهی به این محل مبادرت ورزیده اند.

در عین حال، خبرنگار بی بی سی در قاهره در گزارشی که صبح دوشنبه ارسال داشته، فضای میدان تحریر را در مقایسه با روزهای قبل کم تنش تر توصیف کرده و گفته است که روابط بین معترضان و نفرات ارتش به وضوح گرم تر و حتی دوستانه تر از گذشته به نظر می رسد.

دولت مصر به منظور فرونشاندن اعتراضات مخالفان، روز گذشته دستور داد ساعات منع رفت و آمد در پایتخت یک ساعت افزایش یابد اما معترضان، مانند شب های قبل، به این دستور اعتنایی نکردند.

همزمان، مخالفان حسنی مبارک از مردم مصر دعوت کرده اند به منظور اعتراض به ادامه زمامداری وی، دست به اعتصاب سراسری بزنند.

در حالی که شعار اصلی تظاهرکنندگان در روزهای اخیر، کناره گیری حسنی مبارک از سمت ریاست جمهوری بوده است، تلویزیون دولتی مصر متن نامه رئیس جمهوری به نخست وزیر جدید این کشور را در مورد اقداماتی برای بهبود وضع کشور پخش کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption صدها تن از اتباع خارجی در فرودگاه بین المللی قاهره سرگردان هستند

خروج اتباع خارجی از مصر

با افزایش نا آرامی ها درمصر، اتباع خارجی در حال ترک این کشور هستند.

بر اساس گزارش ها، اولین هواپیمای آمریکایی در حال خروج اتباع این کشور از قاهره به قبرس است.

چین، ژاپن و استرالیا هم برای خروج اتباعشان هواپیماهایی را به مصر فرستاده اند.

دولت نیوزیلند گفته است این احتمال وجود دارد که برای تخلیه شهروندان این کشور از مصر، هواپیماهای نظامی به قاهره اعزام کند.

این در حالی است که براساس آخرین گزارش ها چند صد نفر از اتباع خارجی برای بازگشت به کشورهایشان در فرودگاه بین المللی قاهره سرگردان هستند.

بسیاری از کشورها از اتباعشان خواسته اند تا از سفر کردن به مصر خودداری کنند.

مطالب مرتبط