اخبار ناآرامی های مصر - شنبه ۲۹ ژانویه

توضیح:‌ خبرهای زیر روز شنبه به صورت همزمان و لحظه ای پوشش داده شده بود. خبرهای این صفحه دیگر به روز نمی شود. برای دیدن خبرهای تازه از مصر اینجا را کلیک کنید.

23:46 شرکت مخابراتی ودافون در بیانیه ای برقراری خدمات تلفن همراه این شرکت از روز شنبه خبر داد.

23:45 تلویزیون دولتی مصر: صدها زندانی از یک بازداشتگاه در شهر فیوم گریخته اند. فیوم در ۱۳۰ کیلومتری جنوب قاهره قرار دارد.

23:30 خبرنگار مجله تایم در گزارشی گفت بدوها کنترل دو شهر در نزدیکی مرز مصر غزه را به دست گرفته اند و می گویند اگر حسنی مبارک کناره گیری نکند، به کانال سوئز حمله خواهند کرد.

23:20 خبرگزاری فرانسه اعلام کرد تعداد تلفات ناآرامی های ۵ روز گذشته در مصر به ۱۰۲ نفر رسیده است.

23:15 مرور تحولات روز شنبه در مصر: به رغم ادامه اعتراض های مخالفان، حسنی مبارک در حکمی عمر سلیمان، رئیس سازمان اطلاعات و امنیت را به معاونت رئیس جمهوری منصوب کرد. آقای سلیمان نخستین معاون رئیس جمهوری مصر در سی سال گذشته است. احمد شفیق، فرمانده سابق نیروی هوایی و یکی از اعضای کابینه برکنار شده نیز به عنوان نخست وزیر جدید مصر انتخاب شده است. محمد البرادعی، از چهره های شاخص مخالفان با رد این انتصاب ها می گوید مردم در پی تغییر حکومت هستند، نه تغییر افراد.

23:05 کانادا از حسنی مبارک خواست به مردم گوش دهد و اصلاحات مورد نظر آنها را به اجرا بگذارد.

22:55 مردم محله های قاهره و شهرهای بزرگ در غیاب حضور پلیس در خیابان ها، با چماق و چاقو در حال گشت زنی و حفاظت از محله های خود در برابر دزدها و اوباش هستند. ارتش در حال محافظت از ساختمان های کلیدی است. گزارش ها بیانگر شنیده شدن صدای تیراندازی در اطراف ساختمان های دولتی است.

22:51 گزارش ها بیانگر کشته شدن حداقل ۷۵ نفر در ناآرامی های پنج روز گذشته مصر است.

22:49 خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از یکی از مسوولان فرودگاه قاهره از خروج بازرگانان ثروتمند و خانواده های وابستگان حکومت با استفاده از ۱۹ هواپیما خبر داده است.

22:46 صدها مصری در واشنگتن و سایر شهرهای آمریکا علیه حسنی مبارک تجمع کردند.

22:42 کاربران تویتر از شنیده شدن صدای تیراندازی در قاهره خبر می دهند.

22:39 شبکه های خبری عرب زبان از حضور یک تک تیرانداز بر روی بام وزارت کشور مصر خبر می دهند. بر اساس گزارش های منتشر شده، او با تیراندازی به سوی معترضان چند نفر را کشته است.

22:30 جیمز رابینز، خبرنگار امور بین المللی بی بی سی می گوید آمریکا و بریتانیا فشار خود را بر حسنی مبارک افزایش داده اند. او می افزاید، کشورهای غربی نگران قدرت گرفتن اسلام گرایان در مصر در صورت تغییر حکومت هستند ولی این موضوع را هم در نظر دارند که اگر واقعا به مردم مصر اجازه داده شود خود رهبرانشان را انتخاب کنند، آن گاه می توان منتظر تشکیل یک حکومت پیش رو در این کشور بود.

22:20 اهالی قاهره برای حفاظت از محله ها در برابر اوباش و غارتگران، گروه های گشت زنی تشکیل داده اند. یکی از اعضای این گروه ها به بی بی سی گفت حکومت به طور عمدی پلیس را از خیابان ها خارج کرده است تا مردم از خلاء امنیتی هراسان شوند.

22:10 جرمی بوئن، سردبیر امورخاورمیانه بی بی سی می گوید حسنی مبارک فکر می کند با برکنار کردن دولت، انتصاب چهره های جدید و انتخاب یک معاون رئیس جمهوری می تواند به حکومت ادامه دهد. اما به گفته آقای بوئن، تظاهرات در مصر، دیگر تنها به فرزندان خانواده های ثروتمند تعلق ندارد بلکه اقشار کم درآمد هم به خیابان ها آمده اند و این نشان می دهد آقای مبارک دچار یک مشکل جدی است.

22:05 خبرگزاری رویترز از کشته شدن هفده نفر که به دو پاسگاه پلیس در شهرهای ناصر و بیبا حمله کرده بودند، خبر داده است. تعداد بیشتری مجروح شده اند.

22:00 تعداد تلفات ناآرامی های پنج روز گذشته مصر به ۶۲ نفر رسیده است.

21:49 معترضان می گویند سال ها منتظر اجرای اصلاحات بوده اند. حال که آنها شاهد تاثیرگذاری اعتراض های خود هستند، می گویند تا زمانی که مبارک از قدرت کنار نرود، آرام نخواهند گرفت. گیگی ابراهیم به بی بی سی گفت: "آن چه تظاهرکنندگان می خواهند، زندگی انسانی است، آنها عدالت می خواهند، آنها تفاوت میان فقرا و ثروتمندان را می بینند، آنها می دانند تحت ظلم هستند، آنها هر روز در حال مبارزه هستند تا بتوانند از حداقل امکانات زندگی برخوردار شوند. آنها می خواهند به این وضع خاتمه دهند و این کار ارتباط مستقیمی با حکومت مبارک دارد."

21:45 کریم از اهالی قاهره به بی بی سی گفت تظاهرکنندگان نماینده همه مردم مصر نیستند. او گفت: "بسیاری از اقشار جامعه خواهان باقی ماندن مبارک در قدرت هستند. من باور دارم که مبارک برای سال ها صلح را در مصر برقرار کرد. قبلا این طور نبود."

21:33 مجموعه ای از بهترین عکس های پنجمین روز از ناآرامی های مصر را در سایت انگلیسی بی بی سی ببینید.

21:19 مردم قاهره توصیه ارتش در مورد حفاظت از خانه های خود را جدی گرفته اند و گروه های خودجوش نگهبانی از محلات، مسلح به قمه، چماق و سلاح های دیگر، مشغول گشت زنی و محافظت از محله های مختلف پایتخت شده اند.

21:10 در غیاب پلیس در خیابان های قاهره، گزارش ها حاکی از آن است که گروه هایی از جوانان اتومبیل ها را متوقف و آنها را بازرسی می کنند.

20:52 زاهی حواس، باستانشناس ارشد مصری به تلویزیون دولتی مصر گفت که با وجود تلاش های مردمی برای حفاظت از ساختمان موزه ملی مصر در قاهره، غارتگران به داخل موزه راه یافته اند و به دو مومیایی که در معرض دید قرار داشت آسیب زده اند.

20:47 ساختمان مرکزی حزب دمکراتیک ملی مصر، حزب حاکم، در مرکز قاهره هنوز در آتش می سوزد و این نگرانی فزاینده وجود دارد که آتش به موزه ملی مصر که در نزدیکی این ساختمان است سرایت کند.

20:34 خبرگزاری رویترز گزارش داد که معترضان مصری ساختمان مرکزی سازمان مالیات کشور را در یک برج اداری در مرکز قاهره به آتش کشیدند. این ساختمان در نزدیکی ساختمانهای وزارت کشور و سایر مراکز دولتی قرار دارد. شاهدان گفته اند که دود از ساختمان سازمان مالیات به آسمان بلند است و شعله های آتش از دوردست دیده می شود. گزارش هایی هم در مورد وقوع تیراندازی در این منطقه منتشر شده است.

20:14 باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تیم امنیت ملی خود را به کاخ سفید فرا خوانده است تا بحران جاری در مصر را در جلسه ای با آنها بررسی کند. بی بی سی مطلع شده که این جلسه بیش از یک ساعت به طول انجامیده است.

20:10 یکی از مسئولان حزب دموکراتیک ملی، حزب حاکم در مصر به بی بی سی گفت که اگر اعتراضات بالا بگیرد، حکومت قانون از هم خواهد پاشید. او گفت: "مردم باید صبور باشند، وطن پرستانه رفتار کنند و اجازه ندهند که اراذل و غارتگران خیابان ها را تصرف کنند". او گفت که آقای مبارک از طریقی مشروع انتخاب شده است و معترضان دارند با روشی غیر مشروع و خشونت آمیز نظرات خود را بیان می کنند. او در مورد احتمال برقرار شدن "حکومت ارازل" هشدار داد.

19:50 خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات امنیتی گزارش کرده است که 12 نفر در درگیری میان معترضان و پلیس در شهر بنی سوئف در 100 کیلومتری جنوب قاهره کشته شده اند.

19:43 دولت های بریتانیا، فرانسه و آلمان در یک اعلامیه مشترک از حسنی مبارک خواسته اند که "در فرآیند دگرگونی مشارکت کند". نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در این اعلامیه مشترک از مقامات مصری خواسته اند که از خشونت علیه غیرنظامیان به هر قیمتی خودداری کنند.

19:36 تلویزیون عربی بی بی سی می گوید که تلویزیون دولتی مصر به گزارش های مربوط به غارتها پوششی گسترده می دهد. بعضی فعالان سیاسی معتقدند که در این گزارش ها عمدا غلو می شود تا مردم را به ترک خیابان ها تشویق کند. عده ای هم پلیس مخفی را به دست داشتن در غارت ها متهم می کنند. تلویزیون دولتی مصر می گوید که قوای کمکی ارتش در محل هایی که غارت صورت گرفته، مستقر شده است.

19:27 عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب می گوید که اگر سیاست های جدیدی در مصر ارائه شود، اعتراضات خاموش خواهد شد. او به برنامه نیوزآور بی بی سی گفت: "به نظر من باید سیاستی جدید اعلام شود، سیاستی که نیازهای جوانان و جامعه را به نحوی مورد توجه قرار دهد که مردم را متقاعد کند. اعلام چنین سیاستی همه را آرام خواهد کرد". او گفت که این اعتراضات نشان می دهد که مردم در کشورهای عربی می خواهند بر حکومت های خود تسلط داشته باشند.

19:05 خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع بیمارستانی می گوید که دست کم 73 نفر در جریان وقایع دو روز گذشته کشته و هزاران نفر مجروح شده اند.

19:03 لیز دوست، خبرنگار اعزامی بی بی سی به مصر می گوید که در بخش هایی از پایتخت که تیراندازی های پراکنده و غارت رخ می دهد، خلاء امنیتی دیده می شود. بعضی از معترضان بسیار خوشبین هستند که به هدف خود که برانداختن رژیم حسنی مبارک است نزدیک شده اند، اما رئیس جمهوری تا الآن هیچ نشانه ای بروز نداده که قصد رفتن دارد.

18:57 صحنه هایی از هرج و مرج از فرودگاه قاهره گزارش شده است. تعداد زیادی از مسافران به دلیل ناآرامی ها در این فرودگاه گیر افتاده اند.

18:51 شبکه تلویزیونی العربیه به نقل از شاهدان عینی گزارش داده است که در بعضی محله های قاهره، پایتخت مصر، تیراندازی شده است.

18:44 جان سیمپسون، از سردبیران امور جهانی بی بی سی که در قاهره به سر می برد، این تحلیل را فرستاده است: با وجود آشفتگی، یکی دو چیز روشن تر شده است. کاملا محتمل به نظر می رسد که آمریکایی ها به پرزیدنت مبارک و فرماندهان ارتشش حالی کرده اند که برخوردی شبیه ماجرای میدان تیان آنمن از نظر آنها قابل پذیرش نیست، برخوردی که در آن نظم از طریق تیراندازی به معترضان و کشتن صدها تن از آنها دوباره برقرار شود. بنابراین تنها امید آقای مبارک این است که با تشکیل دولتی جدید رضایت مخالفان را جلب کند.

18:38 خبرگزاری آسوشیتدپرس از یک مقام امنیتی مصر، بدون اینکه نام او را ذکر کرده باشد، نقل کرد که تعداد کشته شدگان اعتراضات ضد دولتی در دو روز گذشته 62 تن بوده است. بی بی سی نمی تواند این آمار را تأیید کند.

18:37 تازه ترین مجموعه عکس ما را از وقایع مصر اینجا ببینید.

18:25 شهرام از کرج نوشته است: "به شما قول ميدم دولت حسني مبارک سقوط نکنه.بعدش متاسفانه مردم مصر رو شور حسيني گرفته مثل انقلاب سال 57ولي من ايمان دارم که اشتباهي رو که شاه مرتکب شد اين بار حسني مبارک مرتکب نميشه..." شما هم در بحث ما در مورد تحولات مصر شرکت کنید

18:17 ارتش مصر به مردم هشدار داده که در خیابان ها تجمع نکنند، اما تا این لحظه مداخله ای نکرده است. مقررات منع رفت و آمد در اسکندریه و سوئز هم توسط معترضان نادیده گرفته شده است. گزارش هایی از به آتش کشیده شدن پاسگاه های پلیس در نقاط مختلف مصر از جمله در رفح و جیزه منتشر شده است.

18:00 جزئیاتی در مورد احمد شفیق، نخست وزیر جدید مصر، به نقل از همکاران بخش عربی بی بی سی: او در نوامبر سال 1941 در قاهره به دنیا آمد، در سال 1961 از آکادمی نیروی هوایی فارغ التحصیل شد، در جنگ های 1967 و 1973 با اسرائیل شرکت داشت، بین سال های 1984 تا 1986 وابسته نظامی مصر در رم بود، در سال 1996 به فرماندهی نیروی هوایی رسید، در سال 2002 وزیر هوانوردی شد.

17:56 محمد البرادعی، چهره برجسته مخالف دولت مصر، بار دیگر از حسنی مبارک خواست که از قدرت کنار رود. او گفت که انتصاب معاون رئیس جمهوری و نخست وزیر جدید کافی نیست. او از ارتش خواست که از مردم محافظت کند.

17:48 خبرگزاری رویترز گزارش داد که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و جو بایدن، معاون رئیس جمهوری این کشور به همراه تعدادی از مقامات عالی رتبه دولت در نشستی دو ساعته در کاخ سفید حوادث مصر را بررسی کرده اند.

17:18 خالد عزالعرب، خبرنگار بی بی سی، می گوید که ساکنان بعضی محلات شرق قاهره برای جلوگیری از ورود غارتگران موانعی را در گذرگاه ها ایجاد کرده اند. آنها از نفرات ارتش خواسته بودند که جلوی غارت را بگیرند، اما ارتش از دخالت اجتناب کرده است.

17:08 رانیه صبری، خبرنگار بخش عربی بی بی سی می گوید که معترضان از انتصاب عمر سلیمان، رئیس سازمان امنیت به عنوان معاون رئیس جمهوری راضی نیستند. آنها خواستار برکناری حسنی مبارک هستند و تصمیم دارند برای رسیدن به آنچه می خواهند، به اعتراض ها ادامه دهند.

17:04 لیز دوست، خبرنگار اعزامی بی بی سی به مصر می گوید در قاهره که شهری با 12 میلیون جمعیت است، خلاء قدرت به چشم می خورد. در بعضی از محلات هرج و مرج حاکم است، پاسگاه های پلیس غارت شده اند و سلاح ها به سرقت رفته اند. در محلات دیگر ، کمیته های مردمی تشکیل شده و غیرنظامیان حتی کنترل ترافیک را در دست دارند. پلیس در شهر دیده نمی شود.

16:33 تلویزیون مصر سفر پسران حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر، به لندن را تکذیب کرده است. المصریه، شبکه تلویزیونی دولتی مصر گفت: "گزارش برخی از کانال های خبری در مورد سفر علا و جمال به لندن نادرست است."

16:20 وزارت امور خارجه اسرائیل شهروندان اسرائیلی و خانواده های دیپلمات های اسرائیلی را از مصر خارج کرده است. وزارت امور خارجه اسرائیل با صدور بیانیه ای اعلام کرد که هواپیمای حامل همسران و فرزندان دیپلمات های اسرائیلی همراه با 40 شهروند اسرائیلی که برای امور شخصی در قاهره بودند، لحظاتی قبل در فرودگاه بن گوریون فرود آمد.

16:14 عمرو موسی، دبیر کل اتحادیه عرب به بی بی سی عربی گفته است: "تمامی جوانان عرب و نه فقط مصری ها به دلیل وضعیت اقتصادی و سیاسی دچار نومیدی و خشم هستند." عمرو موسی گفت با آقای مبارک صحبت نکرده اما رییس جمهوری مصر می داند که اصلاحات محدود، کافی نیست.

16:06 محمد البرادعی، از شخصیت های برجسته مخالف دولت مصر و برنده جایزه صلح نوبل به جرمی بوئن، سردبیر مسائل خاور مبانه در بی بی سی گفت: مردم مصر بر علیه حسنی مبارک دست به قیام زده اند. این اولین بار است که تظاهراتی با چنین ابعادی برگزار می شود. آقای مبارک یا پیام مردم مصر را متوجه نشده یا آن که وانمود می کند که آن را نشنیده است. همه معتقدند که او باید برود.

16:02 حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، احمد محمد شفیق را به عنوان نخست وزیر این کشور منصوب کرده است. آقای شفیق قبلا خلبان هواپیماهای جنگی و همچنین وزیر هوانوردی مصر بوده است.

16:01 سرویس عربی بی بی سی تایید کرده است که علا و جمال، پسران حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر وارد لندن شده اند.

15:30 کوروش از مخاطبان بی بی سی فارسی در ایران: آقای مبارک در حالی که می توانست از آخرین رگه های فرصت در آرام کردن مردم توسط خودشان استفاده کند ... ولی با وارد کردن نیروهای ارتش به خیابانها فاصله خود را با مردم آزادیخواه زیادتر کرد. شما هم در بحث ما شرکت کنید

15:20 به گزارش تلویزیون مصر، عمر سلیمان، رییس سازمان اطلاعات و امنیت مصر به عنوان قائم مقام رییس جمهوری مصر سوگند یاد کرده است. طی سی سال اخیر، این اولین بار است که مصر دارای معاون رییس جمهوری شده است.

15:10 میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران با مقایسه اعتراضات انتخاباتی سال گذشته این کشور با وقایع جاری در مصر، گفت که اگر حکومت مصر "آرای مردم را نمی دزدید"، کار به شعار "اسقاط نظام" نمی کشید.

15:01 دکتر یاسر سید، سخنگوی وزارت بهداشت مصر به بخش عربی بی بی سی گفته است که به سوی معترضان تیراندازی شده است. وی گفت: "بیش از 20 مورد داشته ایم که علاوه بر ناحیه ققسه سینه، از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفته اند. خود من 38 نفر از کشته شدگان را دیده ام که به بیمارستان آورده شده اند."

از آلبوم عکس ما در مورد ناآرامی ها در مصر دیدن کنید

14:49 خبرگزاری رویتر گزارش داده است که نیروهای ارتش صدها تن از معترضانی را که به ورودی یک ساختمان متعلق به بانک مرکزی در اطراف قاهره حمله کرده بودند، عقب رانده است.

14:44 بنابر گزارش ها، غارتگران به تعدادی از محله های مرفه نشین در قاهره هجوم برده اند. درمیان آنچه به نظر می رسد خلاء امنیتی باشد، ساکنان این محلات به دفاتر رسانه ها زنگ می زنند و تقاضای کمک می کنند. بعضی از آنها برای حفاظت از خانه هایشان کمیته هایی تشکیل داده اند.

14:42 تلویزیون دولتی مصر به افرادی که قانون حکومت نظامی را رعایت نکنند، هشدار داده که جانشان در خطر است.

14:40 به گفته خبرنگار ما، در شهر اسماعیلیه در شرق قاهره نیز درگیری هایی رخ داده است.

14:38 تلویزیون الجزیره گزارش داده است که در جریان درگیری در بیرون ساختمان وزارت کشور در مرکز قاهره، دست کم سه تن از معترضان کشته شده اند.

14:35 محمد منظرپور، خبرنگار اعزامی بخش فارسی بی بی سی به قاهره می گوید معترضان موفق شده اند که وارد محوطه وزارت کشور مصر بشوند و بین آنها و ساختمان وزارت کشور تنها یک ردیف از نیروهای دولتی مستقر هستند.

14:12 جان سیمپسون، سردبیر امور جهانی در بی بی سی می گوید از سرعت بروز تحولات در مصر شوکه شده است. وی می گوید شاهد بوده که معترضان، مهماتی را که در خیابان پیدا کرده اند، با خود حمل می کنند اما به نظر نمی رسد خشمشان متوجه افرادی که این مهمات را آتش می کنند، یعنی ارتش باشد. این معترضان در عوض، تنفری گنگ نسبت به خود آقای مبارک دارند.

14:08 به گزارش رویترز، آقای عز، در پی سوزانده شدن و غارت دفاتر اصلی کمپانی اش در منطقه مهندسین قاهره، از مقامش استعفا داد. وی مدیر عامل شرکت "فولاد عز" است.

13:58 خبرگزاری رسمی مصر، منا، گزارش داد که احمد عز، از مقام های برجسته حزب حاکم دموکراتیک ملی و از صاحبان صنایع مصر استعفا داده است.

13:31 محمد البرادعی، از چهره های برجسته مخالف دولت مصر در مصاحبه با شبکه فرانس 24 گفته است سخنرانی نیمه شب حسنی مبارک، "توهینی به شعور مردم مصر" بود. وی گفت آقای مبارک به جزئیات هیچ نوع اصلاحات اقتصادی یا سیاسی اشاره نکرد. آقای برادعی اظهار امیدواری کرد که حسنی مبارک قبل از آن که اوضاع نامساعد شود، پیام مردم را بگیرد.

13:30 محمد البرادعی، از چهره های برجسته مخالف دولت گفته است حسنی مبارک یا باید استعفا دهد یا باید بگوید که دیگر در انتخابات شرکت نمی کند.

13:22 به گفته یکی از خبرنگاران بخش عربی بی بی سی، ساکنان جیزه اجساد کشته شدگان تظاهرات روز جمعه را در خیابان ها می چرخانند و با سر دادن شعارهایی علیه حسنی مبارک، خواستار کناره گیری او هستند. ساکنان شهر همچنین در سوئز و در المحله در شمال قاهره، شوراهای محلی تشکیل داده اند تا از غارت مراکز تجاری، بانک ها و دفاتر اداری جلوگیری کنند.12:59 جی جی ابراهیم، از فعالان سیاسی در مصر درباره حال و هوای تظاهرکنندگان به برنامه نیوزآور بی بی سی گفت: "مردم حاضرند در این راه جان خود را بدهند و همین کار را هم کرده اند. سی سال سرکوب باعث شده که مردم به افراط روی بیاورند."

13:19خبرنگار بخش عربی بی بی سی می گوید تظاهرکنندگان پاسگاه پلیس جیزه را آتش زده اند و به افسرهای پلیس این پاسگاه حمله کرده اند.

12:54 یولانده نل، خبرنگار بی بی سی می گوید هزاران نفر در امتداد رود نیل در مرکز قاهره در حرکتند. ارتش و نیروهای پلیس از هر گونه رویارویی با تظاهر کنندگان اجتناب می کنند. با آن که این نیروها مسلح هستند، از سلاح هایشان استفاده نمی کنند و گاز اشک آور نیز شلیک نمی کنند. انتظار می رود که مردم مقررات منع آمد و شد را که در ساعت 4 بعد از ظهر به وقت محلی (دو بعد از ظهر به وقت گرینویچ) شروع می شود، نادیده بگیرند.

خبرنگار بخش عربی بی بی سی می گوید تظاهرکنندگان پاسگاه پلیس جیزه را آتش زده اند و به افسرهای پلیس این پاسگاه حمله کرده اند.

12:54 یولانده نل، خبرنگار بی بی سی می گوید هزاران نفر در امتداد رود نیل در مرکز قاهره در حرکتند. ارتش و نیروهای پلیس از هر گونه رویارویی با تظاهر کنندگان اجتناب می کنند. با آن که این نیروها مسلح هستند، از سلاح هایشان استفاده نمی کنند و گاز اشک آور نیز شلیک نمی کنند. انتظار می رود که مردم مقررات منع آمد و شد را که در ساعت 4 بعد از ظهر به وقت محلی (دو بعد از ظهر به وقت گرینویچ) شروع می شود، نادیده بگیرند.

12:40 مقام های مصر می گویند که بازار بورس قاهره در روز یکشنبه به دلیل خشونت ها تعطیل خواهد بود. یکشنبه، روز کامل کار و تجارت در منطقه خاور میانه است.

12:29 خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که ارتش مصر اهرام ثلاثه را به روی جهانگردان بسته است. تانک ها و نفربرهای زرهی منطقه جیزه را که معمولا مملو از جهانگرد است، مسدود کرده اند.

12:24 شرکت هوایی بریتیش ایرویز می گوید هواپیمایی را برای بازگرداندن مسافران بریتانیایی که می خواهند قاهره را ترک کنند، اجاره کرده است. این به معنای تخلیه افراد نیست بلکه برای افرادی است که قبلا بلیت گرفته اند اما حالا می خواهند زمان سفرشان را تغییر دهند. وزارت امور خارجه بریتانیا می گوید تا ۳۰ هزار بریتانیایی در مصر هستند. بیشتر این افراد در شرم الشیخ هستند که درگیری ها هنوز به آن کشیده نشده است.

12:26 مقام های پزشکی مصر می گویند از روز جمعه تا کنون، ۳۸ نفر در درگیری ها کشته و دو هزار نفر مجروح شده اند. به این ترتیب، شمار کشته شدگان اعتراضات پنج روزه مصر به ۴۵ نفر می رسد. به گفته این مقامات، ۱۰ پلیس نیز در میان کشته شدگان دو روز اخیر هستند.

12:21 غیرنظامیان در اطراف موزه قاهره در میدان تحریر جمع شده اند و مانع از غارت آن هستند. نیروهای پلیس، میدان را ترک کرده اند. من فکر می کنم آنها سعی دارند بی نظمی ایجاد کنند. اما غیرنظامیان کنترل اوضاع را در دست دارند و در حال سازماندهی ترافیک هستند. آنها همچنین مانع از غارت اشیاء توسط دزدها می شوند و آنها را برمی گردانند. این اشیاء به محوطه موزه آورده شده اند تا از آنها بهتر مراقبت شود. ما می خواهیم که این اعتراضات، صلح آمیز باشد.

12:16 هشام ملک، خبرنگار بخش عربی بی بی سی می گوید زندانیان سیاسی، کنترل زندان ابو زابال در قاهره را در دست گرفته اند. اما پلیس توانسته است زندانیان را در داخل زندان نگه دارد.

12:00 اعتراضات و مخالفت ها با دولت مصر در سراسر این کشور همچنان ادامه دارد. در شهر رفح در شبه جزیره سینا به مقر سرویس های امنیتی حمله شده و گفته می شود تعدادی نیروی پلیس کشته شده اند. همچنین گزارش هایی از درگیری میان پلیس و تظاهرکنندگان در شهر اسکندریه در دست است. بندر سوئز نیز در طول شب صحنه درگیری بود. دست کم سیزده نفر در این شهر کشته شدند و پاسگاه اصلی پلیس به آتش کشیده شد. اکنون نیروهای نظامی به شکلی گسترده در شهر حضور دارند اما یکی از خبرنگاران بی بی سی می گوید واقعا احساس نمی شود که ارتش کنترل شهر را در دست داشته باشد.