ارتش مصر توسل به زور علیه معترضان را رد کرد

مخالفان دولت مصر حق نشر عکس AP
Image caption با فرار سیدن شب دهها هزار تظاهر کننده مصری خواستار اعتصاب سراسری شده اند

ارتش مصر طی بیانیه ای قول داده است که علیه تظاهرکنندگانی که خواستار برکناری رژیم حسنی مبارک هستند به زور متوسل نشود و گفت که به "حقوق مشروع مردم" احترام می گذارد.

این بیانیه پیش از تظاهرات بزرگی که برای روز سه شنبه برنامه ریزی شده است صادر می شود. همچنین درخواست اعتصاب عمومی در این روز مطرح شده است.

همزمان عمر سلیمان معاون رئیس جمهور مصر گفت که آقای مبارک از او خواسته است دیالوگی با احزاب سیاسی برای اصلاح قانون اساسی را شروع کند.

پیشتر آقای مبارک اصلاح کابینه را برای جلوگیری از اعتراضات تازه اعلام کرد که طی آن حبی العدلی وزیر کشور عمدتا منفور مصر کنار گذاشته شد.

سرپیچی از مقررات منع تردد

ارتش مصر در بیانیه ای که رسانه های این کشور منتشر کردند نوشت: "خطاب به مردم بزرگ مصر، نیروهای مسلح شما، با اذعان به حقوق مشروع مردم... علیه مردم مصر از زور استفاده نکرده و نخواهد کرد."

جان لاین خبرنگار بی بی سی در پایتخت مصر می گوید که اگر این اعلامیه نمایانگر اراده فرماندهان ارشد نظامی باشد، ضربه ای ویرانگر برای آقای مبارک خواهد بود.

خبرنگار ما می گوید آقای مبارک برای بازپس گیری کنترل خیابان ها، نیازمند استفاده - یا حداقل تهدید - استفاده از زور از سوی ارتش است.

او می افزود: "اعلامیه ارتش پس از درخواست مخالفان برای تظاهرات یک میلیونی در روز سه شنبه در مرکز قاهره صادر شد. اکنون به پایان رسیدن حکومت 30 ساله آقای مبارک بیش از پیش محتمل به نظر می رسد."

درخواست تجمع میلیونی سه شنبه در حالی مطرح می شود که به دلیل اجرای مقررات منع رفت و آمد حرکت قطارها متوقف شده و پروازهای داخلی لغو شده است.

از سوی دیگر دوشنبه شب، عمر سلیمان معاون رئیس جمهور مصر به تلویزیون دولتی گفت که آقای مبارک از او خواسته است گفت و گو با همه احزاب در مورد تغییرات در قانون اساسی را فورا شروع کند.

او می گوید که در بعضی از حوزه ها که شواهد نقض مقررات در انتخابات پارلمانی سال گذشته در آنها وجود داشته، انتخابات تازه برگزار خواهد شد.

آقای سلیمان می گوید که رئیس جمهور در چند روز آینده سیاست های تازه دولت را اعلام خواهد کرد. "اینها شامل سیاست های روشن و قطعی برای اجرای تعهداتش در یک چارچوب تسریع شده به شکلی است که اعتماد را به اقتصاد مصر بازگرداند.... و فورا به اولویت ها یعنی رسیدگی به بیکاری، مبارزه با فقر و فساد و دستیابی به توازنی لازم میان درآمدها و قیمت ها بپردازد."

در سال 2005 بعد از آنکه نامزدهای مستقل متحد با حزب "اخوان المسلمین" برنده 20 درصد کرسی ها در انتخابات پارلمانی شدند، قانون اساسی مصر بازنویسی شد تا در آن قید شود که "فعالیت سیاسی یا احزاب سیاسی نباید بر سابقه یا شالوده ای مذهبی بنا شده باشد"؛ نامزدهای مستقل از نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری منع شدند، و قوانینی ضدتروریستی معرفی شد که اختیارات گسترده ای به نیروی امنیتی برای دستگیری مظنونان و محدود کردن تجمع های عمومی داد. در ماه نوامبر، اخوان المسلمین برنده هیچ کرسی ای در پارلمان نشد، درحالی که حزب حاکم دموکراتیک ملی 80 درصد کرسی ها را به دست آورد.

نصب کابینه جدید

کابینه جدید مصر امروز در حالیکه مخالفان دولت این کشور برای هفتمین روز متوالی در خیابانها تظاهرات می کردند سوگند یاد کرد.

بر اساس گزارش ها، از مهم ترین تغییرات ایجاد شده در کابینه جدید معرفی محمود وجدی به عنوان وزیر جدید کشور است. او جانشین حبیب ابراهیم العادلی شده که سیاست هایش در مقابله با تظاهر کنندگان ضد دولتی مورد انتقادات گسترده قرار گرفته بود.

جودت ال ملت هم به عنوان وزیر جدید اقتصاد جانشین یوسف پطروس غالی شده است.

به گفته تحلیلگران، نا آرامی ها در مصر نگرانی های زیادی را درمورد وضعیت اقتصادی در این کشور ایجاد کرده است.

در حال حاضر بانک ها و بازار سهام در این کشور تعطیل است و تصمیم دولت در مورد محدود کردن دسترسی به اینترنت که از هفته گذشته اعمال شده، بر عملکرد تجاری این کشور تاثیر داشته است.

بر اساس گزارش ها، این نگرانی وجود دارد که اعتراضات اخیر بر عبور و مرور تانکرهای نفتکش در کانال سوئز تاثیر بگذارد. هر چند که یکی از سخنگویان این کانال گفته است که در حال حاضر وضعیت در این مسیر عادی است.

گزارش های رسیده از پایتخت مصر حاکی از افزایش اقدامات امنیتی واحدهای ارتش در نقاط حساس شهر است، اما از بامداد دوشنبه و با ورود ماموران پلیس ضد شورش به میدان تحریر در قاهره، خودروهای نظامی مستقر در این محل به حاشیه میدان انتقال یافته اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption صدها تن از اتباع خارجی در فرودگاه بین المللی قاهره سرگردان هستند

نیروهای پلیس اعزامی به میدان تحریر، ظاهرا به منظور تقویت آمادگی برای مقابله با گسترش نا آرامی ها، به ایجاد راهبندان هایی در مسیرهای منتهی به این محل مبادرت ورزیده اند.

در عین حال، خبرنگار بی بی سی در قاهره در گزارشی که صبح دوشنبه ارسال داشته، فضای میدان تحریر را در مقایسه با روزهای قبل کم تنش تر توصیف کرده و گفته است که روابط بین معترضان و نفرات ارتش به وضوح گرم تر و حتی دوستانه تر از گذشته به نظر می رسد.

دولت مصر به منظور فرونشاندن اعتراضات مخالفان، روز یکشنبه دستور داد ساعات منع رفت و آمد در پایتخت یک ساعت افزایش یابد اما معترضان، مانند شب های قبل، به این دستور اعتنایی نکردند.

همزمان، مخالفان حسنی مبارک از مردم مصر دعوت کرده اند به منظور اعتراض به ادامه زمامداری وی، دست به اعتصاب سراسری بزنند.

در حالی که شعار اصلی تظاهرکنندگان در روزهای اخیر، کناره گیری حسنی مبارک از سمت ریاست جمهوری بوده است، تلویزیون دولتی مصر متن نامه رئیس جمهوری به نخست وزیر جدید این کشور را در مورد اقداماتی برای بهبود وضع کشور پخش کرده است.

خروج اتباع خارجی از مصر

با افزایش نا آرامی ها درمصر، اتباع خارجی در حال ترک این کشور هستند.

بر اساس گزارش ها، اولین هواپیمای آمریکایی در حال خروج اتباع این کشور از قاهره به قبرس است.

چین، ژاپن و استرالیا هم برای خروج اتباعشان هواپیماهایی را به مصر فرستاده اند.

دولت نیوزیلند گفته است این احتمال وجود دارد که برای تخلیه شهروندان این کشور از مصر، هواپیماهای نظامی به قاهره اعزام کند.

این در حالی است که براساس آخرین گزارش ها چند صد نفر از اتباع خارجی برای بازگشت به کشورهایشان در فرودگاه بین المللی قاهره سرگردان هستند.

بسیاری از کشورها از اتباعشان خواسته اند تا از سفر کردن به مصر خودداری کنند.

مطالب مرتبط