به روز شده:  15:41 گرينويچ - سه شنبه 01 فوريه 2011 - 12 بهمن 1389

خاورمیانه

تظاهرات در مصر با وجود مقررات منع تردد ادامه دارد

تازه ترین خبر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مخالفان دولت مصر تجمع‌های بزرگی را در شهرهای قاهره و اسکندریه تشکیل داده‌اند و با وجود آغاز ساعات منع رفت و آمد، حاضر به ترک تجمع نیستند.

بعضی خبرنگاران حاضر در مرکز قاهره می گویند که شمار تجمع کنندگان در میدان تحریر و خیابان های اطراف آن به صدها هزار تن می رسد.

جیم میور خبرنگار بی بی سی می گوید که بعد از غروب آفتاب و علیرغم مقررات منع تردد و سرمای شدید، میدان تحریر قاهره همچنان آکنده از جمعیت است.

سازمان دهندگان امیدوارند که این تظاهرات را به بزرگ ترین نمایش قدرت مردم علیه دولت حسنی مبارک تبدیل کنند.

مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می گوید که حضور پلیس در شهر چندان چشمگیر نیست.

گردهمایی امروز در حالی صورت می گیرد که به دلیل اجرای مقررات منع رفت و آمد حرکت قطارها متوقف شده و پروازهای داخلی لغو شده است.

در همین حال خبرگزاری ها از آغاز تظاهرات در شهرهای اسکندریه، پورت سعید و سوئز خبر داده اند.

این در حالی است که امروز تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد که تظاهرات دیگری توسط هواداران حسنی مبارک و در حمایت از او برپا شده است.

همزمان محمد البرادعی از حسنی مبارک خواسته است که حد اکثر تا روز جمعه از قدرت کناره گیری کند.

وی گفته است تا زمانی که آقای مبارک از قدرت کناره نگیرد با دولت مذاکره نخواهد کرد.

اخوان المسلمین هم اعلام کرده است که تا برکناری رئیس جمهوری مصر، هیچ گفت و گویی با دولت انجام نخواهد داد.

ارتش مصر طی بیانیه ای قول داده است که علیه تظاهر کنندگانی که خواستار برکناری رژیم حسنی مبارک هستند به زور متوسل نشود و به "حقوق مشروع مردم" احترام بگذارد.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در پایتخت مصر می گوید که اگر این اعلامیه نمایانگر اراده فرماندهان ارشد نظامی باشد، ضربه ای ویرانگر برای آقای مبارک خواهد بود.

خبرنگار بی بی سی می گوید که آقای مبارک برای بازپس گیری کنترل خیابان ها، نیازمند استفاده، یا حداقل تهدید به استفاده از زور توسط ارتش است.

او می افزود: "اعلامیه ارتش پس از درخواست مخالفان برای تظاهرات یک میلیونی در روز سه شنبه در مرکز قاهره صادر شد. اکنون به پایان رسیدن حکومت ۳۰ ساله آقای مبارک بیش از پیش محتمل به نظر می رسد."

همزمان عمر سلیمان معاون رئیس جمهور مصر گفت که آقای مبارک از او خواسته است تا برای اصلاح قانون اساسی گفتگو هایی را با احزاب سیاسی آغاز کند.

او می گوید که در بعضی از حوزه ها که شواهد نقض مقررات در انتخابات پارلمانی سال گذشته در آنها وجود داشته، انتخابات تازه برگزار خواهد شد.

آقای سلیمان می گوید که رئیس جمهور در چند روز آینده سیاست های تازه دولت را اعلام خواهد کرد. "اینها شامل سیاست های روشن و قطعی برای اجرای تعهداتش در یک چارچوب تسریع شده به شکلی است که اعتماد را به اقتصاد مصر بازگرداند.... و فورا به اولویت ها یعنی رسیدگی به بیکاری، مبارزه با فقر و فساد و دستیابی به توازنی لازم میان درآمدها و قیمت ها بپردازد."

انتظار می رود تظاهرات امروز به نمایشی از قدرت مردم تبدیل شود

روز گذشته (دوشنبه ۳۱ ژانویه) حسنی مبارک، با هدف تغییر در دولت وزرای جدیدی را برای پست های وزارت کشور و اقتصاد معرفی کرد.

سمیر رادوان، وزیر جدید اقتصاد در گفتگویی با بی بی سی گفت که حال او از معاون رئیس جمهور و نخست وزیر دستوراتش را می گیرد.

به گفته جرمی بوئن خبرنگار بی بی سی در خاورمیانه، ایجاد تغییر در مصر هر روز در بین مردم این کشور قویتر می شود.

براساس گزارش ها دست کم ۱۰۰ نفر از زمان شروع اعتراضات در مصر در سراسر کشور کشته شدند.

دسترسی به اینترنت در مصر از زمان شروع درگیری ها، قطع شده است.

سایت اینترنتی گوگل اواخر روز گذشته ( دوشنبه ۳۱ ژانویه) خبر از ارائه خدمات وِیژه ای به مردم مصر را داد. به این ترتیب مردم می توانند با گرفتن شماره تلفنی پیام هایشان را آن جا بگذارنند.

واکنشها به تظاهرات امروز در مصر

به گفته خبرنگاران، بسیاری از رهبران کشورهای خاورمیانه با نگرانی رویدادهای مصر را دنبال می کنند.

در اردن، جنبش اسلام گرای مخالفان گفته است که آنها به دنبال تکرار وقایع مصر نیستند، اما در عین حال خواستار انجام اصلاحات سیاسی در کشور شده اند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هم وقایع مصر را به نوعی "بیماری" تشبیه کرده که رهبران جهان باید به آن رسیدگی کنند.

اما آقای اسد در عین حال گفت رهبری سوریه عقاید مردم را در نظر می گیرد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه هم گفته است که حسنی مبارک باید به درخواست های مردم این کشور گوش دهد.

به گفته آقای اردوغان راه حل این بحران در برگزاری انتخابات است.

بر اساس گزارش ها، فرانک وایزنر هم که به تازگی به عنوان نماینده ویژه امریکا در مصر برگزیده شده برای انتقال پیام آمریکا به مقامات مصری مبنی بر انجام تغییرات واقعی به قاهره سفر کرده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی در واشنگتن، دیدگاه حاکم این است که آقای مبارک باید برود و ارتش این کشور تا زمان برگزاری انتخابات ، قدرت را در اختیار بگیرد.

تازه ترین تحولات در مصر

در پی افزایش تظاهرات ضد دولتی در مصر، وزارت خارجه آمریکا به پرسنل غیر ضروری خود و خانواده آنها در مصر دستور داده تا خاک این کشور را ترک کنند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه از تماس تلفنی مارگریت اسکوبی، سفیر آمریکا در مصر با محمد البرادعی، از چهر های سرشناس مخالف دولت خبر داده است.

در همین حال دولت آلمان امروز (سه شنبه اول فوریه) به اتباع این کشور هشدار داده که از سفر به تمام نقاط مصر خود داری کنند. گفته شده که این هشدار حتی شامل سواحل تفریحی در کنار دریای سرخ می شود. بیش از یک میلیون آلمانی هر سال برای تعطیلات به مصر می روند.

در همین رابطه گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان ، گفته است اولویت اصلی ما تامین امنیت اتباع کشورمان است.

وزیر امور خارجه آلمان بار دیگر تاکید کرد که کشورش از برگزاری هر گونه تظاهرات صلح آمیز حمایت می کند.

آقای وستروله همچنین گفت:" موضعگیری ما به معنای جانبداری از مردم نیست، بلکه ما از دمکراسی رعایت حقوق مدنی و حقوق بشر حمایت می کنیم."

براساس آخرین گزارش ها، سازمان ملل متحد اعلام کرده که احتمالا بیش از سیصد نفر در جریان تظاهرات اخیر در مصر کشته شده اند.

این ارقام در بیانیه ای که توسط ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر در امور پناهندگان منتشر شده ، آمده است.

در این بیانیه همچنین گفته شده بیش از سه هزار نفر هم در جریان اعتراضات اخیر در مصر مجروح و صدها نفر دستگیر شده اند.

تحلیل

پیامدهای خروج مبارک از قدرت

جرمی بوئن

سردبیر بخش خاورمیانه بی بی سی

منطقه خاورمیانه تا سال های زیاد در آینده تحت تاثیر پیامدهای وقایع هفته گذشته مصر قرار خواهد گرفت و نقش این کشور در منطقه تغییر خواهد یافت.

حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر ستون اصلی اتحاد میان قدرت های غربی و رهبران عرب بوده است و این اتحاد ممکن است بدون او دوام پیدا نکند.

حسنی مبارک تنها رهبر عربی است که اسرائیل به او اعتماد دارد و نگرانی اسرائیل از این بابت است که بدون حسنی مبارک پیمان صلح این کشور با مصر که با وجود تمام مشکلات تاکنون دوام آورده بود به خطر بیفتد.

رئیس جمهوری مصر به مدت سی سال شخص مورد نیاز غرب در خاورمیانه به شمار می آمد. و به همین دلیل بود که باوجود کارنامه اسف بار مصر در زمینه حقوق بشر، فساد، انتخابات مخدوش و سرکوب تقریبا تمامی گروه های سیاسی مخالف دولت کمک های مالی گسترده آمریکا به مصر و حمایت سیاسی بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی از این کشور هم چنان ادامه یافته است .

و این موارد از دلایلی است که ده ها هزار شهروند مصر را به خیابان ها کشانده است .

مسئله جانشینی حسنی مبارک

با توجه به اینکه حسنی مبارک هشتاد و دو سال دارد متحدان مصر برنامه ای برای دوران بعد از او در نظر گرفته بودند ولی آسان ترین راه به نظر آنان این بود که حسنی مبارک ریاست جمهوری را به جانشین مورد نظر خود واگذارکند بدون آنکه به نظام سیاسی مصر لطمه وارد آید و از جمال مبارک پسرش و ژنرال عمر سلیمان رئیس سازمان اطلاعاتی مصر بعنوان نامزدهای مطلوب نام برده می شد .

اما مردم مصر در خیابان ها نسبت به جمال مبارک به همان میزان پدرش حسنی مبارک ابراز بیزاری می کردند.

ژنرال عمر سلیمان سالیان درازی است که دومین مرد قدرتمند و وابسته اصلی مصر به آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی محسوب می شود.

ولی عمر سلیمان به دلیل آنکه نقش حیاتی در طرح حفظ قدرت حسنی مبارک بعهده گرفته است اعتبارش را نزد مردم مصر از دست داده است .

جنبش مردمی مصر بقای نظام جاری مصر تحت ریاست جمهوری حسنی مبارک را بسیار دشوار ساخته است .

نظر خوش بینانه مصری ها این است که با کنار رفتن او در صورت برگزاری انتخاباتی آزاد مصر شاهد به روی کار آمدن یک نظام دموکراتیک پر تحرک خواهد بود .

اما مصری های بدبین معتقدند که فروپاشی رژیم پلیسی مصر به اغتشاش و آشوبی منجر خواهد شد که ممکن است مورد بهره برداری گروه های تندروی جهادی قرار بگیرد. گروه هایی که مورد سرکوب بی رحمانه رژیم حسنی مبارک قرار گرفته اند.

تنها جنبش سازمان یافته سیاسی مصر اخوان المسلمین است که در صورت برگزاری انتخاباتی آزاد در این کشور رای زیادی بدست خواهد آورد.

اخوان المسلمین برخلاف گروه های جهادی محافظه کار و میانه روست و به رویارویی با غرب اعتقاد ندارد . اما شدیدا از سیاست غرب در قبال خاورمیانه انتقاد می کند.

عکس و ویدیو

تاثیرات اعتراضات مصر بر اقتصاد این کشور

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اعتبار مالی و بانکی اقتصاد مصر در تازه ترین ارزیابی موسسات مالی تنزل درجه کرده است. به دنبال اعتراضهای خیابانی هفت روز گذشته در مصر، بانکها و بازار بورس چند روز است که تعطیل شده و هنوز مشخص نیست که چه زمانی دوباره شروع به کار می کند. همین موضوع مشکلات فراوانی برای اقتصاد این کشور فراهم کرده است. دسترسی به پول برای مردم عادی مشکل شده و قیمت مواد غذایی بالا هم رفته است. با پایین آمدن شاخص سهام در اردن و عربستان و دیگر کشورهای منطقه، بحران اقتصادی مصر به کشورهای دیگر خاورمیانه هم راه یافته است.

روجا اسدی گزارش می‌دهد.

عکس

  • معترضان مصری روز سه شنبه در میدان تحریر تظاهرات کردند. مقامات مصری می گویند که نیروهای امنیتی همه خیابان ها را مسدود کرده و حمل و نقل به داخل قاهره را متوقف کرده اند.
  • حامیان حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر نیز در مقابل یکی از محل های ایست بازرسی ارتش جمع شده اند.
  • مردم پیاده به سمت میدان تحریر حرکت می کردند.
  • زنی که هنگام تظاهرات از حال رفته بود، به مسجد آورده شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.