برنامه تفریحی تاجیکی، 28 ژانویه

درود! به برنامه تفریحی تاجیکی خوش آمدید.

این بار برنامه را من، زرینه، با کمک همکارانم آرزوی کریم، اسفندیار آدینه و مردان محمد آماده کردم.

و محتوای برنامه این هفته ما:

حق نشر عکس BBC World Service

برزوی عبدالرزاق در قزاقستان نمایشنامه‌ای را روی صحنه آورده است؛

حق نشر عکس BBC World Service

معرفی سه جلد کتاب "موسیقی سنتی پامیر" در تاجیکستان؛

حق نشر عکس BBC World Service

جانی‌بیک مراد برای شرکت در آزمون "صدای آستانه" به قزاقستان می‌رود. بهروز زیوراف مدیر برنامه‌های جانی‌بیک برای ما جزئیات شرکت جانی‌بیک در این جشنواره را شرح می‌دهد؛

حق نشر عکس BBC World Service

محدودیت در شرایط ازدواج دختران تاجیک با اتباع خارجی؛

حق نشر عکس BBC World Service

مصاحبه‌ای داریم با یک آوازخوان محلی از ولایت ختلان؛

“نبی در میهن خویش ندارد قدری”

برزوی عبدالرزاق، کارگردان سرشناس تاجیک، در شهر آلماتی قزاقستان نمایشنامه جدیدی را روی صحنه آورد.

همکارم اسفندیار آدینه با آقای عبدالرزاق صحبتی کرده و او گفته که نمایشنامه جدید وی از روی پنج اثر تیمور ذوالفقاراف، نویسنده روسی زبان تاجیک، تهیه شده است.

برزوی عبدالرزاق گفته که در این نمایشنامه پنج حکایت آقای ذوالفقاراف جمع‌آوری شده و از دهان یک درویش، قهرمان اصلی نمایشنامه، صدا می‌داده است.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای عبدالرزاق افزوده که نمایشنامه بیشتر دارای مضامین تصوفی بوده و در آن بحث با خداوند مطرح است. به گفته این کارگردان سرشناس تئاتر، نمایشنامه هایی که در آن از عالم عرفان حکایت می‌شود، برای مردمان مناطق جهان جذاب است.

برزوی عبدالرزاق می‌گوید که فرهنگ‌شناسان و عالمان قزاق بعد از تماشای این نمایشنامه که در تئاتر اویغوری قزاقستان تهیه و اجرا شد، آن را یکی از بهترین اثرهای تئاتری در ده سال اخیر در این کشور عنوان کرده‌اند.

برزو می‌گوید که برای تهیه نمایشنامه‌ای دیگر، وی به ایران دعوت شده و قرار است که ماه آوریل سال جاری به ایران برود.

حق نشر عکس BBC World Service

برزوی عبدالرزاق می‌گوید که بعد از روی صحنه آوردن نمایشنامه بحث برانگیز “دیوانگی. سال 1993” در سال 2009 در تاجیکستان رابطه‌اش با مقامات وزارت فرهنگ این کشور دشوار شده است. و حالا برزو بیشتر به کشورهای خارجی برای تهیه نمایشنامه‌ها دعوت می‌شود.

موسیقی سنتی پامیر

این هفته در مرکز اسماعیلیه در شهر دوشنبه در یک مراسم ویژه سه جلد کتاب "موسیقی سنتی پامیر" معرفی شد.

حق نشر عکس BBC World Service

در تالار کنفرانس این مرکز عده زیادی از هنرمندان و نوازندگان و موسیقی‌شناسان گردهم آمده بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

مؤلفان این کتابها پرفسور نظام نورجان، بحرالنسا قابلاوا و فیض‌الله کرامت اف هستند و دو مؤلف آن، پرفسور نورجان و عالم موسیقی‌شناس خانم قابلاوا، ضرورت نشر این کتاب را به حاضرین توضیح دادند.

حق نشر عکس BBC World Service

بحرالنسا قابلاوا می‌گوید که این کتاب سه‌جلدی برای فعالیت موسیقی‌شناسان، آهنگسازان و نوازندگان و آوازخوانان خیلی سودمند است.

همچنین، وی می‌گوید که قرار است دو جلد دیگر کتاب "موسیقی سنتی مردم پامیر" در آینده نشر شود که یکی از آنها در باره موسیقی مربوط به افسانه‌های مردم بدخشان خواهد بود.

حق نشر عکس BBC World Service

من هم در این مراسم بودم و با پرفسور نظام نورجان صحبت کردم. وی می‌گوید که این کتاب در دوران شوروی نیز منتشر شده بود. ولی آقای نورجان افزود که کیفیت آن کتاب با این سه جلد که اخیراً با کمک دانشگاه آسیای مرکزی چاپ شد، کلاً فرق می‌کند.

آقای نورجان گفت که مطالب این کتاب را از سالهای 1950 قرن گذشته جمع‌آوری کرده است و حالا آنها در صدد چاپ دو جلد دیگر کتاب "موسیقی سنتی پامیر" هستند.

جانی‌بیک در آزمون “صدای آستانه” شرکت می‌کند

قرار است جانی‌بیک مراد، آوازخوان و پسر جوربیک مراد، هنرمند معروف، برای شرکت در جشنواره “صدای آستانه” روز سوم فوریه به قزاقستان برود.

حق نشر عکس BBC World Service

بهروز زیوراف، مدیر برنامه‌های جانی‌بیک، می‌گوید این آزمون همزمان با مسابقات ورزشهای زمستانه کشورهای آسیایی در آستانه، پایتخت قزاقستان، دایر می‌شود و تاجیکستان را در آزمون موسیقی جانی‌بیک با دو ترانه خویش معرفی خواهد کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

همچنین، بهروز افزود که قبلاً در سایتهای اینترنتی خبرها در مورد آن که شبنم ثریا نیز در این آزمون شرکت خواهد کرد، ولی این درست نیست.

بهروز می‌گوید که جانی‌بیک در آزمون “صدای آستانه” که قبلاً با نام “صدای آسیا” مشهور بود، دو ترانه خود را اجرا خواهد کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای زیوراف افزود که یکی از ترانه‌های جانی‌بیک که در میان دوستداران موسیقی مشهور است، "مستم" نام دارد و ترانه دوم جانی‌بیک به زبان روسی صدا خواهد داد.

آوازخوان ختلانی در مهمانی ما

و اما همکارم آرزوی کریم با آوازخوان حیدر محمد که زاده ناحیه پنج ولایت ختلان است و در میان ساکنان آن منطقه از محبوبیت زیادی برخوردار است، صحبتی انجام داده است.

حیدر محمد، سراینده محبوب از ناحیه پنج، با سرود "دختر پنجی" هنوز در زمان شوروی روی صحنه قدم گذاشته و حالا چندین آلبوم موسیقیش را به هوادارانش پیشکش کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

حیدر محمد گفت که بعد آن که مدتی در شهر دوشنبه فعالیت کرد و در برنامه‌های کنسرتی شرکت داشت، دوباره به زادگاهش ناحیه پنج بازگشت و هم اکنون آنجا فعالیت دارد.

آقای محمد می‌گوید سبب به ناحیه پنج بازگشتن وی تأسیس گروه آوازخوانان و بهبود بخشیدن به کار کاخ فرهنگ این ناحیه بوده است.

و این کار اخیراً به وی میسر شده است. حیدر محمد می‌گوید که در ناحیه شرایط کاری وی و همکارانش چندان خوب نیست، ولی آنها به آینده فعالیتشان با چشم نیک می‌نگرند و امروزها مشغول آفریدن ترانه‌های جدید هستند.

ازدواج بعد از خریدن منزل

این هفته پارلمان تاجیکستان با اصلاح قانون خانواده این کشور محدودیتهایی در زمینه ازدواج اتباع تاجیک با شهروندان خارجی به راه انداخت.

بر اساس این اصلاحات، اتباع خارجی باید قبل از ازدواج با شهروندان تاجیک مدت یک سال در این کشور زندگی کرده و طبق عهدنامه عقد نکاح برای همسر خود منزل مسکونی تأمین کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

همکارم مردان محمد می‌گوید که نمایندگان پارلمان این اصلاح را با درنظرداشت آن تصویب کردند که در سالهای اخیر برخی از دختران جوان با خارجیان ازدواج کرده‌اند و بعد از جدایی با همسران خارجی خود بدون سرپناه مانده‌اند. افزون بر این، عده‌ای از خارجیان عروسهای خود را بعد از مدت زندگی یکجایه ترک کرده و به وطنشان بازمیگردند.

از این رو، اصلاحات در قانون خانواده تاجیکستان به عروسانی که با خارجیان ازدواج می‌کنند، امکان می‌دهد که قبل از ازدواج صاحب منزل مسکونی در قلمرو تاجیکستان شوند، تا در صورت طلاق بدون سرپناه نمانند.

حق نشر عکس BBC World Service

اگر شما در این باره نظری دارید، با استفاده از فرم زیر به ما بفرستید.

ما با شما، شنوندگان برنامه و خوانندگان عزیز صحفه ویژه تفریحی، تا هفته بعدی پدرود می‌گوییم.

مطالب مرتبط