به روز شده:  00:07 گرينويچ - پنج شنبه 03 فوريه 2011 - 14 بهمن 1389

مصر

ادامه مقاومت معترضان پس از درگیری های مرگبار قاهره

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقام های مصری می گویند که در جریان درگیری های شدید قاهره میان هواداران حسنی مبارک رئیس جمهور مصر و تظاهرکنندگان ضددولتی سه نفر کشته شده و صدها نفر زخمی شده اند.

روز چهارشنبه درحالی که گروه های رقیب در داخل و اطراف میدان تحریر به سوی هم سنگ می انداختند، صدای تیراندازی شنیده شد.

پیشتر ارتش مردم را ترغیب کرده بود پس از 9 روز تظاهرات، که باعث شد آقای مبارک قول دهد در انتخابات ماه سپتامبر شرکت نکند، به خانه هایشان بروند.

سازمان ملل تخمین می زند که حدود 300 نفر در ناآرامی های 9 روز گذشته کشته شده اند.

تظاهرکنندگان خواهان کناره گیری فوری آقای مبارک هستند، اما او فقط قول داده است که در ماه سپتامبر مجددا نامزد انتخابات نشود.

تظاهرات دولتی

حدود دو هزار تظاهرکننده دولتی از سه شنبه شب در میدان تحریر بوده اند، که محل اصلی تجمع مخالفان است. مخالفان وعده آقای مبارک را کافی نمی دانند و می گویند "میدان را ترک نخواهیم کرد!"

روز چهارشنبه، هزاران هوادار آقای مبارک با اتوبوس وارد شدند، در میدان تجمع کردند، و موانع را برچیدند.

محمد شفیق، 51 ساله، به خبرگزاری رویترز گفت: "بگذارید مبارک تا پایان دوره اش از شما مراقبت کند. مبارک ثبات می خواهد و ما هم ثبات می خواهیم."

یک تظاهرکننده ضددولتی به بی بی سی گفت که فعالان هوادار مبارک خشونت را شروع کرده اند.

این مرد که زکریا نام داشت گفت: "آنها شروع به سنگ انداختن کردند. بعد تعدادی از ما شروع به سنگ انداختن به طرف آنها کردیم و بعد آنها را از میدان راندیم. آنها یک بار دیگر با اسب و شلاق و اوباش برگشتند."

هواداران مخالفان می گویند که بسیاری از اعضای گروه هوادار دولت، افراد اجیر شده هستند و نیروهای اطراف میدان به آنها اجازه ورود داده اند.

دولت آمریکا از مردم تقاضای خویشتن داری کرده است

صدای مکرر رگبار گلوله شنیده شده است. بعضی گزارش ها حاکیست که نیروهای دولتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان تیر اخطار شلیک کرده اند.

ابراهیم زدران، هماهنگ کننده گروه مخالف "انجمن ملی برای تغییر"، به بی بی سی گفت که بعضی از فعالان هوادار دولت از اسلحه گرم استفاده کرده اند و 15 نفر را هدف قرار داده اند.

جرمی بوئن دبیر خاورمیانه بی بی سی که در محل تظاهرات امروز حضور داشته، می گوید که شاهد جراحات شدیدی بوده است.

وزیر بهداشت مصر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که یک مامور امنیتی در اثر افتادن از پل جان باخته است.

او افزود که دو نفر دیگر در اثر جراحات وارده که علت آنها را مشخص نکرد در بیمارستان جان باخته اند. معلوم نیست که آیا آنها منتقدان یا هوادارن آقای مبارک بوده اند.

با تاریک شدن هوا، افرادی که از روی بام ها به روی معترضان سنگ و ککتل مولوتف می انداختند مشاهده شدند.

درگیری ها بعدا فروکش کرد، هرچند در ساعات تاریک نیز پرتاب بمب های آتش زا مشاهده شد. بسیاری از تظاهرکنندگان ضد دولتی همچنان در میدان تحریر هستند.

یولاند نل خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید که وضعیت در آنجا متشنج است.

راجر هاردی، تحلیلگر خاورمیانه در مرکز وودرو ویلسون، به بی بی سی می گوید که پیش از یافته شدن راه حلی برای این بحران، اوضاع می تواند خیلی بدتر شود. او می افزاید "من احساس می کنم میدان تحریر می تواند به میدان تیانانمن عربی بدل شود."

تعلیق پارلمان

پیشتر تلویزیون رسمی مصر اعلام کرد که پارلمان این کشور تا زمانی که نتایج انتخابات سال گذشته مورد بازبینی مجدد قرار نگیرد، به حال تعلیق در خواهد آمد.

بعضی از معترضین خواهان انحلال پارلمان هستند زیرا از نظر آنها از مشروعیت لازم برخوردار نیست.

همچنین طبق گزارش تلویزیون رسمی این کشور سخنگوی پارلمان درخواست کرده است که وعده های آقای مبارک در زمینه ایجاد اصلاحات در قانون اساسی ظرف دو ماه آینده عملی شود.

ارتش مصر در مقابل مردم متوسل به زور نشده است

روز سه شنبه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت که روند انتقال قدرت در مصر باید از همین حالا و همراه با نظم و آرامش صورت گیرد.

اما آقای اوباما خواهان استعفای فوری حسنی مبارک نشد، امری که خواسته اصلی صدها هزار معترض در مصر است که در طول هفته گذشته در سراسر این کشور دست به تظاهرات زده اند.

آقای اوباما چند ساعت پس از آن بیانیه خود را صادر کرد که آقای مبارک در یک سخنرانی تلویزیونی وعده داد در انتخابات آینده ریاست جمهوری شرکت نکند. این انتخابات قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود.

آقای مبارک همچنین گفته بود که وظیفه خود می داند که روند انتقال قدرت، به صورت مسالمت آمیز انجام شود.

محمد البرادعی، یکی از مخالفان اصلی رئیس جمهوری مصر روز سه شنبه بار دیگر از حسنی مبارک خواست که حداکثر تا روز جمعه از قدرت کناره گیری کند.

او گفته است تا زمانی که آقای مبارک از قدرت کناره نگیرد با دولت مذاکره نخواهد کرد.

واکنش های بین المللی

خشونت های تازه در مصر با محکومیت دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روبرو شده است.

او پس از دیدار با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل گفت: "اگر معلوم شود که رژیم به هر شکل خشونت را راه انداخته یا آن را تحمل کرده است، کاملا غیرقابل قبول خواهد بود."

آقای بان نیز گفت: "هر حمله ای علیه تظاهرات صلح آمیز غیرقابل قبول است و من شدیدا آن را محکوم می کنم."

در واشنگتن، وزارت خارجه درخواست خود برای خویشتن داری همه طرف ها را تکرار کرد.

ارتش مصر در بیانیه ای که پیشتر منتشر کرد خواستار بازگشتن معترضان به خانه هایشان شد.

یک سخنگو در پیامی که از تلویزیون پخش شد گفت: "پیام شما رسید، تقاضاهایتان معلوم شد... شما می توانید زندگی عادی را به مصر بازگردانید."

یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت که خشونت در خیابان های قاهره به این مباحثه در داخل محفل داخلی آقای مبارک دامن زده است که آیا او باید برای رسیدگی به درخواست های معترضان گام های بیشتری بردارد یا نه.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری چهارشنبه در پاسخ به این سوال که آیا باراک اوباما آقای مبارک را یک دیکتاتور می داند گفت: "دولت بر این باور است پرزیدنت مبارک با شروع فرآیند گذار که با این شدت مورد نیاز مصر است، این فرصت را دارد که به جهان نشان دهد واقعا کیست."

آقای گیبز افزود: "ما برای طیف کاملی از سناریوها برنامه ریزی می کنیم. فکر می کنم حتی چند روز پیش نمی شد رویدادهای سه شنبه را تصور کرد. ما این رویدادها را زیر نظر داریم. برای رویدادهای آینده برنامه ریزی می کنیم."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.