قاچاق انسان در بدخشان: "هیچ موردی ثبت نشده‌است"

Image caption مقامات محلی می‌گویند در بدخشان هیچ مورد قاچاق انسان ثبت نشده است

منابع پلیس در ولایت کوهستانی بدخشان، در شرق تاجیکستان، می‌گویند سه دختر نوجوان از شهر خاروغ که هفته‌ای پیش ناپدید شده بودند، بعد سه روز در تیم، یک دهه نزدیک به مرز افغانستان، پیدا شده‌اند.

سرهنگ سیف‌الدین آرومبیک اف، یک مسئول ریاست کارهای داخلی ولایت بدخشان، نگرانیها در مورد احتمال قاچاق شدن این سه دختر را که در کلاسهای 10 و 11 تحصیل می‌کنند، رد کرد. وی گفت که این دختران طی سه روز "مهمان یک هم‌کلاسیشان" بوده‌اند.

این در حالیست که بنا به اطلاع برخی از ساکنان شهر خاروغ، این دختران در مدارس گوناگون تحصیل می‌کنند. سرهنگ آرومبیک اف همچنین امکان قاچاق یک دختر دیگر از محله بهرخاروغ شهر خاروغ را نیز رد نمود و زنده و سلامت بودن او را تأیید کرد.

بنا به اطلاع منابع پلیس، این دختر که اسم مستعارش سبزبهار است، شاگرد صنف 9 بوده و حدود دو هفته قبل شبانه از خانه‌اش ناپدید شده بود. اما وی تا به حال از جانب مقامات امور داخلی و خویشاوندانش پیدا نشده است.

"ولایت عاری از قاچاق انسان"

مقامهای ریاست امور داخلی ولایت بدخشان اخیراً در یک نشست مطبوعاتی گفتند که طی پانزده سال اخیر در این نهاد هیچ مورد قاچاق انسان ثبت نشده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم دادخدایوا می‌گوید که سازمان غیردولتی "مدینه" برخی قاچاقشدگان را در کشورهای دیگر پیدا کرده است

این در حالیست که مسئولان "مدینه"، یک سازمان غیردولتی محلی، اخیراً از افزایش موارد قاچاق انسان در قلمرو ولایت کوهستانی بدخشان اظهار نگرانی کرده‌اند.

نبات دادخدایوا، یک مسئول سازمان "مدینه"، به بی بی سی گفت در محله نزدمرزی تیم در طول سه روز نگاه داشتن دختران قدرس از محلات مختلف شهر بی‌سبب نبود.

به ‌اندیشه او، هدف به آن جا بردن دختران قبل از همه انتقال آنها از طریق مرز به کشور همسایه افغانستان بوده است. در نزدیکی روستای تیم یک پول ارتباطی با افغانستان موجود است.

به گفته خانم دادخدایوا، در مورد سبزبهار نیز نشانه‌های قاچاق انسان وجود دارد، ولی این موضوع را مقامات امور داخلی باید تحقیق و ثابت کنند.

نبات دادخدایوا از افزایش موارد آنچه وی قاچاق انسان می‌نامد، اظهار نگرانی کرده و می‌گوید که در حال حاضر سازمان غیردولتی "مدینه" هشت مورد قاچاق انسان از قلمرو بدخشان را ثبت کرده است. وی افزود تحقیقات از جانب این سازمان برای پیدا کردن جایی بود و باش قاچاقشدگان و برگرداندن آنها به وطن ادامه‌ دارد.

به عقیده خانم دادخدایوا، معمولاً دختران و زنان هدف قاچاق قرار می‌گیرند، ولی اخیراً قاچاقبران بیشتر دختران قدرس و سن مکتبی و دانشجویان سالهای اول دانشگاه را بیشتر هدف قرار می‌دهند.

به گفته وی، تا به حال سازمان "مدینه" موارد قاچاق دختران و زنان بدخشانی به شهرهای مسکو روسیه، کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان را افشا کرده است.

"در عوض 80 کیلو هروئین"

خانم دادخدایوا می‌گوید سالی پیش از شهر خاروغ مظفر (نام مستعار)، یک جوان 26 ساله، شبانگاه از خانه‌اش غیب زد. والدین و خویش و تبارش بعد چند ماه جستجو به این نتیجه رسیده بودند که وی خود را در رودخانه پنج غرق کرده است.

اما متخصصین سازمان غیردولتی "مدینه" توانسته‌اند در باره زندگی و محل بود و باش وی در کشور همسایه افغانستان اطلاعاتی پیدا کنند.

خانم دادخدایوا می‌گوید کارمندان این سازمان برای به وطن برگرداندن افراد قاچاقشده همواره با مشکلاتی روبرو هستند، زیرا ارتباط مستقیم و مستحکمی میان کارمندان امور داخلی کشورها و همچنین سازمانهای اجتماعی موجود نیست.

نبات دادخدایوا گفت: "سال 1994 یک گروه جنایتکار از محله "گاس" شهر خاروغ گلبهار (نام مستعار) نام دختر را به عوض 80 کیلو هروئین به شهر فیضاباد افغانستان فروختند. ما جستجو کرده و از حال این دختر خبر یافتیم. در حال حاضر این دختر در حوالی فیض‌‌آباد زندگی می‌کند."

خانم دادخدایوا می‌گوید که گلبهار را در آن جا به شوهر داده‌اند. وی صاحب دو فرزند شده و شوهرش فوت کرده است. سپس گلبهار را به برادر شوهرش به زنی داده‌اند. حالا این زن به خاطر نداشتن شناسنامه و اسناد دیگر نمی‌تواند به وطن برگردد.

مادرش از زنده بودن او خیلی خرسند شده و گفته است: "من می‌دانم، او اکنون صاحب فرزندان و خانواده است. اگر برگشتن برای او مشکل باشد، اقلاً ما یک بار دیدار او را ببینیم."

ولی به عقیده خانم دادخدایوا، تا کنون مکانیسم مؤثر همکاری بین کشورهای همسایه برای افشا کردن و به وطن برگرداندن افراد قاچاقشده وجود ندارد.

ناپدیدشدگان

طبق اطلاع ریاست امور داخلی ولایت کوهستانی بدخشان، در سال گذشته میلادی در قلمرو ولایت 9 نفر ناپدید شده‌اند. در بین آنها یک کارمند حکومت محلی، مسلم انوراف، نیز بود که 22 سپتامبر ضمن تجلیل از جشن وحدت در ناحیه درواز غیب زده بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای آرومبیک اف می‌گوید در حوادث ناپدید شدن برخی ساکنان نشانه‌های قاچاق انسان مشاهده نمی‌شود

به گفته منابع پلیس، تا به حال هیچ یک از پرونده‌های جنایی که در مورد این حوادث باز شده بودند، تا به آخر تحقیق نشده و نشانه‌های جنایت در آنها آشکار نشده است.

این در حالیست که سرهنگ سیف‌الدین آرومبیک اف در صحبت با روزنامه‌نگاران محلی، زنده بودن و در کشور همسایه افغانستان بودن یکی از افراد ناپدیدشده را تأیید کرد، ولی او گفت که در حادثه ناپدید شدن این شخص آثار قاچاق انسان دیده نمی‌شود.

نگرانی سازمان غیردولتی "مدینه" از افزایش قاچاق انسان در بدخشان در حالیست که اخیراً یک خبرگزاری از کشور همسایه افغانستان در باره قاچاق پنج نفر از زنان تاجیک به محله آب گنده ولوسوالی شهر بزرگ ولایت بدخشان افغانستان خبر داده است.

پارلمان تاجیکستان در سال 2004 قانون "در باره قاچاق انسان" را به تصویب رساند. در حکومت بدخشان نظارت بر اجرای این قانون به عهده معاون رئیس ولایت عاید به کارهای اجتماعی، رابطه با احزاب و سازمانهای غیردولتی وا‌گذار شده است.

اما طوری که ارمبیگم مهتابشایوا، معاون رئیس ولایت کوهستانی بدخشان، اطلاع داد، هیچ گونه حادثه قاچاق انسان در قلمرو بدخشان تا به حال به مشاهده نرسیده است.