بیست هزار معترض خواستار کناره گیری رئیس جمهور یمن شدند

تظاهرکنندگان یمنی حق نشر عکس ap
Image caption معترضان شعار می دادند: "ما خواهان تغییر حکومت هستیم" و "نه فساد، نه دیکتاتوری"

بیش از ۲۰ هزار تظاهرکننده مخالفت حکومت یمن در صنعا پایتخت این کشور گردهم آمده و خواستار استعفای علی عبدالله صالح، رئیس جمهور شده اند.

علی عبدالله صالح چند روز پیش گفت که بعد از پایان دوره کنونی ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ کناره گیری می کند و قدرت را به پسرش نیز منتقل نخواهد کرد.

اما تظاهرکنندگان "روز خشم"، این اظهارات را رد کرده اند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز در تماس تلفنی با آقای صالح از برنامه اصلاحات سیاسی او استقبال کرد و از نیروهای امنیتی یمن خواست دست به خشونت علیه تظاهرکنندگان نزنند.

هزاران تظاهرکننده نیز در حمایت از آقای صالح در یکی از میادین شهر تجمع کردند.

این بزرگترین اجتماعات دو هفته اخیر در یمن بوده است. اعتراضات یمن بدنبال تظاهرات وسیع ضدحکومتی در تونس و مصر آغاز شده است.

آقای صالح که ۳۰ سال است رئیس جمهور یمن است، روز چهارشنبه در جلسه اضطراری پارلمان و شورای مشورتی، برنامه خود را برای کناره گیری از قدرت مطرح کرد.

او گفت: "نه دوره ریاستم را تمدید می کنم و نه آن را به پسرم واگذار می کنم. ... من این امتیاز ها را برای منافع کشورم اعطا می کنم. منافع کشور بر منافع شخصی ارجحیت دارد."

وی همچنین از گروه های مخالف خواست تا هرگونه برنامه قبلی برای دست زدن به "تظاهرات، تجمعات و گردهمایی ها " را متوقف کنند.

اما معترضان یمنی روز پنجشنبه بی اعتنا به این درخواست شعار می دادند: "ما خواهان تغییر حکومت هستیم" و "نه فساد، نه دیکتاتوری."

نرخ بیکاری در یمن حدود ۴۰ درصد است و بهای مواد غذایی افزایش یافته است.

سوء تغذیه به سطح هشدار دهنده ای در این کشور رسیده است.

یمن از متحدان آمریکا در جنگ علیه القاعده است و آقای اوباما در گفتگوی تلفنی خود با علی عبدالله صالح از همکاری او در این زمینه تشکر کرد.

مطالب مرتبط