پوشش تحولات سیاسی مصر - پنجشنبه سوم فوریه - چهاردهم بهمن

پوشش لحظه به لحظه اخبار مصر حق نشر عکس Getty

23:55 در پی حمله به روزنامه نگاران در قاهره، دو مجری اصلی شبکه های تلویزیونی ان بی سی و سی بی اس آمریکا، مصر را ترک کردند.

23:51 کریستین امانپور: مبارک به من گفت هیچ گاه قصد نداشتم که جمال، پسرم، پس از من رئیس جمهور شود.

23:48 یک استاد دانشگاه به بی بی سی گفت که پلیس پس از حمله به مرکز حقوقی هشام مبارک در قاهره و بازداشت کارکنان آن، به رهگذران گفته که این افراد ایرانی و عضو حماس هستند. مرکز هشام مبارک، یک موسسه مصری فعال در زمینه حقوق بشر است.

23:45 تلویزیون دولتی سوئد از جراحت شدید یکی از خبرنگارانش در قاهره در اثر حمله طرفداران دولت با چاقو به او خبر داد.

23:40 کاربران تویتر: بعضی از معترضان در حال ساخت سپر و کلاه ایمنی دست ساز هستند تا بتوانند در برابر حملات هواداران حسنی مبارک مقاومت کنند.

23:36 شهیره امین، گوینده مستعفی تلویزیون مصر به بی بی سی گفت همکارانش اجازه پوشش خبری تظاهرات ضددولتی را ندارند و به همین خاطر از شبکه دولتی نیل تی وی استعفا داده است

23:32 رسانه های خبری در کشورهای عرب زبان شمال آفریقا، رویکرد دوگانه ای را نسبت به رخدادهای مصر در پیش گرفته اند. در مراکش و لیبی، مصر در صدر اخبار قرار دارد ولی در الجزایر و موریتانی پوشش خبری وقایع مصر خیلی کوتاه بوده است.

23:17 تازه ترین آمار کمیته حمایت از روزنامه نگاران: 30 روزنامه نگار در مصر دستگیر شده، 26 روزنامه نگار هم هدف ضرب و جرح قرار گرفته اند.

23:13 رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان دو تن از مقام های ارشد وزارت امور خارجه آمریکا را برای شرکت در جلسه هفته آینده بررسی اوضاع مصر به این کمیته فراخوانده است.

23:12 کنگره آمریکا از دولت اوباما درباره مصر توضیح می خواهد.

23:08 برخی افراد حاضر در میدان تحریر می گویند که اوضاع آرام است اما گروهی دیگر از احتمال حمله قریب الوقوع نیروهای دولتی یا طرفداران حسنی مبارک خبر داده اند.

23:04 کاخ سفید: جو بایدن از عمر سلیمان خواسته که دولت مصر هرچه سریع تر روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشری را که روز پنجشنبه دستگیر کرد آزاد کند.

23:02 کاخ سفید می گوید جو بایدن در گفتگو با عمر سلیمان خواهان شروع هرچه سریع تر مذاکرات جدی و فراگیر دولت مصر با جناح های سیاسی برای حرکت این کشور به سمت دموکراسی شده است.

23:01 جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا با همتای مصری خود، عمر سلیمان تلفنی گفتگو کرده است.

22:38 خالد ابو نجی، هنرپیشه معروف مصری در تویتر خود به نقل از شاهدان عینی می نویسد: تعدادی از تانک های ارتش به آرامی برخی ورودی های میدان تحریر را ترک می کنند.

22:36 گرام وود در وب سایت آتلانتیک می نویسد طرفداران مبارک در قاهره او را مانند "حیوان اهلی بی جان" روی زمین می کشیدند و فریاد می زدند: "ایرانی! ایرانی!"

22:31 کمیته حمایت از روزنامه نگاران می گوید که طی 24 ساعت گذشته، 24 روزنامه نگار در مصر دستگیر شده اند. به گفته این کمیته، 21 روزنامه نگار هم هدف ضرب و جرح قرار گرفته و در پنج مورد هم تجهیزات آنان توقیف شده است.

22:11 عفو بین الملل از بازداشت دو نفر از کارکنانش پس از حمله پلیس به مرکز حقوقی هشام مبارک خبر داد.

22:08 دولت مصر روزنامه نگاران خارجی را به حمایت از معترضان متهم کرد.

22:05 مجله فارن پالیسی از تلاش دولت آمریکا برای آزاد شدن فعالان و روزنامه نگاران خارجی در مصر خبر داد.

22:00 احمد شفیق، نخست وزیر مصر می گوید وزارت کشور نباید مانع از راهپیمایی معترضان در روز جمعه شود. معترضان قرار است به سوی کاخ ریاست جمهوری راهپیمایی کنند.

21:58 وزیر خارجه سوئد از جراحت شدید یک روزنامه نگار این کشور در قاهره خبر داد.

21:55 یک وبلاگ نویس به بی بی سی گفت که به خاطر تلاش برای کمک رسانی به تظاهرکنندگان، بازداشت شده، کتک خورده، ساعت در درون یک خودرو در داخل شهر گردانده شده و در نهایت به یک پاسگاه پلیس منتقل شده است.

21:50 پی جی کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: حمله علیه روزنامه نگاران به صورت خودسرانه انجام نشده است.

21:45 عفو بین الملل: نیروهای دولتی به مرکز حقوقی هشام مبارک که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کند، حمله کرده اند.

21:40 بان کی مون می گوید تعرض به روزنامه نگاران در مصر منزجرکننده و غیرقابل قبول است.

21:35 درگیری های پراکنده در قاهره ادامه دارد و صدای تیراندازی در این شهر شنیده می شود.

21:26 کاخ سفید در بیانیه ای از گفت و گوی تلفنی دو روز پیش باراک اوباما با همتای یمنی خود خبر داد. بر این اساس آقای اوباما از اصلاحات در یمن تقدیر کرد و خواستار خوشتنداری در برخورد با معترضان شد.

21:23 دن نولان، خبرنگار الجزیره در تویتر نوشت دو نفر از همکارانش برای شش ساعت بازداشت شدند و کتک خوردند. به گفته او الجزیره خبررسانی از مصر را متوقف نمی کند ولی در حال بررسی امنیت کارکنان خود است.

21:18 رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید: دنیا نظاره گر رخدادهای حال حاضر در مصر است.

21:14 شاهدان عینی در گفت و گو با بی بی سی از بازداشت فعالان حقوق بشر در خانه و محل کار و انتقال به نقاط نامعلوم به وسیله خودروهای پلیس خبر داده اند.

21:10 عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر می گوید تظاهرکنندگان خواسته های مشروع و قابل پذیرشی دارند. او می گوید گروه اسلام گرای اخوان المسلمین با گفت و گو با دولت خودداری می کند و در حال از دست دادن یک فرصت گرانبهاست.

21:06 خانم کلینتون خواستار گفت و گوی جدی حکومت مصر و نمایندگان مخالفان شده است.

21:04 جنبش ششم آوریل برای برگزاری تظاهرات گسترده در روز جمعه و راهپیمایی به سوی کاخ ریاست جمهوری آماده می شود.

20:59 کلینتون: حکومت مصر، از جمله ارتش این کشور وظیفه دارد از روزنامه نگاران محافظت کند.

20:57 هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا لحظاتی پیش با محکوم کردن حمله به روزنامه نگاران در مصر، برگزاری انتخابات آزاد را ضروری دانست.

20:55 هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا لحظاتی پیش با محکوم کردن حمله به روزنامه نگاران در مصر، برگزاری انتخابات آزاد را ضروری دانست.

20:52 وزارت بهداشت مصر از کشته شدن ۱۳ نفر در درگیری هایی که در طول شب گذشته رخ داد، خبر داده است. بیشتر از هزار نفر نیز مجروح شده اند.

20:47 کلینتون: مذاکرات جدی برای انتقال سریع تر قدرت باید از همین حالا شروع شود.

20:46 هیلاری کلینتون: دولت مصر باید عزم خود را برای تضمین فعالیت آزاد روزنامه نگاران را نشان دهد.

20:45 سازمان ملل متحد عملیات انتقال کارکنان خارجی خود در مصر به قبرس را آغاز کرده است.

20:42 مبارک هشدار می دهد در صورت کناره گیری هرج و مرج در مصر حکمفرما می شود و در نهایت اسلام گرایان حکومت را در دست می گیرند.

20:40 به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، سال گذشته به باراک اوباما درباره احتمال بروز بی ثباتی در مصر هشدار داده بود. در این حال، کارشناسان سیا درباره مکانیسم بروز بی ثباتی در مصر مطمئن نبودند.

20:34 کریستین امانپور در مصاحبه با بی بی سی گفت برخلاف شایعات، جمال مبارک، پسر حسنی مبارک از کشور خارج نشده است و او را در کاخ ریاست جمهوری دیده است.

20:26 خبرگزاری فرانسه از بازداشت هفت نفر از فعالان جوان پس از ملاقات با محمد البرادعی، از رهبران مخالفان حکومت مصر خبر داد. شبکه العربیه می گوید تعداد بازداشت شدگان یازده نفر است.

20:23 شبکه خبری الجزیره از بازداشت سه روزنامه نگار خود در قاهره خبر داد. این افراد پس از مدتی آزاد شدند.

20:20 شرکت خدمات تلفن همراه ودافون دولت مصر را به سوء استفاده از شبکه خود برای ارسال پیامک های دسته جمعی متهم کرد.

20:15 حسنی مبارک در مصاحبه با ای بی سی: از رئیس جمهور بودن خسته شده ام.

20:10 کارولین هاولی، خبرنگار بی بی سی می گوید خشونت های دو روز گذشته در میدان تحریر، خطر دور شدن دولت های غربی از حکومت حسنی مبارک را برای او بیشتر کرده است.

20:05 بی بی سی عربی: نمایندگان دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل در قاهره بازداشت شده اند.

20:00 سنای آمریکا در حال تهیه متن یک قطعنامه است که در آن از حسنی مبارک خواسته می شود هر چه زودتر قدرت را به یک دولت انتقالی واگذار کند. طراحان این قطعنامه سناتور جان مک کین و سناتور جان کری هستند.

19:55 سه روزنامه نگار لهستانی روز پنجشنبه در مصر بازداشت و سپس آزاد شدند.

19:53 جی جی ابراهیم، فعال مصری در تویتر نوشت: "فعالان مصری ناپدید می شوند و روزنامه نگاران بازداشت. مراقب من باشید، ممکن است نفر بعدی باشم."

19:50 حسنی مبارک در گفت و گو با کریستین امانپور از خشونت در میدان تحریر ابراز نگرانی کرد ولی آن ارتباط حکومت خود با این وقایع را رد کرد.

19:48 روزنامه نگاران بازداشت شده نیویورک تایمز و واشنگتن پست در مصر آزاد شده اند.

19:45 وزارت خارجه آمریکا از تلاش های صورت گرفته برای ایجاد اختلال در عملکرد رسانه ها در مصر ابراز نگرانی کرد.

19:43 وزارت خارجه آمریکا: دولت مصر و مخالفان هر چه زودتر و به طور جدی مذاکرات را آغاز کنند.

19:40 حسنی مبارک به خانم امانپور گفت احساس می کند قوی است، قصد فرار ندارد و در مصر خواهد مرد.

19:38 حسنی مبارک در پاسخ به کریستین امانپور درباره واکنش او به تاکید آمریکا بر آغاز هر چه سریع تر انتقال قدرت، خطاب به باراک اوباما گفت: "شما مصر و فرهنگ آن را نمی شناسید و نمی دانیدر پی کناره گیری من چه رخ خواهد داد."

19:35 حسنی مبارک در مصاحبه با کریستین امانپور، خبرنگار ای بی سی گفت اگر استعفا دهد در کشور هرج و مرج حکمفرما خواهد شد. او گفت پس از سخنرانی دوشنبه شب که از شرکت نکردن در انتخابات آتی خبر داد، احساس راحتی کرده است. آقای مبارک گفت ۶۲ سال به کشورش خدمت کرده است و حال احساس می کند برای او بس است و می خواهد از قدرت کنار برود.

19:34 دولت مصر دست داشتن در حملات شبانه هواداران حسنی مبارک به معترضان در میدان تحریر قاهره را رد کرد.

19:30 بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان انتقال منظم و آرام قدرت در مصر شد.

19:20 عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب که خود مصری است، می گوید وضع در این کشور به حالت قبل از ناآرامی ها نخواهد برگشت. به گفته او مردم مصر عصبانی هستند و اگر تغییری رخ ندهد این خشم ادامه خواهد یافت.

19:15 رئیس دفتر روزنامه واشنگتن پست در قاهره، عکاس این روزنامه و مترجم آن بازداشت شدند.

19:10 سازمان روزنامه نگاران بدون مرز با انتشار بیانیه ای از وضع روزنامه نگاران در مصر و افزایش حملات علیه آنها ابراز نگرانی کرده است.

19:08 جنبش ششم آوریل هرگونه مذاکره با عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر را رد کرده است.

19:07 هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه ایالات متحده در تماس تلفنی با ملک عبدالله، شاه اردن از حمایت واشنگتن از اصلاحات در این کشور خبر داد.

19:05 بریتانیا و آمریکا حمله به روزنامه نگاران در مصر را محکوم کرده اند و از دولت این کشور خواسته اند با عاملان برخورد شود.

19:02 جیم میور خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید معترضان همچنان در میدان تحریر حضور دارند و اوضاع آرام به نظر می رسد اما در شمال میدان تظاهرکنندگان مخالف حسنی مخالف در حال عقب راندن هواداران او هستند. او می گوید فاصله بین دو گروه بسیار کم است و تعداد اندکی از سربازان در فاصله بین آنها مستقر هستند.

19:00 کمیته محافظت از روزنامه نگاران فهرستی را از موارد خشونت علیه روزنامه نگاران و رسانه ها در مصر منتشر کرده است.

18:58 بیشتر از بیست هزار نفر از مردم یمن در اعتراض به حکومت علی عبدالله صالح در صنعا تظاهرات کردند.

18:55 رئیس جمهوری الجزایر از لغو وضع اضطراری در این کشور در آینده نزدیک خبر داده است. این وضعیت در نوزده سال گذشته برقرار بوده است.

18:48 جیم میور، گزارشگر بی بی سی از میدان تحریر مصر می گوید: "هزاران نفر همچنان با وجود غروب آفتاب در این میدان حاضرند و شعار سر می دهند. فضای جمعیت صلح آمیز و آرام به نظر می رسد اما در بخش شمالی این میدان، هنوز درگیری های پراکنده ای میان مخالفان و هواداران آقای مبارک دیده می شود. مخالفان دولت تا کنون دوبار موفق شده اند که هواداران آقای مبارک را به عقب برانند . میان این دو گروه تنها 50 متر فاصله است و تنها تعدا اندکی از سربازان ارتش مصر، تلاش می کنند که دو گروه را از یکدیگر جدا نگهدارند."

18:30 بل، یک روزنامه نگار آزاد بریتانیایی در قاهره می گوید که به او توصیه شده است که هر چه زودتر خود را پنهان کند. او می گوید که به خارجی ها و روزنامه نگاران توصیه می شود که خود را در جایی پنهان کنند تا از حمله های احتمالی در خیابان ها در امان باشند. بل می گوید که او می رود تا خود را در جایی امن پنهان کند. دیگر حتی نزدیک پنجره نخواهد رفت و از هر حضور در هر جایی که ناآرامی وجود داشته باشد، پرهیز خواهد کرد.

18:20 ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا، همچون مقام های کاخ سفید، با محکوم کردن حمله به خبرنگاران در مصر گفت :"دنیا نظاره گر دقیق تحولات مصر است و اعتبار مقام های مصر در صورت تکرار چنین وقایعی، به شدت آسیب خواهد دید."

18:15 به آلبوم عکسی از رویدادهای امروز مصر توجه کنید که از عکس های ارسالی شاهدان عینی به وبسایت انگلیسی بی بی سی تهیه شده است.

18:00 یک وبلاگ نویس که از سواحل شرم الشیخ در مصر مطلبی بروی وبلاگش قرار داده، می گوید که فرسنگ ها دورتر از قاهره، مرکز توریستی و سواحل شرم الشیخ، حالت عادی دارند و تنها سوپرمارکت ها کمی بر بهای اجناس خود افزوده اند و پلاژهای شنا فعلا بسته اند. تاجران شرم الشیخ نگران کمبود عرضه مواد غذایی در روزهای آینده هستند.

17:45 یکی از خبرنگاران بی بی سی در قاهره، در تویتر می نویسد: "گروه های هوادار مبارک کم شمارند و توسط گروه های مخالف مبارک تعقیب می شوند."

17:33 عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر می گوید که بر اثر ناآرامی های روزهای گذشته در این کشور، صنعت جهانگردی مصر یک میلیارد دلار زیان کرده و بیش از یک میلیون جهانگرد سرگردان شده اند.

17:30 سازمان عفو بین الملل اعلام کرده است که صبح امروز و پس از اشغال مرکز حقوقی هشام مبارک در قاهره، نماینده این سازمان توسط پلیس بازداشت شده است.

17:23 عمر سلیمان در ادامه گفت و گوی خود با تلویزیون دولتی مصر گفت: "مداخله در امور داخلی ما عجیب و غیر قابل پذیرش است و ما اجازه آن را نمی دهیم".

17:18 عمر عاشور از دانشگاه اکستر به بخش جهانی بی بی سی گفت که انرژی معترضان زیاد است و با سرکوب و ارعاب نمی توان آنها را مهار کرد. "آنچه دیروز اتفاق افتاد باعث شد بسیاری از مردم با معترضان همدردی کنند".

17:17 خبرگزاری رویترز از مرگ ده نفر در درگیری های امروز در مصر خبر می دهد و یک پزشک هم گفته است که دست کم دو نفر از مجروحان را دیده است که از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند و جان خود را از دست داده اند.

17:05 آقای سلیمان می گوید که انجام اصلاحات در ساختار سیاسی مصر، نیاز به زمان دارد.

17:00 عمرسلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر گفت که ارتش این کشور از مردم مصر دفاع خواهد کرد.

16:55 العالم، شبکه عربی تلویزیون ایران، می گوید که گروه خبرنگاران این شبکه در اسکندریه، مورد حمله قرار گرفته است و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی مصر تجهیزات آنها را ضبط کرده اند.

16:46 سینا، یکی از پزشکانی که طی روزهای گذشته به مجروحان خشونت های میدان تحریر، کمک کرده است، به بی بی سی گفت که او در نزدیکی میدان تحریر است اما امروز نتوانسته است که برای کمک به مجروحان اقدام کند چرا که تهدید شده است در صورت کمک به مجروحان توسط هواداران آقای مبارک مورد ضرب و شتم قرار خواهد گرفت و لوازم پزشکی او گرفته خواهد شد.

16:43 عمر سلیمان در تلویزیون دولتی مصر گفت که از گروه اخوان المسلمین برای مذاکره با دولت جدید مصر دعوت شده است.

16:40 تلویزیون الجزیره هم اکنون سخنان عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر را که در تلویزیون دولتی این کشور مشغول به سخن است، بروی آنتن فرستاد.

16:35 همزمان با افزایش خشونت ها در مصر، از نوار غزه گزارش می رسد که صدها نفر از هواداران گروه حماس، به خیابان ها آمده اند و با برافراشتن پرچم های مصر، بر علیه حسنی مبارک و در حمایت از گروه اخوان المسلمین شعار سر داده اند.

16:30 جیم میور، گزارشگر بی بی سی در قاهره می گوید: "نمی توانی به خودت بقبولانی که اکنون در یکی از بزرگترین و مهم ترین پایتخت های جهان عرب حضور داری." آقای میور می گوید که در درگیری های میدان تحریر، تانک ها این سو و آنسو می روند و تلاش می کنند از افزایش درگیری ها میان دو گروه جلوگیری کنند و این میدان به صحنه جنگ تبدیل شده است.

16:25 همزمان با گسترش خشونت ها در مصر، رئیس جمهوری الجزایر اعلام کرده که "وضعیت اضطراری" در این کشور، به زودی لغو خواهد شد. ساعاتی پیش نیز دولت الجزایر اعلام کرده بود که در پاسخ به مطالبات مخالفان، تلاش خواهد کرد تا قیمت ها را کاهش دهد و آزادی های بیشتری را به مردم این کشور وعده داد.

16:20 جزئیات بیشتر مصاحبه تلویزیونی عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری، در مصاحبه با تلویزیون دولتی مصر را در مطلبی از وبسایت بی بی سی فارسی بخوانید: سلیمان: جمال مبارک نامزد ریاست جمهوری نمی‌شود

16:12 علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، در واکنش به تحولات دو روز گذشته در مصر گفت: "مردم مصر دموکراسی شتری نمی‌خواهند."

16:07 به طور خلاصه، تحولات چند ساعت اخیر در مصر را می توان چنین ارزیابی کرد: در ساعت های گذشته، گزارش ها از افزایش درگیری ها میان مخالفان و هواداران آقای مبارک حکایت داشته است. این در حالی است که ارتش تلاش می کند میان این دو گروه فاصله بیندازد و مانع از درگیری آنها شود. احمد شفیق، نخست وزیر جدید مصر، به خاطر خشونت های دو روز گذشته، عذر خواهی کرد اما گفت که مخالفان دولت از حضور در میدان تحریر، طرفی نخواهند بست. همچنین عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری نیز، در مصاحبه تلویزیونی با تلویزیون دولتی مصر تاکید کرد که حسنی مبارک و پسرش جمال، در انتخابات ماه سپتامبر کاندیدا نخواهند شد.

16:00 دیمتری مدودیف، رئیس جمهوری روسیه نیز همانند بسیاری از سران کشورهای غربی، خواستار حل مسالمت آمیز بحران مصر شد.

15:56 در وبسایت بی بی سی فارسی مطلب جدیدی بخوانید تحت عنوان "تحولات مصر از نگاه فارسی زبانان" که اکنون یادداشت کوتاهی از عطاالله مهاجرانی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، در آن به عنوان تازه ترین دیدگاه افزوده شده است. "تحولات مصر از نگاه فارسی زبانان" به تدریج و با دریافت دیدگاه های جدید، تکمیل می شود.

15:46 خالد عزالعرب، گزارشگر بی بی سی عربی در قاهره می گوید که در میدان عبدالمنعم قاهره، یک نفر بر اثر درگیری ها کشته شده است و بسیاری نیز زخمی شده اند که حال سه نفر از زخمی ها وخیم است.

15:35 وزارت امورخارجه ایران در بیانیه ای جدید اعلام کرد که ایران تحولات مصر را با دقت پیگیری می کند. وزارت امورخارجه ایران، در بیانیه جدید خود، از تحولات مصر و دیگر کشورهای منطقه تحت عنوان "موج رنسانس اسلامی" یاد کرده است.

15:32 وزارت امورخارجه بریتانیا، در مورد گزارش های مربوط به ایجاد محدودیت و برخورد با خبرنگاران در قاهره، به شدت اظهار نگرانی کرد.

15:30 چنانچه علاقمند به دیدن تصاویری از شهر قاهره پیش از آغاز ناآرامی های چند روز گذشته هستید، به آلبوم عکس قاهره؛ ده سال قبل توجه کنید.

15:27 خالد عزالعرب، گزارشگر بی بی سی عربی در قاهره می گوید که صدای شلیک گلوله از میدان عبدالمنعم، واقع در مرکز شهر قاهره، به گوش می رسد.

15:25: به گزارش خبرگزاری رویترز، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در گفتگوی تلفنی با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، از او خواست که مذاکرات با مخالفان دولت را هر چه زودتر آغاز کند.

15:20 در چند روز اخیر، تحولات مصر بر کشورهای عربی منطقه تاثیر گذاشته است و در یمن، اردن و الجزایر دولتمردان تلاش می کنند با تغییرات و اصلاحات در ساختار دولت یا نحوه انتخابات ریاست جمهوری، از گسترش نارضایتی در این کشورها، جلوگیری کنند. در تازه ترین تحول از این دست، دولت الجزایر وعده داد که با کاهش قیمت ها و اعطای آزادی های بیشتر، به خواسته های مخالفان توجه نشان دهد. بیشتر بخوانید در مطلبی از وبسایت بی بی سی فارسی: "جهان عرب و سرایت خشم ناراضیان"

15:15 مطلب جدیدی بخوانید از وبسایت بی بی سی فارسی درباره نقش تحولات مصر در منطقه: "جهان عرب و سرایت خشم ناراضیان"

15:00 عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر، دقایقی پیش در تلویزیون دولتی این کشور گفت که عاملان خشونت های دو روز گذشته در مصر، باید در برابر اعمال خود پاسخگو باشند. آقای سلیمان مجددا تاکید کرد که نه حسنی مبارک و نه پسر او در انتخابات سپتامبر آینده کاندیدا نخواهند شد.

14:55 همزمان با پیگیری تحولات امروز مصر، مطلبی بخوانید در وبسایت بی بی سی فارسی تحت عنوان تحولات مصر از نگاه فارسی‎زبانان

14:50 تلویزیون دولتی مصر اعلام کرده است که برخی از مسئولان دولت قبلی این کشور ممنوع الخروج شده اند. نام احمد عز، دبیرکل مستعفی حزب دموکرات ملی (حزب حاکم) و چند وزیر سابق مصر، از جمله وزیر کشور سابق این کشور، در میان ممنوع الخروج شدگان است.

14:45 تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد که در دقایق آینده عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر، در یک مصاحبه مهم تلویزیونی سخن خواهد گفت.

14:42 باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا امروز در یک مراسم دعا و نیایش در واشنگتن گفت که ما برای به پایان رسیدن خشونت ها در مصر دعا می کنیم و امیدواریم که مردم مصر به حقوقشان دست یابند و مصر روزهای خوبی در پیش داشته باشد.

14:30 به آلبوم عکس "قاهره؛ شهری شبیه تهران" توجه کنید که در آن تصاویری دیدنی از پایتخت مصر در سالهای نه چندان دور گنجانده شده است.

14:20 جزئیات بیشتر از کنفرانس خبری احمد شفیق، نخست وزیر جدید مصر: آقای شفیق گفت که نقش وزیر سابق کشور در ارتباط با ناآرامی های اخیر مورد بازرسی قرار می گیرد. او گفت که دولت نیروهی پلیس کافی برای استقرار امنیت در تمامی شهرهای مصر ندارد. آقای شفیق همچنین تاکید کرد که "مخالفان از حضور در میدان تحریر طرفی نخواهند بست."

14:15 آقای کمال می گوید این اشتباه است که حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، پیش از زمانی که خود برای کناره گیری از قدرت اعلام کرده است، پست خود را رها کند. آقای مبارک، پیش تر اعلام کرده بود که در انتخابات سپتامبر آینده شرکت نخواهد کرد اما تا آن هنگام بر سر قدرت خواهد ماند تا بنابر وظایف خود به عنوان رئیس جمهور، شرایط انتقال و گذار مصر به دموکراسی را فراهم کند.

14:10 ابراهیم کمال، از بازرگانان سرشناس حامی آقای مبارک می گوید معذرت خواهی احمد شفیق، نخست وزیر جدید مصر، درباره خشونت های دور روز گذشته، به معنای آن نیست که دولت حامی خشونت های دو روز گذشته بوده است.

14:02 سازمان عفو بین الملل از عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر خواست که حملات علیه تظاهرات مسالمت آمیز مخالفان را متوقف کند.

13:35 مروا النجار در صفحه توییتر خود نوشت: "احمد شفیق=پلیس خوب، مبارک=پلیس بد؛ همان داستان قدیمی، گول آن را نخورید مردم! میدان تحریر"

13:30 فیلیپ کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در صفحه توییتر خود نوشت: "این نگرانی وجود دارد که تلاشی برای مرعوب کردن خبرنگاران بین المللی و تأثیر گذاشتن بر گزارش های آنها در قاهره در جریان باشد. ما چنین اقدامی را محکوم می کنیم".

13:27 خبرگزاری رویترز می گوید که یک تانک ارتش در میدان تحریر قاهره به سمت گروهی از طرفداران مبارک که به سوی مخالفان او سنگ پرتاب می کردند حرکت کرده و این کار با تشویق مخالفان همراه شده است.

13:25 احمد شفیق، نخست وزیر جدید مصر، لحظاتی پیش در تلویزیون دولتی مصر گفت که "اوضاع از کنترل خارج شده است."

13:20 خبرگزاری فرانسه می گوید که گروه جوانان حامی دموکراسی در مصر، پیشنهاد مذاکره با دولت آقای شفیق را نپذیرفته است. این گروه از جوانان مصری، آغاز هرگونه مذاکره ای را منوط به استعفای حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، کرده است.

13:10 شرکت مخابراتی ودافون، که در چند روز اخیر بخاطر اختلال در سرویس های خود و "همکاری" با دولت مصر در ارسال پیام های کوتاه به هواداران آقای مبارک، مورد انتقاد قرار گرفته است، در بیانیه ای رسمی اعلام کرده است که بنابر قوانین مربوط به شرکت های مخابراتی، در زمان اضطرار، دولت مصر می تواند به این شرکت مخابراتی دستور دهد که پیام های کوتاه ویژه به مردم مصر ارسال کند.

13:02 خبرگزاری آسوشیتد پرس می گوید که صدای تیراندازی های هوایی در میدان تحریر شنیده می شود و همزمان مخالفان آقای مبارک موفق شده اند که هواداران او را عقب برانند.

12:58 خبرگزاری فرانسه به نقل از یک رسانه محلی در مصر می گوید که احمد شفیق، نخست وزیر جدید مصر، اعلام آمادگی کرده است که برای سخن گفتن با مخالفان به میدان تحریر برود.

12:52 پل دنهار، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید که حجم سنگ پرانی میان مخالفان و موافقان آقای مبارک افزایش یافته است.

12:48 محمد منظرپور، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به قاهره می گوید که یکی از رهبران اخوان المسلمین در میدان تحریر مشغول سخنرانی برای مخالفان آقای مبارک است.

12:47 به آلبوم عکسی از وقایع امروز صبح قاهره که توسط مهرداد فرهمند، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به قاهره تهیه شده است، توجه کنید.

12:44 جان سیمپسون، گزارشگر بی بی سی در قاهره می گوید: "دیروز تانک های ارتشی، لوله های خود را به سوی مخالفان دولت نشانه رفته بودند اما امروز تانک ها به سوی هواداران دولت جهت گیری کرده اند."

12:40 بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از افزایش خشونت ها در مصر اظهار نگرانی کرده است.

12:30 یک خبرنگار خبرگزاری آسوشیتد پرس می گوید که شاهد متوقف کردن چندین خبرنگار خارجی توسط نیروهای ارتش مصر بوده و مشاهده کرده که خبرنگاران خارجی را "احتمالا برای حفظ سلامتشان" در گوشه ای از خیابان گرد هم جمع کرده بودند.

12:23 ابراهیم کمال، از بازرگانان سرشناس حامی آقای مبارک می گوید که او از هواداران رئیس جمهوری خواسته است که به خیابانها بروند اما او مسئول خشونت میان گروههای مخالف و موافق نیست. آقای کمال می گوید که به عنوان یک مصری، موافق خشونت های جاری در خیابان ها نیست اما معتقد است که تنها نمایندگان افکار عمومی مصر، کسانی نیستند که هم اکنون در میدان تحریر حضور دارند.

12:15: احمد شفیق، نخست وزیر جدید مصر، می گوید که عبور و مرور از کانال سوئز همچنان انجام می شود. در چند روز گذشته، ناآرامی های مصر و تحولات ناشی از آن، بر قیمت نفت و اقتصاد منطقه تاثیر گذاشته است.

12:05 پنج عضو اصلی اتحادیه اروپا خواستار اجرای فوری فرآیند انتقال قدرت در مصر شدند.

12:00 یک سخنگوی دولت بریتانیا به بی بی سی گفت که چنانچه آشکار شود دولت مصر از خشونت های روزهای اخیر در این کشور حمایت کرده است، این امری غیرقابل قبول خواهد بود.

11:55 گزارش های متعدد از قاهره، حکایت از تلاش ارتش برای عقب راندن هواداران آقای مبارک و جلوگیری از حمله آنها به معترضان مسقر در میدان تحریر دارد. یک شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفته است که با چشمان خود، شاهد تلاش یک تانک ارتشی برای مقابله با موافقان آقای مبارک بوده است.

11:50 جیم میور، گزارشگر ارشد بی بی سی در قاهره می گوید که بنابر مشاهدات او و از نحوه آرایش نیروهای ارتشی، چنین بر می آید که هواداران آقای مبارک دیگر قادر نخواهند بود به مخالفان دولت مستقر در میدان تحریر حمله گسترده ای بکنند."

11:45 مخالفان در مصر برای برپایی یک راهپیمایی گسترده در روز جمعه (فردا) فراخوان داده اند. ناآرامی های مصر پس از نماز جمعه هفته گذشته که به "جمعه خشم" شهرت یافت، شدت گرفت.

11:40 خبرگزاری رویترز از تلاش ارتش مصر برای جدا کردن موافقان و مخالفان آقای مبارک خبر داده است. ارتش مصر از مردم خواسته است که به منازلشان بازگردند.

11:35: تلویزیون الجزیره: لحظاتی پیش، احمد شفیق، نخست وزیر جدید مصر گفت که مذاکرات با رهبران مخالفان دولت مصر را آغاز کرده است اما خبرگزاری فرانسه می گوید که مخالفان گفته اند که تا هنگامی که آقای مبارک کنار نرود، حاضر به مذاکره نیستند.

11:30 همزمان گزارش ها از حضور نزدیک به 20 هزار نفر در صنعا، پایتخت یمن، در اعتراض به دولت این کشور حکایت دارد.

11:25 گزارشگران می گویند هواداران آقای مبارک در حالی که چاقو و چماق در دست دارند، تلاش می کنند که دوباره وارد میدان تحریر شوند.

11:20 وزیر بهداشت مصر تعداد کشته های ناآرامی های روز و شب گذشته را پنج نفر و زخمی های این درگیری ها را بیش از 800 نفر اعلام کرد.

11:17 شاهدان عینی می گویند که هواداران آقای مبارک با خود چاقو و قمه حمل می کنند.

11:15 گزارش ها از شهر اسکندریه مصر، از درگیری و برخورد میان مخالفان و هواداران آقای مبارک در این شهر حکایت دارد.

11:10 بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید: "هر دوسوی ناآرامی ها در مصر باید برای حل مشکلات خود به مذاکره بنشینند و سازمان ملل آماده کمک در این زمینه است."

11:06 بیشتر بخوانید: کاخ سفید خشونت های روزهای اخیر در مصر را "منزجرکننده" توصیف کرده است.

11:03 احمد شفیق، نخست وزیر جدید مصر، لحظاتی پیش به خاطر خشونت های حاصل از ناآرامی های دو روز گذشته، عذرخواهی کرد.

11:00 گزارش های متعدد از ایجاد ممانعت و سختگیری برای خبرنگاران توسط حامیان دولت آقای مبارک در قاهره حکایت دارد.

10:55 سمل داوود، یکی از حاضران در خیابان های قاهره در توییتی می گوید: "تاکنون 17 کارت شناسایی پلیس مخفی از طرفداران آقای مبارک که توسط مخالفان دولت مورد ضرب و جرح قرار گرفته اند، ضبط شده است."

10:45 گزارشگران از قاهره می گویند که صدای شلیک گلوله ها بیشتر شده و برخورد میان مخالفان و موافقان دولت آقای مبارک نیز نسبت به ساعات اول صبح امروز، افزایش یافته است.

10:40پل دنهار، خبرنگار بی بی سی در قاهره: "من هم اکنون شاهد تلاش مخالفان دولت هستم که در حال نجات یکی از طرفداران آقای مبارک هستند که بدجوری آسیب دیده و کتک خورده است. اونها تلاش می کنند که این مرد رو از دسترس مخالفان خشمگین دولت برهانند."

10:26 پل دنهار، خبرنگار بی بی سی در قاهره: "تظاهرکنندگان هوادار مبارک در امتداد پل اپرا، از ورودی اصلی میدان تحریر عقب رانده شده اند. مخالفان مبارک پیشاپیش تانک ها[ی ارتش] در حال پیشروی هستند."

10:03 خبرگزاری فرانسه به نقل از آقای شفیق، نخست وزیر، گزارش داده است که دولت در حال گفت و گو با معترضان حاضر در میدان تحریر است.

10:01 خبرگزاری رویترز می گوید که محمد البرادعی و رهبران اخوان المسلمین درخواست نخست وزیر برای مذاکره را رد کرده اند و می گویند ابتدا باید آقای مبارک از قدرت کنار برود.

09:46 نگرانی از عواقب درگیری بین مخالفان و طرفداران حسنی مبارک باعث افزایش تعرفه بیمه وام های خارجی به متقاضیان در مصر و سایر کشورهای منطقه خاورمیانه شده است. شرکتهای بیمه معمولا این وامها را در برابر احتمال عدم پرداخت بیمه می کنند.

09:39 برای نخستین بار، واحدهای ارتش مصر به منظور جدا کردن طرفداران و مخالفان حسنی مبارک و جلوگیری از برخورد آنان در مرکز قاهره وارد عمل شده اند و نفرات یگانهای پیاده، صف حایلی را بین دو طرف ایجاد کرده اند.

09:28 دقایقی پیش، سخنگوی دولت مصر اتهام دست داشتن دولت در سازماندهی و تجهیز گروههای حامی رئیس جمهوری و اعزام آنها به میدان تحریر برای مقابله با معترضان را به شدت رد کرد و گفت که اقدامات این گروها، تلاش دولت برای بازگرداندن آرامش و استقرار نظم در کشور را تضعیف می کند. او گفت که دولت تحقیقاتی را برای شناسایی سازمان دهندگان این گروهها به جریان خواهد انداخت.

09:17 سمیر رضوان، وزیر دارایی مصر، در مصاحبه با یک شبکه تلویزیون دولتی این کشور گفته است که دولت باید به خواستهای معترضان جواب مثب دهد زیرا این خواستها "عادلانه و موجه" است.

09:14 تلویزیون دولتی مصر گفته عمر سلیمان، معاون اول رئیس جمهوری، گفتگو با "احزاب سیاسی و نیروهای ملی" را آغاز کرده است.

08:59 ناآرامی در مصر و نگرانی از احتمال قطع صادرات گاز آن کشور به اسرائیل، باعث روی آوردن سرمایه گذاران اسرائیلی به خرید سهام شرکتهای فعال در بخش اکتشاف و استخراج منابع داخلی این کشور شده و بهای این سهام در روزهای اخیر به طرز غیرعادی افزایش یافته است.

08:55 همزمان با ادامه بحران در مصر، از بامداد روز پنجشنبه هزاران تن از مردم یمن در مخالفت و یا حمایت از علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری، در خیابانهای صنعا، پایتخت به حرکت در آمده اند. مخالفان رئیس جمهوری امروز را "روز خشم" نام داده و خواستار حضور گسترده مردم در تظاهرات اعتراضی شده بودند اما هواداران آقای صالح نیز از ساعات اولیه بامداد، در خیابانها به حرکت در آمده اند و با بلندگوهای دستی، از مردم دعوت می کنند به صفوف آنان بپیوندند.

08:44 به گزارش خبرگزاری رویترز، گروههای طرفدار رئیس جمهوری مصر مجهز به چماق و چاقو از شهرک الجیزه، واقع در آن سوی رود نیل، به سوی میدان تحریر در حرکتند.

08:37 یک ژنرال بازنشسته مصری به خبرنگار بی بی سی در قاهره گفته است که به نظر او، ارتش مصر به زودی، و شاید هم تا فردا، به جهتگیری مشخصی در قبال تحولات سیاسی جاری مبادرت کند. خبرنگار بی بی سی می افزاید که به نظر می رسد ارتش به سوی مخالفان دولت تمایل داشته باشد.

08:30 سخنگوی دولت فرانسه گفته است که دولت این کشور از برخورد خشونت آمیز بین طرفداران و مخالفان حسنی مبارک "تکان خورده" و خواستار آغاز بدون تاخیر روند گذار به نظام دموکراتیک در مصر شده است.

08:26 اخوان المسلمین، که از آن با عنوان بزرگترین تشکل مخالف دولت در مصر نام برده می شود، گفته است که برای جلوگیری از خشونت علیه معترضان، حسنی مبارک و دولت او باید کناره گیری کنند. در بیانیه اخوان المسلمین، که تلویزیون الجزیره روز پنجشنبه آن را پخش کرد، آمده است: "ما خواستار سرنگونی این رژیم و تشکیل دولت وحدت ملی با مشارکت تمامی گروههای سیاسی هستیم."

08:15 خبرگزاری رویترز در جدید ترین گزارش از میدان تحریر قاهره گفته است که با وجود خشونت های اخیر، این میدان هنوز در اختیار مخالفان حسنی مبارک است که به تعدادی هر چند کمتر از روزهای گذشته، همچنان در این محل حاضر شده اند. بعضی از آنان برای مقابله با حمله طرفداران رئیس جمهوری، سنگرهایی را در اطراف این میدان ایجاد کرده و پشت آنها، به نگهبانی پرداخته اند.

07:59 سایت کلمه به نقل از خبرنگار العربیه در قاهره، گفته است که روز پنجشنبه، بین تظاهرکنندگان طرفدار دولت مصر، پول و بن کالا توزیع می شد.

07:55 سایت کلمه، منعکس کننده اخبار و دیدگاههای میرحسین موسوی، مطلبی را با عنوان "امروز در قاهره، سی ام خرداد بود" به برخورد موافقان و مخالفان دولت مصر در روز گذشته اختصاص داده و گفته است که اگرچه حوادث روز گذشته به ظاهر، درگیری دو گروه مردمی بود، اما طرفداران حکومت در واقع همانند گروه های لباس شخصی در جریان تظاهرات اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بودند.

07:47 نخست وزیر استرالیا بروز خشونت در جریان اعتراضات سیاسی در مصر را تقبیح کرده و از دولت مصر خواسته است تا به مسئولیت خود در حفظ امنیت شهروندان عمل کند و حق تظاهرات مسالمت آمیز مردم را به رسمیت بشناسد. وی گفته است: "به وضوح، گذار سیاسی در مصر ضرورت دارد، زمان چنین گذاری فرا رسیده است و ما مایلیم این تحول، مسالمت آمیز و قانونمند باشد."

07:35 وزارت خارجه ژاپن در بیانیه ای گفته است که اوضاع مصر را از نزدیک دنبال می کند و ابراز امیدواری کرده که هر چه سریعتر، ثبات سیاسی و شرایط عادی زندگی از طریق گذار به یک نظام دموکراتیک به این کشور بازگردد. وزارت خارجه ژاپن گفته است که آغاز روند گفتگو بین دولت و مردم مصر و انجام اصلاحات لازم اقتصادی و سیاسی را واجد اهمیت فراوان می داند.

07:28 شبکه خبر، متعلق به رادیو و تلویزیون دولتی ایران، به نقل از تلویزیون مصر از بازداشت شش اسرائیلی در این کشور خبر داده و دلیل آن را " ارسال اطلاعات سری در باره تظاهرات معترضان مصری به آمریکا و اسرائیل"، و فعالیت خبرنگاری بدون اخذ مجوز اعلام کرده است. روز گذشته برخی رسانه های اسرائیلی از بازداشت چهار روزنامه نگار این کشور به دلیل نقض مقررات منع رفت و آمد در مصر خبر دادند و گفتند که اقداماتی برای آزادی آنان در جریان است.

07:10 آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید مقیم قم، ضمن استقبال از قیام مردم مصر علیه "دیکتاتورى وابسته به غرب و هم‌سوى با اسرائیل غاصب"، اظهار داشته که پیروزی در این قیام به "حفظ وحدت و انتخاب رهبر واحد" نیاز دارد و خواستار مشارکت فعال روحانیون مصری در مخالفت با دولت شده و گفته است: "امیدواریم علمای [دانشگاه اسلامی] الازهر شریف ... با ملت غیور و اسلامی مصر، همگامی بیشتر و پر رنگ تری داشته باشند."

06:59 وزیر بهداری مصر شمار کشته شدگان درگیری بین موافقان و مخالفان رئیس جمهوری را پنج کشته و ششصد و سی و هشت زخمی اعلام کرده و گفته است که هشتاد و شش تن از زخمی ها هنوز در بیمارستان بستری هستند. به گزارش رویترز، وزیر بهداری مصر افزوده است که اکثر تلفات ناشی از اصابت سنگ، میله های آهنی و چماق بوده است.

06:43 در واکنش به تحولات اخیر مصر، سایت راه سبز متعلق به مخالفان دولت ایران مطلبی را به قلم عطاء الله مهاجرانی، وزیر پیشین ارشاد، تحت عنوان "کارت شناسایی لباس شخصی های مصری" منتشر کرده که با مقایسه برخورد حکومت با تظاهرات ضد دولتی در ایران و مصر، نوشته است: "لباس شخصی ها اگر منفورند، در همه جا منفورند، نمی شود در ایران سرباز ولایت باشند و در مصر، اراذل و اوباش."

06:30 تلویزیون پرس تی وی متعلق به دولت ایران در خبری با عنوان "شش کشته در انقلاب مصر، روز دهم" گفته است که صبح پنجشنبه، شش تن از مخالفان دولت در اثر تیراندازی طرفداران حسنی مبارک کشته و چهارده نفر زخمی شده اند.

06:25 خبرگزاری رسمی مصر گفته است از بامداد روز پنجشنبه درگیری بین موافقان و مخالفان دولت در میدان تحریر از سر گرفته شده و تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشته است. این خبرگزاری می افزاید که در برخورد خشونت آمیز بین دو طرف در روز گذشته سه نفر کشته و ششصد و سی و هفت نفر زخمی شدند.

01:00 پوشش خبری لحظه به لحظه تحولات نهمین روز از ناآرامی های مصر در اینجا به پایان می رسد. شما می توانید آخرین اخبار از رویدادهای این کشور و سایر نقاط جهان را در سایت بی بی سی فارسی مطالعه کنید.

00:59 شریف عباس از کاربران تویتر: "همین که شما جوانان همچنان از میدان تحریر به ارسال پیام در تویتر ادامه می دهید، دلگرم کننده است."

00:54 متیو پرایس، خبرنگار بی بی سی در امان: اردن و اسرائیل با نگرانی نظاره گر رخدادهای مصر هستند.

00:51 متیو پرایس، خبرنگار بی بی سی در امان: مقام های اردنی می گویند در صورت هرج و مرج در مصر ممکن است پیمان صلح این کشور با اسرائیل لغو شود و در این صورت اردن مجبور خواهد بود در معاهده صلح خود با این کشور بازنگری کنند.

00:48 عایشه سعد از کاربران تویتر می نویسد: "انتظار می رود با طلوع خورشید، درگیری ها دوباره شروع شود. جوانان در حال موضع گیری هستند."

00:43 عقربه های ساعت در قاهره به سه بامداد نزدیک می شود ولی تظاهرکنندگان همچنان به حضور در میدان تحریر و زد و خوردهای پراکنده ادامه می دهند.

00:40 زبگنیو برژینسکی: ناآرامی سیاسی در مصر آینده مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل را پیچیده تر می کند.

00:37 سی ان ان: بعضی از کارکنان دولت مصر به این شبکه گفته اند که به آنها دستور داده شده به نفع حسنی مبارک تظاهرات کنند.

00:32 متیو پرایس، خبرنگار بی بی سی در امان، پایتخت اردن می گوید با این که مخالفان خواستار برکناری شاه این کشور نیستند ولی بسیاری از نخبگان سیاسی نگران تاثیرات بی ثبات کننده ناآرامی های مصر بر کشورشان هستند.

00:30 دولت الجزایر راهپیمایی مخالفان که برای ده روز دیگر برنامه ریزی شده است را ممنوع اعلام کرد.

00:28 برایان کاتولیس، از تحلیلگران مرکز تحقیقاتی مرکز پیشرفت آمریکا در واشنگتن به بی بی سی گفت که بیشتر تلاش کاخ سفید برای ایجاد ثبات در مصر، پشت درهای بسته انجام می شود. به گفته او یک تلاش شدید دیپلماتیک در جریان است تا رهبران مصر را متقاعد به ورود به مرحله بعدی کند.

00:23 کتی کی، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید به رغم بالای کمک مالی آمریکا به مصر و روابط نزدیک نظامی دو کشور، به نظر نمی رسد آقای اوباما بتواند به حسنی مبارک بگوید که همین حالا از قدرت کناره گیری کند و راه را برای انتقال صلح آمیز قدرت فراهم کند.

00:18 ندیم حوری، از کارشناسان دیده بان حقوق بشر می گوید نیروهای امنیتی سوریه شامگاه چهارشنبه با خشونت جمعی از شهروندان را که برای ابراز حمایت از مردم مصر تجمع کرده بودند را متفرق کردند. به گفته آقای حوری، پلیس تجمع کنندگان را کتک زد و تعدادی از فعالان را بازداشت کرد که این افراد پس از مدتی آزاد شدند.

00:15 دیده بان حقوق بشر: "حکومت مصر باید به حملات سازمان یافته علیه تظاهرکنندگان طرفدار دموکراسی پایان دهد."

00:10 طامر عباس، یکی از تظاهرکنندگان مخالف دولت مصر در مصاحبه با بی بی سی: "بعضی از طرفداران حسنی مبارک را دستگیر کردیم و متوجه شدیم کارت پلیس را در اختیار دارند... ارتش به حامیان حکومت اجازه داد با سلاح سرد و بمب آتشزا وارد میدان تحریر شوند."

00:08 کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی در وزارت امورخارجه ایالات متحده: مقام های آمریکایی پیشنهاد می کنند انتخابات ماه سپتامبر در مصر زودتر از موعد برگزار شود.

00:05 جرمی بوئن، سردبیر امورخاورمیانه بی بی سی: بسیاری از تظاهرکنندگان طرفدار حسنی مبارک با اتوبوس به میدان تحریر منتقل شده بودند.

00:01 آنتونی شدید، خبرنگار نیویورک تایمز: "این روزها از حیاتی ترین روزهای جهان عرب است.

تحولات سیاسی مصر را به طور همزمان در روز پنجشنبه سوم فوریه (14 بهمن) پی می گیریم

مطالب مرتبط