پوشش تحولات سیاسی مصر - چهارشنبه دوم فوریه - سیزدهم بهمن

پوشش لحظه به لحظه اخبار مصر حق نشر عکس AP

23:59 کریستیان امانپور، خبرنگار شبکه ای بی سی آمریکا: "تظاهرکنندگان در مصر امروز تنها برای تصاحب میدان تحریر با هم جنگ نکردند بلکه در پی کسب برتری سیاسی بودند."

23:58 دیوید اکسلراد، مشاور ارشد باراک اوباما در مصاحبه با هافینگتون پست گفت: "فکر می کنم در چنین شرایطی باید واکنشی همراه با تفکر نشان داد. باید به گونه ای واکنش نشان داده شود که سازنده باشد و بعضی از وقت ها در سیاست خارجی، سازنده ترین پاسخ لزوما راضی کننده ترین پاسخ نیست."

23:55 کمیته محافظت از روزنامه نگاران با انتشار بیانیه ای حمله به خبرنگاران و گزارشگران در میدان تحریر را نشانه تلاش طرفداران حکومت مصر برای گسترش سانسور اخبار دانست. محمد عبدالدیهم، هماهنگ کننده خاورمیانه و شمال آفریقا این کمیته گفت: "حکومت مصر راهبردی را به کار بسته است که هدف از آن حذف شاهدان اقدام های آن است."

23:51 شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در واکنش به تحولات مصر گفته است که تکنولوژی ارتباطاتی پیشرفته خواب را سر "دیکتاتورها" ربوده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم عبادی همچنین نارضایتی ها در ایران را آتش زیر خاکستر دانسته است.

23:42 صدای تیراندازی و انفجار در میدان تحریر قاهره به گوش می رسد. یک درخت تنومند به آتش کشیده شده است.

23:40 خالد کمال، از مخالفان دولت مصر و پزشک حاضر در میدان تحریر به بی بی سی گفت: "تظاهرکنندگان طرفدار مبارک همان مزدوران همیشگی بودند که همواره راهپیمایی های مسالمت آمیز را به هم می زنند. مردم در حال گریه و اندوه هستند زیرا می ترسند آن چه را که در چند روز گذشته بنا کرده بودیم، از دست داده باشند. برای مسالمت آمیز نگه داشتن تظاهرات خیلی تلاش کردیم. حال، به خاطر احتمال بروز خشونت نمی دانیم آیا با به اعتراض های خود ادامه دهیم یا نه."

23:35 با برقراری مجدد اینترنت در مصر، حملات هکرها علیه سایت های دولتی افزایش یافته است.

23:33 محمد طمامی، یک پزشک مصری که در میدان تحریر مستقر است به بی بی سی گفت: "اوضاع در میدان تحریر بهتر از صبح است. اما هنوز درگیری میان دو طرف در جریان است. اوباش فکر می کردند، می توانند ما را بترسانند ولی عزم ما را بیشتر کردند."

23:28 محمد البرادعی شایعات مربوط به دشمنی حکومت جایگزین در مصر با آمریکا و اسرائیل را رد کرد.

23:25 طرفداران حسنی مبارک به بعضی از روزنامه نگاران خارجی مانند اندرسون کوپر از شبکه سی ان ان و خبرنگار شبکه العربیه حمله کردند.

23:21 شبکه خبری ای بی سی از بازگشت فرانک وینزنر، فرستاده ویژه آقای اوباما از قاهره خبر می دهد. به گزارش این شبکه، مقام های کاخ سفید گفته اند انتشار محتوای گفت و گوهای آقای ویزنز و مقام های مصری باعث شده تا او نتواند به طور موثر ماموریتش را پیگیری کند. بر این اساس، مارگارت اسکوبی، سفیر آمریکا در مصر همچنان با مقام های این کشور در تماس است.

23:16 رابرت زلیک، رئیس بانک جهانی می گوید اوضاع در خاورمیانه شکننده است. او گفت: "درک آن چه در حال رخ دادن است، بسیار مشکل است." آقای زلیک همچنین اعمال اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در میانه یک انقلاب را خطرناک دانست.

22:56 فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: عوامل خشونت های امروز باید مسوول شناخته شوند و دولت (مصر) باید به حامیانش بگوید که از خشونت پرهیز کنند.

22:54 راجر هاردی، کارشناس مسائل خاورمیانه در واشنگتن: میدان تحریر می تواند میدان تیانآنمن اعراب شود.

هاردی: "نقش ارتش مصر بیش از پیش در حال روشن شدن است. ارتش در حال فاصله گرفتن از معترضان و نزدیک تر شدن به رژیم است. روزهای آینده سرنوشت ساز خواهد بود."

22:52 مقام های آمریکایی تایید کرده اند که فرانک ویزنر، فرستاده ویژه باراک اوباما به مصر در حال بازگشت به واشنگتن است.

22:38 شبکه ای بی سی آمریکا به نقل از منابع دولتی ناشناس در واشنگتن: باراک اوباما به شدت نگران است که حسنی مبارک روند منظم انتقال قدرت را به زودی آغاز نکند.

22:34 سناتور جان مک کین: "متاسفانه زمان آن فرارسیده که پرزیدنت مبارک از قدرت کناره گیری کند. این کار به نفع مصر، مردم و ارتش آن است.

22:29 یکی از پزشکان که به درمان مجروحان در قاهره مشغول بوده گفته است که هنوز جراحتی ناشی از تیراندازی مشاهده نکرده و بیشتر مجروحان دچار شکستگی استخوان شده و تعدادی هم بینایی چشم خود را از دست داده اند.

22:19 اهداف سویف، نویسنده بریتانیایی مصری الاصل گفته که جوانان رهبری اعتراضات جاری را در مصر برعهده دارند و خواهان حمایت دنیا از این جنبش "طرفدار دموکراسی"، "مدرن" و "سکولار" شده است.

22:10 چهره‌های ایرانی درباره تحولات مصر می‌گویند.

22:08 حسام بدراوی، مقام ارشد حزب حاکم مصر: "من با معترضان درباره اصلاحات موافقم. آنچه که با آن مخالفم ایجاد خلا در عرصه سیاسی و قانون اساسی است."

22:04 یکی از مقام های ارشد حزب حاکم مصر اتهام سازماندهی حملات روز چهارشنبه علیه مردم معترض را رد کرده است. او به بی بی سی گفت که معترضان از این حملات سود برده اند.

22:03 پزشکی که در نزدیکی میدان تحریر کار می کند به خبرگزای رویترز گفته است که بیش از 1500 نفر در خشونت های روز چهارشنبه قاهره زخمی شده اند. مقام های مصری پیشتر خبر از زخمی شدن 611 نفر داده بودند.

21:46 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، خواهان پایان یافتن صحنه های "نفرت انگیز" خشونت در مصر شده است.

21:43 احمد سمیح فرید، وزیر بهداشت مصر، تازه ترین تعداد تلفات در قاهره را سه کشته و 611 زخمی اعلام کرده است. به گفته وزیر بهداشت مصر، یکی از سه نفری که روز چهارشنبه کشته شد از ماموران امنیتی بوده که لباس شخصی به تن داشت و از پل نزدیک میدان تحریر سقوط کرده بود.

21:36 شبکه العربیه به نقل از مقام های مصری می گوید که شمار کشته ها در قاهره به سه نفر رسیده است.

21:28 ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید که جمال مبارک، پسر حسنی مبارک، در لندن نیست. او می گوید در گفتگویی تلفنی با پسر حسنی مبارک هشدار داده که اگر دولت حملات علیه معترضان را سازماندهی کرده باشد برای مصر و مقام های این کشور "فاجعه بار" خواهد بود.

21:20 کمیته حمایت از روزنامه نگاران، دولت مصر را متهم کرده که بوسیله "سانسور، ارعاب و یک رشته حمله حساب شده توسط اوباش" تلاش می کند دنیا را از اخبار مستقل درباره وقایع مصر محروم کند. سازمان گزارشگران بدون مرز نیز می گوید شماری از واحدهای پلیس که "در آن ها نفوذ شده" در حملات طرفداران حسنی مبارک علیه معترضان ملحق شده اند. دولت مصر این اتهامات را رد می کند.

21:16 یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفته: "روشن است شخصی وفادار به حسنی مبارک این افراد را به جان معترضان انداخته تا آنها را مرعوب کند."

21:05 گروه هکر بین المللی "آنانومس" اعلام کرده که وب سایت های دولت مصر و حزب حاکم این کشور را هدف حمله سایبری قرار داده است. این وب سایت ها هم اکنون از لندن قابل دسترسی نیست.

20: 59 جان سیمسون، گزارشگر ارشد بی بی سی، درگیری ها در حوالی میدان تحریر به ویژه در نزدیکی ساختمان موزه ملی مصر را شدید توصیف می کند. او می گوید بمب های آتش زا پرتاب می شود و صدای شلیک گلوله شنیده می شود. خبرنگار بی بی سی بر این باور است که سربازان مصری برای ممانعت از نزدیک شدن مردم به تانک ها و خودروها این گلوله ها را شلیک می کنند.

20:53 وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده که هیلاری کلینتون با عمرسلیمان، معاون حسنی مبارک تماس تلفنی داشته و از دولت مصر خواسته که درباره خشونت های جاری در مرکز قاهره تحقیق و با عوامل آن برخورد کند.

20:51 جک شنکر، خبرنگار روزنامه گاردین گزارش می دهد درگیری های شدیدی هنوز در میدان تحریر در جریان است و بمب های آتش زا از بام ساختمان های مختلف به طرف معترضان پرتاب می شود. او می گوید: "دو نبرد در جریان است، یکی روی زمین و دیگر در هوا، روی بام ساختمان ها. آنها به سمت جمعیت بمب های بنزینی پرتاب می کنند."

20:39 بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، حملات به مصری هایی که با آرامش دست به اعتراض زده اند را "غیرقابل قبول" دانسته است. بان کی مون به دانشجویان دانشگاه آکسفورد گفت که در برابر نارضایتی عمومی در مصر باید اصلاحات گسترده انجام داد نه "سرکوب." او بر دوره تغییرات سیاسی صلح آمیز و احترام به حقوق بشر شهروندان مصر تاکید کرد.

20:34 وزیر امور خارجه فرانسه خواهان برقراری آرامش و خویشتنداری در مصر شده است. میشل آلیو ماری به تلویزیون فرانسه گفت: خشونت باید فورا متوقف شود تا کسی کشته نشود" و افزود: "در شان انسان نیست که به خاطر دفاع از عقاید جان انسان را از دست بدهد." این مقام فرانسوی گفته است که کشورش نمی تواند درباره کناره گیری فوری رهبر مصر از قدرت تصمیم بگیرد.

20:27 سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید مقام های مصری باید درباره این خبر که شماری از زندانیان بازداشتگاه ابو زعبل در روز جمعه حین فرار توسط نگهبانان به قتل رسیدند تحقیق کند. یک فلسطینی که موفق به فرار از این بازداشتگاه شده می گوید شمار زیادی از زندانیانی که قصد فرار داشتند توسط تک تیراندازان کشته یا زخمی شدند. یک شاهد می گوید که 10 تا 12 جسد دیده است.

20:20: عمر سلیمان، معاون حسنی مبارک، به خبرگزاری دولتی مینا گفته است: "مردم شرکت کننده در این تظاهرات اعم از آنهایی که خواهان اصلاحات شده و طرفداران پرزیدنت مبارک پیام خود را اعلام کرده اند."

او می افزاید: "تمام شهروندان به خانه های خود بازگشته و از قانون منع رفت و آمد تبعیت کنند تا به مقامات در برقراری مجدد آرامش و ثبات کمک کرده و صدمه و آسیب های ناشی از اعتراضاتی که از هفته پیش آغاز شده محدود شود."

20:20 شبکه سی ان ان گزارش می دهد که طرفدران و مخالفان حسنی مبارک در شهر اسکندریه هم دست به تظاهرات زده اما با هم درگیر نشده اند.

20:07 احمد حسنی، وزیر بهداشت مصر می گوید درگیری های روز چهارشنبه در قاهره 611 زخمی برجای گذاشته است. پیشتر مقام های مصر گفته بودند که در این درگیری ها یک نفر کشته شد.

19:59 عمر سلیمان، معان رئیس جمهوری مصر می گوید که پیش از آغاز مذاکره با مخالفان، اعتراض ها باید خاتمه یابد. او از معترضان خواست که به خانه هایشان بازگردند.

19:54 جاناتان راگمن، خبرنگار کانال 4 بریتانیا: "در خیابان منتهی به موزه آثار باستانی مصر آتش دود غلیظی به هوا بلند کرده است. بمب های آتش زای بیشتری پرتاب می شود."

19:51 خبرنگار بی بی بی سی می گوید که سر و صداها در میدان تحریر فروکش کرده اما این میدان همچنان در کنترل معترضان است.

19:34 رابرت گیبیز، سخنگوی کاخ سفید: "هر خشونتی که توسط دولت آغاز شده باید فورا متوقف شود."

19:26: سخنگوی کاخ سفید: شورای امنیت ملی آمریکا چهارشنبه نیز تازه ترین تحولات مصر را بررسی می کند.

19:24 مونا از اسکندریه: "فکر می کنم تظاهرکنندگان هنوز که مبارزه شان مشروع است باید به خانه هایشان بازگردند. آنها نظر خود را مطرح کرده اند. من دوست ندارم که پرزیدنت مبارک به طور غیر آبرومندانه کشور را ترک کند. مصر تونس نیست. مردم مصر منطقی هستند. ما طی هفت ماه آینده روند دموکراتیک حکمیت را دنبال می کنیم."

19:14 یکی از شاهدان عینی که خود را معتز معرفی کرده در میدان تحریر قاهره درباره جراحات مردم معترض می گوید. او به بی بی سی گفت: "بیشتر جراحات در ناحیه سر است و در اثر پرتاب سنگ رخ داده. تعدادی هم در بالا تنه یا ناحیه بازو ضربه دیده یا مورد اصابت سنگ قرار گرفته اند."

19:06چهره‌های ایرانی درباره تحولات مصر می‌گویند

19:04 یکی از مشاوران ارشد حسنی مبارک به بی بی سی گفته رئیس جمهوری مصر مصمم است "مقاومت" کند و تسلیم درخواست کناره گیری فوری از قدرت نخواهد شد. او این سخنان را به روپرت وینگفیلد-هیز، خبرنگار بی بی سی گفته که در بیمارستانی در یکی از محلات مرفه نشین قاهره با وی دیدار کرد اما توسط پلیس مخفی مصر بازداشت شد.

18:54 کمیسیون حقوق بشر مصر برای بحث درباره اوضاع قاهره مشغول برگزاری یک نشست است. پطروس پطروس غالی، دبیرکل سابق سازمان ملل، که ریاست این کمیسیون را به عهده دارد به بی بی سی گفت که خواهان تحقیق درباره مرگ تظاهرکنندگان ضددولتی است. "ما می خواهیم که تحقیقاتی انجام شود و به روشنی انجام شود تا بدانیم که چه کسی عامل این بحران است و چه اتفاقی افتاده."

18:42 موناسوش در قاهره در توئیتی می نویسد: "پزشکان در اینجا مرگ حداقل 3 نفر را تایید کرده اند، jan#25

18:40 اتار الکتاتنی روزنامه نگار در قاهره در توئیتی می نویسد: "آپدیت یک پزشک در دمرداشت: سوختگی در اثر کوکتل مولوتف و اسید سولفوریک، زخم های ناشی از اشیای تیز و کند و ضربات زیاد."

1831: آقای گیبز افزود: "ما برای طیف کاملی از سناریوها برنامه ریزی می کنیم. فکر می کنم حتی چند روز پیش نمی شد رویدادهای سه شنبه را تصور کرد. ما این رویدادها را زیر نظر داریم. برای رویدادهای آینده برنامه ریزی می کنیم."

18:25 رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که آیا باراک اوباما آقای مبارک را یک دیکتاتور می داند گفت: "دولت بر این باور است پرزیدنت مبارک با شروع فرآیند گذار که با این شدت مورد نیاز مصر است، این فرصت را دارد که به جهان نشان دهد واقعا چگونه آدمی است."

18:16 یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت که خشونت در خیابان های قاهره به این مباحثه در داخل محفل داخلی آقای مبارک دامن زده است که آیا او باید برای رسیدگی به درخواست های معترضان گام های بیشتری بردارد یا نه.

18:15 عکسهایی از درگیری مخالفان و موافقان دولت در قاهره در روز نهم اعتراضات

18:08 گرگ کارلستروم، خبرنگار الجزیره در توئیتر خود نوشته است: "آمبولانس ها نتوانسته اند برای کمک به مجروحان خود را به میدان تحریر برسانند و مطمئنا صدها نفر جراحت های جدی دارند."

17:59 شما هم اگر درباره اظهارات مبارک مبنی بر عدم حضورش در انتخابات آینده ریاست جمهوری مصر نظری دارید، نظر خود را می توانید از طریق این صفحه با دیگران در میان بگذارید.

17:53 محسن از تهران: اعلام کناره گیری مبارک در پایان دوره نه تنها شدت بحران رو کم نمی کنه بلکه به مخالفان جرات بیشتری برای ادامه اعتزاضات می ده. زیرا مردم به این باور می رسند که اگر تا اینجا مبارک رو وادار به عقب نشینی کردند می تونند اون رو به عقب نشینی بیشتری نیز وادار کنند. (از صفحه صدای شما)

17:46 به گزارش رویترز یک سخنگوی وزارت بهداشت مصر به تلویزیون دولتی گفته است که تاکنون در درگیری های مرکز قاهره یک نیروی حفظ امنیت کشته و 350 نفر زخمی شده اند. گفته شده که فرد کشته شده "سرباز وظیفه" بوده است.

17:34 پل داناهار، خبرنگار بی بی سی در قاهره: "بخش عمده ای از درگیری به خارج از میدان تحریر کشیده شده است. دو طرف به سوی هم کوکتل مولوتف و سنگ پرتاب می کنند."

17:26 وائل نواره، دبیرکل حزب الغد، از گروه های مخالف دولت مصر به بی بی سی گفت: "پانصد نفر در میدان تحریر مجروح شده اند. فقط به دلیل اینکه مبارک می خواهد چند ماه دیگر در قدرت بماند. چرا نمی تواند الان کناره گیری کند؟"

17:15جان سیمپسون، یکی از سردبیران بی بی سی از میدان تحریر گزارش می دهد: " به نظر می رسد رویارویی در میدان تحریر به لحظه ای بحرانی نزدیک می شود. گروه های حامی مبارک خشمگین و مصمم خود را به میدان تحریر رسانده اند. سربازان ورود به میدان را محدود کرده اند. با این حال درگیری خونینی شکل گرفته و دو طرف به سوی هم سنگ، آجر، تکه های آهن و هر چیزی که به دستشان می رسد پرتاب می کنند."

1709 عزه یک از تظاهرکنندگان در میدان تحریر به بی بی سی گفت که زخمی های زیادی دیده است. "بسیاری از مردم غرق خون هستند. استخوان های بسیاری از آنها شکسته است. آنها (هواداران مبارک) سنگ های خیلی خیلی بزرگی پرتاب می کنند."

1659 روزنامه سوئدی آفتونبلادت نیز گفته است که دو گزارشگر این روزنامه توسط شخصی خشمگین در محله ای فقیر در قاهره مورد حمله قرار گرفته اند و سپس توسط سربازان دستگیر و چند ساعت در بازداشت بوده اند. یکی از این دو خبرنگار گفته است که مردم به صورت آنها تف می انداختد و آنها را به جاسوسی برای موساد متهم می کردند.

16:52 وزیر خارجه بلژیک از مقام های مصری خواسته است که سرژ دومون، خبرنگار روزنامه بلژیکی را که گفته است کتک خورده و سپس بازداشت شده است، آزاد کنند.

16:36 بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مجلس این کشور گفته است که ناآرامی های مصر می تواند خاورمیانه را "برای سال ها" بی ثبات کند.

16:34 خبرنگار سی ان ان می گوید هواداران حسنی مبارک به سوی معترضان پمپ های بنزینی پرتاب می کنند.

16:31 کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهان آن شده که دولت مصر خویشتن داری نشان دهد.

16:30 خبرگزاری فرانسه می گوید به سوی جمعیت مخالفان حسنی مبارک در میدان تحریر، گاز اشک آور شلیک شده است.

16:28 خبرگزاری فرانسه می گوید پانصد نفر در درگیری های امروز قاهره زخمی شده اند.

16:24 قدم بعدی چیست و آینده برای مصر، چه چیز در چنته دارد؟

16:24 نقش رسانه های بین المللی در آگاه کردن مردم مصر از تحولات چه بوده؟

16:20 خبرگزاری فرانسه می گوید سربازان در تلاش برای خاموش کردن آتش در نزدیکی موزه ملی قاهره هستند. روز جمعه غارتگران سعی کردند از این موزه دزدی کنند.

16:18 سی ان ان می گوید در کوچه ای که موزه ملی قاهره قرار دارد، آتش سوزی دیده شده اما به نظر نمی رسد این آتش وارد محوطه موزه نشده است.

16:17 دو بمب بنزینی به سوی محوطه موزه ملی قاهره پرتاب شده است.

16:15 شاهدان عینی به بی بی سی عربی گفته اند شترها و اسب هایی که در تجمع هواداران مبارک دیده شده، متعلق به افرادی است که در اهرام ثلاثه در جیزه کار می کنند. به نظر می رسد این افراد از این که ناآرامی ها، موجب توقف ورود گردشگران شده بود، خشمگین بودند.

16:02 برایان ویتاکر، خبرنگار روزنامه گاردین می گوید "ایمن نور، از رهبران مخالفان در باب اللوق توسط اوباش حکومتی محاصره شده است."

16:00 پل دنهار، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید الان جمعیت هواداران مبارک در میدان تحریر احتمالا بیشتر از تعداد معترضان است.

15:52 محمد البرادعی، در مصاحبه با الجزیره خواهان آن شده که ارتش "امروز" دخالت کند.

15:40 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از طرفین خواسته تا خویشتن داری کنند و از خشونت پرهیز کنند.

15:38 هواداران حسنی مبارک به گفته خبرگزاری فرانسه، از پشت بام ها، بلوک های سیمانی روی معترضان می اندازند.

15:32 هماهنگ کننده جمعیت ملی برای تغییر، از گروه های مخالف خواهان دخالت ارتش شده و گفته "ارتش باید از ما دفاع کند."

15:27 سمیر رضوان، وزیر دارایی مصر خواهان گفت و گو با مخالفان شده است.

15:23 محمد البرادعی بار دیگر خواهان کناره گیری حسنی مبارک تا روز جمعه شده است. مخالفان روز جمعه را "روز وداع" نامیده اند.

15:21 مجدی عبدالهادی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در بی بی سی می گوید اگر دولت مصر به وظیفه خود برای برقراری نظم عمل نکند، این هراس وجود دارد که خشونت ها و خونریزی های بیشتری اتفاق خواهد افتاد.

15:14 اشرف خلیل، روزنامه نگار آزاد در قاهره می گوید سربازان نظاره گر اوضاع هستند.

15:13 آقای کامرون گفته است اگر معلوم شود حکومت به نحوی از این برخوردها حمایت کرده یا آن را تحمل کرده، این غیر قابل قبول خواهد بود.

15:12 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نگرانی شدید خود را نسبت به رویدادهای قاهره ابراز کرده است. او این خشونت ها را محکوم کرده است.

15:11 نیکولاس کریستف، گزارشگر نیویورک تایمز در قاهره می گوید "اوباش طرفدار مبارک، نسبت به روزنامه نگاران خصومت نشان می دهند. "

15:08 پی جی کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تویتر نوشته که "ما نگران بازداشت ها و حملات به رسانه های خبری هستیم."

15:04 جیم میور، خبرنگار بی بی سی می گوید به او اطلاع داده شده که طی دو ساعت گذشته بیش از چهل نفر زخمی شده اند.

15:02 بان کی مون گفته است سازمان ملل طی دهه گذشته نسبت به ضرورت تغییر هشدار داده است. او خواهان انتقال آرام قدرت شده است.

15:01 وایر دیویس، خبرنگار بی بی سی در اسکندریه می گوید هواداران مبارک در این شهر، تحت تاثیر حضور هواداران رئیس جمهور مصر در قاهره، به خیابان ها رفته اند و از او حمایت کرده اند. او می گوید اوضاع این شهر متشنج است.

15:00 بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از خشونت های امروز مصر ابراز نگرانی کرده و خواهان خویشتن داری طرفین شده است.

14:58 کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی می گوید مقام های آمریکایی از اوضاع قاهره "ابراز نگرانی" کرده اند. آنها گفته اند دولت آمریکا با ارتش مصر تماس دارد.

14:57 در تویتر یکی از کاربران مصری نوشته که کنترل اوضاع در مرکز قاهره از دست رفته است.

14:55 وزارت خارجه مصر درخواست آمریکا و اتحادیه اروپا برای شروع انتقال "فوری" قدرت را رد کرده و آن را دخالت در مسایل داخلی مصر خوانده است.

14:30 یک خبرنگار در میدان تحریر به شبکه الجزیره گفته است که یکی از تظاهرکنندگان طرفدار دولت کشته شده است. به گفته این خبرنگار، صدها نفر نیز مجروح شده اند.

14:22 ایان پنل، خبرنگار بی بی سی می گوید یک نفر را دیده است که به نظر می رسید از یک تانک پرتاب شده و سپس هدف حمله جمعیت قرار گرفته است.

14:15 طرفین در میدان تحریر با هم درگیر شده اند و طرفداران حسنی مبارک راه های ورودی به میدان تحریر را مسدود کرده اند.

14:00 در مرکز قاهره میان طرفداران حسنی مبارک، رییس جمهوری و تظاهر کنندگانی که خواهان برکناری او هستند، درگیری های شدیدی رخ داده است. هزاران نفر در این درگیری های پراکنده شرکت دارند، به سوی هم سنگ پرتاب می کنند و همدیگر را با مشت و چوب می زنند. برخی از آنها کارد همراه دارند.

13:57 وزارت کشور مصر حضور نیروهای امنیتی لباس شخصی در میدان تحریر را تکذیب کرده است. تلویزیون الجزیره می گوید به خبرنگاران این شبکه کارت های شناسایی نشان داده شده که برخی از هواداران مبارک در میدان تحریر با خود داشتند. این کارت های شناسایی متعلق به پلیس بوده.

13:56 خبرنگاران سی ان ان می گویند اندرسن کوپر، خبرنگار سرشناس این شبکه آمریکایی در قاهره از سوی هواداران مبارک مورد هجوم قرار گرفته است.

13:53 مقام های اسرائیلی به بی بی سی گفته اند که سه خبرنگار اسرائیلی که تحولات مصر را پوشش می دادند در قاهره بازداشت شده اند. آنها متهم شده اند که با ویزای گردشگری مشغول کار خبری بودند. اسرائیل از بازداشت این افراد با خبر است و با دولت مصر برای آزادی آنها تماس گرفته است.

13:51 خبرگزاری فرانسه بیانیه اخوان المسلمین را منتشر کرده که در آن اظهارات شب گذشته حسنی مبارک رد شده. این گروه که بزرگ ترین گروه مخالف در مصر است گفته است با باقی ماندن آقای مبارک در قدرت تا سپتامبر امسال مخالف است و خواهان کناره گیری اوست.

13:40 الجزیره می گوید ارتش با بلندگو خواهان پایان یافتن درگیری ها در میدان تحریر شده است.

13:39 رویترز به نقل از معترضان می گوید که به تظاهرات ادامه خواهند داد و میدان تحریر را ترک نخواهند کرد.

13:38 بارونس اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم خواهان آن شده که حسنی مبارک،" هر چه سریع تر، انتقال قدرت را آغاز کند."

13:36 محمد البرادعی می گوید علاقه ای به در اختیار داشتن سمتی ندارد و تنها هدف او این است که مصر از یک کشور سرکوبگر و محدودکننده آزادی ها به کشوری دارای دموکراسی تبدیل شود. او در عین حال تاکید کرده که اگر مردم خواهان او باشند، او کنار نخواهد رفت.

13:34 جان سیمپسون، خبرنگار بی بی سی می گوید برای سربازانی که در میان هزاران معترض قرار دارند، اطاعت از دستورها بسیار دشوار است و این به عهده هر سرباز است که به طور فردی در باره عمل به فرامین تصمیم گیری کند.

13:32 محمد البرادعی می گوید از این هراس دارد که درگیری های میدان تحریر به خونریزی تبدیل شود. او هواداران مبارک را "مشتی اوباش" خواند.

13:30 تلویزیون الجزیره می گوید به خبرنگاران این شبکه کارت های شناسایی نشان داده شده که برخی از هواداران مبارک در میدان تحریر با خود داشتند. این کارت های شناسایی متعلق به پلیس بوده.

13:23 خبرنگار بی بی سی می گوید ارتش در حال نظاره اوضاع است.

13:22 محمد البرادعی به بی بی سی گفته است که به شدت نگران درگیری های میدان تحریر است. او دولت را متهم کرده که می خواهد مردم را بترساند.

13:21 جرمی بوئن، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید منابع او گفته اند که حزب حاکم روز سه شنبه تشکیل جلسه داد و تصمیم گرفت که هواداران خود را به خیابان ها بفرستد.

13:20 گزارش ها حاکی از ورود تعداد بیشتری از هواداران حسنی مبارک به میدان تحریر است.

13:11 مردانی سوار بر اسب و شتر وارد میدان تحریر شده اند. این افراد به نظر از هواداران مبارک هستند و گفته شده درگیری ها بار دیگر از سر گرفته شده است.

13:06 تازه ترین تصاویر میدان تحریر حاکی از فروکش کردن درگیری ها است.

13:03 فرانک گاردنر، خبرنگار امنیتی بی بی سی می گوید تا چند روز پیش به نظر می رسید که حسنی مبارک، رهبر بعدی جهان عرب خواهد بود که از قدرت خلع می شود اما دیگر چنین به نظر نمی رسد. و این نکته مورد توجه سایر رهبران جهان عرب قرار خواهد گرفت.

13:01 نادیا الودی، خبرنگار مصری در میدان تحریر می گوید در درگیری های این میدان از گاز اشک آور استفاده شده است.

12:59 مقامات بریتانیایی گفته اند هر شهروند این کشور که مایل به خروج از مصر با هواپیمای ارسالی دولت است، باید سیصد پوند بپردازد.

12:53 شبکه العربیه می گوید هواداران حسنی مبارک به یک تیم خبری این شبکه حمله کرده و تجهیزات آنها را از بین برده اند.

12:52 رویترز می گوید در درگیری ها در میدان تحریر از چوب و سنگ استفاده می شود و تا کنون ده نفر زخمی شده اند.

12:42 بلیک هانشل، از مجله سیاست خارجی (فارین پالیسی) می گوید خشونت در میدان تحریر، دقیقا چیزی است که آقای مبارک می خواهد.

12:38 جیم میور می گوید احتمال درگیری زیاد است. او می گوید تا کنون ارتش موفق شده مانع ورود هواداران مبارک به میدان تحریر شود اما به نظر هواداران مبارک توانسته اند وارد این میدان شوند.

12:36 جیم میور، خبرنگار بی بی سی در میدان تحریر، درگیری میان مخالفان و هواداران حسنی مبارک را تائید کرده است.

12:34 تلویزیون الجزیره در حال پخش زنده تصاویر درگیری های میدان تحریر است.

12:32 یک هوادار حسنی مبارک در توجیه حضور خود در تظاهرات به نفع مبارک به تلویزیون دولتی این کشور گفته است: " مرا ببخشید آقای رئیس جمهور، وقتی سخنرانی شما را شنیدم، گریه کردم. خدا آنها (مخالفان) را ببخشد، ما شما را دوست داریم آقای رئیس جمهور."

12:30 معترضان می گویند پلیس مخفی حکومت وارد صفوف معترضان در میدان تحریر شده است.

12:28 سخنگوی وزارت خارجه مصر از تصمیم حسنی مبارک برای باقی ماندن در قدرت تا سپتامبر امسال حمایت کرده و گفته است رئیس جمهور باید روند قانون اساسی را طی کند و نگذارد خلا ایجاد شود.

12:25 لینا سنجاب، خبرنگار بی بی سی در یمن می گوید گروه های مخالف، از تصمیم علی عبدالله صالح برای کاندیدا نشدن در دور آتی انتخابات استقبال نکرده و خواهان اصلاحات واقعی در این کشور شده اند.

12:20 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا خواهان انتقال "سریع" قدرت در مصر شده است.

12:06 لارا ستراکیان، خبرنگار ای بی سی نیوز می گوید هواداران حسنی مبارک دو بار به گروه خبری این شبکه حمله کرده اند.

12:05 یان پنل، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید اوضاع در میدان تحریر متشنج است.

12:03 در درگیری ها در میدان تحریر، گروهی زخمی شده اند. آسوشیتدپرس می گوید دو گروه با چوب به همدیگر حمله کرده اند.

11:53 خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید درگیری هایی میان معترضان و هواداران حسنی مبارک در میدان تحریر روی داده است.

11:51 خبرنگار بی بی سی عربی می گوید هواداران حسنی مبارک سعی کرده اند وارد میدان تحریر شود اما ارتش مانع شده است.

11:48 پل دنهار، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید خدمات اینترنت در این شهر از سر گرفته شده و امکان دسترسی به سایت های اجتماعی مانند فیس بوک بار دیگر وجود دارد.

11:40 خبرنگار بی بی سی می گوید در میان هواداران مبارک که دست به تظاهرات زده اند، احساسات ضد محمد البرادعی دیده می شود.

11:39 خبرنگار بی بی سی می گوید تظاهرات گسترده ای از هواداران مبارک در قاهره شکل گرفته. آنها می گویند رسانه ها در این مدت عادلانه نبودند و گفتند با آنچه حسنی مبارک وعده داده، باید نظم در این کشور برقرار شود.

11:37 بسیاری از کارشناسان معتقدند تظاهرات در تونس، مصر و سایر کشورها اثرات مثبتی برای جهان خواهد داشت که در نهایت منجر به آزادی های بیشتر و دموکراسی خواهد شد.

11:35 محمد عبدالله، رئیس سابق کمیته سیاست خارجی مجلس مصر به غرب هشدار داده که در صورت سقوط دولت حسنی مبارک و افتادن مصر به دست اسلامگرایان افراطی، کشورهای غربی بهای آن را خواهند پرداخت.

11:33 مامون فندی، تحلیلگر سیاسی می گوید ارتش درصدد دفاع و مراقبت از مردم و حسنی مبارک است. او می گوید ارتش از مردم معترض خواسته به خانه های خود برگردند ولی به آنها دستور نداده است.

11:31 وایر دیویس، خبرنگار بی بی سی در اسکندریه می گوید صف های طولانی در برابر بانک ها شکل گرفته و مردم می خواهند از بانک پول بگیرند. برابر پمپ بنزین ها و فروشگاه های مواد غذایی نیز صف هایی تشکیل شده است.

11:29 در اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر خبرنگار بی بی سی می گوید تنش ها رو به افزایش است. گروهی از طرفداران مبارک در خیابان هستند و می گویند حسنی مبارک اقدام کافی برای جلب رضایت معترضان انجام داده است.

11:06 خبرگزاری رویترز می گوید ائتلافی از گروه های مخالف از جمله اخوان المسلمین و جمعیت ملی برای تغییر خواهان ادامه تظاهرات علیه حسنی مبارک شده اند.

10:54 به رغم این که برخی خدمات اینترنت در مصر از سر گرفته شده اما برخی کاربران گفته اند سایت های اجتماعی هنوز در این کشور مسدود هستند و امکان دسترسی به آنها وجود ندارد.

10:51 رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است "به کار بردن لفظ اغتشاش برای حرکت های بزرگ مردمی در مصر و تونس مناسب نیست." او توصیه کرده که مقامات کشورها، به خواسته های ملت های خود توجه کنند.

10:44 رئیس مجلس مصر می گوید اصلاحات پیشنهادی حسنی مبارک تا کمتر از دو ماه و نیم آینده به اجرا در می آیند.

10:35 خبرگزاری فرانسه می گوید فعالیت مجلس مصر تا زمان انتشار نتایج تجدیدنظر یافته انتخابات اخیر به حالت تعلیق در می آید.

10:33 نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی، دستور خروج دانشجویان مالزیایی از مصر را داده است.

10:32 ساعات مقررات منع آمد و شد دو ساعت کاهش یافته است.

10:30 طبق قانون اساسی، در صورت خالی ماندن پست ریاست جمهوری، سخنگوی مجلس عوام بایستی وظایف ریاست جمهوری را به طور موقت به عهده بگیرد. اگر مجلس عوام در چنین مواقعی منحل شده باشد، رئیس دادگاه عالی وظایف ریاست جمهوری را به عهده می گیرد مشروط بر آنکه برای ریاست جمهوری کاندیدا نشده باشد.

10:28 اگر رئیس جمهور به هر دلیلی قادر به ادامه فعالیت نباشد، مسئولیت های او به معاون رئیس جمهور واگذار می شود.

10:26 طبق قانون اساسی مصر، رئیس جمهور باید مصری‌الاصل باشد و از پدر و مادر مصری بوده و از حقوق سیاسی و مدنی بهره‌مند باشد سن او نباید کمتر از ۴۰ سال باشد.

10:24 انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است سپتامبر امسال برگزار شود.

10:07 وینسنت تروگلیا، کارشناس تغذیه به بی بی سی می گوید کمبود مواد غذایی نقش چشمگیری در ناآرامی های مصر داشته است. او می گوید بهای مواد غذایی مانند گندم در سال 2010 بین 50 تا 70 درصد افزایش یافته است که تاثیر منفی بر بودجه خانواده های مصری گذاشته است.

10:04 خبرها حاکی از آن است که اینترنت که در مصر قطع شده بود، بار دیگر راه افتاده است.

9:57 جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید طرفداران حسنی مبارک که دست به تظاهرات زده اند می گویند نماینده های واقعی مصر هستند و به آنها برای حضور در این تجمع، پول پرداخت نشده است.

9:51 خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید گروه کوچکی از طرفداران مبارک دست به تظاهرات زده اند. برخی مصری ها می گویند وعده حسنی مبارک مبنی بر این که در دور بعدی انتخابات ( که امسال برگزار می شود)، کاندیدا نمی شود، کافی است. گروهی دیگر نیز این وعده را کافی ندانسته اند.

9:47 ارتش مصر نقش مهمی در بحران سیاسی مصر ایفا کرده است. ارتش وعده داده بود که از خشونت علیه معترضان استفاده نخواهد کرد و بسیاری از مردم مصر به دیده احترام به این نهاد می نگرند.

9:46 ارتش مصر خواهان از سرگیری زندگی عادی در قاهره شده است.

9:41 خبرگزاری رویترز می گوید ارتش مصر به زودی بیانیه ای صادر خواهد کرد.

9:39 مارک ماردل، دبیر بخش آمریکای شمالی بی بی سی در تحلیلی در باره تغییر مواضع رئیس جمهور آمریکا می گوید "به نظر باراک اوباما می خواست به مصری های حاضر در خیابان ها بپیوندد."

9:37 نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه هم طبق خبری که خبرگزاری فرانسه مخابره کرده، موضعی شبیه باراک اوباما در پیش گرفته. او خواهان انتقال "بدون تاخیر" قدرت در مصر شده است.

9:35 جان سیمپسون، دبیر اخبار جهانی بی بی سی می گوید اگر حسنی مبارک، چند روز پیش پیشنهادات شب گذشته خود را ارائه کرده بود، احتمالا واکنش ها متفاوت می شد.

9:34 وایر دیویس می گوید با ادامه بحران سیاسی، اوضاع برای اقتصاد مصر نیز بدتر می شود. او می گوید بازنشستگان برای دریافت حقوق ماهانه خود که بیست دلار است، صف کشیده اند.

9:32 خبرنگار بی بی سی در اسکندریه، دومین شهر بزرگ در مصر پس از قاهره می گوید اوضاع در این شهر با تنش همراه است.

9:27 جیم میور، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید سخنان شب گذشته باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا مبهم بوده. او گفت انتقال قدرت باید "اینک" انجام شود اما نگفت که حسنی مبارک باید بلافاصله از قدرت کناره گیری کند.

9:25 وایر دیویس، خبرنگار بی بی سی در اسکندریه می گوید که بسیاری از معترضان در این شهر، می گویند که با سخنان حسنی مبارک مخالفند و بر کناره گیری او از قدرت تاکید می کنند.

9:19 آلون لیل، مدیرکل سابق وزارت خارجه اسرائیل گفته است که کشورش از این که حسنی مبارک این همه برای کناره گیری از قدرت تحت فشار قرار گرفته، شگفت زده شده است. او گفته است که اسرائیل باید خود را با دورنمای ترک قدرت حسنی مبارک تطبیق دهد.

9:18 البته رئیس جمهور یمن چند سال پیش هم به مردم کشورش وعده داده بود که از قدرت کناره گیری می کند.

9:12 حزب مخالف اصلاح در یمن از تصمیم علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن که گفته در دور بعدی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نمی شود استقبال کرده اما گفته است که تظاهرات روز پنجشنبه برگزار خواهد شد.

08:56 در آغاز معاملات در بازارهای نفتی در روز چهارشنبه، بهای نفت خام از نوع برنت دریای شمال به بالاترین حد طی بیست و هشت ماه گذشته افزایش یافت که دلیل آن به گفته کارشناسان ناشی از نگرانی در مورد احتمال گسترش ناآرامی مصر به تمامی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و تغییر در نظامهای حکومتی و بروز بی ثباتی از جمله در کشورهای صادرکننده نفت بوده است.

08:40 شبکه تلویزیونی الجزیره که فعالیت آن در پوشش خبری تظاهرات جاری مصر با محدودیتهایی در آن کشور مواجه بوده، از اختلال در پخش برنامه های این شبکه در تمامی کشورهای عربی خبر داده و گفته است پخش برنامه های آن از ماهواره نایل ست قطع شده و پخش برنامه ها از ماهواره های عرب ست و هاتبرد نیز با اختلال دایم مواجه است.

08:10 شبکه خبر، وابسته به سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران، به نقل از منابع خارجی از برنامه جوانان یمن و لیبی برای برگزاری تظاهرات "روز خشم" خبر داده و گفته است که فعالان سیاسی و حقوق بشری در لیبی با انتشار بیانیه و ارسال نامه های الکترونیک و استفاده از سایر رسانه های گروهی، مردم این کشور را به قیام علیه حکومت معمر قذافی در روز 17 فوریه (28 بهمن) فرا خوانده اند. پیشتر خبرگزاری کار ایران از تلاش مشابه جوانان سوریه علیه حکومت بشار اسد خبر داده بود.

07:59 در واکنش دیگری نسبت به تحولات اخیر در خاورمیانه، به گزارش خبرگزاری رویترز، علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن که کشورش شاهد تظاهرات ضددولتی بوده، اعلام کرده که پس از سه دهه زمامداری، نامزد انتخابات دوره بعدی ریاست جمهوری در سال 2013 نخواهد بود و قول داده که حکومت را به پسرش واگذار نخواهد کرد. مخالفان دولت یمن از مردم برای برگزاری تظاهراتی در پایتخت در روز پنجشنبه دعوت کرده اند.

07:54 سایت اینترنتی راه سبز که اخبار مخالفان دولت ایران را منعکس می کند متن بیانیه چند تشکل دانشجویان ایرانی خارج از کشور را منتشر کرده که در آن، ضمن "حمایت از اعتراضات مردمی کشورهای خاورمیانه و عربی" و محتوم دانستن سقوط رژیمهای مستبد، "نسبت به تداوم وضع و روند فعلی در ایران" هشدار داده اند.

07:31 تحولات اخیر مصر انعکاس گسترده ای در نقاط مختلف جهان داشته و از جمله روزنامه ینی مساوات در جمهوری آذربایجان نوشته که دولت این کشور به تمامی وزارتخانه ها دستور داده از بدرفتاری با ارباب رجوع خودداری ورزند و دستمزدها، حقوق بازنشستگی و سایر پرداخت های دولتی را به موقع پرداخت کنند. روزنامه آزادلیق هم از دستور دولت آذربایجان برای مقابله با فساد خبر داده است.

07:25 اردوغان، نخست وزیر ترکیه که به قیرقیزستان سفر کرده در واکنش به وعده حسنی مبارک برای کناره گیری از قدرت در انتخابات آینده، گفته است که رئیس جمهوری مصر باید "به اقدام متفاوتی" دست بزند. مخالفان حسنی مبارک همچنان خواستار کناره گیری فوری او هستند.

00:53 جیم میور، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید: "آقای اوباما گفت که گذار باید مسالمت آمیز و باید اکنون شروع شود. اما او در واقع نگفت که آقای مبارک باید فورا کناره گیری کند. این چیزی است که بسیاری از تظاهرکنندگان خواستار آن هستند. نهایتا این تصمیمی است که رهبری معترضان باید بگیرد. آمریکایی ها ممکن است در تلاش باشند که گروه های مخالف نزدیک به خود را قانع کنند با یک دوره انتقالی موافقت کنند. در این مدت به منظور حفظ ثبات، مبارک سر کار می ماند."

00:44 تلویزیون مصر گزارش کرده است که پس از سخنرانی حسنی مبارک، ده ها تن از طرفداران او سه شنبه شب در مرکز قاهره گردهم آمدند. تصاویر منتشر شده پلاکاردی را نشان می دهد که روی آن نوشته "بله به مبارک."

00:36 شاهزاده حسن اردن به بی بی سی می گوید مصر تعیین کننده روند آتی منطقه است. او با اشاره به اینکه پادشاه اردن دولت این کشور را برکنار کرد گفت: "این لحظه ای است که اهمیت خارق العاده ای برای میلونها جوان عرب دارد. آنها می خواهند از نظر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قدرتمند شوند. رئیس جمهور (مصر) نمی تواند به این مسئله بی اعتنا بماند. وی افزود: "چیزی که کار را دشوار می کند این است که ما در شرایطی بسر می بریم که اضطراب عمیق در سراسر جهان عرب حاکم است و کسی نمی داند چه خواهد شد."

00:32 فرانسیس فوکویاما، استاد روابط بین الملل آمریکا به بی بی سی می گوید نباید بیش از اندازه تحت تاثیر تظاهرات موفقیت آمیز مصر قرار گرفت. او به تجربه انقلاب نارنجی اوکراین، انقلاب رز گرجستان و تلاش آمریکا برای استقرار دمکراسی در افغانستان و عراق اشاره کرد و گفت که این موارد نشان می دهد که پس از لحظه شادی سقوط دیکتاتور که مردم در می یابند آزاد هستند و می توانند به آزادی سخن بگویند، دشواری اصلی آغاز می شود. او می افزاید: "همه این انقلابها به ناامیدی عمیقی انجامیده است. نیروهای دمکرات نتوانستند منسجم شوند و حکومتداری دمکراتیک را به مرحله عمل برسانند."

00:29 جرمی بوئن، دبیر خاورمیانه بی بی سی می گوید: "فکر نمی کنم که معترضان مصری قولهای پرزیدنت مبارک را اصلا باور کنند. فکر می کنم همه چیز از حد گذشته و همه فقط می خواهند او برود. اپوزوسیون امشب و فردا تاکتیک های خود را بررسی می کند. انتظار می رود تظاهرات بیشتری در راه باشد. همچون هفته گذشته، جمعه این هفته و نماز ظهر آن نیز محور توجهات خواهد بود. مصر بیش از پیش وارد دوره ای مملو از خطر و بی ثباتی می شود. دوره تغییرات عمیقی در منطقه آغاز شده است."

00:21 کتی کی گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می گوید: "در بیانیه پرزیدنت اوباما، شاهد گامی به سوی تظاهرکنندگان بودیم. او خواستار کناره گیری فوری آقای مبارک نشد. اما تاکید کرد که او به تظاهرکنندگان گوش می کند. این یعنی کاخ سفید به آینده نگاه دارد. تا این لحظه، به نظر می رسید که آمریکا از وقایع عقب بود. الان سعی دارد به قافله برسد."

00:13 جیجی ابراهیم، یک آمریکایی-مصری، که به سازمان دادن تظاهرات در قاهره کمک کرده است، می گوید: "سخنرانی آقای مبارک برایم مثل جوک بود. مثل این بود که چیزی نگوید. امتیازاتی که داد چیزهایی بود که مردم سالهاست درخواست می کنند. برای اینگونه امتیازات خیلی دیر شده است. میلیون ها نفر در خیابان ها خواستار رفتن او همین حالا شده اند."

مطالب مرتبط