فیلمی درباره چهره مخالف پوتین در آلمان ربوده شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در آستانه سال نوی میلادی دادگاهی در مسکو خودورکوفسکی را به دلیل تخلفات مالیاتی به بیش از هفت سال زندان محکوم کرد، هرچند که او از حدود هشت سال پیش زندانی بوده است

فیلمی که به سرگذشت میخائیل خودورکوفسکی، میلیاردر سابق روس، می ‌پردازد، در برلین توسط افرادی ناشناس ربوده شد.

آقای خودورکوفسکی از سرسخت‌ترین مخالفان ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه شناخته می‌شود و از چند سال پیش در زندان بسر می برد.

فیلم مستند به کارگردانی سیریل توشی، مستندساز آلمانی، قرار است روز ۱۴ فوریه امسال در جشنواره سینمایی برلین به نمایش درآید.

اداره پلیس جنایی برلین روز جمعه (چهارم فوریه) اعلام کرد که افرادی ناشناس با ورود به دفتر کار شرکت فیلم‌سازی سیریل توشی، نسخه‌های فیلم مستند "خودورکوفسکی" را با خود برده‌اند.

به گفته تولیدکنندگان فیلم، افراد ناشناس دو کامپیوتر و دو "لپ تاپ" که فیلم مستند روی آنها ضبط شده بود را به سرقت بردند.

دفتر جشنواره سینمایی برلین اعلام کرده است که با ربوده شدن این نسخه‌ها، نمایش فیلم مستند "خودورکوفسکی" لغو نخواهد شد، زیرا نسخه دیگری از فیلم نزد فستیوال موجود است، اما این نسخه دارای زیرنویس آلمانی نیست.

"جشنواره بین‌المللی فیلم برلین" از ۱۰ تا ۲۰ فوریه در برلین برگزار خواهد شد.

به گزارش پلیس، سارقان اثاث و وسایل دفتر شرکت سازنده فیلم را تخریب کرده‌اند، اما چیز با ارزشی با خود نبرده‌اند.

تحقیقات پلیس برای یافتن رد پایی از سارقان ادامه دارد.

چند هفته پیش افرادی ناشناس با ورود مخفیانه به اتاق هتل یک "هارد دیسک" را به سرقت بردند که برخی از قسمت‌های فیلم مستند "خودورکوفسکی" روی آن ضبط شده بود.

در آستانه سال نوی میلادی دادگاهی در مسکو خودورکوفسکی را به دلیل تخلفات مالیاتی به بیش از هفت سال زندان محکوم کرد، هرچند که او از حدود هشت سال پیش زندانی بوده است.

این حکم را بسیاری از سازمان‌های مدافع حقوق بشر با انگیزه‌های سیاسی دانستند.

اما وزارت خارجه روسیه انتقاد محافل و کشورهای غربی از محاکمه میخائیل خودورکوفسکی را محکوم کرد و آن را دخالت در امور داخلی روسیه دانست.