تاکید اوباما بر آغاز فوری روند انتقال قدرت در مصر

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با تاکید بر اینکه آینده مصر را مردم آن تعیین می کنند خواهان آغاز فوری روند انتقال قدرت در این کشور شده است.

حق نشر عکس ap
Image caption اوباما: حقیقت این است که مشکلات مصر با خشونت و سرکوب حل نمی شود

او روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با استفن هارپر، نخست وزیر کانادا، در واشنگتن، این موضع را بیان کرد.

آقای اوباما به طور صریح خواهان کناره گیری فوری حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، نشد، اما گفت: "تنها چیزی که موثر واقع خواهد شد یک روند انتقال قدرت منظم است که الان شروع شود".

این در حالیست که احمد شفیق، نخست وزیر مصر، می گوید حسنی مبارک عملا کناره‌ گیری کرده، اما رفتنش زمان می‌خواهد.

رهبر مصر می گوید که او یا پسرش، جمال، در انتخابات ماه سپتامبر شرکت نخواهند کرد، اما قصد دارد که تا آن زمان برای جلوگیری از "هرج و مرج" زمام امور را در دست داشته باشد.

معترضان در خیابان های قاهره خواهان کناره گیری فوری حسنی مبارک هستند و بسیاری هم می گویند که وی باید کشور را ترک کند.

باراک اوباما گفت آمریکا نمی تواند آینده مصر را تعیین کند و افزود: "حقیقت این است که مشکلات مصر با خشونت و سرکوب حل نمی شود."

او از خشونت علیه روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر و تظاهرکنندگان انتقاد کرد و حکومت مصر را مسوول حفاظت از مردم دانست.

نخست وزیر کانادا نیز گفت که مردم مصر خود باید درباره آینده این کشور تصمیم بگیرند و ابراز امیدواری کرد که در این کشور دموکراسی مبتنی بر ارزش های جهانی مانند حقوق بشر و احترام به حقوق اقلیت ها ایجاد شود.

"منافات با فرهنگ مصر"

احمد شفیق، نخست وزیر مصر روز جمعه گفت که آرامش و ثبات باید در کشور احیا شود.

آقای شفیق به بی بی سی گفت که ۸۰ درصد مطالبات معترضان برآورده شده و تصمیم حسنی مبارک برای شرکت نکردن در انتخابات آتی ریاست جمهوری، عملا به معنای کناره گیری او از قدرت است.

به گفته وی، کناره گیری فوری آقای مبارک با "فرهنگ مصر" منافات دارد و "مصری ها برای انتقال قدرت تا نه ماه به آقای مبارک نیاز دارند".

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معترضان می گویند مبارک باید استعفا بدهد و از کشور خارج شود

گزارش ها از مصر حاکی است که با وجود آغاز ساعات منع رفت و آمد، هنوز هزاران نفر از مخالفان آقای مبارک در میدان تحریر حضور دارند و بعضی از آنها تصمیم گرفته اند که شب را در این میدان بگذرانند.

روز جمعه نیز در قاهره ده‌ها هزار نفر گرد هم آمده بودند تا علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری این کشور، تظاهرات کنند.

تظاهرکنندگان در محل میدان تحریر شعار می دادند، پرچم در دست داشتند و ترانه های ملی در مورد وطن پرستی خوانند.

عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب که در میدان تحریر و در میان تظاهرکنندگان ظاهر شد، گفت پیوستن به دولتی انتقالی را مد نظر قرار می دهد و ممکن است پس از آن که آقای مبارک از قدرت کناره گیری کرد برای احراز مقام ریاست جمهوری مصر، خود را کاندیدا کند.

محمد حسین طنطاوی، وزیر دفاع مصر، نیز به میدان تحریر رفت و با سربازانی که بر حصار تشکیل شده در اطراف این محل نظارت می کنند و برخی از تظاهرکنندگان گفتگو کرد.

شاهدان عینی گفتند معترضان ضد دولتی در تلاشند طرفداران حسنی مبارک را در جمع خود شناسایی کنند و می خواهند وارد محوطه میدان تحریر شوند.

در همین حال، هزاران نفر تظاهرکننده ضد دولت آقای مبارک، بار دیگر در اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر در مقابل مسجد اصلی این شهر تجمع کرده اند.

یکی از گزارشگران بی بی سی گفت تعداد سربازان حاضر در صحنه تظاهرات به وضوح بیشتر است و در نقاط استراتژیک اسکندریه تانک مستقر شده است.

در تحولی دیگر، ماموران مسلح پلیس، چه با اونیفورم و چه با لباس شخصی، در نزدیکی میدان اصلی این شهر دیده می شوند.

حق نشر عکس AP
Image caption نخست وزیر مصر: آرامش و ثبات باید در کشور احیا شود

گزارشگر بی بی سی گفت تظاهرکنندگانی را دیده است که یک مامور پلیس مخفی را کتک می زدند و بعد او را به داخل خودرویی انداخته و برده اند.

در روز پنجشنبه (سوم فوریه)، غارتگران، یکی از بزرگترین پاساژهای خرید مصر را که در شهر اسکندریه قرار دارد، تاراج کردند.

ادامه اعتراضات

روز جمعه، سربازان با کلاهخود و پوشش ضد گلوله در مرکز قاهره مستقر شدند و به نظر می رسد که با همکاری معترضان، ورودی میدان را محصور کرده اند.

نیروهای ارتشی پیشتر با سیم خاردار میدان تحریر را، که به محل اصلی تجمعات تبدیل شده است، محصور کرده بودند.

حسنی مبارک گفت احساس می کند قوی است، قصد فرار ندارد و در مصر خواهد مرد

در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، میدان تحریر صحنه جنگ میان هواداران آقای مبارک و معترضان ضد دولتی بود.

بسیاری از تجمع کنندگان روز جمعه که "روز رفتن" نامیده شده است، در میدان تحریر نماز روز جمعه خوانده اند.

آقای مبارک تحت فشار رو به افزایشی بوده است که استعفا دهد و آمریکا نیز اکنون خواستار انتقال فوری قدرت شده است.

آمریکا می گوید سرگرم بحث و گفتگو با شخصیت های سیاسی مصر در باره انتقال صلح آمیز و آرام قدرت است. گزارش های خبری حاکی است که یکی از گزینه ها این است که حسنی مبارک فورا استعفا دهد و قدرت را به شورای قانون اساسی متشکل از سه نفر تفویض کند.

مقامات آمریکا این موضوع را انکار نکرده اند اما تاکید دارند که تمام تصمیمات باید توسط مردم مصر گرفته شود.

ابراهیم کمال، دبیرکل حزب ملی دموکراتیک، حزب حاکم در مصر، متحدان غربی مصر را متهم کرده است که به آقای مبارک و کشورش خیانت کرده اند.

معترضان می گویند قصد دارند کار را یکسره کنند.

در همین حال، ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا حمله به خبرنگاران خارجی توسط هواداران آقای مبارک را محکوم و آن را به عنوان کمپین ارعاب علیه گزارشگران، غیرقابل قبول توصیف کرده اند.

هوادران حسنی مبارک روز پنجشنبه در قاهره ضمن درگیری با مخالفان، به خبرنگاران نیز حمله کردند.

در روزهای اخیر دهها خبرنگار که سرگرم تهیه پوشش خبری از تحولات مصر بوده اند، بازداشت شده و کتک خورده یا تجهیزات آنها ضبط شده است.

پلیس ارتش مصر همچنین تعدادی از مدافعان حقوق بشر خارجی و داخلی را بازداشت کرده و قرارگاه های خود را در قاهره افزایش داده است.

"هرج و مرج"

حسنی مبارک گفت احساس می کند قوی است، قصد فرار ندارد و در مصر خواهد مرد.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر روز گذشته در گقتگو با خبرنگار شبکه ای بی سی گفت که از قدرت خسته شده، اما اگر فورا کناره گیری کند، هرج و مرج کشورش را فرا خواهد گرفت.

رئیس جمهوری مصر در مصاحبه ای اختصاصی با کریستین امانپور، خبرنگار شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا، هشدار داد که خلاء قدرت ناشی از کناره گیری فوری او، به قدرت رسیدن گروه اسلامگرای اخوان المسلین را در پی خواهد داشت.

آقای مبارک در واکنش به تاکید دولت آمریکا بر آغاز هرچه سریع تر انتقال قدرت، خطاب به باراک اوباما گفت: "شما مصر و فرهنگ آن را نمی شناسید و نمی دانید در پی کناره گیری من چه رخ خواهد داد."

او این نظر که دولتش حملات مرگبار به مردم معترض در میدان تحریر قاهره را سازمان داده رد کرد و گفت از اینکه می بیند "مصری با مصری" می جنگد ناراحت است.

آقای مبارک گفت ۶۲ سال به کشورش خدمت کرده و حال احساس می کند برای او بس است و می خواهد از قدرت کنار برود.

مجلس سنای آمریکا پنجشنبه شب قطعنامه ای را تصویب کرد که در آن از حسنی مبارک خواسته شده هر چه زودتر قدرت را به یک دولت انتقالی واگذار کند.

متن این قطعنامه به وسیله جان مک کین و جان کری تهیه شده بود.

در قطعنامه سنا از حکومت آینده مصر خواسته شده به معاهده صلح با اسرائیل پایبند باشد و کشتیرانی آزاد را در آبراه سوئز تضمین کند.

در این قطعنامه همچنین از فعالیت گروه های افراطی مانند اخوان المسلمین ابراز نگرانی شده است.

مطالب مرتبط