نوری مالکی: برای بار سوم، نامزد نخست وزیری نمی‌شوم

نوری مالکی، نخست وزیر عراق حق نشر عکس Reuters
Image caption نوری مالکی اعلام کرده که برای کمک به فقرای عراق، نیمی از حقوق سالانه خود را به وزارت دارایی بر می گرداند

نوری مالکی، نخست وزیر عراق می گوید که بعد از پایان دومین دوره نخست وزیری در سال ۲۰۱۴ میلادی، نامزد نخست وزیری این کشور نخواهد شد.

آقای مالکی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت که سعی می کند اصلاحیه قانونی اساسی را به تصویب برساند که بر اساس آن، دوره نخست وزیری در این کشور به دو دوره محدود شود.

دومین دوره نخست وزیری آقای مالکی از ماه دسامبر سال پیش شروع شد. او توانست پس از نه ماه به بن بست سیاسی در این کشور پایان دهد و با رایزنی با سایر احزاب و گروه ها، دولت جدید عراق را تشکیل دهد.

نوری مالکی روز جمعه همچنین اعلام کرد که برای کمک به فقرای عراق، نیمی از حقوق سالانه خود را به وزارت دارایی بر می گرداند.

علی موسوی، مشاور آقای مالکی نیز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که هشت سال برای آقای مالکی کافی است تا "به یک دیکتاتور تبدیل نشود." او این مساله را جزئی از اصول دموکراسی خوانده است.

این خبرگزاری می گوید آقای مالکی متعهد به اعلان میزان حقوق سالانه خود نیست اما باور بر این است که در آمد سالانه نخست وزیر، 360 هزار دلار در سال است.

گروهی گفته اند اظهارات آقای مالکی و اعلام این مساله که بخشی از حقوق او به فقرا اختصاص داده می شود، برای جلوگیری از تکرار اتفاقاتی است که در چند کشور عربی مانند مصر و تونس اتفاق افتاده است.

در عراق، اقتصاد هنوز به وضعیت عادی برنگشته و بسیاری از مردم از این وضعیت ناخشنودند. قطع مداوم برق نیز باعث بروز نارضایتی های فراوان شده است.

مطالب مرتبط