ادامه تظاهرات ضد حسنی مبارک در قاهره

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مخالفان، خواستار برکناری آقای مبارک هستند

هزاران معترض مصری شب گذشته را در میدان تحریر در مرکز قاهره سپری کردند. مخالفان حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر، روز جمعه (چهارم فوریه، پانزدهم بهمن) نیز در یک گردهمایی عظیم در این میدان، خواستار استعفای او شده بودند.

با فرارسیدن شب و تاریک شدن هوا، معترضان پرچم های خود را تکان می دادند و آوازهای میهنی می خواندند.

در اسکندریه نیز هزاران نفر بار دیگر دست به تظاهرات زدند و خواهان برکناری حسنی مبارک شدند.

امروز، شنبه، دوازدهمین روز از ناآرامی ها در مصر است و با وجود برقراری مقررات منع آمد و شد، مخالفان همچنان در خیابان ها مانده اند.

اما یکی از فعالان مخالف حکومت آقای مبارک به بی بی سی گفته است که حضور معترضان در میدان تحریر قاهره ممکن است کاهش پیدا کند؛ روزهای سه شنبه و جمعه تجمع های بزرگ برگزار شود و بقیه اوقات، تعداد کمتری در میدان باشند.

این فرد به بی بی سی گفت وقت آن است که مردم به سر کار و زندگی شان برگردند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، به نظر نمی رسد دولت مایل به دادن امتیازات بیشتر باشد و در میان معترضان این تردید در حال شکل گیری است که چه امتیازات دیگری می توان بدست آورد؟

خبرنگار بی بی سی اضافه می کند که آنها همچنین نگران از دست دادن درآمد و کسب و کار خود هستند. قرار است بانک های مصر امروز باز شوند. بازار بورس قاهره نیز روز دوشنبه بازگشایی می شود. 

همزمان با ادامه اعتراض ها، علائمی از پیشرفت در سازماندهی روند انتقال قدرت در مصر به چشم می خورد.

سمیر رضوان، وزیر دارایی مصر به بی بی سی گفت عمر سلیمان، معاون رییس جمهوری، قرار است با سران مخالفان دیدار کند اما مخالفان حسنی مبارک هنوز در این مورد حرفی نزده اند.

اخوان المسلمین قرار نیست در این مذاکرات و دیدارها شرکت کند اما به گفته یکی از خبرنگاران بی بی سی، بعد از چند روز بن بست، این یک اقدام قابل توجه است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا که خواستار در نظر گرفته شدن یک دوره انتقالی از همین حالا است، گفته است مذاکراتی در این مورد در مصر در جریان است. مقام های آمریکایی نیز می گویند فضای مذاکرات در این زمینه، به شکل قابل توجهی پیشرفت کرده است.

باراک اوباما از حسنی مبارک خواسته است که برای پایان دادن به چند هفته ناآرامی، "تصمیم صحیح را اتخاذ کند."

آقای اوباما با تاکید بر اینکه آینده مردم مصر را مردم این کشور تعیین می کنند، خواهان آغاز فوری روند انتقال قدرت در مصر شد.

حق نشر عکس ap
Image caption اوباما: حقیقت این است که مشکلات مصر با خشونت و سرکوب حل نمی شود

او روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با استفن هارپر، نخست وزیر کانادا، در واشنگتن، این موضع را بیان کرد.

آقای اوباما به طور صریح خواهان کناره گیری فوری حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، نشد، اما گفت: "تنها چیزی که موثر واقع خواهد شد یک روند انتقال قدرت منظم است که الان شروع شود".

احمد شفیق، نخست وزیر مصر، می گوید حسنی مبارک عملا کناره‌ گیری کرده، اما رفتنش زمان می‌خواهد.

حسنی مبارک می گوید که او یا پسرش، جمال، در انتخابات ماه سپتامبر شرکت نخواهند کرد، اما قصد دارد که تا آن زمان برای جلوگیری از "هرج و مرج" زمام امور را در دست داشته باشد.

معترضان خواهان کناره گیری فوری حسنی مبارک هستند و بسیاری هم می گویند که وی باید کشور را ترک کند.

باراک اوباما گفت آمریکا نمی تواند آینده مصر را تعیین کند و افزود: "حقیقت این است که مشکلات مصر با خشونت و سرکوب حل نمی شود."

او از خشونت علیه روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر و تظاهرکنندگان انتقاد کرد و حکومت مصر را مسئول حفاظت از مردم دانست.

نخست وزیر کانادا نیز گفت که مردم مصر خود باید درباره آینده این کشور تصمیم بگیرند و ابراز امیدواری کرد که در این کشور دموکراسی مبتنی بر ارزش های جهانی مانند حقوق بشر و احترام به حقوق اقلیت ها ایجاد شود.

توقف انتقال گاز به اسرائیل

ارتش مصر منبع اصلی انتقال گاز به خط لوله شبه جزیره سینا را که دچار حریق شده، بسته است. این خط لوله، گاز مصر را به اسرائیل منتقل می کند. مقامات می گویند این تاسیسات منفجر شده اما این موضوع هنوز تایید نشده است.

تلویزیون دولتی مصر می گوید که خط لوله گاز در شمال شبه جزیره سینا دچار حریق شده. به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، انفجار و آتش سوزی، بامداد شنبه در نزدیکی شهر مصری العریش رخ داد. ساکنان شهر می گویند صدای انفجار شنیده اند و شعله های بزرگ آتش را دیده اند.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده که به تاسیسات انتقال گاز به اسرائیل حمله شده. این خبرگزاری از قاهره به نقل از یک مقام مصری گزارش کرده که مهاجمان ناشناس در روز شنبه بخش مصری تاسیسات انتقال گاز به اسرائیل در نزدیکی نوار غزه را منفجر کردند. اگر حمله به این تاسیسات تایید شود، اولین حمله از این نوع طی ناآرامی های دو هفته اخیر مصر است.

مطالب مرتبط