تاکید مجدد آمریکا بر انتقال قدرت 'منظم' در مصر

حق نشر عکس AFP
Image caption مصری های معترض می گویند که حسنی مبارک باید فورا کناره گیری کند

دولت باراک اوباما با رد اظهارات فرستاده اش به مصر که گفته بود حسنی مبارک باید فعلا بر سر قدرت بماند، بر آغاز فوری روند منظم انتقال قدرت در این کشور تاکید کرده است.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اعلام کرده که فرانک ویزنر، فرستاده ایالات متحده به مصر، دیگر سمت رسمی دولتی ندارد و آنچه در مورد لزوم باقی ماندن مبارک در قدرت گفته، نظر شخصی او بوده است.

آقای کراولی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "برای فرانک ویزنر احترام زیادی قائلیم و از اشتیاقش به سفر به مصر در هفته گذشته سپاسگذاریم. اما او بعد از این سفر جایگاه رسمی نداشت و نظری که امروز داده، عقیده شخصی اوست. او این اظهارنظر را با دولت آمریکا هماهنگ نکرده بود."

آقای ویزنر، که اخیرا به عنوان فرستاده دولت آمریکا به مصر سفر کرده بود، پس از بازگشت به آمریکا گفت بهتر است حسنی مبارک در سمت ریاست جمهوری باقی بماند و تغییرات را هدایت کند.

آقای ویزنر گفته بود: "به عقیده من تداوم رهبری پرزیدنت مبارک حیاتی است. این فرصتی است برای او تا میراث خوبی از خود به جا بگذارد".

کاخ سفید روز شنبه بار دیگر تاکید کرد که روند "منظم" انتقال قدرت در مصر باید هرچه زودتر آغاز شود و دولت باید به طور جدی با احزاب مخالف وارد مذاکره شود.

تماس با عمر سلیمان

کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرده که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا با عمر سلیمان، همتای مصری خود تماس گرفته و از او درباره پیشرفت در مذاکرات با احزاب مخالف سوال کرده است.

به گفته کاخ سفید، آقای بایدن تعیین برنامه اصلاحات، اعلام جدول زمانی اعمال آنها و نیز اقدام فوری دولت مصر برای اثبات جدی بودن در ایجاد تغییرات را خواهان شده است.

کاخ سفید همچنین از تماس تلفنی باراک اوباما با شیخ محمد بن زاید، ولیعهد امارات متحده عربی، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای بررسی تحولات مصر خبر داد.

بر این اساس، آقای اوباما در این تماس ها نگرانی جدی خود را از حملات انجام شده علیه روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر عنوان کرد و بر مسوولیت حکومت مصر بر حمایت از مردم این کشور تاکید کرد.

در همین حال هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، بر باز شدن فضای سیاسی کشورهای خاورمیانه تاکید کرده، اما گفته است فقط گروه هایی باید اجازه ورود به روند سیاسی را داشته باشند که خشونت را نفی کنند و به اصول مصالحه و مدارا پایبند باشند.

کناره گیری پسر مبارک

حق نشر عکس AP
Image caption فرانک ویزنر: تداوم رهبری پرزیدنت مبارک حیاتی است

تلویزیون دولتی مصر روز شنبه گزارش داد که اعضای دفتر سیاسی حزب دموکراتیک ملی مصر، حزب حاکم که رهبری آن را حسنی مبارک به عهده دارد، از سمت های خود کناره گیری کرده اند.

جمال مبارک، پسر رئیس جمهوری جزو اعضای مستعفی است.

حسام بدراوی که به عنوان یک چهره لیبرال شناخته می شود، به عنوان دبیرکل جدید حزب معرفی شده است. او همچنین سمت پیشین جمال مبارک را در حزب هم به عهده گرفته است.

تلویزیون دولتی مصر گزارش های اولیه را که در مورد کناره گیری خود حسنی مبارک از رهبری حزب حاکم منتشر شده بود رد کرده و گفته است که او هنوز رهبر حزب دموکراتیک ملی است و استعفای اعضای دفتر سیاسی را پذیرفته و اعضای جدید را هم خود منصوب کرده است.

با این حال جیم میور، خبرنگار بی بی سی که به هنگام اعلام تغییر در رهبری حزب حاکم در میدان تحریر حضور داشت، می گوید که معترضان اکنون تشجیع شده اند که برای رفتن خود رئیس جمهوری بیشتر فشار بیاورند.

تلویزیون دولتی مصر رهبران جدید حزب حاکم را به این ترتیب معرفی کرده است: حسام بدراوی به عنوان دبیرکل، محمد رجب دستیار دبیرکل، محمد عبدالله دستیار دبیرکل، ماجد شربینی مسئول عضویت، محمد احمد عبدالسلام مسئول شاخه جوانان و محمد مصطفی کمال مسئول آموزش و تعلیم سیاسی.

پیشتر سمیر رضوان، وزیر دارایی مصر به بی بی سی گفته بود که عمر سلیمان قرار است با سران برخی از گروه های مخالف دیدار کند.

اخوان المسلمین از گروه های عمده مخالف در مصر گفته که حاضر است در صورتی که به شرایطش عمل شود، در مذاکرات با دولت شرکت کند. این گروه پیشتر، مذاکره با دولت را رد کرده بود.

اخوان المسلمین کماکان خواهان کناره گیری حسنی مبارک و اعمال اصلاحات در مدت زمان معین در کشور است.

مگدی عبدالهادی، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید این تغییر موضع اخوان المسلمین ممکن است به خاتمه دادن به بن بست موجود کمک کند.

در همین حال، حسنی مبارک برای احیای اقتصادی که در اثر موجی از اعتراضات ضد دولتی آسیب دیده، با وزیران اصلی کابینه دیدار کرده است.

برآورد می شود که در اثر این ناآرامی ها، اقتصاد مصر روزانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار خسارت دیده است.

قرار است بازار بورس قاهره روز دوشنبه بازگشایی می شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption کلینتون: گروه هایی باید اجازه ورود به روند سیاسی را داشته باشند که خشونت را نفی کنند

سمیر رضوان، وزیر دارایی مصر گفته است که وضعیت اقتصادی "بسیار وخیم" است.

هزاران معترض مصری شب گذشته را در میدان تحریر در مرکز قاهره سپری کردند.

مخالفان حسنی مبارک روز جمعه نیز در یک گردهمایی عظیم در این میدان، خواستار استعفای او شده بودند.

در اسکندریه نیز هزاران نفر بار دیگر دست به تظاهرات زدند و خواهان برکناری حسنی مبارک شدند.

شنبه دوازدهمین روز از ناآرامی ها در مصر است و با وجود برقراری مقررات منع آمد و شد، گروهی از مخالفان همچنان در میدان تحریر مانده اند. فضای میدان آرام گزارش شده است.

اما بنابر برخی گزارش ها، تعدادی از آنها در حال ترک محل اعتراضات هستند.

یکی از فعالان مخالف حکومت آقای مبارک به بی بی سی گفته است حضور معترضان در میدان تحریر قاهره ممکن است کاهش پیدا کند؛ روزهای سه شنبه و جمعه تجمع های بزرگ برگزار شود و بقیه اوقات، تعداد کمتری در میدان باشند.

این فرد به بی بی سی گفت وقت آن است که مردم به سر کار و زندگی شان برگردند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، به نظر نمی رسد دولت مایل به دادن امتیازات بیشتر باشد و در میان معترضان این تردید در حال شکل گیری است که چه امتیازات دیگری می توان به دست آورد.

خبرنگار بی بی سی اضافه می کند که آنها همچنین نگران از دست دادن درآمد و کسب و کار خود هستند.

انفجار لوله گاز

ارتش مصر منبع اصلی انتقال گاز به خط لوله شبه جزیره سینا را که دچار حریق شده، بسته است.

این خط لوله، گاز مصر را به اسرائیل و اردن منتقل می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اسرائیل انتظار دارد جریان گاز از مصر تا چند روز قطع باشد.

بنا بر این گزارش، اردن نیز پیش بینی کرده است که انتقال گاز تا حدود یک هفته امکان پذیر نباشد.

تلویزیون دولتی مصر می گوید که خط لوله گاز در شمال شبه جزیره سینا دچار حریق شده و این واقعه را به "عوامل خارجی" نسبت داده است.

انفجار و آتش سوزی، بامداد شنبه در نزدیکی شهر مصری العریش رخ داد.

ساکنان شهر می گویند صدای انفجار شنیدند و شعله های بزرگ آتش را دیدند.

مطالب مرتبط