پوشش تحولات سیاسی مصر - جمعه چهارم فوریه - پانزدهم بهمن

پوشش لحظه به لحظه اخبار مصر حق نشر عکس Getty

01:00 پوشش خبری لحظه به لحظه رخدادهای روز جمعه (4 فوریه، 15 بهمن) مصر در اینجا به پایان می رسد. شما می توانید آخرین اخبار از این کشور و سایر نقاط جهان را در سایت بی بی سی فارسی مطالعه کنید.

00:45 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا به رهبران مصر هشدار داد در صورت بروز خشونت علیه معترضان، باقی مانده اعتبار خود را در عرصه بین المللی از دست خواهند داد.

00:42 رهبران اتحادیه اروپا در پایان نشست یک روزه خود در بروکسل خواستار گفت و گو میان احزاب و پایان یافتن خشونت شدند. جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان قرار است به نمایندگی از 27 کشور عضو در این اتحادیه به قاهره برود تا با حسنی مبارک گفت و گو کند.

00:35 برخلاف سایر تحلیلگران، دن مورفی در مطلبی که در سایت کریستین ساینس مونیتور منتشر کرد، فقدان رهبری واحد یا احزاب قدرتمند را عامل مهمی در قدرت گرفتن معترضان دانسته است.

00:30 گوین هیوئیت، سردبیر امور اروپای بی بی سی می گوید بعضی از شخصیت ها در اروپا بر این باورند که باید با جوانان مصری که در پی آزادی و مردم سالاری هستند، همصدایی کرد چرا که ارزش های آنها، همان ارزش های غربی است. در این حال، بعضی وجود دارند که نگران از هم پاشیده شدن ساختارهای قدرت و قدرت گرفتن عناصر نامطلوب هستند.

00:25 شبکه ان بی سی آمریکا: سوء قصد به جان عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر مرگ دو محافظ او را به همراه داشت. رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید امروز به سوال خبرنگاران در این باره پاسخ نداد.

00:22 خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار تحلیلی درباره رویکرد آمریکا به حوادث مصر نوشت: آقای اوباما که توانایی اعمال نفوذ محدودی در امور مصر دارد، با تغییر تاکتیک خود از ارائه پاسخ های کوتاه به خبرنگاران درباره لزوم خودداری از خشونت، بر روی غرور و سابقه میهن پرستانه آقای مبارک انگشت گذاشت.

00:15 شرکت های نفتی با دقت رخدادهای مصر و آبراه سوئز را زیر نظر دارند.

00:07 یحیی از ساکنان اسکندریه به بی بی سی گفت که به همراه سایر هم محله ای های خود گروه های گشت و نگهبانی تشکیل داده اند. او می گوید ارتشی ها به آنها نحوه مقابله با اوباش را آموزش می دهند ولی تنها زمانی وارد عمل می شوند که بخوانند اشرار بازداشت شده را از ما تحویل بگیرند.

00:00 خبرگزاری فرانسه و شاهدان عینی از تیراندازی در اطراف میدان تحریر قاهره خبر می دهند. گزارشی از مصدومان احتمالی مخابره نشده است.

23:57 ماها اعظم، کارشناس موسسه تحقیقاتی چاتم هاوس در بریتانیا می گوید فقدان احزاب منسجم و رهبران سیاسی قوی برای هدایت آینده سیاسی مصر مشهود است.

23:55 محمد منظرپور، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به قاهره: صحنه ای که فکر کنم هیچ وقت از ذهنم پاک نشود، صحنه ای بود که روز جمعه در حاشیه تجمع چند صد هزار نفری مخالفان حکومت شاهدش بودم. در خیابانی مجاور میدان تحریر یک خانم جوان محجبه به تنهایی در بین انبوه مخالفان فریاد می زد "درود بر مبارک، نعم مبارک". به محض مشاهده این صحنه، وحشت وجودم را فرا گرفت و هر لحظه انتظار داشتم مردان جوان خشمگین این دختر جوان را حداقل مورد بی حرمتی لفظی قرار دهند، اما در کمال نا باوری دیدم که مردم صرفا ً با حفظ فاصله شعار "لا مبارک، لا مبارک" سر دادند و حتی مسیری برای عبور این دختر جوان گشودند. من هرگز این میزان تساهل را نه در ایران بلکه حتی در انگلستان هم ندیده بودم.

23:48 کریستین امانپور: رهبر اخوان المسلمین به من گفت که این مردم مصر هستند که در حال به دست گرفتن قدرت هستند، نه این سازمان.

23:40 جان جنسون، روزنامه نگار مقیم قاهره از شنیده شدن صدای تیراندازی سنگین در نزدیکی میدان تحریر قاهره خبر داده است.

23:35 سایت مجله تایم، آلبوم عکسی را از تجمع شبانه معترضان در میدان تحریر قاهره منتشر کرده است.

23:31 دو روزنامه نگار نیویورک تایمز که پنجشنبه در قاهره بازداشت و سپس آزاد شدند، مطلبی را درباره برخورد ماموران امنیتی و بدرفتاری با زندانیان منتشر کرده اند. به نوشته این دو، آنها شاهد بدرفتاری نیروهای امنیتی با شهروندان مصری بوده اند.

23:25 صدها نفر روز جمعه در میدان تایمز نیویورک تجمع کردند تا حمایت خود را از مردم مصر نشان دهند. تجمع کنندگان برکناره گیری حسنی مبارک از قدرت تاکید داشتند.

23:20 جورج اسحاق، فعال مصری می گوید تا زمانی که حسنی مبارک کناره گیری نکند، مردم به تجمع خود در میدان تحریر ادامه خواهند داد ولی تظاهرات اصلی از این پس در روزهای جمعه انجام خواهد شد. او از مردم خواست به کسب و کار ادامه دهند تا شهروندان از درآمد خود محروم نشوند.

23:15 میدان تحریر قاهره جمعه شب صحنه شعرخوانی و اجرای موسیقی به وسیله معترضان بود. این کلیپ که در سایت یوتیوب منتشر شده یکی از صحنه های هم آوایی معترضان را نشان می دهد.

23:00 هزاران نفر از معترضان شرکت کننده در تجمع میدان تحریر قاهره همچنان در این مکان حضور دارند. فعالان می گویند از این پس تظاهرات اصلی در روز جمعه برگزار خواهد شد تا مردم بتوانند در سایر روزهای هفته به زندگی روزانه خود رسیدگی کنند. آقای اوباما از حسنی مبارک خواسته است به مردم گوش دهد و انتقال سیاسی را هر چه زودتر شروع کند.

22:58 کارشناسان مونیتورینگ بی بی سی: تلویزیون لیبی امروز در پوشش خبری وقایع روز جمعه بر بازداشت شش شهروند خارجی که راهی میدان تحریر بودند، تمرکز داشت. این شبکه به نقل از خبرگزاری چین گزارش داد که این افراد شهروندان ایالات متحده و هلند بودند و پول اسرائیلی به همراه داشتند.

22:55 اتحادیه اروپا از مسدود کردن حساب بانکی ۴۶ نفر از نزدیکان و خویشاوندان زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری برکنار شده تونس خبر داد.

22:50 الجزیره از حمله اوباش به دفتر این شبکه تلویزیونی در قاهره و تخریب وسایل آن خبر داد. بر اساس این گزارش رئیس دفتر الجزیره و یک روزنامه نگار این شبکه به وسیله پلیس بازداشت شده اند.

22:45 کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی در وزارت امورخارجه آمریکا می گوید آن چه مشخص است این است که حسنی مبارک قصد کناره گیری ندارد. او ابراز امیدواری کرد مذاکره بین عمر سلیمان و شخصیت های سیاسی به پایان بن بست سیاسی کمک کند.

22:35 رامی رئوف، وبلاگ نویس مصری: انقلاب مصر نه به البرادعی تعلق دارد، نه به اخوان المسلمین و نه به فیس بوک. انقلاب مصر، انقلاب جوانان این کشور است.

22:28 سارا پیلین، نامزد سابق معاونت ریاست جمهوری آمریکا قرار است امشب در یک سخنرانی برای جوانان جمهوری خواه درباره مصر هم صحبت کند. تحلیلگران می گویند جمهوری خواهان در رابطه با مصر موضع واحدی ندارند. قوی ترین موضع گیری تاکنون به سناتور مک کین مربوط بوده که خواستار کناره گیری فوری حسنی مبارک از قدرت شده است.

22:15 مارک ماردل، سردبیر امور آمریکای بی بی سی با اشاره به تقدیر آقای اوباما از برگزاری بدون خشونت تجمع معترضان در قاهره در روز جمعه، گفت کاخ سفید دیروز نگران این موضوع بود که ارتش مصر مجبور شدن طرف معترضان یا رئیس جمهوری را بگیرد و وارد غائله شود.

22:10 کارکنان بازداشت شده سازمان عفو بین الملل در قاهره آزاد شده اند.

22:05 گزارش ها از وقوع درگیری های پراکنده در قاهره در نیمه شب و کشیده شدن تظاهرات به میدان طلعت حرب خبر می دهد.

22:01 خبرنگار بی بی سی در باریکه غزه می گوید واکنش فلسطینی ها به رخدادهای مصر متفاوت است. حماس رابطه خوبی با مبارک ندارد و خواهان کناره گیری او از قدرت است، بعضی دیگر خواهان ادامه حکومت او هستند زیرا از محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان حمایت کرده است و دیگران می خواهند از تظاهرات ضدمبارک به عنوان الگویی برای اعتراض به حماس استفاده کنند.

21:55: منابع خبری نام روزنامه نگار کشته شده در قاهره را احمد محمد محمود عنوان می کنند. او برای روزنامه التعاون کار می کرد.

21:50 خبرگزاری رویترز: عمر سلیمان، معاون ریاست جمهوری مصر شنبه با گروهی از شخصیت های سیاسی دیدار می کند تا درباره آینده سیاسی کشور مذاکره کند. محمد البرادعی و اخوان المسلمین گفته اند تا کناره گیری حسنی مبارک از قدرت، با حکومت مذاکره نخواهند کرد.

21:42 یحیی حسن از کاربران تویتر در اسکندریه نوشت همه چیز آرامش است، مردم خوابیده اند و عده ای هم به نگهبانی مشغول هستند.

21:38 بانک کردیت آگریکول در مصر اعلام کرد ناآرامی روزانه ۳۱۰ میلیون دلار به اقتصاد ملی زیان وارد می کند.

21:28 سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا خواستار آزادی فوری روزنامه نگاران، وکلا و فعالان حقوق بشر بازداشت شده در مصر شد.

21:25 اندرو نورث، از خبرنگاران بی بی سی در واشنگتن می گوید سخنان امروز آقای اوباما به گونه ای افزایش حساب شده فشار بر حسنی مبارک بود.

21:18 آقای اسحاق گفت هر کسی که بخواهد می تواند در میدان تحریر باقی بماند ولی راهپیمایی به سوی کاخ ریاست جمهوری را رد کرد، زیرا به گفته او سایر مناطق قاهره خطرناک هستند.

21:15 جورج اسحاق، فعال مصری می گوید مخالفان تصمیم گرفته اند جمعه، روز اصلی برای اعتراض های مردمی باشد تا در سایر روزهای هفته، معترضان به زندگی روزمره خود برسند.

21:10 سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا از حسنی مبارک به عنوان یک مرد خردمند نام برد و خواهان تداوم فعالیت حکومت مصر شد.

21:05 رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید از پاسخ به سوالی درباره شایعه سوء قصد به جان عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر خودداری کرد.

21:00 روزنامه الاهرام از کشته شدن یک روزنامه نگار مصری خبر داد. این روزنامه نگار مصری اوایل این هفته در اثر اصابت گلوله مجروح شده بود. این نخستین مرگ گزارش شده یک روزنامه نگار در ناآرامی های یازده روز گذشته در مصر است. خبرنگار روزنامه التعاون مورد اصابت گلوله یک تک تیرانداز قرار گرفته بود.

20:50 کریستین امانپور خبرنگار ای بی سی در تویتر نوشت: با رهبری اخوان المسلمین صحبت کردم. آنها قصد ندارند برای انتخابات ریاست جمهوری، نامزدی را معرفی کنند.

20:47 استفن هارپر، نخست وزیر کانادا: مردم مصر خود باید درباره آینده این کشور تصمیم بگیرند. امیدواریم در این کشور دموکراسی مبتنی بر ارزش های جهانی مانند حقوق بشر و حقوق اقلیت ها ایجاد شود.

20:42 باربارا پلات، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد از شکایت نمایندگی مصر از سخنان اخیر دبیرکل این سازمان خبر داد. به گفته سخنگوی هیات نمایندگی مصر، بان کی مون دنباله روی موضعگیری آمریکا در قبال رخدادهای این کشور است.

20:39 باراک اوباما: آقای مبارک باید به مردم مصر گوش کند.

20:37 اوباما: ما آینده مصر را تعیین نمی کنیم.

20:34 باراک اوباما: حقیقت این است که مشکلات مصر با خشونت و سرکوب حل نمی شود.

20:28 باراک اوباما از خشونت علیه روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر و تظاهرکنندگان انتقاد کرد و حکومت مصر را مسوول حفاظت از مردم این کشور دانست.

20:27 باراک اوباما در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر کانادا: انتقال قدرت در مصر از همین حالا باید شروع شود. تعیین آینده مصر با مردم این کشور است.

20:20 خبرگزاری فرانسه: احمد شفیق، نخست وزیر مصر گفته است تظاهرکنندگان با توسل به زور از میدان تحریر بیرون رانده نخواهند شد.

20:15 جیم میور، خبرنگار بی بی سی در مصر می گوید با این که چند ساعت از غروب گذشته، هزاران نفر از مردم همچنان در میدان تحریر حضور دارند و می خواهند شب را در آن جا سپری کنند.

20:12 رامی رئوف، وبلاگ نویس مصری در تویتر نوشت پیام یکی از پارچه نوشته ها در میدان تحریر تشکر از مردم تونس است.

20:09 تلویزیون مصر از کاهش ساعت های منع آمد و شد خبر داد. مقررات منع آمد و شد و از این پس از ساعت ۷ بعدازظهر تا ۶ صبح خواهد بود. پیش از این، این مقررات از ۵ بعدازظهر تا ۷ صبح به اجرا گذاشته می شد.

20:01 نیکولا سارکوزی با اشاره به استقلال مصر می گوید مردم این کشور باید درباره آینده آن تصمیم بگیرند و ما نباید در این موضوع دخالت کنیم.

19:56 رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به سخنان آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در حمایت از اعتراض های مردم مصر، با اشاره به برخورد خشونت آمیز با معترضان ایرانی پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور، گفت باید دید آیا حرف و عمل رهبران این کشور یکی است یا خیر؟

19:53 امید معماریان، روزنامه نگار ایرانی می گوید شبکه های اجتماعی ساختار اعتراض های سیاسی و اجتماعی را تغییر داده است. آقای معماریان به بی بی سی گفت: " پیش از این گروه های شناسنامه دار می توانستند برای بسیج افراد و سامان دادن اعتراضات ضدحکومتی اقدام کنند اما در مورد تونس و مصر دیدیم که با استفاده از فیس بوک به عنوان یک ابزار پرطرفدار درمیان نسل جوان عملا مکانسیم جدیدی به ایجاد چنین موجی از اعتراضات منجر می شود. درمصر برای مثال می بینیم گروه اخوان المسلیمن که باسابقه ترین گروه های مخالف دولت است عملابرای چند روز از این غافله عقب ماند."

19:46 علاوه بر قاهره، شهرهای اسکندریه، پورت سعید، سوئز و اسوان نیز در روز جمعه شاهد برگزاری تظاهرات گسترده علیه حکومت حسنی مبارک بودند.

19:40 جان دفترویس، در یکی از وبلاگ های سی ان ان می نویسد یکی ار عوامل نارضایتی مردم مصر، رقم بالای بی کاری است و ناآرامی های اخیر این کشور این مشکل را تشدید خواهد کرد.

19:38 روزنامه استاندارد، چاپ اتریش با اصلاح خبر پیشین خود نوشت، محمد البرادعی از شخصیت های مصری گفته است در صورت خواست مردم، در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد. آقای البرادعی بار دیگر خواهان کناره گیری حسنی مبارک از قدرت شده است ولی گفته این کار باید با حفظ شئونات او انجام شود.

19:30 صدها نفر در حمایت از معترضان مصری در لندن و پاریس تجمع کردند.

19:27 وائل عباس وبلاگ نویس مصری می نویسد به خاطر شبیه بودن به خارجی ها و به همراه داشتن دوربین و لپ تاپ به طور مرتب بازداشت و بازرسی می شود.

19:25 کاخ سفید روز جمعه بار دیگر از حکومت مصر خواست در جهت انتقال قدرت اقدام کند و هشدار داد در غیر این صورت ناآرامی همچنان ادامه خواهد داشت.

19:22 گزارش ها بیانگر خروج پلیس مصر از واحه سیوا در نزدیکی مرز لیبی است. شیوخ محلی کنترل منطقه را در دست دارند و هر طایفه تعدادی از مردانش را مسوول مراقبت از امنیت عمومی کرده است.

19:20 متیو کاسل، روزنامه نگار و عکاس می گوید فعالان مصری یکی از رستوران های میدان تحریر را به ایستگاه توزیع آب در بین تظاهرکنندگان تبدیل کرده اند.

19:17 وائل عباس وبلاگ نویس مصری که بازداشت شده بود، آزاد شده است.

19:15 مامون فندی، استاد دانشگاه در مصر به بی بی سی می گوید حسنی مبارک ارتباطش را با مردم از دست داده است. او گفت آقای مبارک خود را در کاخ ریاست جمهوری محصور کرده و نمی بیند در اطرافش چه می گذرد.

19:12 دولت جدید تونس اعلام کرد وضع فوق العاده از هفته آینده لغو می شود.

19:10 اخوان المسلمین: قیام مردم مصر، انقلاب اسلامی نیست.

18:21 خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات دولت جدید تونس، که اعتراضات وسیع ماه گذشته در آن الهام بخش معترضان مصری شد، می گوید که وضعیت فوق العاده در تونس هفته آینده لغو خواهد شد.

18:15 روپرت وینگفیلد هایز، گزارشگر بی بی سی در مورد تغییر تدریجی ماهیت تجمع میدان تحریر می گوید: "این اعتراضات در ابتدا ماهیت اسلامی نداشت، اما اقدامات رژیم مبارک بسیاری از معترضان طبقه متوسط را مجبور به ترک خیابان ها کرد و آنهایی که در خیابان ها باقی مانده اند، بیشتر تندروها هستند".

18:00 گروه اخوان المسلمین به عنوان مهم‌ترین گروه مخالف دولت، مورد توجه قرار گرفته است. اعضای این گروه اسلامگرا در گذشته از حماس حمایت کرده‌اند. در عین حال، سخنگوی اخوان المسلمین به بی‌بی‌سی گفت که آنها به خواسته مردم مصر، هرچه که باشد، احترام خواهند گذاشت. او تصریح کرد: "ما به دنبال انتخاباتی آزاد در مصر هستیم."

17:52 افزون بر قاهره، گزارش‌هایی در باره تظاهرات گسترده ضددولتی در دیگر شهرهای مصر هم منتشر شده است. به گزارش شبکه الجزیره، هزاران نفر از مخالفان دولت امروز در شهرهای اسکندریه، سوئز، بندر سعید و أسوان هم تجمع کرده بودند.

17:50 از این که برای پیگیری آخرین تحولات مصر با بی‌بی‌سی فارسی همراه شده‌اید، متشکریم. در این صفحه آخرین خبرها و گزارش‌های خبرنگاران اعزامی بی‌بی‌سی به مصر، قابل دسترسی است. می‌توانید خبرها، توییت‌ها و گزارش های غیررسمی دیگر خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری را هم از همین صفحه دنبال کنید.

17:37 بر اساس آخرین گزارش جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در میدان تحریر قاهره، جمعیت در این میدان به حدود دو سوم تعدادی رسیده است که قبلا بود. هرچند همچنان هزاران نفر در این میدان حضور دارند. آنها در حال گوش دادن به سخنرانی‌ها علیه دولت مصر هستند و هر از گاه، شعارهایی علیه حسنی مبارک سر می‌دهند. جیم میور اضافه می‌کند: "به نظر می‌رسد بسیاری از این افراد، بعد از چند روز خشونت، از این که تجمع امروزشان در آرامش برگزار شد، راضی هستند. هرچند بخشی از آنها ممکن است از خودشان بپرسند که بالاخره چکار می‌خواهند بکنند؟"

17:30 یکی از خبرنگاران اسکای‌نیوز در وبلاگ "خاورمیانه" این شبکه تلویزیونی نوشت که مسئولان هتل‌ها در نزدیکی میدان تحریر قاهره به خبرنگاران گفته‌اند که اجازه ندارند برای دیدن و بررسی وضعیت میدان، به بالکن‌های این هتل‌ها بروند. تجهیزات عکاسی و فیلم‌برداری خبرنگاران هم توسط نیروهای امنیتی هتل‌ها ضبط شده است. ظاهرا این اقدامات، بر اساس دستورات دولتی انجام می‌شود.

17:25 عمرو موسی به بی‌بی‌سی گفته است که به عنوان یک شهروند مصر، مشتاق خدمت به کشورش است و زمان تصمیم‌گیری برای او و دیگران در باره شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فرا خواهد رسید. اما خود او هنوز در باره نامزد شدن برای این انتخابات، تصمیم نگرفته است.

17:22 احمد شفیق، نخست وزیر مصر به بی‌بی‌سی عربی گفته است که ۸۰ درصد خواسته‌های تظاهرکنندگان در مصر برآورده شده است. او گفت که تصمیم آقای مبارک برای شرکت نکردن در انتخابات آتی مصر، به معنای پذیرش خواسته معترضان برای کنار رفتن او است.

17:16 اخوان المسلمین با انتشار چندین بیانیه ادعا کرده‌اند که اعضایشان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و ربوده شده‌اند. در یکی از این بیانیه‌ها آمده است که دو نفر از اعضای این گروه، عصر روز پنجشنبه، توسط شبه‌نظامیان وابسته به بخش امنیتی مصر به‌شدت مورد آزار قرار گرفته‌اند.

17:15 خبرهای بیشتر از اخوان المسلمین: این گروه به همراه چند گروه دیگر از مخالفان دولت مصر، هر گونه گفت‌وگو با دولت این کشور را رد کرده است.

17:10 در اولین ساعات اعمال مقررات منع آمدوشد، یکی از شهروندان مخالف دولت مصر در سایت توییتر نوشت که توسط نیروهای نظامی بازداشت شده است.

17:05 شبکه خبری سی‌ان‌ان در خبری فوری در سایت توییتر گزارش داده است که نیروهای امنیتی به دفتر وبسایت اخوان المسلمین حمله و چند نفر را بازداشت کرده‌اند.

17:03 آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، امروز گفت که با کنار رفتن حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر، "آمریکا و اسراییل نوکر خود را از دست می‌دهند." این اظهارات، واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشت. گزارش فرداد فرحزاد را در این باره، از اینجا ببینید.

16:50 فرانک گاردنر، خبرنگار حوزه امور امنیتی در بی‌بی‌سی می‌گوید که برای تظاهرکنندگان در مصر، امروز تا حدی ناامیدکننده بود، چون هیچ نشانه‌ای از کنار رفتن حسنی مبارک از قدرت به چشم نمی‌خورد.

16:46 آلفرد یعقوب‌زاده، عکاس که در میدان تحریر قاهره حضور دارد، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که نیروهای نظامی و امنیتی مصر با عکاسان و خبرنگارانی که اخبار تحولات این کشور را پوشش می‌دهند، برخورد می‌کنند. او گفت که در جریان درگیری‌ها و سنگ‌پرانی بین هواداران و مخالفان دولت مصر، به خود او هم آسیب رسیده است. آقای یعقوب‌زاده همچنین تحولات اخیر مصر را به انقلاب اسلامی ایران و فروریختن دیوار برلین تشبیه کرد.

16:40 تجمع طرفداران حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر در محله "مهندسین" قاهره همچنان ادامه دارد. با این حال، شاهدان عینی می‌گویند که در مجموع، چند ده نفر و نه هزاران نفر در این تجمع حضور دارند.

16:36 محمد منظرپور، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به قاهره می گوید که سخنان امروز آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به یکی از استدلال‌های اصلی هواداران حسنی مبارک تبدیل شده است که به دیگران هشدار می‌دهند سرنوشت مصر می‌تواند همانند سرنوشت ایران باشد.

16:35 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در نزدیکی پل قصرنیل قاهره می‌گوید به جز مخالفان دولت، هواداران حسنی مبارک هم در حالی که پرچم‌های مصر را در دست دارند، در اطراف میدان تحریر به چشم می‌خورند.

16:32 نگاهی کلی به مصر: تجمع مخالفان دولت مصر در میدان تحریر قاهره همچنان ادامه دارد. آنها خواهان استعفا و برکناری حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر هستند. در عین حال، طرفداران آقای مبارک هم در میدان دیگری در قاهره جمع شده‌اند تا حمایت خود را از دولت مصر نشان دهند.

16:20 از این که برای دنبال کردن آخرین تحولات مصر با بی‌بی‌سی فارسی هستید، متشکریم. این صفحه با آخرین خبرهای ارسالی خبرنگاران اعزامی بی‌بی‌سی به مصر به روز می‌شود. با ما همراه باشید.

16:17 شبکه‌های خبری سی‌ان‌ان و اسکای‌نیوز خبرهایی را درباره تیراندازی در شمال میدان تحریر منتشر کرده‌اند، ولی این گزارش‌ها هنوز تایید نشده است.

16:11 امینه بداوی، از حامیان حسنی مبارک در قاهره به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که "الان ما در کشورمان دموکراسی داریم. درغیر اینصورت، مردم نمی توانستید اینطور در خیابان‌ها اعتراض کنند."

16:04 ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرده است که "دولت مصر باید به تعهدات بین‌المللی‌اش در زمینه حقوق بشر پایبند باشد و مانع اعمال خشونت علیه معترضان شود." او گفته است که "تغییر در راه مصر است، همانطور که به تونس رفت؛ ولی خشونت و خونریزی باید همین الان متوقف شود."

15:50 از اینکه برای دنبال کردن آخرین تحولات مصر با بی‌بی‌سی فارسی هستید، متشکریم. شما هم می‌توانید نظراتتان را در باره تحولات مصر در صفحه نوبت شما ثبت کنید. صفحه ویژه بی‌بی‌سی فارسی در فیس‌بوک هم در دسترس شما است.

15:49 در یک نظرسنجی که بخش عربی بی‌بی‌سی انجام داده است، ۶۲ درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند که آقای مبارک باید از قدرت کنار برود. ۳۸ درصد هم گفته‌اند که می‌خواهند او بر سر کار بماند.

15:45 سایت اقتصاد ایرانی که به طهماسب مظاهری رئیس کل سابق بانک مرکزی ایران نزدیک است، در مطلبی اقتصاد و سیاست در مصر را بررسی کرده است. در این گزارش، ضمن بررسی وضعیت اقتصادی مصر آمده است که این کشور ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد که نیمی از آنها زیر ۲۴ سال هستند.

15:41 گرگ کارلاستورم، خبرنگار شبکه الجزیره در سایت توییتر نوشته است که تلویزیون دولتی مصر در حال پخش مصاحبه‌ای طولانی با یکی از معترضان حاضر در میدان تحریر است. این اقدام تلویزیون مصر پیشرفت مهمی برای مخالفان دولت مصر به شمار می‌رود.

15:35 سایت دیپلماسی ایران در مطلبی با عنوان "علل و آثار خیزش ملل عرب" به بررسی وقایع مصر پرداخته و نوشته است که ریشه مشکلات این کشورها "نه در سیاست‌هاى اشتباه و تبعیض‌آمیز اقتصادى زمامداران‌شان که در استبداد و وابستگى نهفته است."

15:33 یکی از خبرنگاران اسکای‌نیوز در سایت توییتر نوشته است که صدای شلیک گلوله در بخش شمالی قاهره مرتب به گوش می‌‎رسد.

15:32 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در میدان تحریر قاهره می‌گوید که با نزدیک شدن به آغاز ساعات منع آمد و رفت، گروهی از مخالفان دولت مصر در حال ترک میدان تحریر هستند، اما هنوز جمعیت قابل توجهی در این میدان حضور دارند.

15:28 محمدعلی خطیبی، نماینده ایران در هیأت عامل اوپک به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که با وجود ناآرامی‌ها در مصر، عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی نفت متعادل است. کانال سوئز از مهم‌ترین مسیرهای انتقال نفت خاورمیانه به بازارهای غربی است.

15:25 حمید رضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه ایران به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که تحقیر کشور مصر، مهم‌ترین عامل تحولات اخیر این کشور است.

15:23 خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که با شروع ساعات اعمال مقررات منع آمدوشد در قاهره، نیروهای نظامی مانع عبور افراد از روی پل قصرنیل به سمت میدان تحریر می‌شوند.

15:21 محمدصادق خرازی، سفیر سابق ایران در پاریس، در یاداشتی که سایت خبرآنلاین منتشر کرده، در بررسی وقایع اخیر مصر نوشته است که "آمریکا که داعیه طرفداری از دموکراسی و حقوق بشر را دارد، چرا تاکنون در قبال نقض فاحش حقوق بشر در کشورهای دوست خود ساکت بوده است؟ چرا دولتمردان واشنگتن در مورد مادام‌العمر بودن ریاست دیکتاتورهای طرفدار خود سکوت اختیار کرده‌اند؟"

15:18 جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در میدان تحریر قاهره می‌گوید با وجود شنیده شدن صدای شلیک گلوله در بخشی از قاهره، جمعیت در میدان تحریر واکنشی نشان نداده است و آنها همچنان در میدان حضور دارند.

15:15 خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره، می‌گوید در بخش‌هایی از این شهر، صدای شلیک گلوله به گوش می‌رسد.

15:11 آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تحولات خاورمیانه را ناشی از "بیداری اسلامی" دانسته است. گزارش بی‌بی‌سی فارسی را اینجا بخوانید.

15:10 عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب به بی‌بی‌سی گفته است که "معترضان خواسته‌هایشان را روشن و شفاف مطرح کرده و خواهان اصلاحات شده‌اند. آنها می‌خواهند دوره‌ای جدید در مصر شروع شود."

15:04 آیا قیام‌های خاورمیانه ادامه امواج انقلاب اسلامی ایران است؟ گزارش جیمز رینولدز را اینجا بخوانید.

15:01 خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که دادستان کل مصر از خروج محمد رشید محمد، وزیر سابق تجارت و بازرگانی مصر، از این کشور جلوگیری و حساب‌های بانکی او را مسدود کرده است.

14:55 محمد ابراهیم کامل، یکی از تجار شناخته‌شده مصری که رابطه نزدیکی با حسنی مبارک دارد، به رادیو عربی بی‌بی‌سی گفت که آقای مبارک تا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری از سمتش کنار نخواهد رفت.

14:40 رهبران اتحادیه اروپا از مقامات مصر خواسته‌اند که با اعمال اصلاحات و نه سرکوب، به خواسته‌های معترضان در این کشور پاسخ دهند. خبرگزاری رویترز گزارش داده است که اعضای اتحادیه اروپا از تمام گروه‌ها در مصر خواسته‌اند تا در مذاکرات مربوط به برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در این کشور مشارکت کنند.

14:37 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در میدان تحریر قاهره، می‌گوید که گزارش‌های مربوط به احتمال حرکت جمعیت مخالفان به سوی کاخ ریاست جمهوری درست به نظر نمی‌رسد، چرا که اولا فاصله میان این دو محل زیاد است و ثانیا مخالفان حاضر نیستند میدان تحریر را که به مرکز اصلی استقرار آنها تبدیل شده است، ترک کنند.

14:35 دفتر بی‌بی‌سی در قاهره، با تماس‌های تلفنی طرفداران حسنی مبارک روبه‌رو شده است. یکی از آنها گفته است که "تجمع‌کنندگان در میدان تحریر، نماینده مردم مصر نیستند و تعداد مصریان، خیلی بیشتر از افرادی است که در این میدان جمع شده‌اند. منتهی بیشتر آنها نمی‌دانند چطور از اینترنت، کامیپوتر یا ابزارهای اطلاع‌رسانی استفاده کنند. آنها در خانه‌هایشان در مناطق حاشیه‌ای و استان‌های دیگر مصر هستند و خیلی‌هایشان نمی‌دانند چطور از اینترنت استفاده کنند، به همین دلیل حضوری در ارتباطات اینترنتی ندارند."

14:32خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در میدان تحریر قاهره می‌گوید که با وجود حضور طرفداران دولت مصر در اطراف میدان تحریر، محل تجمع مخالفان دولت، فاصله بین این دو گروه بیشتر از آن است که بتوانند با سنگ، همدیگر را هدف قرار دهند و درگیر شوند.

14:16 ابراهیم کامل، سخنگوی حزب حاکم در مصر در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی، طرفداران دولت مصر را اکثریت خاموشی توصیف کرده است که در خانه‌هایشان هستند، ولی به زودی و برای نشان دادن حمایتشان از دولت، به خیابان‌ها خواهند آمد.

14:11 یکی از اعضای ارشد اخوان المسلمین به بی‌بی‌سی گفته است که این گروه، نامزدی برای ریاست جمهوری مصر ندارد و ترجیح می‌دهد که با گروه‌های مخالف دولت کنونی بر سر معرفی یک نامزد، به اجماع برسد.

14:08 آخرین تصاویری که بی‌بی‌سی از قاهره ارسال کرده است، نشان می‌دهد که از بخشی از شهر دود زیادی بلند می‌شود. همزمان با ادامه تجمع مخالفان دولت مصر در میدان تحریر قاهره، حدود دو هزار نفر از طرفداران دولت هم در میدان مصطفی محمود قاهره جمع شده‌اند.

14:04 عکس‌های یازدهمین روز اعتراضات در مصر را در اینجا ببینید.

13:59 محمد رفاعه طهطاوی، سخنگوی دانشگاه الأزهر با اعلام حمایتش از معترضان به دولت مصر، استعفا داده است. او گفت که نمی‌خواهد به عنوان نماینده الأزهر شناخته شود.

13:51 بل ترو، خبرنگاری که در میدان طلعت‌حرب حضور دارد، در سایت توییتر نوشت که در این میدان درگیری و سنگ‌پرانی شده است.

13:42 از این که برای پیگیری آخرین خبرهای تحولات مصر با بی‌بی‌سی فارسی همراهید، متشکریم. گزارش‌های این صفحه لحظه به لحظه از قاهره، اسکندریه و شهرهای سراسر مصر به‌روز می‌شود. در این صفحه می‌توانید آخرین گزارش‌های خبرنگاران، واکنش مقامات و ارزیابی تحلیلگران را دنبال کنید.

13:40 به گزارش خالد عزالعرب، خبرنگار بی‌بی‌سی، در بین تجمع‌کنندگان در میدان تحریر، سنگ‌پرانی شده است. در عین حال، اسلام سعد، یکی دیگر از خبرنگاران بی‌بی‌سی گزارش داده است که حدود دو هزار نفر از طرفداران آقای مبارک به تجمع‌کنندگان در میدان مصطفی محمود پیوسته‌اند. او می‌گوید که آنها پرچم‌های مصر را در دست دارند و شعار می‌دهند: "آری به مبارک. آری به ثبات. ۳۰ سال، صلح"

13:39 مقامات دولت آمریکا می‌گویند که با شخصیت‌های مهم مصری در باره انتقال آرام قدرت در مصر گفت‌وگو کرده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، یکی از گزینه‌های مطرح برای انتقال قدرت، این است که حسنی مبارک فورا استعفا دهد و قدرت را به یک هیات سه نفره قانون اساسی بدهد.

13:38 خبرنگار ما در میدان تحریر می‌گوید که امروز بعضی از معترضان برای نخستین بار به جای شعار "ملت سقوط نظام را می‌خواهد" شعار می‌دادند که "مردم سقوط رئیس جمهوری را می‌خواهند".

13:35 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در میدان تحریر قاهره می‌گوید که انتظار می‌رود عمرو موسی دوباره در جمع مخالفان حاضر شود و برای آنها سخنرانی کند. آقای موسی به‌تدریج به عنوان شخصی که می‌تواند در جریان انتقال قدرت نقشی برجسته بازی کند، مطرح می‌شود.

13:29 خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که تلویزیون دولتی مصر در حال نمایش همزمان تصویر تجمع طرفداران دولت مصر در کنار تصویر تجمع مخالفان دولت در میدان تحریر است. طرفداران دولت در این شبکه تلویزیونی، طرفداران "ثبات و گفت‌وگو" معرفی شده‌اند. در حالی که مخالفان دولت، افرادی توصیف شده‌اند که به دنبال اصلاحات سیاسی هستند.

13:25 اوان هیل، خبرنگار الجزیره در سایت توییتر نوشت که در میدان طلعت‌حرب در شرق میدان تحریر هرج و مرج به چشم می‌خورد. البته محدوده‌ای که پیش از این، مشخص و حصاربندی شده بود، آرام است، ولی در خیابان‌های خارج از محدوده، درگیری‌هایی به چشم می‌خورد.

13:19 به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی عربی، طرفداران حسنی مبارک در میدان مصطفی محمود در محله "مهندسین" شهر قاهره جمع شده‌اند.

13:15 وزیر اقتصاد مصر می‌گوید که به دنبال اعتراض‌های روزهای اخیر، اقتصاد این کشور به شدت متضرر شده است.

13:02 مصاحبه محمد البرادعی، از رهبران مخالفان دولت مصر با بی‌بی‌سی را از اینجا بشنوید.

12:51 الجزیره انگلیسی در سایت توییتر نوشته است که دفتر الجزیره عربی در شهر قاهره توسط افرادی ناشناس مورد حمله قرار گرفته و تجهیزاتش به شدت تخریب شده است.

12:50 اگر تازه به ما پیوسته‌اید، در جریان باشید که همچنان جمعیت زیادی در میدان تحریر قاهره در مصر حضور دارند و خواهان استعفا و برکناری حسنی مبارک، رئیس جمهوری این کشور هستند. تجمع‌کنندگان یکصدا علیه آقای مبارک شعار می‌دهند و در حالی که پرچم مصر را در دست دارند، سرودهای میهن‌پرستانه می‌خوانند. تجمع امروز یکی از بزرگ‌ترین اجتماعاتی است که در ۱۱ روز اخیر در مصر برگزار شده‌اند. فضای حاکم در میدان تحریر در مجموع آرام است، ولی می‌توان تنش را در فضا احساس کرد. نیروهای نظامی در شهر قاهره در حالت آماده‌باش هستند و با حضور در ورودی‌های میدان تحریر به آرام شدن شرایط و جلوگیری از درگیری احتمالی طرفداران و مخالفان دولت کمک می‌کنند.

12:47 محمد البرادعی، از رهبران مخالفان دولت مصر به بی‌بی‌سی گفته است که آقای مبارک مشروعیتش را از دست داده است و باید برود. او تصریح کرده است که تقریبا تک تک مردم مصر خواهان رفتن آقای مبارک هستند. او اظهار امیدواری کرده است که آقای مبارک به این خواسته مردم توجه و قدرت را ترک کند.

12:40 یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که در بین تجمع‌کنندگان در میدان تحریر، زنان و کودکان حضور دارند و افرادی از قشرهای مختلف به چشم می‌خورند. به گفته او، برکناری حسنی مبارک، اصلی‌ترین خواسته تجمع‌کنندگان است و آنها شعار می‌دهند که "او را به عربستان بفرستید". "او را به اسرائیل بفرستید."

12:38 محمد سعد، از ساکنان شهر اسکندریه در مصر، به بی‌بی‌سی گفت که سخنان حسنی مبارک نشان می‌دهد که او به دنبال تغییر است، ولی مردم مصر بر اساس تجربه‌های پیشین، می‌دانند که او کاری برای تغییر نخواهد کرد. به گفته این شهروند اسکندریه، بعد از خشونت‌های اخیر علیه معترضان، در شرایط کنونی، دولت مصر در بین تجمع‌کنندگان در اسکندریه طرفداری ندارد. او گفت که مخالفان دولت می‌گویند "آقای مبارک هر جا که می‌خواهد برود، فقط مصر را ترک کند."

12:35 خبرنگار بی‌بی‌سی در شهر اسکندریه مصر می‌گوید که وضعیت در این شهر حساس است و تعداد سربازان و تانک‌های مستقر در موقعیت‌های حساس اسکندریه افزایش یافته است.

12:34 مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در میدان تحریر قاهره، می‌گوید که عمرو موسی بعد از حضور در جمع تجمع‌کنندگان در این میدان، به ساختمان اتحادیه عرب که در نزدیکی محل تجمع است، رفته است.

12:22 مقامات دولت آمریکا گفته‌اند که برای بررسی روند انتقال آرام قدرت در مصر، در حال مذاکره با شخصیت‌های مهم مصری هستند. بر اساس گزارش‌ها، یکی از گزینه‌های پیش‌رو برای انتقال قدرت، این است که آقای مبارک هرچه زودتر استعفا دهد و قدرت را به یک هیأت سه نفره قانون اساسی بدهد. مقامات دولت آمریکا این گزارش‌ها را رد نکرده‌اند، ولی گفته‌اند که گزینه‌های دیگری هم در حال بررسی است. آنها تاکید کرده‌اند که تصمیم نهایی در این باره را مردم مصر خواهند گرفت.

12:20 ابراهیم کامل، سخنگوی حزب حاکم در مصر در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی، رسانه‌های خبری را متهم کرد که شرایط مصر را جهت‌گیرانه و برخلاف واقع، گزارش می‌دهند و اکثریت مردم مصر با آنچه در میدان تحریر قاهره رخ می‌دهد، مخالفند.

12:17 یکی از خبرنگاران مصری (در سایت توییتر) به نقل از محمد البرادعی، از دیدار او با ۹ نفر از رهبران مخالفان دولت مصر خبر داده و نوشته است که این ۹ نفر دیشب و بعد از ترک خانه آقای البرادعی بازداشت شده‌اند.

12:05 شبکه خبری الجزیره گزارش داده است که عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، به تجمع‌کنندگان در میدان تحریر مصر پیوسته است. آقای موسی پیش از این، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام آمادگی کرده بود.

12:01 ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواهان تحقیقات "شفاف و بی‌طرفانه" در باره خشونت‌های اخیر در مصر شده است.

11:57 جمال محب، پزشکی که به وضعیت مجروحان درگیری‌های روز پنجشنبه رسیدگی کرده است، می‌گوید که زخم‌های تعدادی از مجروحان دیروز، بر اثر تیراندازی بوده است و زخم هایشان نشان می‌داد که از گلوله‌های ۶ و ۹ میلی‌متری علیه آنها استفاده شده است.

11:48 اخوان المسلمین در واکنش به اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای ، رهبر جمهوری اسلامی، در سایت اینترنتی این گروه، اعلام کرد که از نظر این گروه، آنچه که در مصر رخ می‌دهد، "انقلاب مردم مصر" و نه "انقلاب اسلامی" است.

11:44 نیروهای نظامی در بخش مرکزی قاهره حضور چشمگیری دارند. نیروهای نظامی از نیمه شب در اطراف میدان تحریر قاهره حضور یافته‌اند. آنها در ساعات اولیه امروز، موانع فلزی را که معترضان، در ورودی‌های این میدان قرار داده بودند، برداشتند و برای کنترل حضور طرفداران دولت و جلوگیری از بروز خشونت احتمالی در اطراف میدان، با سیم‌های خاردار، مانع ایجاد کردند.

11:37 به گفته مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در میدان تحریر قاهره، تجمع مخالفان دولت مصر در این میدان ادامه دارد و گروهی از تجمع‌کنندگان، وظیفه برقراری نظم در امور را به عهده گرفته‌اند. در عین حال، در خیابان‌های اطراف میدان تحریر، طرفدارن دولت مصر حضور دارند.

11:22 سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، در اظهاراتی متفاوت با دیگر رهبران کشورهای غربی گفته است که امیدوار است سیستم حکومتی مصر بدون تغییر حسنی مبارک، به سمت حاکم شدن دموکراسی حرکت کند.

11:18 جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی که در میدان تحریر قاهره حضور دارد، می‌گوید که بعد از دو روز ناآرامی و درگیری بین طرفدارن و مخالفان دولت مصر، امروز تغییر قابل توجهی در شرایط رخ داده است و تجمع‌کنندگان امروز آرامش بیشتری دارند.

11:08 عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر، به کریستین امانپور، خبرنگار شبکه ای‌بی‌سی گفته است که دولت مصر می‌خواهد واکنش مثبتی به اعتراض‌های اخیر در این کشور نشان دهد و گفت‌وگو با مخالفان به زودی شروع می‌شود.

10:55 تجمع ده‌ها هزار نفر از مخالفان دولت مصر در میدان تحریر قاهره ادامه دارد، یکی از خبرنگاران حاضر دراین میدان به بی‌بی‌سی گفت که اقدامات امنیتی برای جلوگیری از تکرار خشونت‌های روزهای قبل، در جریان است. به گفته او، طرفداران دولت مصر هم در حاشیه این تجمع حضور دارند، ولی نشانه‌ای از خشونت احتمالی به چشم نمی‌خورد.

10:45 رضا دقتی، عکاس که در میدان تحریر مصر است، می‌گوید که صدها نفر با چهره‌ها و از قشرهای مختلف در حال پیوستن به جمعیتی هستند که در میدان تحریر قاهره تجمع کرده‌اند. به گفته او، در بخش جنوبی میدان تحریر، گروهی از طرفداران دولت حسنی مبارک حضور دارند و سعی می‌کنند به سمت جمعیت حرکت کنند که در این صورت، ممکن است تنش ایجاد شود و برخوردهایی بین دو گروه مخالف در میدان تحریر رخ دهد.

10:30 محمد منظرپور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که در میدان تحریر قاهره است، می‌گوید که بسیاری از معترضان در مصر خواهان برکناری کل کادری هستند که رهبری مصر را به عهده داشته است و به همین دلیل، فردی مثل عمر سلیمان که سال‌ها وزیر اطلاعات و امنیت مصر بوده است، نمی‌تواند از نظر بسیاری از منتقدان، گزینه مناسبی برای جایگزینی حسنی مبارک باشد.

10:15 ابراهیم کامل، سخنگوی حزب حاکم مصر در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت که فکر نمی‌کند حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، در چنین موقعیت حساسی کشورش را ترک کند. او اضافه کرد که "اکثریت مردم مصر" مخالف خواسته‌های تجمع‌کنندگان در میدان تحریر قاهره هستند.

9:55 پل دناهار، از خبرنگاران بی بی سی در قاهره، می گوید انتظار می رود تعداد شرکت کنندگان در تظاهرات ضد دولتی در روز جمعه دست کم به همان میزان مشارکت در راهپیمایی یک میلیونی در روز سه شنبه باشد و به نظر می رسد که اقدامات خشونت آمیز طرفداران دولت در روزهای اخیر، به جای ارعاب مخالفان، باعث تحریک آنان شده است.

09:52 به گزارش خبرگزاری فرانسه، افراد ناشناس با نارنجک انداز ساختمان سازمان اطلاعات و امنیت مصر در شهر العریش را هدف قرار داده و آن را به آتش کشیده اند.

09:41 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفته است اقدامات صورت گرفته در مصر تا این زمان پاسخگوی امیدهای مردم نبوده و افزوده است که خشونت دولتی و اعزام اوباش برای ضرب و جرح معترضان باعث خواهد شد تا "تتمه اعتبار رژیم نیز در چشم جهانیان، از جمله بریتانیا، از دست برود."

08:57 تلویزیون دولتی مصر در خبری فوری گزارش کرده که محمد حسین طنطاوی، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع، برای مشاهده وضعیت میدان تحریر به این محل رفته است. تلویزیون مصر همچنان با پخش اطلاعیه هایی از مردم می خواهد تا این میدان و سایر نقاط عمومی شهر را ترک کنند.

08:42 آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه های نماز جمعه تهران گفت: "ملت ایران پس از سالها مجاهدت، مشاهده می کند که انعکاس صدای آنها امروز در مناطق دیگری از جهان اسلام با قدرت و قوت شنیده می شود" و افزود "حوادث شمال آفریقا، مصر، تونس و برخی کشورهای دیگر برای ملت ایران معنای خاصی دارد." به گفته رهبر جمهوری اسلامی، تحولات اخیر در منطقه "همان چیزی است که همیشه به عنوان بیداری اسلامی به مناسبت پیروزی انقلاب بزرگ ملت ایران گفته می شد."

08:37 خبرگزاری فارس به نقل از مصاحبه با "یک کارشناس مسائل خاورمیانه" نوشته است که "هزار و پانصد کماندوی اسرائیلی و پنجهزار مزدور مصری مامور سرکوب مردم مصر شده اند" و افزوده که اسرائیل تجهیزات لازم برای این منظور را در اختیار دولت مصر قرار داده است.

08:20 وزارت خارجه روسیه رفتار خشونت آمیز با خبرنگاران در مصر را محکوم کرده و گفته است که "سرکوب روزنامه نگارانی که در چارچوب قانون فعالیت می کنند غیرقابل قبول است و ما از دولت مصر، مخالفان و تمامی مصریانی که نسبت به حیثیت کشور خود بی تفاوت نیستند می خواهیم امنیت روزنامه نگاران و سایر شهروندان خارجی را حفظ کنند."

07:48 خبرگزاری خاورمیانه - خبرگزاری رسمی مصر - گفته است که نیروهای ارتش تعدادی از زندانیان فراری از زندان السماعیلیه را یافته و آنان را دستگیر کرده اند. این خبرگزاری می افزاید که تعدادی از مجرمان فراری از زندان های مصر به اعدام و حبس ابد محکوم شده بودند.

07:35 یکی از اعضای ارشد اخوان المسلمین، یزرگترین تشکل سیاسی مخالف دولت مصر که فعالیت آن ممنوع بوده است، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است که این تشکل اسلامگرا به دستیابی به ریاست جمهوری مصر و یا شرکت در یک دولت ائتلافی تمایلی ندارد. محمد البلتاجی در عین حال افزوده است که اخوان المسلمین آماده است پس از خروج حسنی مبارک، در گفتگوها برای یافتن راه حلی برای بحران مصر شرکت کند.

07:09 به گزارش یان پانل، از خبرنگاران بی بی سی در قاهره، در حال حاضر وضعیت میدان تحریر این شهر نسبت به روزهای دیگر آرامتر است، نشانه ای از تجمع طرفداران رئیس جمهوری دیده نمی شود، واحدهای نظامی حضور گسترده تری در این محل دارند و موانع بیشتری را در اطراف میدان تعبیه کرده اند. در مجموع، به نظر می رسد ارتش قصد دارد به شکلی جدی تر عمل کند و نوعی نظم را در این محل برقرار سازد.

06:50 در یازدهمین روز از تظاهرات اعتراضی علیه رئیس جمهوری مصر، معترضان برای شرکت در گردهمایی "روز خروج" در قاهره و شهرهای بزرگ دیگر آماده می شوند و مخالفان دولت انتظار دارند صدها هزار تن در این تظاهرات شرکت کنند و به این ترتیب، حسنی مبارک وادار به کناره گیری از قدرت و خروج از کشور شود.

06:24 سایت کلمه در تحلیلی پیرامون تحولات بیست و چهار ساعت گذشته مصر تحت عنوان "دولت مصر به راهبردهای احمدی نژاد متوسل شد" گفته است که برخی اقدامات دولت مصر برای جلوگیری از تظاهرات وسیع مردم در روز جمعه "به راهبردهایی شباهت دارد که دولت احمدی نژاد و متحدانش در سرکوب سال 1388 در پیش گرفتند." این سایت سپس از اقدامات دولت مصر در اعزام ماموران امنیتی با لباس شخصی به خیابانها و همکاری آنها با افرادی که برای سرکوب تظاهرکنندگان اجیر شده و پانصد لیره مصری پول گرفته بودند، متهم کردن معترضان به اینکه از خارج از کشور خط می گیرند، اظهار اینکه پلیس دستور تیراندازی نداشته و فقط برای دفاع از خود شلیک کرده است، متهم کردن تظاهرکنندگان به غارت و آتش سوزی، ادعای وجود عوامل بیگانه در میان معترضان، بازداشت خبرنگاران داخلی و خارجی، توقف و اختلال در خدمات ارتباطاتی و "تراشیدن دشمن خارجی برای سرکوب مخالفان داخلی" نام برده است.

06:10 وزارت خارجه ایران با صدور "بیانیه مهمی" در مورد "تحولات اخیر منطقه خاورمیانه" اعتراضات اخیر در چند کشور خاورمیانه و شمال آفریقا را ناشی از "موج بیداری اسلامی" دانسته و با حمایت از مطالبات مردم، "اقدامات مداخله جویانه مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی" را محکوم کرده و به آنها علیه "هرگونه اقدام در جهت مخالف حرکت مردم مسلمان مصر" هشدار داده است.

06:00 ژنرال مایک مولن، رئیس ستاد مشترک آمریکا، می گوید فرماندهان ارتش مصر به او اطمینان داده اند که به روی مردم خود آتش نخواهند گشود. وی گفته است که ارتباط با فرماندهان ارتش مصر را ادامه می دهد و ابراز امیدواری کرده است که بحران سیاسی کنونی به گونه ای مسالمت آمیز حل و فصل شود.

ادامه پوشش لحظه به لحظه تحولات مصر

01:15وال استریت ژورنال: عربستان سعودی و امارات متحده عربی نگران هستند که رویکرد آمریکا در قبال مصر باعث قدرت گرفتن اسلام گرایان در منطقه شود.

01:10 سخنگوی اخوان المسلمین: خشونت های قاهره به وسیله حکومت هدایت شد.

01:05 قطعنامه سنا از حکومت آینده مصر می خواهد به معاهده صلح با اسرائیل پایبند باشد و کشتیرانی آزاد را در آبراه سوئز تضمین کند. این قطعنامه همچنین از فعالیت گروه های افراطی مانند اخوان المسلمین ابراز نگرانی کرده است.

00:55 مجلس سنای آمریکا پنجشنبه شب قطعنامه ای را تصویب کرد که در آن از حسنی مبارک می خواهد هر چه زودتر قدرت را به یک دولت انتقالی واگذار کند. متن این قطعنامه به وسیله جان مک کین و جان کری تهیه شده بود.

00:48 وزیر خارجه زلاند نو می گوید کشورش بر خلاف سایر کشورهای غربی برای خروج شهروندانش از مصر به این کشور هواپیما نمی فرستد. موری مک کالی گفت توصیح این موضوع برای مالیات دهندگان سخت است که چرا برای نجات دوازده گردشگر باید یک هواپیما اجاره کنیم و به مصر بفرستیم.

00:42 سناتور مک کین درباره نفوذ اسلام گرایان تندرو در وقایع مصر هشدار داد.

00:38 سناتور مک کین به بی بی سی گفت حسنی مبارک دوست خوبی برای آمریکا است و به واشنگتن در رابطه با اسرائیل و مقابله با القاعده کمک کرده است. او در این حال افزود که رخدادهای قاهره نشان می دهد که حکومت های سرکوبگر دوام نمی آورند.

00:33 هواپیمای اعزامی دولت بریتانیا به مصر، با ۱۶۱ مسافر بریتانیایی در لندن به زمین نشست.

00:30 جرمی بوئن، سردبیر امورخاورمیانه بی بی سی می گوید شواهد واضحی وجود دارد که ارتباط مقام های حزب حاکم را با تظاهرات هواداران حسنی مبارک در قاهره تایید می کند.

00:25 پیام های کاربران تویتر که در میدان تحریر حضور دارند بیانگر تسلط معترضان بر این میدان است. آنها خود را برای راهپیمایی بزرگ روز جمعه به سوی کاخ ریاست جمهوری آماده می کنند.

00:21 کوین کانلی، خبرنگار بی بی سی می گوید صحبت های آقای مبارک از او تصویر یک مرد تنها و یک دیکتاتور بدشانس را ارائه می دهد که مجبور است برای حفظ ثبات کشور در قدرت باقی بماند. به گفته کوین کانلی، بسیاری از مردم مصر سخنان او را باور نمی کنند.

00:17 سناتور مک کین به بی بی سی می گوید آقای مبارک باید به جای نگرانی از وقوع هرج و مرج، قدرت را به معاونش و یک دولت ائتلافی واگذار کند تا آنها برای انتخابات آزاد و دموکراتیک زمینه چینی کنند.

00:10 کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی در وزارت خارجه آمریکا می گوید لحن دولت ایالات متحده در رابطه با وقایع مصر روز پنجشنبه قوی تر شد.

00:00 کریستین امانپور می گوید قرار بود روز پنجشنبه در کاخ ریاست جمهوری مصر، با عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصاحبه کند. وقتی هنگام مراجعه درباره امکان دیدار با حسنی مبارک سوال می کند، او را بدون دیدار قبلی به یک سالن هدایت می کنند تا با آقای مبارک دیداری داشته باشد.

اخبار تحولات سیاسی مصر را امروز جمعه چهارم فوریه پانزدهم بهمن پیگیری می‌ کنیم.

مطالب مرتبط