تاکید کلینتون بر اصلاحات اساسی در خاورمیانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کلینتون: شکاف بین مردم و دولت ها در خاورمیانه در حال افزایش است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، بر باز شدن فضای سیاسی کشورهای خاورمیانه تاکید کرده، اما گفته است فقط گروه هایی باید اجازه ورود به روند سیاسی را داشته باشند که خشونت را نفی کنند و به اصول مصالحه و مدارا پایبند باشند.

خانم کلینتون روز شنبه در شهر مونیخ آلمان گفت که منطقه خاورمیانه با "توفانی عظیم" از مشکلات سیاسی و اقتصادی رو به روست و افزود: "وضعیت فعلی پایدار نیست."

او خواهان این شد که کشورهای دوست و متحد ایالات متحده در خاورمیانه با هدف "ایجاد آینده ای بهتر برای مردم و احترام به حقوق آنان" تدابیری سیستماتیک اتخاذ کنند.

هیلاری کلینتون به طور صریح از واژه دموکراسی استفاده نکرد، ولی گفت: "در سراسر منطقه باید به طور جدی پیشرفت به سوی نظام های سیاسی باز، شفاف، پاسخگو، منصف و پاسخگو تحقق یابد."

او گفت که این دوره انتقالی باید "حساب شده، فراگیر و شفاف" باشد و اعضای جامعه مدنی و احزاب مخالف هم در آن حضور داشته باشند.

هیلاری کلینتون تاکید کرد آنهایی که می خواهند در روند سیاسی شرکت کنند باید خشونت را نفی کنند، به حقوق اقلیت های قومی و دینی احترام بگذارند و به اصول مدارا و مصالحه پایبند باشند.

به گفته وی، جناح هایی که تعهد خود را به این اصول اعلام نکنند لیاقت حضور در ساختار سیاسی را ندارند.

آمریکا و اسرائیل همواره نگران به قدرت رسیدن گروه هایی مانند گروه اخوان المسلمین در کشورهای عرب از جمله مصر بوده اند.

این در حالیست که اوضاع مصر، که از متحدان مهم آمریکا در خاورمیانه است همچنان متشنج است و بر اساس گزارش ها، دولت این کشور در حال مذاکره با برخی از گروه های مخالف است.

هیلاری کلینتون همچنین گفت آمریکا از روند ایجاد تغییرات سیاسی "منظم" تحت هدایت عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر، حمایت می کند.