پوشش تحولات سیاسی مصر - شنبه، پنج فوریه - شانزده بهمن

22:30 پوشش خبری لحظه به لحظه رخدادهای روز شنبه در مصر در اینجا به پایان می رسد. شما همچنان می توانید آخرین اخبار این کشور و سایر تحولات جهان را در سایت بی بی سی فارسی دنبال کنید.

22:30 کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی در وزارت خارجه ایالات متحده در تویتر نوشت: حسنی مبارک باید با عزت از قدرت کناره گیری می کرد و به مردم می گفت در کشور می ماند و به تبعید نمی رود. خانم غطاس این سوال را مطرح می کند که آیا این موضوع در دستور کار گفت و گوهای دو دولت هست یا نه؟

22:25 جو بایدن، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در تماس تلفنی با عمر سلیمان، همتای مصری خود درباره شروع روند انتقال قدرت در این کشور گفت و گو کرد.

22:20 هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در اجلاس امنیتی مونیخ از باز شدن فضای سیاسی کشورهای خاورمیانه استقبال کرد اما گفت فقط گروه هایی باید اجازه ورود به روند سیاسی را داشته باشند که خشونت را نفی کنند و به اصول مصالحه و مدارا پایبند باشند

22:15 جاناتان مارکوس، خبرنگار امور دیپلماتیک بی بی سی که به محل اجلاس امنیتی سالانه در مونیخ اعزام شده است، می گوید رخدادهای مصر و سایر کشورهای عربی خاورمیانه این نشست را تحت الشعاع قرار داده است.

22:13 شبکه های دولتی و خصوصی تلویزیون در مصر روز شنبه معترضان را به ترک میدان تحریر تشویق کردند.

22:10 خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از معترضان مصری نوشت آنها می دانند که باید صبور باشند. این خبرگزاری از احمد عبدالمنعم، دانشجوی مصر نوشت: "انقلاب فرانسه پس از یک دوره طولانی به پیروزی رسید ولی در نهایت مردم به حقوق خود دست پیدا خواهند کرد."

22:03 جرمی بوئن، سردبیر امور خاورمیانه بی بی سی: "دولت آمریکا همچنان درباره موضع خود که خواستار انتقال سریع قدرت در مصر است، مبهم است."

21:55 کاخ سفید در بیانیه ای از تماس تلفنی باراک اوباما با شیخ محمد بن زاید، ولیعهد امارات متحده عربی، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای بررسی وضع مصر خبر داد. بر این اساس، آقای اوباما در این تماس ها که روز شنبه انجام شد، نگرانی جدی خود را از حملات انجام شده علیه روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر برشمرد و بر مسوولیت حکومت مصر بر حمایت از مردم این کشور تاکید کرد. آقای اوباما همچنین اهمیت آغاز سریع انتقال قدرت به صورت منظم و مسالمت آمیز را خاطرنشان کرد.

21:35 گروهی از چهره های شناخته شده مصری، که البته با معترضان ارتباطی ندارند، گروهی را تشکیل داده اند و از جمله در ملاقات و مذاکره با عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر راه های خروج از بحران را بررسی کرده اند. عمرو حمزاوی، یکی از این افراد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "آنچه را تا کنون اتفاق افتاده نمی توان اصلاحات دانست. به نظر می رسد تلاش های عمدی در جریان است که طرفداران اصلاحات را گیج کنند تا اینکه فشارها کاهش یابد، به این امید که رژیم حفظ شود".

21:30 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا امشب با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مورد تحولات مصر گفت و گو کرده است. سخنگوی دفتر نخست وزیر بریتانیا گفت: "آنها توافق کردند که لازم است دولت به اشتیاق مردم مصر، با اصلاحات پاسخ دهد، نه با سرکوب. خشونت قابل قبول نیست. نخست وزیر بریتانیا از خویشتنداری ارتش در نظم دادن به اعتراضات اخیر استقبال کرد. دو رهبر موافق بودند که تصمیم گیری در مورد رهبری مصر به عهده مردم این کشور است، اما نظرشان این بود که یک گذار آرام به دولتی گسترده تر، با تغییرات واقعی، محسوس و بامعنی، باید از همین حالا شروع شود. نخست وزیر بریتانیا گفت که یک برنامه روشن و قابل اتکا برای تغییر، هر چه زودتر باید تهیه شود که شامل برگزاری انتخاباتی آزاد و منصفانه باشد".

21:28 دو گزارشگر نیویورک تایمز که توسط پلیس مخفی مصر بازداشت شده و یک شب را در بازداشتگاه پلیس گذرانده بودند، در مطلبی در سایت نیویورک تایمز از تجربه بازداشت خود نوشته اند. پلیس آنها را تمام شب در اطاقی سرد نگاه داشته بود و آنها فریاد مصری های بازداشت شده را می شنیدند که احتمالا شکنجه می شدند. در مطلب آنها آمده است که یک افسر پلیس به زبان عربی بر سر یکی از بازداشت شدگان فریاد می زد: "با خبرنگاران خارجی حرف می زنی؟ در مورد کشور خودت بد می گویی؟"

20:50 خالد عبدالله، بازیگر مصری بریتانیایی که می گوید از روز جمعه در میدان تحریر حاضر شده است، به خبرنگاران گفته که در این میدان حاضر شده تا همصدا با سایرین خواهان کنارهگیری حسنی مبارک از قدرت شود. آقای عبدالا در فیلم سینمایی بادبادک باز هم به ایفای نقش پرداخته بود.

20:45 پی جی کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: "برای فرانک ویزنر احترام زیادی قائلیم و از اشتیاقش به سفر به مصر در هفته گذشته سپاسگذاریم. او بعد از سفر جایگاه رسمی نداشت و نظری که امروز داده، عقیده شخصی اوست. او این اظهارنظرها را با دولت آمریکا هماهنگ نکرده بود."

20:42 جیم میور می گوید که در بخش شمالی میدان تحریر تانک های ارتشی، موانع ایجاد شده را برداشته اند و مواضع جدیدی در برابر موزه قاهره ترتیب داده اند. برخی از تانک ها به سمت داخل میدان تحریر در حرکتند و تانک های جدیدی هم در برابر موزه قاهره صف آرایی کرده اند.

20:38 به گزارش جیم میور، خبرنگار بی بی سی در قاهره، فعل و انفعالات جدیدی در میدان تحریر قاهره، در حال شکل گیری است. آرایش تانک های ارتش که موانعی میان هواداران آقای مبارک و معترضان بوجود اورده بودند، در حال تغییر است.

20:30 در حالی که گزارش ها از مصر، حکایت از آرامی نسبی اوضاع در دو روز گذشته در این کشور حکایت دارد، لحظاتی پیش، خبرگزاری رویترز از کشته شدن دو نفر در تونس بر اثر تیراندازی پلیس خبر داد. با وجود سقوط دولت آقای بن علی در تونس، بسیاری از معترضان می گویند که دولت فعلی نیز امتداد دیکتاتوری سابق این کشور است.

20:21 در پی اظهار نظرهای جدید مقام های کاخ سفید، به نظر می رسد که دولت آمریکا با بر سر قدرت ماندن آقای مبارک برای تسهیل فرآیند تغییر و انتقال قدرت در مصر، مخالفتی ندارد.

20:17 همزمان با تحولات مصر که بسیاری از تحلیل گران آن را الهام گرفته از تحولات سیاسی تونس می دانند، اتحادیه اروپا می گوید که دارایی های ۴۶ نفر از نزدیکان زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری برکنار شده تونس را مسدود می کند. جزئیات بیشتر این خبر را در وبسایت بی بی سی فارسی بخوانید.

20:10 جیم میور، گزارشگر بی بی سی در قاهره می گوید که ارتش مصر در تلاش است که میدان تحریر را باز کند.

20:03 تام بریج، خبرنگار بی بی سی در واشینگتن می گوید که هنوز به روشنی معلوم نیست که اظهارات آقای ویزنر نظر شخصی او بوده است یا موضع دولت آمریکا.

20:01 لیز دوست، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید که هوا سرد است و باران می بارد، اما هنوز هزاران تن از معترضان در میدان تحریر هستند و بعضی از آنها خود را برای سپری کردن شب در این مکان آماده می کنند.

19:51 هلنا مریام، خبرنگار بی بی سی می گوید که دو امام جماعت را که در استخدام دولت هستند در نزدیکی میدان تحریر دیده است که معترضان را به ادامه اعتراضات تشویق می کردند. آنها می گفته اند که سال هاست مجبورند سخنان خود را در مساجد سانسور کنند، اما حالا آزادانه در باره آزادی موعظه می کنند. "حالا که می توانم حرف دلم را بزنم، خود را به خدا نزدیک تر حس می کنم".

19:50 یک کاربر مصری توییتر در صفحه خود نوشته است: "می دانم رسانه های غربی در مورد اخوان المسلمین چه می گویند، اما دوستان خارجی ام از من می پرسند که آیا از آنها نمی ترسم؟ اخوان المسلمین آنقدر که رسانه ها می گویند قدرتمند نیست و مردم مصر به آنها فرصت نخواهند داد. آنها در دوره مبارک قدرت گرفتند. در واقع آنها دشمنی بودند که مبارک می گفت از ما در برابر آنها محافظت می کند".

19:31 در مورد اظهارات ویزنر: خبرگزاری فرانسه از یک مقام آمریکایی نقل کرده است که سخن آقای ویزنر در مورد نقش مبارک در آینده مصر، نظر شخصی او بوده است. وزارت امور خارجه آمریکا هنوز حاضر به اظهارنظر در مورد سخنان آقای ویزنر نشده است.

18:59 خانم کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: "جوانان در خاورمیانه به حق انتظار دارند که دولت هایی تواناتر، مسئول تر و صادق تر داشته باشند... وضع موجود قابل تداوم نیست و دوستان ما در منطقه باید گام های اصولی بردارند تا نظرات شهروندان به حساب آید، حقوق آنها رعایت شود و به اشتیاق آنها پاسخ داده شود".

18:44 لیز دوست، خبرنگار بی بی سی در صفحه توییتر خود به نقل از یکی از مقامات حزب دموکراتیک ملی مصر، حزب حاکم نوشته است: "ما در بحران هستیم. ما اشتباه کردیم، اما کشتی در حال غرق شدن را ترک نمی کنیم".

18:42 هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: "گذر به دموکراسی (در مصر یا هر جای دیگر) تنها به شرطی ممکن است که حساب شده، جامع و شفاف باشد".

18:21 به گزارش آسوشیتدپرس، جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان سفر اعلام شده خود به مصر را که قرار بود روز یکشنبه انجام شود لغو کرده است. او قرار بود پیامی از سوی اتحادیه اروپا برای آقای مبارک ببرد.

18:14 جیم میور، خبرنگار بی بی سی یادآوری می کند که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هرگز خواهان کناره گیری فوری آقای مبارک از قدرت نشده بود، اما سخنان آقای ویزنر "قدری غیرمنتظره" بود.

18:09 ویزنر، فرستاده آمریکا: "به عقیده من تداوم رهبری پرزیدنت مبارک حیاتی است، این فرصتی است برای او تا میراث خوبی از خود به جا بگذارد".

18:02 پس دولت آمریکا عقیده دارد که آقای مبارک باید بر سر قدرت بماند و تغییرات لازم برای گذار به یک حکومت دموکراتیک را انجام دهد.

17:53 آقای ویزنر گفت: "اکنون لازم است برای چگونگی قدم بعدی به نوعی اجماع دست پیدا کنیم. رئیس جمهوری مصر باید در قدرت بماند تا تغییرات را رهبری کند".

17:34 به گزارش رویترز، فرانک وایزنر، فرستاده ویژه آمریکا به مصر می گوید که هنوز خطر خشونت وجود دارد، اما مسیر وقایع در مصر امیدوارکننده است.

17:42 مجموعه ای از عکس های آلفرد یعقوب زاده از ناآرامی های مصر را در بخش عکس سایت فارسی بی بی سی ببینید.

17:15 لیز دوست، خبرنگار اعزامی بی بی سی به قاهره در صفحه توییتر خود از قول یک دانشجوی مصری حاضر در میدان تحریر و در واکنش به تغییرات در کادر رهبری حزب حاکم مصر نوشت: "ما می خواهیم از شر سرطان خلاص شویم، به ما آسپرین می دهند!"

16:56 استاندار شمال شبه جزیره سینا، در شرق مصر، وقوع هرگونه انفجار در کلیسای قبطیان در رفح را تکذیب کرد.

16:50 جیم میور، خبرنگار بی بی سی که به هنگام اعلام تغییر در رهبری حزب حاکم در میدان تحریر حضور داشت، می گوید که معترضان اکنون تشجیع شده اند که برای رفتن خود رئیس جمهوری بیشتر فشار بیاورند.

16:44 تلویزیون دولتی مصر می گوید که حسنی مبارک همچنان رهبر حزب دموکراتیک ملی است و استعفای اعضای دفتر سیاسی را پذیرفته و اعضای جدید را هم خود منصوب کرده است. با این حال یکی از مهم ترین کسانی که از حزب کناره گیری کرده است، جمال، پسر رئیس جمهوری است.

16:40 تلویزیون دولتی مصر رهبران جدید حزب حاکم را به این ترتیب معرفی کرد: حسام بدراوی به عنوان دبیرکل، محمد رجب دستیار دبیرکل، محمد عبدالله دستیار دبیرکل، ماجد شربینی مسئول عضویت، محمد احمد عبدالسلام مسئول شاخه جوانان و محمد مصطفی کمال مسئول آموزش و تعلیم سیاسی.

16:36 به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک کلیسای متعلق به مسیحیان قبطی در شهر رفح، در مرز غزه، روز شنبه به آتش کشیده شد. شاهدان عینی از بروز انفجار خبر می دهند، اما مقامات محلی وقوع انفجار را تکذیب می کنند.

16:28 تلویزیون العربیه می گوید که کادر رهبری جدید حزب دموکراتیک ملی مصر عبارتند از: حسام بدراوی، محمد رجب، محمد عبدالله و ماجد شربینی.

16:19 سازمان عفو بین الملل خواهان تحقیق در مورد دستگیری 35 فعال حقوق بشر و روزنامه نگار در مصر شد. دو عضو این سازمان جزو بازداشت شدگان بودند که پس از دو روز بازداشت توسط نظامیان آزاد شدند.

16:17 خبرگزاری رویترز می گوید که تلویزیون دولتی مصر از استعفای حسنی مبارک از رهبری حزب دموکراتیک ملی خبر داده است، اما منابع خبری دیگر این گزارش را تأیید نمی کنند.

15:55 دکتر ابراهیم کامل، یک عضو ارشد حزب دمکراتیک ملی مصر به رهبری آقای مبارک، به بخش جهانی بی بی سی گفت که حزب او برای مذاکره با مخالفان آماده است، اما در مورد اخوان المسلمین مشکل قانونی وجود دارد.

15:44 دقایقی قبل یک فرمانده ارتش مصر با بلند گو خطاب به هزاران معترضی که در میدان تحریر تجمع کرده اند گفت: "همه شما حق دارید که نظر خود را بیان کنید. اما لطفا آنچه را از مصر مانده حفظ کنید. به اطراف خود نگاه کنید!" اما فریاد جمعیت او را ساکت کرد و سخنرانی اش نیمه تمام ماند.

15:40 ریچارد کلبورن، خبرنگار بی بی سی در میدان تحریر می گوید: "همین الآن با یک برادر و خواهر مسیحی قبطی صحبت کردم. پیتر به من گفت که آنها نگران احتمال قدرت گرفتن بیشتر اسلام گراها هستند. اما چیزی که بیش از همه می خواهند، دولتی است که کیفیت زندگی مصری ها را بهبود دهد... ایدئولوژی اسلام گرایان باید با ایدئولوژی لیبرال پاسخ داده شود تا تعادل برقرار شود."

15:36 جمال مبارک، پسر رئیس جمهوری مصر جزو اعضای مستعفی حزب حاکم است.

15:26 تلویزیون دولتی مصر گزارش داد که اعضای دفتر سیاسی حزب دموکراتیک ملی مصر به رهبری حسنی مبارک استعفاء کرده اند.

14:35 به گزارش خبرگزاری فرانسه،نمایندگان گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه در کنفرانس امنیتی مونیخ می گویند که به تأثیر ناآرامی های مصر بر مذاکرات متوقف شده صلح توجه ویژه خواهند داشت. آنها در پیش نویس یک بیانیه نوشته اند که تأخیر بیشتر در از سر گیری مذاکرات صلح "به چشم انداز صلح و امنیت منطقه ای آسیب خواهد زد".

14:38 خبرگزاری فرانسه می گوید که معاون رئیس کل بانک مرکزی مصر به بانک ها دستور داده که پس از حدود یک هفته تعطیلی، از ساعت 10 صبح تا 13:30 بعد از ظهر فردا (یکشنبه) باز باشند.

14:37 صدها فلسطینی در شهر رام الله در کرانه باختری و ده ها فلسطینی در شهر بیت لحم امروز در حمایت از معترضان مصری تظاهرات کرده اند.

14:25 اورسلا لیندسی با انتشار یادداشتی در وبلاگ The Arabist توجه ها را به فعالان حقوق بشر جلب کرده که در بازداشت نهادهای امنیتی مصر هستند: "خیلی از فعالان مصری حقوق بشر که در روزهای اخیر دستگیر شدند، هنوز در بازداشت به سر می برند... اگر نه هزاران، احتمالا صدها تن دیگر هم اکنون در بازداشت هستند و بازجویی و شکنجه می شوند. حمله به خبرنگاران خارجی وحشتناک بود، اما نهایتا اکثر همکاران ما نسبتا سالم ماندند؛ نگرانی واقعی من در مورد مصری هایی است که به دست پلیس و مأموران امنیتی افتاده اند".

14:05 تلویزیون دولتی مصر بر موضوع "بازگشت به ثبات" تمرکز کرده است. این تلویزیون گزارشی از بازدید وزیر کشور از پاسگاه های پلیس در قاهره پخش کرده که در آن وزیر، از پلیس به دلیل نقشی که در "حفظ نظم و امنیت" ایفا کرده، تشکر کرد.

13:54 مجموعه عکس های مهرداد فرهمند، خبرنگار اعزامی ما به قاهره را در بخش عکس ببینید.

13:40 ایوان واتسون، خبرنگار سی ان ان در صفحه توییتر خود نوشت: "زور دو طرف به هم نمی رسد. تانک های ارتش مصر سعی می کنند از موانع بگذرند و وارد میدان تحریر شوند. معترضان زنجیره انسانی تشکیل داده اند که جلوی آنها را بگیرند".

1325 مصعب الشامی، یکی از معترضان مصری چند دقیقه پیش به ما گفت که ارتش بعضی از تانک های خود را در مقابل موانع حاشیه میدان تحریر جا به جا کرده است. او به بی بی سی گفت: "دارند سعی می کنند ما را بترسانند تا به خانه برویم". اما او گفت که معترضان تا وقتی مبارک از قدرت کنار نرود، جایی نخواهند رفت: "متقاعد کردن این مردم به ترک میدان بدون کنار رفتن مبارک کار آسانی نخواهد بود".

13:16 مصطفی منشاوی، خبرنگار بی بی سی عربی در قاهره می گوید که ده ها تن از سربازان ارتش در تلاش هستند که موانع ایجاد شده توسط مخالفان در یکی از ورودی های میدان تحریر را بردارند. او می گوید که یک فرمانده ارشد ارتش کوشیده بود که با معترضان در مورد ورود ارتش به بخشی از میدان مذاکره کند که این کار به جدل با معترضانی انجامید که ارتش را به تلاش برای پس گرفتن میدان تحریر متهم می کردند.

12:47 هلنا مریم، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید: الآن با سربازی حرف زدم که در یک ایست بازرسی در کنار میدان تحریر نگهبانی می داد. او گفت که به سربازان دستور داده شده که اوضاع را کنترل کنند و به روزنامه نگاران اجازه ورود بدهند. اما او گفت که خودش و همه دوستانش از مبارک حمایت می کنند چون "او مرد خردمندی است و برای همه ما در ارتش مثل یک پدر می ماند".

12:45 مهرداد فرهمند، خبرنگار اعزامی بخش فارسی بی بی سی به قاهره می گوید اوضاع در میدان تحریر آرام است و عده ای همچنان در این میدان تجمع کرده اند.

11:56 به نظر می رسد اوضاع، با آن سرعتی که مقامات می خواهند، نتواند به حال عادی برگردد. بنابر گزارش ها، بازار بورس در روز دوشنبه بازگشایی نمی شود. خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرگزاری رسمی مصر گزارش داده که "در مورد از سرگیری فعالیت بازار بورس، هنوز تصمیمی گرفته نشده."

11:50 در گزارش نیویورک تایمز که پیشتر در این مطلب لینک دادیم، روزنامه نگاران همچنین از بازداشتشان توسط مخابرات یا پلیس مخفی مصر می گویند. اما آنها می گویند که گوش دادن به وضعیت مصری هایی که مورد بدرفتاری قرار گرفته اند، خیلی بدتر بود. در اینجا می توانید یک خاطره تکان دهنده از آنچه در سلول ها می گذرد را بخوانید.

11:39 جان دونیسون، از خبرنگاران بی بی سی از شاهدان عینی در منطقه سینای شمالی در مصر نقل می کند که شعله های حریق خط لوله گاز در فاصله چند مایلی دیده می شود. مقام های اسرائیلی این حادثه را یک حمله "تروریستی" می دانند اگرچه چنین موضوعی تایید نشده است. به گفته خبرنگار ما، برای خیلی ها در اسرائیل توقف انتقال گاز، نشان دهنده اهمیت روابط تجاری گسترده با اسرائیل است.

11:32 هنوز هم در خیابان های اطراف میدان تحریر، تنش هایی دیده می شود. ایان پنل، خبرنگار بی بی سی می گوید جمعیتی کوجک، از معترضان می خواهد که محل را ترک کنند و مخالفان حسنی مبارک، افرادی را که ظن آن می رود که نفوذی های امنیتی دولت باشند، از محل دور می کنند.

11:27 عبدالوهاب مبروک، فرماندار سینای شمالی به تلویزیون عربی بی بی سی گفت که انفجار سینا در محلی صورت گرفت که دو خط لوله گاز از هم جدا می شوند؛ یکی به اردن می رود و دیگری به اسرائیل. وی گفت: شکر خدا نشت گاز در این تاسیسات را متوقف کرده ایم. اکنون حریق تحت کنترل است.

11:22به گزارش رویترز، یک منبع بلندپایه امنیتی مصر تلاش برای سوء قصد به جان معاون رییس جمهوری این کشور را تکذیب کرده است.

11:15 خانم کلینتون در مونیخ گفته است گزارش های مربوط به تلاش سوء قصد به جان عمر سلیمان، معاون رییس جمهوری مصر نشان دهنده چالش های دوران گذار است. گزارش مربوط به تلاش برای سوء قصد به جان آقای سلیمان تاکنون تایید نشده است.

10:58 سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مونیخ گفت جامعه بین الملل باید از جنبش های دموکراتیک در مصر و دیگر کشورهای خاور میانه حمایت کند. اما او خاطرنشان کرد که وضعیت هر کشور منطقه با کشور دیگر متفاوت است.

10:50وائل عباس، وبلاگ نویس در توئیتر نوشته است: "تمامی فعالان حقوق بشر که در مرکز هشام مبارک فعالیت می کردند و بازداشت شده بودند، همین الان آزاد شده اند."

10:48 به گفته مجدی عبدالهادی، به نظر نمی رسد که اخوان المسلمین موضعشان را در مورد دولت تغییر داده باشند. این گروه همچنان می گوید که اول باید حسنی مبارک استعفا دهد.

10:38 هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در مونیخ گفته است: برخی از رهبران خاور میانه به اشتباه فکر می کنند که از گسترش تهدیدهای سیاسی به کشورشان در امانند.

10:36 مجدی عبدالهادی، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید:"شرکت اخوان المسلمین در مذاکرات ممکن است به حل بن بست سیاسی موجود کمک کند اما مشخص نیست که معترضان جوانی که در حال حاضر رهبری قیام را در دست دارند، تا زمانی که آقای مبارک در راس قدرت است، با چنین مذاکراتی موافقت کنند یا نه."

10:33 اخوان المسلمین، گروه اصلی مخالف در مصر، با انتشار بیانیه ای گفته است حاضر به مذاکره با دولت است به شرط آنکه در یک چارچوب زمانی مورد توافق، یک موافقت نامه کتبی در زمینه اصلاحات سیاسی امضا شود.

10:32ایان پنل، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید فضای میدان تحریر قاهره صلح آمیز اما در عین حال همراه با تنش است. امروز تعداد کمتری در میدان هستند اما هنوز روحیه اعتراض و مقاومت در آنها حس می شود.

10:29به نوشته نیویورک تایمز، مقام های دولت آمریکا می گویند در این باره با هم گفتگو کرده اند که به آقای مبارک پیشنهاد کنند به خانه اش در تفرجگاه ساحلی شرم الشیخ برود یا برای انجام معاینات بیشتر پزشکی عازم آلمان شود. نیویورک تایمز می نویسد که چنین اقداماتی باعث می شود که حسنی مبارک خروج آبرومندانه ای داشته باشد.

10:16 بسیاری از رهبران جهان خواهان ایجاد تغییرات در مصر هستند اما در عین حال، خیلی ها حسنی مبارک را به رغم پیشینه او در زمینه حقوق بشر و آزادی بیان، سنگری برای صلح در منطقه تلقی می کنند. رهبران غربی نگران آنند که کناره گیری سریع آقای مبارک، به خلاء قدرت و بروز خشونت های بیشتر منجر شود.

10:14 بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در مونیخ گفت ناآرامی های مصر و دیگر کشورهای عربی نشان دهنده خطر ناامنی ناشی از ضعف دموکراسی است.

10:11تیم ویلکاکس، از خبرنگاران بی بی سی می گوید پیش بینی اینکه قاهره به کجا می رود، بسیار دشوار است. اما او می گوید نشانه های تغییر هویداست و حال و هوای برخی از معترضان عوض شده است.

09:57 دیوید کامرون همراه با دیگر رهبران جهان در کنفرانس امنیتی مونیخ است. اوضاع مصر و موضوع صلح خاور میانه از محورهای اصلی این کنفرانس است. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل از جمله افراد حاضر در کنفرانس مونیخ هستند.

09:53 دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است: " در مصر، ثبات نیست. برای دستیابی به ثبات، نیازمند تغییر، اصلاحات و یک دوره انتقالی هستیم."

09:50 آقای احمدی نژاد گفته که "روزی سردمداران استكبار عربده می ‌زدند كه می ‌خواهيم انقلاب را در كانون اصلی خود خاموش كنيم در حالی كه امروز انقلاب يقه آنها را در كاخ‌هايشان گرفته و آنها در موضع انفعال و عقب‌نشينی قرار دارند و در نقطه مقابل نيز انسان‌های آزاده و راه كمال يافته حركت كرده و آنها را تحت فشار قرار داده‌اند."

09:45 بعد از درگیری های شدید هفته گذشته میان طرفداران و مخالفان حسنی مبارک در قاهره، در حال حاضر اوضاع آرام تر شده است اما هنوز هم گزارش هایی از بروز ناآرامی در دست است.

09:45 محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در آستانه سالگرد انقلاب ایران گفته که امروز در هر نقطه ای از جهان نشانه ای از انقلاب به چشم می خورد

09:38 تلویزیون نیل گزارش می دهد که حسنی مبارک، ساعات مقررات ممنوعیت آمد و شد را کاهش داده است. از امروز، این ممنوعیت از ساعت 19:00 تا 06:00 به وقت محلی است.

09:30 سایت خبر آنلاین سخنان سرتیپ عبدالرحیم موسوی جانشین فرمانده کل ارتش ایران را نقل کرده که به همتای مصری خود گفته "از ارتش ایران در سال 1357 الگو گرفته و به مردم بپیوندید."

08:54 به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، در میان این هرج و مرج، حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر با وزیران اقتصادی دیدار می کند. برآورد می شود که در اثر این ناآرامی ها، اقتصاد مصر روزانه بیش از 300 میلیون دلار خسارت می بیند.

08:53تلویزیون دولتی نیل در یک خبر فوری گزارش داد که دو گروه دیگر مخالف نیز به دعوت مذاکرات پاسخ مثبت داده اند. الوفد و التجمع در مذاکرات مربوط به اصلاحات سیاسی و قانون اساسی شرکت می کنند.

08:39اخوان المسلمین که فعالیت آن در مصر ممنوع است، گفته است آمادگی دارد در مذاکرات با دولت شرکت کند اما به شرط آنکه رژیم، خواسته های مردم را اجابت کند. مگدی عبدالهادی، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید این تغییر موضع اخوان المسلمین ممکن است به خاتمه دادن به بن بست موجود کمک کند.

08:16 رویترز به نقل از رادیو اسرائیل گزارش داده که ممکن است در خط لوله گاز اسرائیل انفجاری رخ نداده باشد. به گزارش رویترز، بخش اردنی این خط لوله دچار آسیب شده. به هر حال به نظر می رسد انتقال گاز مصر به اسرائیل به طور احتیاطی، متوقف شده باشد.

08:15 مصاعب الشامی در توئیتر می نویسد:" بعد از آنکه ارتشی ها سعی کردند حصارهایی را که ما در نزدیکی موزه درست کرده بودیم، برچینند، ما در مقابل تانک های آنها نشستیم. هزاران معترض اکنون دور تانک ها را گرفته اند و برای آنها مشخص است که اگر بخواهند جلوتر بروند، باید حمعیت را زیر بگیرند."

08:08 ممکن است دولت مصر امیدوار باشد که اوضاع به حال عادی برگردد و اعتراضات گسترده، فروکش کند اما جان لاین، خبرنگار بی بی سی می گوید مقام های مصری باید این موضوع را درک کنند که تا چه حد کنترل اوضاع کشور را از دست داده اند. معترضانی که در میدان تحریر جمع شده اند، فعلا تصمیم ندارند جایی بروند.

07:58اخبار تازه حاکی از آن است که ارتش مصر منبع اصلی انتقال گاز به خط لوله شبه جزیره سینا را که دچار حریق شده، بسته است. مقامات می گویند این تاسیسات منفجر شده اما این موضوع هنوز تایید نشده است.

07:44 آیا مخالفان در مذکرات امروز شرکت می کنند؟ گروه های مخالف مبارک که تاکنون از هر گونه مذاکره ای سر باز زده اند، هنوز در این مورد هیچ اظهار نظری نکرده اند.

07:39 تلویزیون دولتی مصر می گوید که خط لوله گاز در شمال شبه جزیره سینا اکنون دچار حریق شده. به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس: انفجار و آتش سوزی، بامداد شنبه در نزدیکی شهر مصری العریش رخ داد. ساکنان شهر می گویند صدای انفجار شنیده اند و شعله های بزرگ آتش را دیده اند.

07:28خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که به تاسیسات انتقال گاز به اسرائیل حمله شده. این خبرگزاری از قاهره به نقل از یک مقام مصری گزارش کرده که مهاجمان ناشناس در روز شنبه بخش مصری تاسیسات انتقال گاز به اسرائیل در نزدیکی نوار غزه را منفجر کردند. اگر حمله به این تاسیسات تایید شود، اولین حمله از این نوع طی ناآرامی های دو هفته اخیر مصر است.

07:24سمیر رضوان، وزیر دارایی مصر به بی بی سی گفته است که عمر سلیمان، معاون رییس جمهوری مصر، امروز در قاهره با سران مخالفان دیدار می کند. وزیر دارایی مصر در یک مصاحبه تلفنی همچنین به بی بی سی گفت که انتظار دارد امروز بانک ها باز شوند و بازار بورس قاهره هم روز دوشنبه بازگشایی شود.

07:20خبرگزاری رویتر گزارش داده است که در نزدیکی خط لوله گاز مصر با اسرائیل در شمال صحرای سینا، انفجاری رخ داده است.

07:08 حسام عبدالله، از اعضای "انجمن ملی تغییر برای مصر"به بی بی سی گفت باید با مقامات مذکره کرد اما این مذاکره باید منظم و هدفمند باشد و دستگیری فعالان نیز باید متوقف شود. وی در مورد نقش کشورهای دیگر گفت: "این مسئله به خود مصر مربوط است و باید در داخل کشور نیز حل شود."

07:00 خبرنگار بی بی سی اضافه می کند که آنها همچنین نگران از دست دادن درآمد و کسب و کار خود هستند.

07:00 به گفته خبرنگار بی بی سی، به نظر نمی رسد دولت مایل به دادن امتیازات بیشتر باشد و در میان معترضان این تردید در حال شکل گیری است که چه امتیازات دیگری می توان بدست آورد؟

06:15 همزمان با ادامه اعتراض ها، علائمی از پیشرفت در سازماندهی روند انتقال قدرت در مصر به چشم می خورد. قرار است اعضای گروه های مخالف و عمر سلیمان، معاون رییس جمهوری مصر، با هم دیدار کنند.

05:55 یکی از فعالان مخالف حکومت آقای مبارک به بی بی سی گفته است که حضور معترضان در میدان تحریر قاهره ممکن است کاهش پیدا کند؛ روزهای سه شنبه و جمعه تجمع های بزرگ برگزار شود و بقیه اوقات، تعداد کمتری در میدان باشند.

05:45 هزاران نفر شب گذشته را در میدان تحریر در مرکز قاهره سپری کردند. در اسکندریه نیز هزاران نفر بار دیگر دست به تظاهرات زدند و خواهان برکناری حسنی مبارک شدند.

مطالب مرتبط