خسارت دیدن یک معبد مهم در درگیری تایلند و کامبوج

نیروهای تایلندی در نزدیکی معبد مورد مناقشه حق نشر عکس AFP
Image caption نبردها از روز جمعه تاکنون جان پنج نفر را گرفته است

کامبوج می گوید یک معبد قرن یازدهم که در فهرست میراث جهانی سازمان ملل قرار دارد در جریان درگیری های فرامرزی با نیروهای تایلندی خسارت دیده است.

به گفته این مقام ها بخشی از معبد "پریه ویهیر" - که مورد مناقشه است - پس از بمباران نیروهای تایلندی فروریخت. تایلند در این مورد اظهار نظر نکرده است.

نبردها از روز جمعه تاکنون جان پنج نفر را گرفته است و هزاران روستایی تخلیه شده اند.

از زمانی که کامبوج در سال 2008 موفق شد عنوان "میراث جهانی" را برای این معبد به دست آورد، تنش ها در منطقه افزایش یافته است.

دادگاهی بین المللی در سال 1962 حکم داد که این معبد متعلق به کامبوج است با این حال ورودی اصلی آن در تایلند قرار دارد. هر دو کشور مدعی مالکیت ناحیه اطراف آن هستند.

فرمانده ارتش کامبوج در بیانیه ای گفت که این بخش از معبد در اثر آتش توپخانه تایلند تخریب شده است.

تازه ترین تنش ها در ماه جاری زمانی شعله کشید که دادگاهی در کامبوج دو عضو یک جنبش ملی گرای تایلند را به جرم جاسوسی به حداکثر هشت سال زندان محکوم کرد.

این دو در میان هفت سیاستمدار و فعال تایلندی بودند که در ماه دسامبر پس از ورود به ناحیه مرزی مورد مناقشه، متهم به ورود غیرقانونی شدند.

ریچال هاروی گزارشگر بی بی سی در امور آسیای شرقی می گوید که گروه های ملی گرای تایلندی طی تظاهراتی خواستار موضع گیری سخت تر دولت مقابل کامبوج شده اند.

بنابه گزارش ها درگیری روز یکشنبه حدود ساعت 18:35 به وقت محلی شروع شد که با شلیک خمپاره، راکت و گلوله توپ همراه بود.

نبردها علیرغم حداقل دو بار آتش بس ادامه یافته است. دو طرف یکدیگر را به خاطر شکستن آتش بس مقصر شناخته اند.

مطالب مرتبط