یک جام شراب ایتالیایی به سلامتی آفریقا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گنجینه طبیعت ایتالیا برای کمک به مردم مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی و ایدز در آفریقا ،در خدمت تولید داروهای ضد ویروس در‌می‌آید .

"به سلامتی شما!"، این عبارت رایجی است بین مردمی که لیوان‌های شراب‌ خود را برای شادنوشی به هم می‌زنند.

این رفتار بیش از آن که به معنای واقعی‌اش به کار رود، عبارتی دوستانه است. اما اکنون در ایتالیا ممکن است این عبارت معنی واقعی خود را بیابد.

البته این به علت محتویات لیوان شراب نیست، بلکه به خاطر خود بطری است.

تولیدکنندگان شراب مرغوب در ایتالیا بعضی از بطری‌های شراب کهنه خود را با برچسبی خاص می‌فروشند تا با درآمدهای آن به برنامه مبارزه با اچ‌آی‌وی/ایدز در آفریقا کمک کنند.

در تاکستان

تاکنون یک برچسب کوچک قرمز رنگ که بر روی آن نوشته شده "شراب برای زندگی" بر روی حدود ۲ میلیون بطری شراب چسبانده شده است.

با فروش هر بطری، ۵۰ سنت برای خرید داروهای ضد ویروس اچ آی وی برای مداوای مردم آفریقا اختصاص داده می‌شود.

لوکا سانجوست، که مالک شراب خانه پترولو در توسکانی ایتالیا است، می‌گوید: "هدف، زندگی است، نه راه انداختن نوعی تجارت."

او یکی از تولیدکنندگان شراب است که به برنامه مبارزه با اچ‌آی‌وی/ایدز در آفریقا پیوسته است.

لوکا مرا از میان تپه‌های آرام و مواج تاکستان‌هایش می‌گذراند تا به شراب‌خانه‌اش برسیم. اینجا، جایی ‌است که کارگران مشغول چسباندن برچسب‌های قرمز رنگ به بطری‌های شراب گوارای "گالاترونا"هستند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ۱۲۰ تولید کننده شراب در ایتالیا اکنون در این طرح شرکت می‌کنند

لوکا می‌گوید: "برای ما شراب تقدس دارد، ‌زندگی مقدس است. هدف ما بازگرداندن عشق و محبتی است که توسط شراب از طبیعت می‌گیریم. می‌خواهیم با کمک به برادران و خواهران نیازمند خود در آفریقا این عشق را به زمین بازگردانیم‌."

بسیاری از ۱۲۰ تولید کننده شرابی که در برنامه "شراب در ازای زندگی" شرکت‌کرده‌اند در این باره اتفاق نظر دارند.

از حسن اتفاق، لوکا دوست صمیمی جیمی اولیور‌، آشپز معروف بریتانیایی است که به طور مرتب به ویلای لوکا می‌آید تا دستور پخت غذاهای تازه را امتحان کند و از او روغن زیتون بخرد.

کارگاه شراب سازی‌ او با داشتن تاکستان‌هایی برای تولید حدود ۷۰ هزار بطری شراب در سال، کارگاه متوسطی است.

بنابراین با احتساب ۵۰ سنت برای هر بطری، ‌لوکا می‌تواند سالانه حدود ۳۵ هزار یورو به این طرح کمک کند.

رویای آفریقایی

ایده "شراب برای زندگی" نه از سوی شراب‌سازان بلکه به وسیله انجمن "سن ایگیدئو" در رم مطرح شد.

انجمن سن ایگیدئو که در سال ۱۹۶۸ تاسیس شد، ترکیب منحصر به فردی است از یک انجمن خیریه مسیحی، یک واسطه در ارتباطات اجتماعی و یک تسهیل کننده روابط دیپلماتیک.

در طول تاریخ طولانی خود، ‌این انجمن دست به هر کاری زده است؛ از دادن غذاهای نذری اعیاد مسیحیان به بی‌خانمان‌ها تا میانجی گری در جنگ داخلی موزامبیک که منجر به امضای پیمان صلح ۱۹۹۲ در رم شد.

ماریو مازاریتی، ‌مدیر پرهیجان این انجمن یکی از کسانی بود که در این فرآیند صلح موثر بود و بعدها از حامیان برنامه "شراب برای زندگی" شد.

هنگامی که همراه او از میان گیاهان حاره‌ای باغ سرسبز این انجمن در رم می‌گذرم، می‌گوید: "ما در پروژه‌ای که آن را "رویای" خود می‌خوانیم،برای ده کشور آفریقایی فعالیت می‌کنیم، می‌خواهیم این برنامه از لحاظ مالی تداوم یابد. ما به این نتیجه رسیدیم که تولید کنندگان شراب یکی از شرکای طبیعی این ترکیب خصوصی – دولتی هستند. زیرا آن‌ها به نوعی با طبیعت ارتباط دارند و در همین حال می‌توانند پول جمع کنند."

از ماریو می‌پرسم آیا پروژه موفق بوده و او پاسخ می‌دهد "به شکل باورنکردنی موفق بوده است. ما باور داریم که حدود ۲۰ هزار کودک و ۲ هزار بزرگسال به خاطر دستیابی به داروهایی که با هزینه طرح "شراب برای زندگی" تهیه شده از مرگ نجات یافته‌اند."

حق نشر عکس 1
Image caption انجمن خیریه‌ای که برنامه شراب را هدایت می‌کند می گوید جان حدود ۲۰ هزار کودک را نجات داده است

گنجینه‌های طبیعی اکنون ماریو می‌خواهد این طرح را گسترش دهد و با فروشگاه‌های زنجیره‌ای نظیر تسکو و کارفور در راه‌انداختن غرفه‌هایی در این فروشگاه‌ها همکاری کند، غرفه‌هایی که در آنها مشتریان می‌توانند محصولات بیشتری را با این برچسب قرمز خریداری کنند.

ماریو می‌گوید: ‌"در این طرح همه برنده خواهند بود. فروشگاه‌های زنجیره‌ای مشتریانی منتخب خواهند یافت که از نظر اجتماعی هشیارند و تولید کنندگان تمام هزینه‌های‌شان را پوشش خواهند‌داد و مردم آفریقا به داروهایی که نیاز دارند دست‌ خواهند ‌یافت. داروهایی که دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی همواره نمی‌توانند آن ها را فراهم کنند."

در توسکانی نیز مانند سایر مناطق ایتالیا، ‌خاک، ‌آب و هوا و تخصص دست به دست هم داه‌اند تا مرغوب‌ترین شراب‌های دنیا تولید شوند.

اکنون این گنجینه طبیعی در خدمت مردمی است که هزارها کیلومتر آن سوتر در یک قاره دیگر نیازمند کمک هستند.

برای لوکا سانجوست، ارتباط بین زمین او و زندگی این مردمان تبدیل به ارتباطی مقدس شده است، ‌ماموریتی که ماورای سود و تجارت است.

او می‌داند که مشتریانش در سراسر ایتالیا اکنون راه تازه‌ای برای تامین منابع مالی برای مبارزه با اچ‌ای‌وی/ ایدز گشوده‌اند. راهی که در آن اکنون یکی از لذت‌های زندگی، وسیله کمک برای نجات زندگی دیگران شده‌است.

مطالب مرتبط