حمله افراد نامعلوم به حکمت الله سیفالله زاده

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای سیف‌الله زاده هدف حمله افراد نامعلوم قرار گرفته است

صبح روز دوشنبه 7 فوریه افراد نامعلوم به حکمت‌الله سیف‌الله زاده، از فعالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، از احزاب عمده مخالف، حمله کرده و او را هدف ضرب و شتم قرار داده‌اند.

آقای سیف‌الله زاده در اثر این حمله جراحتهای سنگین برداشته و به بیمارستان منتقل شده است.

این حادثه در نزد منزل وی در محله 112، در بخش غربی شهر دوشنبه، زمانی صورت گرفته است که وی به محل کارش می‌رفت.

دلایل این حادثه معلوم نیست و افراد مهاجم شناخته نشده‌اند. اما پلیس به تحقیق این حادثه آغاز کرده است.

محمدعلی هییت، معاون رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، به بی بی سی گفت که این حادثه یک نوع "سوءقصد به جان سردبیر نشریه "نجات" و عضو شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان" است.

به گفته وی، شاهدان عینی گواهی داده‌اند که افراد مهاجم به آقای سیف‌الله زاده طی چند روز اخیر "به دنبال او" بوده‌اند. وی همچنین حدس زد که این حمله "سفارشی" است و امکان دارد به ابراز نظرهای اخیر آقای سیف‌الله زاده در مطبوعات مرتبط باشد.

به گفته وی، سعیدابراهیم نظر، عضو پارلمان تاجیکستان از حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، در تماسی تلفنی با وزیر امور داخلی این موضوع را بررسی کرده و ژنرال عبدالرحیم قهاراف وعده کرده است که تحقیق این حادثه را تحت نظر خواهد داشت.

حکمت‌الله سیف‌الله زاده از فعالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بوده و در این اواخر سردبیری نشریه "نجات" را بر عهده داشت. وی تحلیلگر مرکز تحلیلی "دیالوگ"، وابسته به این حزب، نیز بود و پیوسته در مطبوعات در مسائل مختلفی ابراز نظر می‌کرد.

در این اواخر، وی بویژه در باره حوادث مصر و اثرات احتمالی آن بر وضع تاجیکستان و منطقه ابراز نظر می‌کرد. وی از طرح بحث برنگیز قانون مسئولیت والدان که دولت اخیراً تهیه کرده و به بررسی عمومی گذاشته است، نیز انتقاد کرده بود.

در همین حال، مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان خبر دادند که ظهر روز دوشنبه جلسه اضطراری رهبران این حزب برگزار و حادثه حمله به حکمت‌الله سیف‌الله زاده بررسی شده است.

آنها اعلام کردند که روز سه‌شنبه‌ یک بیانیه رسمی این حزب در مورد لت و کوب آقای سیف‌الله زاده منتشر خواهد شد.

ضمناً، محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، برای انجام مأموریتی به شهر استانبول ترکیه رفته و در کار انجمن پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی شرکت می‌کند.

در همین حال، نمایندگان احزاب دیگر، از جمله حزب حاکم خلق دموکرات تاجیکستان، حمله به حکمت‌الله سیف‌الله زاده را محکوم کرده و خواستار تحقیق سریع این حادثه شده‌اند.

مطالب مرتبط