نقش دولت بریتانیا در آزادی بمبگذار لاکربی

مقراحی حق نشر عکس PA
Image caption دولت محلی اسکاتلند آقای مقراحی را به علت ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات از زندان آزاد کرده بود

در بریتانیا بررسی پرونده آزادی عبدالباسط علی مقراحی عامل بمب گذاری لاکربی به این نتیجه رسیده است که دولت پیشین بریتانیا از حزب کارگر خواسته که مقراحی قبل از فوت در زندان، آزاد شود و در این راه تلاش زیادی به عمل آورده بود.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا آزادی مقراحی را اشتباه خوانده و به باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قول داده بود که رسما در باره چگونگی آزادی او تحقیق شود.

اما دولت اسکاتلند که می گوید اجازه آزادی او را براساس ملاحظات انسان دوستانه صادرکرده است، اعمال نفوذ وزرای دولت وقت بریتانیا در این تصمیم را به کلی رد کرده است.

آقای مقراحی که در انفجار یک هواپیمای آمریکایی بر فراز لاکربی اسکاتلند در سال 1988 مجرم شناخته شده بود در ماه اوت سال 2009 به دلیل ابتلا به سرطان و این که با مرگ فاصله چندانی ندارد از زندان اسکاتلند آزاد شد ولی هنوز زنده است.

از آقای مقراحی به هنگام بازگشت به لیبی مانند یک قهرمان استقبال شده بود.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه ای که در سالگرد آزادی آقای مقراحی منتشر شده بود، خاطر نشان کرد که مشاهده صحنه های مشابهی در سالگرد آزادی آقای مقراحی، نشان دهنده بی تفاوتی و بی احساسی نسبت به خانواده های 270 نفری بود که در انفجار هواپیما کشته شدند.

در این بیانیه گفته شد که دولت بریتانیا معتقد است که آزاد کردن آقای مقراحی اشتباه بوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا آزادی وی یک اشتباه خواند و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز آن را مورد سئوال قرار داد.

دولت محلی اسکاتلند گفت تصمیم آزاد کردن آقای مقراحی با حسن نیت اتخاذ شده بوده است.

مطالب مرتبط