امیر کویت استعفای وزیر کشور را پذیرفت

شیخ جابر حق نشر عکس s
Image caption وزیر کشور کویت قرار بود روز سه شنبه برای پاسخ‌گویی در مجلس حاضر شود

در پی بالا گرفتن تنش‌های سیاسی در کویت و دعوت به اولین تظاهرات خیابانی در کشورهای حوزه خلیج فارس، وزیر کشور کویت از سمت خود کناره‌گیری کرد.

امیر کویت یک ماه بعد از اعلام کناره‌گیری شیخ جابر الخالد الصباح، وزیر کشور، به دلیل انتشار گزارش‌هایی درباره مرگ یک زندانی در اثر شکنجه پلیس، استعفای شیخ جابر را پذیرفت.

به گزارش رسانه‌های کویت یکی از نزدیکان امیر کویت به عنوان وزیر کشور جدید معرفی شده است.

امیر کویت در حالی استعفای وزیر کشور را پذیرفت که مخالفان اعلام کرده‌اند روز سه‌شنبه علیه اقدامات "غیر دموکراتیک" دولت کویت تظاهرات خواهند کرد.

گروه "حصار پنجم" از جوانان کویتی از مردم این کشور خواسته است که روز سه شنبه، ۸ فوریه، برای "اعلام مخالفت با ادامه حکومت دولت کویت و اقدامات غیر دموکراتیک آن" در مقابل پارلمان این کشور تجمع کنند.

حدود یک ماه پیش گزارش‌هایی مبنی بر مرگ مردی زیر شکنجه پلیس کویت منتشر شد که به اتهام فروش غیرقانونی مشروبات الکلی دستگیر شده بود.

پیش از این قرار بود شیخ جابر روز سه شنبه برای پاسخ‌گویی درباره این واقعه در مجلس کویت حاضر شود.

اما دولت و هوادارانش در پارلمان، جلسه پاسخ‌گویی وزیر کشور را به مدت شش هفته به تعویق انداختند. مخالفان دولت با محکوم کردن این اقدام، آن را مغایر قانون اساسی دانستند.

گروه "حصار پنجم" تاکید کرده است که تظاهرات اعلام‌شده، ربطی به "وقایع خارجی" ندارد. به نظر می آید منظور از وقایع خارجی، تظاهرات ضد دولتی در مصر و تونس باشد.

امیر کویت یکی از مقام های ارشد خاندان سلطنتی، به نام شیخ احمد الحمود الصباح را به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر کشور جدید منصوب کرده است.

در ماه‌های اخیر گروه های مخالف دولت فشارها بر رهبری کویت را به دلیل فساد دولتی و تلاش برای توقف روند اصلاحات سیاسی افزایش داده‌اند.

پارلمان کویت یکی از معدود نهادهای منتخب مردم در کشورهای حوزه خلیج فارس است.

مطالب مرتبط