پوشش تحولات سیاسی مصر - یکشنبه، شش فوریه - هفده بهمن

21:30 خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از نجیب ساویریس بازرگان مصری می نویسد که وائل غنیم مدیر گوگل در مصر، که در جریان اعتراضات دستگیر شد، دوشنبه بعد از ظهر آزاد خواهد شد.

21:00 عبدالرحمان حسین در توئیتی می نویسد: "مبارک و دار و دسته اش فقط باید به خاطر جنایات مرتکب شده از 25 ژانویه تاکنون محاکمه شوند، چه رسد به جنایات پیش از آن."

20:55 لیز دوست گزارشگر بی بی سی در توئیتی از قاهره می نویسد: "امشب نیروهای بیشتری در خیابان ها هستند... شمار کمتری از گروه های دیده بان محلات؟ #egypt #Jan25

20:53 پروفسور چارلز تریپ، کارشناس خاورمیانه در دانشکده مطالعات شرقی و آفریقایی در لندن، به بی بی سی می گوید که گفتگو درباره تغییر قانون اساسی بخش آسان این گفتگوها بود: "گفتگو درباره کناره گیری مبارک به قلب کل ماجرا می زند. مساله فقط نمادین نیست، اینکه مبارک نماد همه چیز است، آنچه آنها واقعا محک می زنند وارثان مبارک است... آیا این وارثان واقعا می توانند از کسی که حامی اش هستند فاصله بگیرند؟"

20:45 جیم میور خبرنگار بی بی سی می گوید اشتباه است اگر تصور شود که با شروع گفتگوهای دولت و مخالفان، تظاهرات از حرکت بازمی ایستد. یکشنبه یکی از مهم ترین روزها تاکنون بوده است، و علیرغم سرما و بارندگی، جمعیت عظیمی در میدان تحریر حضور یافتند. او می گوید که احساس خوشبینی ملموسی غالب است و حاضران آسوده به نظر می رسند.

20:38 مجدی عبدالهادی تحلیلگر امور عربی بی بی سی می گوید که تظاهرکنندگان اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده اند و احساس می کنند که تظاهرات تا این مرحله جواب داده است. آنها همچنین می گویند که رهبران مخالفان که مشغول گفتگو با دولت هستند تنها نماینده خودشان هستند، نه تظاهرکنندگان.

20:30 شبکه ماهواره ای الجزیره می گوید که ایمن محی الدین خبرنگارش که پیشتر در روز یکشنبه در میدان تحریر دستگیر شده بود اکنون آزاد شده است.

20:24 محمد البرادعی از رهبران مخالفان مذاکرات با دولت را "غیرشفاف" توصیف کرد. او گفت: "در این مقطع هیچ کس نمی داند چه کسی با چه کسی حرف می زند. فرآیند را رژیم درحال خروج، بدون دخالت مخالفان تازه... یا بقیه مردم هدایت می کند. توسط آقای سلیمان معاون رئیس جمهور مدیریت می شود و همه توسط ارتش مدیریت می شود."

20:18 نریمان، از تظاهرکنندگان در میدان تحریر قاهره، به بی بی سی می گوید: "بیشتر مردم از اینکه هر کسی نماینده شان باشد خوشحالند، چون بر سر تقاضاها توافق وجود دارد."

20:16 عبدالرحمان یوسف شاعر مصری به بخش جهانی بی بی سی گفت: "اگر فشار را زیاد کنیم هر اتفاقی می تواند بیافتد. مقام ها با شرط کناره گیری پرزیدنت مبارک توافق نکردند. به عقیده من وضعیت به سوی پیچیدگی و وخامت بیشتر می رود."

20:00 علا الاسوانی رمان نویس مصری به بخش جهانی بی بی سی گفت او قانع شده است آنچه در مصر اتفاق می افتد یک انقلاب است و می تواند گسترش یابد. او گفت: "به طور سنتی نفوذ مصر در جهان عرب خیلی زیاد است، پدیده های مصری فورا الگو می شود. اگر این انقلاب در مصر موفق شود، شکی نیست که به بقیه کشورهای عرب سرایت خواهد کرد."

19:51 به گزارش روزناهم اسرائیلی هاآرتص، شیمون پرز رئیس جمهور این کشور می گوید که بحران مصر، دست زدن به صلح را بیش از پیش مهم می کند. او در کنفرانس سالانه هرزلیا گفت: "رویدادهای چشمگیر دوره اخیر این مساله را برای ما ضروری می کند که مناقشه اسرائیلی و فلسطینی ها را از دستور کار منطقه ای خارج کنیم."

19:45 احمد زویل محقق و برنده نوبل آمریکایی-مصری به کسانی پیوسته است که خواهان کناره گیری حسنی مبارک هستند. او پس از بازگشت از آمریکا به مصر در کنفرانسی خبری گفت: "مصر در یک تقاطع قرار گرفته و نیازمند دیدی واضح هستیم."

19:39 احمد شفیق نخست وزیر تازه منصوب شده توسط حسنی مبارک به شبکه سی ان ان گفته است که آقای مبارک "تا پایان سپتامبر" در قدرت باقی خواهد ماند.

19:35 جان کری از سناتورهای ممتاز حزب دموکرات می گوید که تحولات تازه و سریع مصر او را دلگرم کرده است. او به برنامه "رو در روی مطبوعات" شبکه ان بی سی گفت: "مهمترین مساله الان تضمین وجود فرآیندی برای برگزاری انتخابات آزادانه و منصفانه، سازمان یافتن احزاب و آزادی کمپین از طرف مردم است."

19:14 گروه های جوانان حامی اعتراضات ائتلافی تشکیل داده اند. بیانیه ای توسط "رهبری متحد جوانان انقلاب خشم" اصرار دارند که به اشغال میدان تحریر تا زمان کناره گیری آقای مبارک ادامه خواهند داد.

19:05 مونا التهاوی در توئیتی می نویسد: "ما خواهان پخش تلویزیونی ملاقات های مخالفان با عمر سلیمان هستیم. معامله ای پنهانی نمی خواهیم."

18:53 وزارت خارجه آمریکا در تازه ترین توصیه خود در مورد سفر به مصر همچنان از شهروندان این کشور می خواهد که از سفر به آنجا خودداری کنند، و اینکه "شهروندان آمریکا به دلیل ناآرامی های سیاسی و اجتماعی جاری، باید ترک مصر در اسرع وقت به شکلی ایمن را در نظر بگیرند."

18:27 گزارش های زیادی حول محور اتحاد - و تنوع - تظاهرکنندگان پیر و جوان، غنی و فقیر، مسلمان و مسیحی وجود دارد. این عکس ظاهرا مسلمانان را درحال حفاظت از گروهی مسیحی در حال عبادت در میدان تحریر نشان می دهد.

18:07 لس آنجلس تایمز گزارشی درباره مصاحبه با علا الاسوانی نویسنده پرفروش مصری چاپ کرده است که او در آن از "بی میلی ظاهری مبارک برای کناره گیری از قدرت علیرغم تظاهرات انبوه مردمی" ابراز نگرانی می کند و می گوید این رفتار "زمینه را برای سناریویی خطرناک آماده می کند."

18:02 علا عبد الفتاح در توئیتی می نویسد: "تظاهرکنندگان خشمگین علیه ارتش شعار می دهند، تیراندازی هوایی توسط ارتش."

17:55 گزارش های تایید نشده از شلیک گلوله در میدان تحریر حکایت دارد، که تصور می شود از سوی موزه مصر می آید.

17:38 احمد عمرو المسلمانی از قاهره می نویسد: "من با شروع مذاکرات موافقم اما بر خواسته هایمان اصرار دارم. من نمی توانم برای شش ماه آینده به رژیم اعتماد کنم - ما این رژیم و همه چهره هایش را خوب می شناسیم بنابراین می دانیم که اگر دست از تظاهرات برداریم چه اتفاقی خواهد افتاد. آنقدر باید تظاهرات کنیم تا خواسته هایمان برآورده شود."

17:35 ایان پنل خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید افراد حاضر در میدان تحریر اصرار می ورزند که بیش از آن وقت و انرژی صرف اعتراضات کرده اند که حالا بخواهند آنجا را ترک کنند. او می گوید که آنها نگرانند در صورت ترک محل نیروهای امنیتی علیه آنها وارد عمل شوند.

17:30 تلویزیون لبنانی المنار گزارش داده است که شیخ حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، در حمایت از "انقلاب مردم مصر" به زودی در بیروت سخنرانی می‌کند.

17:28 سندمانکی، از وبلاگنویس‌های طرفدار دموکراسی در مصر، در سایت توییتر از افرادی که از خارج مصر به دنبال فرستادن مواد غذایی و تامین نیازهای اولیه معترضان مصری هستند، خواسته است که این کار را متوقف کنند، چون ممکن است این اقدام علیه معترضان و مخالفان دولت مصر استفاده شود.

17:10 احمد نقیب در قاهره، در سایت توییتر نوشته است: "به نظر می‌رسد تانک‌ها به راه افتاده‌اند تا میدان تحریر را ببندند. فکر می‌کنم این کار، برای کوچکتر کردن فضای تجمع معترضان و یک تاکتیک برای پایان دادن به اعتراض‌ها است."

17:07 گزارش‌هایی از برگزاری تظاهرات گسترده در شهر منصوره در شمال مصر منتشر شده است که بر اساس آنها، تعداد حاضران در این تجمع، حدود ۲۵۰ هزار نفر برآورد می‌شود. گفته شده است که در مواردی، معترضان با نیروهای امنیتی هم درگیر شده‌اند.

17:00 شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی به جمع افرادی پیوسته است که درباره دخالت‌های خارجی در مصر هشدار داده‌اند. او این اظهارات را اندکی بعد از گفت‌وگو با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در باره وضعیت مصر مطرح کرد.

16:50 ام رمی که پسرش در روز اول اعتراضات مصر، در ۲۵ ژانویه، کشته شد، به تلویزیون عربی بی‌بی‌سی گفته است که می‌خواهد در باره مرگ پسرش، عدالت اجرا شود، اما نگران است که مبادا "خون پسرش پایمال شود." وقتی از او در باره حمایتش از مذاکرات گروه‌های مخالف دولت با نمایندگان رئیس جمهور مصر سوال شد، گفت که "من سیاستمدار نیستم. من یک زن معمولی مصری هستم و می‌خواهم کشورم در آرامش باشد. من سه پسر بیکار دارم و می‌خواهم بچه‌هایم برای خودشان شغلی داشته باشند. ما می‌خواهیم در آرامش و امنیت زندگی کنیم."

16:49 یکی از فعالان حقوق بشر مصر که در بین معترضان حاضر در میدان تحریر قاهره حضور دارد، در گفت‌وگو با زین توفیق، خبرنگار بی‌بی‌سی عربی، مذاکرات مخالفان دولت با معاون رئیس جمهور مصر را به شدت رد کرد و گفت که "این مذاکرات بر سر چه چیزی انجام می‌شود؟ درباره این گفت وگوها برای اصلاح قانون اساسی، الان فکر می‌کنند که می‌توانند هیأتی را برای این کار تشکیل دهند، ولی معرفی اعضای آن یک ماه طول خواهد کشید."

16:48 احمد از قاهره در ایمیلی که برای برنامه نوبت شمای انگلیسی فرستاده، نوشته است که "هر اتفاقی بیافتد، رئیس جمهور مصر باید برود. زمانی که تمام این خرابی‌ها و فسادها در مصر رخ می‌داد، حسنی مبارک بر سر کار بود و باید مسئولیت این وضعیت را به عهده بگیرد."

16:44 علی صدرزاده، تحلیلگر مسایل شمال آفریقا به بی‌بی‌سی فارسی گفت که شاید طول کشیدن مذاکرات نمایندگان دولت با گروه‌های مخالف دولت مصر به نفع معترضان این کشور باشد، چون باعث می‌شود گروه های مختلف، از جمله اخوان المسلمین، به تدریج نظراتشان را شفاف‌تر مطرح کنند.

16:37 نخست وزیر جدید مصر در مصاحبه‌اش با سی‌ان‌ان، درباره بازداشت خبرنگاران و فعالان مدنی در این کشور گفته است که "اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد، بدون قصد قبلی بوده است."

16:35 احمد شفیق، نخست وزیر جدید مصر در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان تاکید کرده است که حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر تا ماه سپتامبر، از سمتش کناره‌گیری نخواهد کرد.

16:25 وائل عباس در سایت توییتر نوشته است که وبلاگش بعد از انتشار مدارکی در باره وضعیت سلامت حسنی مبارک، ناپدید و حذف شده است.

16:15 شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای المصریه گزارش داده است که احمد الطیب، امام جماعت مسجد الأزهر مصر، تمام اقدامات و تلاش‌های بین‌المللی برای نفوذ و دخالت در امور دموکراتیک مصر را محکوم کرده است. این اظهارات او ظاهرا در واکنش به اظهارات مقامات کشورهای غربی و ایران مطرح شده است.

16:12 یکی از پیکارجویان حماس، ماجرای فرارش از زندانی در مصر را در جریان ناآرامی‌های اخیر این کشور شرح داده است. ایمان نوفل که از فرماندهان شاخه نظامی حماس است، گفت که اعضای خانواده‌های زندانیان مصر به زندان حمله کردند و بعد از شکستن در زندان و درگیری با نگهبانان، به همه زندانیان فرصت فرار دادند. از این عضو حماس، در زمان بازگشتش به غزه در روز شنبه، به عنوان یک قهرمان استقبال شد. او از یک تونل مخفی، از مصر به غزه رفت.

16:10 به گزارش جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی از میدان تحریر قاهره، با این که الان این شهر رو به تاریکی گذاشته است، در بین حاضران در میدان تحریر از تمام قشرهای جامعه مصر حضور دارند. پیر و جوان، مذهبی و سکولار، شهری و روستایی، همه حضور دارند و "به همین دلیل است که اگر در این میدان حضور داشته باشید، احساس می‌کنید که یک انقلاب واقعی در اینجا در جریان است."

16:00 به نوشته جان جنسن، حاضران در میدان تحریر قاهره الان برای کسانی که در اعتراضات اخیر جان خود را از دست داده‌اند، مراسم یادبود گرفته‌اند.

15:50 در گزارش منا، خبرگزاری دولتی مصر، از روند مذاکرات امروز آمده است که تمام طرف‌ها در این مذاکرات، بر سر انتقال آرام قدرت در چارچوب قانون اساسی به توافق رسیده‌اند.

15:44 گروه‌های مخالف دولت مصر از جمله اخوان المسلمین، پر نفوذترین گروه مخالف دولت این کشور، به پیشنهاد دولت مبنی بر تشکیل کمیته‌ای برای اصلاح قانون اساسی، واکنشی محتاطانه داشته‌اند. جزئیات بیشتر را در اینجا بخوانید.

15:25 در ادامه گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از اخوان المسلمین، آمده است که این گروه می‌گوید پیشنهاد دولت حسنی مبارک برای حضور اعضای گروه‌های مخالف دولت، در هیأت ناظر بر اصلاحات دموکراتیک در مصر، کافی نیست و نتیجه‌ای ندارد.

15:20 خبرگزاری فرانسه به نقل از گروه اخوان المسلمین گزارش داده است که "اصلاحات پیشنهادی دولت مصر –که ظاهرا در گفت‌وگوهای امروز صبح مطرح شده‌اند- کافی و رضایت‌بخش نیست."

15:15 سازمان عفو بین‌الملل درباره وضعیت یکی از کارکنان شرکت گوگل که طبق گزارش‌ها در قاهره بازداشت شده است، ابراز نگرانی کرده است. بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی، وائل غنیم را در روز ۲۸ ژانویه و در جریان تظاهرات مخالفان دولت در قاهره بازداشت کرده‌اند.

15:12 جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که معترضان در میدان تحریر قاهره که خواهان کناره‌گیری حسنی مبارک هستند، مصمم هستند که در صورت لزوم، برای ماه‌ها و تا زمان برآورده شدن خواسته‌شان، به اعتراض ادامه دهند.

15:10 به دنبال مذاکراتی که از امروز بین نمایندگان مخالفان دولت مصر و معاون رئیس جمهور این کشور شروع شده است، یکی از مقامات ارشد اخوان المسلمین گفت که این مذاکرات تنها در صورتی ادامه خواهد یافت که به خواسته‌های معترضان پاسخ داده شود. از جمله "رژیم حاکم در مصر هرچه سریع‌تر کنار رود که این موضوع شامل حال حسنی مبارک هم می‌شود."

14:57 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید که جمعیت معترض به دولت مصر، همچنان در میدان تحریر حضور دارند، ولی به تدریج زندگی عادی در قاهره به جریان افتاده و الان ترافیک معمول و خیابان‌های شلوغ در قاهره قابل مشاهده است.

14:38 به گفته خبرنگار ما، تشکیل هیأت تحقیق و تفحص درباره درگیری‌های روزهای گذشته در میدان تحریر قاهره، از دیگر مواردی است که در مذاکرات امروز در مصر مطرح شده است.

14:37 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید که در چارچوب مذاکرات مخالفان دولت با معاون رئیس جمهوری این کشور، فعلا توافق شده است که با برطرف شدن وضعیت اضطراری در این کشور، مقررات منع آمدوشد لغو شود و تظاهرکنندگان در صورت تمایل، بتوانند همچنان به اعتراضاتشان ادامه دهند.

14:35 به گزارش رویترز، ارزش پوند مصر بعد از آغاز مبادلات مربوط به این ارز پس از نزدیک به یک هفته توقف معاملات، کاهش یافته است. ولی میزان این کاهش به مراتب کمتر از پیش‌بینی‌ها بود. از جمله نرخ برابری دلار در این مبادلات، کمتر از ۶ پوند مصر گزارش شده است.

14:31 شبکه خبری الجزیره از بازداشت یکی از خبرنگارانش در قاهره خبر داده است. نیروهای پلیس، ایمن محی‌الدین را در میدان تحریر بازداشت کرده‌اند و هنوز معلوم نیست که او به کجا برده شده است. مسئولان شبکه الجزیره، خواهان آزادی سریع خبرنگارشان شده‌اند.

14:25 به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، تونی بلر، نماینده ویژه گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه و نخست وزیر اسبق بریتانیا گفته است که جنبش و اعتراض‌ها در مصر، سیاستمداران اسرائیل و فلسطین را آشفته کرده است و هر دو طرف نگران آن هستند که چه کسی قدرت را از حسنی مبارک تحویل می‌گیرد.

14:17 از این که همچنان برای پیگیری تحولات مصر با ما هستید، متشکریم. تجمع معترضان به دولت، همچنان در میدان تحریر قاهره ادامه دارد؛ اما از فارغ از خبرهای سیاسی، خبرگزاری فرانسه به نقل از مدیر سازمان آثار باستانی مصر گزارش داده است که ترمیم و بازسازی آثار باستانی نفیس این کشور که در جریان ناآرامی‌های اخیر قاهره، توسط غارتگران آسیب دیده بودند، شروع شده است.

14:02 جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که اعضای گروه‌های مخالف دولت مصر به او گفته‌اند که به نظرشان پیشنهاد دولت برای تشکیل کمیته‌ای به منظور بررسی اصلاحات قانون اساسی مصر، اقدامی جدی برای پایان دادن به اعتراض‌های اخیر به شمار نمی‌رود. آنها همچنان خواهان کناره‌گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر هستند.

13:48 مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در قاهره می‌گوید که با وجود آغاز مذاکرات نمایندگان مخالف دولت با معاون رئیس جمهوری مصر و نیز آغاز فعالیت عادی بانک‌ها در مصر، تعداد تجمع‌کنندگان در میدان تحریر قاهره کم نشده است و معترضان همچنان حضور منسجمی در میدان دارند؛ آنها در اطراف منطقه چادر زده‌اند و برای تامین نیازهای اولیه‌ای مثل مواد خوراکی، برنامه‌ریزی بیشتر و مشکلات کمتری دارند.

13:42 به دنبال درخواست مهدی کروبی و میرحسین موسوی از وزارت کشور ایران برای صدور مجوز راهپیمایی در اعلام حمایت از مردم مصر و تونس، سراج‌الدین میردامادی، تحلیلگر مسائل سیاسی، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این دو رهبر مخالف دولت ایران، با این درخواست توپ را در زمین حاکمیت انداخته‌اند، طوری که اگر حاکمیت به این درخواست جواب مثبت دهد، باید تأمین امنیت راهپیمایی را تضمین کند که در این صورت، این راهپیمایی ممکن است به بخشی از موج عدالت‌خواهی در خاورمیانه و کشورهای مسلمان تبدیل شود و اگر به این درخواست پاسخ منفی داده شود، نام حکومت ایران در کنار طرفداران افرادی مثل حسنی مبارک ثبت می‌شود که برخلاف اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنرانی نماز جمعه پیش است.

13:30 خبرگزاری فارس به نقل از منوچهر متکی، وزیر امور خارجه سابق ایران، گزارش کرده است که حاکمان مصر در طول نزدیک به چهار دهه به ملت مصر، فلسطین و جهان اسلام خیانت کرده‌اند.

13:26 آقای العریان گفته است که اخوان المسلمین "هر روز وضعیت مصر را بازبینی می‌کند و در صورتی که در تعاملات، صداقتی وجود نداشته باشد، تصمیم دیگری خواهد گرفت."

13:25 عصام العریان، یکی از مقامات ارشد اخوان المسلمین به بی‌بی‌سی گفته است که اخوان المسلمین، بخشی از گروه مخالفانی است که در حال مذاکره مستقیم با معاون رئیس جمهور مصر هستند. او گفت: "امیداریم کشور را به ثبات، امنیت و دموکراسی برسانیم که می‌تواند موفقیت، برابری، عدالت و شأن انسانی را برای تمام مردم مصر به همراه داشته باشد."

13:23 آخرین عکس‌های بی‌بی‌سی فارسی از سیزدهمین روز اعتراضات در مصر را در اینجا ببینید. سایت بی‌بی‌سی‌نیوز هم عکس‌های بیشتری از تحولات مصر دارد.

13:14 جمعیت معترض همچنان در میدان تحریر قاهره حضور دارند. به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، فضای جشن و شادی دوباره در بخشی از این میدان حاکم شده است و این بار، زنان و کودکان هم به پایکوبی مشغولند.

13:11 تلویزیون دولتی مصر گزارش داده است که در مذاکرات نمایندگان دولت مصر و مخالفان دولت، توافق شده است که کمیته‌ای برای بررسی اصلاحات قانون اساسی این کشور تشکیل شود.

13:07 جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که با وجود بارش باران، معترضان همچنان در میدان تحریر حضور دارند. خانواده‌های بیشتری به جمعیت حاضر در میدان تحریر پیوسته اند و کودکان و حتی نوزادان هم در بین آنها به چشم می‌خورد. او اضافه می کند: "حاضران در میدان تحریر در مواردی، به جشن و پایکوبی مشغولند که فضا را بیشتر به یک فستیوال تبدیل می‌کند تا صحنه اعتراض."

12:32 پل دنهار، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که سطح تانک‌های مستقر در میدان تحریر کاملا با شعارهایی علیه مبارک پوشانده شده است. افرادی هم که برای ادامه اعتراض‌ها در طول دیشب، در میدان تحریر بیدار بودند، الان در کنار خیابان خوابیده‌اند تا برای یک شب بیداری دیگر در این میدان آماده باشند. همینطور در مرکز میدان، معترضان با کنار هم گذاشتن صدها فنجان پلاستیکی سفید در کنار هم، به عربی نوشته اند: "برو به جهنم!"

12:57 نسرین، یکی از معترضان مصری که دیشب را در میدان تحریر قاهره سر کرده است، به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که در شرایط کنونی، مسیحیان و مسلمانان در کنار هم و بدون اختلافات پیشین، در میدان تحریر حضور دارند. او می‌گوید: "تا قبل از روز بیست و پنجم ژانویه، زنان در میدان مورد آزار قرار می‌گرفتند، ولی الان چنین رفتاری وجود ندارد." به نظر او جامعه مصر تغییر کرده است.

12:20 اگر در روزهای قبل با بخش "پوشش خبری لحظه به لحظه تحولات مصر" همراه بوده باشید، حتما سندمانکی، از وبلاگنویسان شناخته‌شده مصر که روز پنجشنبه هم بازداشت شده بود، آشنا هستید. او در آخرین مطلب وبلاگش در باره وضعیت قاهره نوشته است که "امروز با دو واقعیت مهم شروع شد. اول: استعفای گسترده چهره‌های مهم رژیم مبارک از سمت‌هایشان در حزب دموکراتیک ملی و دوم: تماس‌هایی که چندین نفر با من داشتند تا بدانند حرکت بعدی برای معترضان در میدان تحریر چه خواهد بود. آنها از این که تصویر روشنی از اقدامات بعدی ارائه نشده است، مایوس بودند و نیز نگران این بودند که اعتراض‌ها در مصر از جنب و جوش بیافتد و این موقعیت تاریخی، به‌تدریج کمرنگ شود و از بین برود.

12:14 در تصاویری که دقایقی پیش، تلویزیون دولتی مصر از مذاکرات مخالفان دولت با عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر منتشر کرد، محمد مورسی از اعضای اخوان المسلمین، سید البداوی، رهبر حزب الوفد و تعدادی از چهره‌های مستقل دیده می‌شدند. ۶ چهره جوان هم که تلویزیون دولتی مصر، نمایندگان جوانان حاضر در میدان تحریر قاهره معرفی کرد، از جمله مذاکره‌کنندگان بودند.

12:05 آخرین وضعیت در مصر: بانک‌های مصر برای اولین‌بار در طول یک هفته اخیر آغاز به کار کرده‌اند و گروه‌های مخالف دولت هم در حال مذاکره با عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر هستند. در عین حال، جمعیت معترضان در میدان تحریر همچنان حضور دارد و تانک‌ها در خیابان‌های قاهره به چشم می‌خورند.

12:00 لحظاتی پیش، تلویزیون دولتی مصر، تصاویری از مذاکرات عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر و چندین نفر از رهبران مخالفان دولت این کشور را پخش کرد.

11:55 برای پیگیری لحظه به لحظه تحولات مصر با ما همراه باشید. پل دنهار، خبرنگار بی‌بی‌سی که در میدان تحریر قاهره است، می‌گوید که "دستفروش‌های حاضر در اطراف منطقه، به فروش پرچم‌های مصر، چای، غذا و ذرت بوداده مشغولند. یکی از شعارهایی که دیروز جمعیت حاضر در میدان تحریر سر می‌دادند، این بود که "ما حوصله‌مان سر نمی‌رود؛ ما همینجا می‌مانیم" و به نظر می‌رسد که آنها بر سر حرفشان ایستاده‌اند، چون جمعیت میدان مدام در حال افزایش است.

11:43 کلر کرگ-نصر در باره شرایط کنونی شهر دهب، در وبلاگش نوشته است که وضعیت این شهر توریستی مصر به تدریج به وضعیت عادی برمی‌گردد؛ فعالیت پمپ بنزین این شهر تا حدی عادی شده است و زندگی دوباره در دهب جاری است. با این حال، بانک‌ها تعطیل هستند، در حالی که قبلا اعلام شده بود بانک‌های مصر امروز دست‌کم برای چند ساعت باز خواهند بود.

11:40 براساس گزارش‌های دریافتی، گفت‌وگوهای میان اخوان المسلمین، پرنفوذترین گروه مخالف در مصر، و نمایندگان دولت مصر آغاز شده است. جزئیات بیشتر را در اینجا بخوانید.

11:38 رابرت فیسک، از تحلیلگران پرسابقه بریتانیا در امور خاورمیانه، می‌گوید که دوره سختی برای حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر فرارسیده است؛ چون اگر او امروز یا تا آخر هفته از سمتش کنار برود، این سوال برای مردم مصر پیش خواهد آمد که چرا برای کنار گذاشتن دیکتاتوری مثل او، اینقدر صبر کرده اند؟ آقای فیسک در روزنامه ایندپندنت نوشته است:"مشکل این بود که زندگی دو نسل از مردم مصر در دوره حکومت اقتدارگرایانی مثل ناصر، سادات و مبارک سپری شد. اولین اقدام هر دیکتاتور هم این است که مردمش را از نظر سیاسی، در حد نابالغ و کودک نگه دارد؛ افرادی تابع که فرمانبردار و مطیع رهبری پدرسالار هستند و روزنامه‌هایی جعلی، انتخابات و وزیرانی تقلبی و وعده‌هایی ساختگی به آنها داده می‌شود. آقای فیسک اضافه کرده است که این، قدرت جوانان و فناوری بود که جمعیت تابع مصری را واداشت رشد کند، به بلوغ برسد و دست به این شورش اجتناب‌ناپذیر بزند.

11:35 یکی از مقامات رسمی بازار سهام مصر به خبرگزاری رویترز گفته است که این بازار در روز سه شنبه هم تعطیل خواهد بود.

11:31 از این که برای دنبال کردن آخرین خبرها از مصر با بی‌بی‌سی فارسی هستید، متشکریم. می‌توانید عکس‌هایی را که مهرداد فرهمند، خبرنگار ما از قاهره ارسال کرده است، از اینجا ببینید.

11:22 به گفته تیم ویلکاکس، خبرنگار بی‌بی‌سی، زندگی در قاهره در حال برگشت به شرایط قبل از اعتراضات در این کشور است. ترافیک در خیابان‌های شهر به چشم می‌خورد و فعالیت بانک‌ها از سر گرفته شده است.

11:15 خبرهای بیشتری از عروسی در میدان تحریر قاهره؛ این خبر در سایت توییتر به شدت مورد توجه بوده و این عکس به عنوان یکی از اولین عکس‌های زوجی که در این میدان جشن گرفته‌اند، دست به دست می‌شود. ظاهرا آنها در کنار یکی از تانک‌های مستقر در خیابان‌های قاهره، عکس انداخته‌اند. بی‌بی‌سی در حال بررسی صحت این خبر است.

11:13 به گفته لارا ستراکیان، خبرنگار ای بی سی نیوز، جمعیت همچنان در میدان تحریر در حال جمع شدن است و البته خبرهایی هم درباره احتمال برگزاری یک مراسم عروسی در بین تجمع‌کنندگان منتشر شده است.

11:10 به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره، نیروهای نظامی به دنبال باز کردن مسیرهای میدان تحریر بوده‌اند تا وضعیت در این منطقه به روال عادی برگردد، ولی تجمع‌کنندگان مانع شده‌اند.

11:03 به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که از مشارکت اخوان المسلمین در مذاکرات مرتبط با شرایط سیاسی مصر استقبال می‌کند.

10:57 به گفته پل دنهار، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره، چندین صد نفر همچنان در میدان تحریر قاهره حضور دارند و در حال شعار دادن و خواندن سرود هستند، طوری که به نظر می‌رسد این میدان در حال تبدیل شدن به صحنه یک فستیوال موسیقی است.

10:40 بر اساس گزارش‌ها، مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران، در نامه‌ای مشترک به وزارت کشور ایران، برای برگزاری راهپیمایی در حمایت از مردم مصر و تونس درخواست مجوز کرده‌اند.

10:35 لیز دوست، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید صف های طولانی در برابر بانک ها شکل گرفته است. او می گوید پلیس بدون مجوز اجازه فیلمبرداری نمی دهد.

10:31 بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل انتقال منظم قدرت در مصر را برای روند صلح خاورمیانه ضروری دانسته و گفته است مصر نقش بسیار مهمی در این روند داشته است.

10:08 ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا به بی بی سی گفته است "تصمیم گیری برای ترک قدرت از سوی مبارک با ما نیست." او گفته است "ما حق داریم مواردی را یادآور شویم اما نمی توانیم رئیس جمهور مصر را انتخاب کنیم."

10:06 علی سعیدی، نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران گفته است بیداری مردم تونس و مصر جزئی از دستاوردهای بین المللی انقلاب مردمی ایران است.

10:03 لارا ستراکیان، خبرنگار ای بی سی نیوز می گوید قرار است مراسم عروسی یک زوج در میدان تحریر برگزار شود.

9:59 روزنامه الحیات می گوید مصر، بحرین، اردن و یمن از عراق خواستار تعویق اجلاس اتحادیه عرب شده اند که قرار است ماه آینده میلادی در بغداد برگزار شود.

9:51 یان پنل، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید مسیحیان قبطی، مراسم دعای روز یکشنبه خود را در میدان تحریر برگزار کرده اند. او می گوید جمعیت مسلمان حاضر در میدان، شعارهایی مبنی بر وحدت در مصر سر می دادند.

9:38 در حالی که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا تلاش می کند تا راهی برای حل بحران مصر بیابد، روزنامه هاآرتص اسرائیل هشدار داده که اگر حسنی مبارک، الان از قدرت کناره گیری کند، به ضرر آمریکا تمام می شود. تحلیلگر این روزنامه می نویسد که بدون مبارک، قدرت و نفوذ آمریکا در خاورمیانه کاهش می یابد.

9:21 نیک رابرتسون، خبرنگار سی ان ان در اسکندریه می گوید اوضاع این شهر به حالت عادی بازگشته و بانک ها باز شده اند و صف هایی جلوی خودپردازها شکل گرفته. او می گوید پلیس، کنترل ترافیک شهر را به عهده گرفته است.

9:16 قائم مقام وزیر اطلاعات ایران گفته است "فقدان سه عنصر رهبری، روحانیت و توسل به فرهنگ اهل بیت (ع)، قیام گسترده مردم مصر را آسیب پذیر کرده است."

9:12 تصاویری از صف های طولانی در برابر بانک ها در قاهره منتشر شده است.

9:08 شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل از حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر ستایش به عمل آورده است. آقای پرز گفته است خدمات آقای مبارک به صلح، هرگز فراموش نخواهد شد.

9:03 آرون دیوید میلر، که مشاور چند وزیر خارجه آمریکا در مورد روند صلح خاورمیانه بوده، می گوید این هراس در اسرائیل وجود دارد که خروج حسنی مبارک از قدرت، روابط اسرائیل با مصر را بی ثبات می کند.

8:57 مصطفی محمدنجار، وزیر کشور ایران گفته است "رژیم فعلی مصر نوکر آمریکا و حافظ منافع رژیم صهیونیستی است."

8:47 سیاست دولت آمریکا در قبال تحولات مصر، طی بیست و چهار ساعت گذشته با ابهاماتی رو به رو بوده. اظهارات سفیر سابق آمریکا در مصر که به عنوان نماینده باراک اوباما به قاهره سفر کرده بود، به عنوان عقیده شخصی او عنوان شد و دیک چنی، معاون رئیس جمهور آمریکا در دوران جورج بوش هم، اقای مبارک را "دوست و متحدی خوب" برای آمریکا خوانده است.

8:44 سرلشکر رحیم صفوی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران گفته است "سرعت برق آسای انقلاب مردم مصر، توسط آمریکایی ها و صهیونیست ها قابل کنترل نیست."

8:39 یان پنل، خبرنگار بی بی سی می گوید ارتش مانع از رساندن غذا به معترضان میدان تحریر می شود. خبرنگار ما می گوید مردم، با خشم می گویند ارتش می خواهد معترضان را گرسنه نگه دارد.

8:37 جیم میور، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید بسیاری از معترضان، شب را جلوی تانک ها سپری کردند تا مانع از پیشروی تانک ها به میدان شوند. خبرنگار بی بی سی می گوید رابطه معترضان با ارتش کماکان خوب است و مردم حاضر در میدان بر این باورند که ارتش با تانک های خود وارد میدان نمی شود ولی اگر ارتش دست به چنین اقدامی بزند، آنها آماده هستند تا خود را زیر چرخ های تانک ها بیاندازند.

8:35 معترضان میدان تحریر می گویند این میدان را ترک نمی کنند اما با بازگشایی بانک ها و مراکز تجاری، این هراس وجود دارد که ارتش به مقابله با معترضان خواهد پرداخت.

8:31 منابع خبری می گویند گروهی از مسیحیان قبطی مصر امروز در میدان تحریر حضور خواهند یافت تا به معترضان ضد دولتی بپیوندند.

8:26 جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید اخوان المسلمین با قبول مذاکره، دست به قمار بزرگی زده است. خبرنگار بی بی سی می گوید به شهرت و اعتبار این گروه اسلامگرا، به دلیل عدم حضور محسوس در ناآرامی ها، "ضربه اساسی" وارد شده است.

8:25 اخوان المسلمین امروز با دولت وارد مذاکره می شود. این امر در حالی صورت می گیرد که آنها پیش از این برای مذاکره شرط تعیین کرده و گفته بودند تنها در صورت کناره گیری حسنی مبارک از قدرت، وارد مذاکره می شوند.

8:23 ارتش شب گذشته سعی کرد معترضان را به گوشه ای از میدان هدایت کند تا این میدان اصلی پایتخت را برای استفاده عموم آماده کند اما مقاومت معترضان مانع از این کار شد.

8:22 معترضان ضد دولتی کماکان در میدان تحریر قاهره حضور دارند و از ترک محل به رغم درخواست ارتش خودداری می کنند.

در سیزدهمین روز تظاهرات علیه حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، قرار است امروز، یکشنبه، ششم فوریه، هفده بهمن، گروه های مخالف با نمایندگان دولت وارد مذاکره شوند. با ما برای پیگیری آخرین تحولات سیاسی مصر همراه باشید.