هیگ 'برای اعلام حمایت بریتانیا از دموکراسی' وارد تونس شد

ویلیام هیگ حق نشر عکس FCO
Image caption هیگ آمادگی بریتانیا برای حمایت مالی از اصلاحات را به اطلاع کشورهای منطقه می رساند

وزیر امور خارجه بریتانیا برای دیدار و ملاقات با مقامات دولت انتقالی تونس وارد این کشور شده است.

روز سه شنبه، 19 بهمن (8 فوریه)، سایت وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد که ویلیام هیگ، وزیر خارجه، در سفر به تونس با رهبران دولت انتقالی این کشور دیدار می کند و "حمایت بریتانیا از آرمانهای دموکراتیک تونس" را به آگاهی آنان می رساند.

سفر به تونس نخستین مرحله از دیدار سه روزه آقای هیگ از کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه است که در هفته های اخیر، شاهد تحولات بی سابقه سیاسی به خصوص ابراز علنی مطالبات مردم در زمینه اصلاحات سیاسی بوده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا در اطلاعیه خود گفته است که ویلیام هیگ "همزمان با بروز فرصت های عظیم در منطقه" از پنج کشور دیدن خواهد کرد.

محور اصلی مذاکرات وزیر خارجه بریتانیا در این سفر به جریان افتادن روند فضای باز سیاسی و توسعه اقتصادی با توجه به وقایع اخیر در مصر و تونس توصیف شده است.

قرار است آقای هیگ در طول دیدار از تونس با شخصیت های اصلی دولت انتقالی، از جمله محمد غنوشی، نخست وزیر، و محمد نوری جوینی، وزیر همکاری های بین المللی، ملاقات و گفتگو کند.

به گزارش وزارت خارجه بریتانیا، ویلیام هیگ در این دیدارها، حمایت مالی دولت خود از اصلاحات در تمامی منطقه خاورمیانه، از جمله تونس را مطرح خواهد کرد و به خصوص بر اصلاحات در زمینه تامین حقوق قضایی شهروندان، پیشبرد آزادی بیان، تقویت روندهای دموکراتیک و استقرار جامعه مدنی تاکید خواهد نهاد.

وزارت امور خارجه بریتانیا در اطلاعیه خود افزوده است که دولت ائتلافی این کشور از زمان آغاز به کار، زمان قابل توجهی را به تقویت مشارکت تاریخی بریتانیا در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس اختصاص داده و این اقدامات را بخشی از سیاست بلند بریتانیا در منطقه می داند.

دولت بریتانیا در نظر دارد به اقدامات خود در تقویت روابط خود با کشورهای منطقه ادامه دهد.

افشای سفر وزیر خارجه در تویتر

به دلایل امنیتی، قرار بود خبر سفر ویلیام هیگ به تونس تا زمان ورود او به این کشور انتشار نیابد اما به گزارش خبرگزاری پرس اسوسیشن، آقای هیگ با ارسال پیام به تویتر، شش ساعت قبل از ورود به تونس خبر آن را منتشر کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption قیام مردم تونس تحولاتی بی سابقه را در منطقه به جریان انداخته است

براساس این گزارش، وزیر خارجه بریتانیا در پیامی که برای چند هزار نفر از مخاطبان خود ارسال داشت نوشت: "عزیمت به تونس برای ملاقات با دولت انتقالی و ابراز حمایت بریتانیا از مردم تونس و آمال آنها برای دموکراسی."

وزارت خارجه نام کشورهای دیگری را که وزیر خارجه به آنها سفر می کند فاش نکرده است.

سفر ویلیام هیگ به تونس نخستین دیدار یک مقام ارشد غربی از این کشور از زمان سقوط حکومت زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق، است.

روز 14 ژانویه، آقای بن علی که باچند هفته تظاهرات اعتراضی مردم علیه حکومت بیست و سه ساله خود مواجه بود، سرانجام تصمیم گرفت به مقصد عربستان سعودی از کشور خارج شود.

کناره گیری آقای بن علی که حاکی از موفقیت حرکت اعتراضی مردم علیه حکومت او بود، تحولات کم سابقه ای را در منطقه به دنبال داشته که از آن جمله می توان به تظاهرات چند هفته ای مصر، تغییر دولت در اردن، تظاهرات در مخالفت با رئیس جمهوری یمن و حتی گزارش هایی از اعتراض در کشورهایی مانند سوریه و لیبی اشاره کرد.

در حال حاضر، اداره امور تونس را دولت انتقالی آقای غنوشی، از سیاستمداران با سابقه در دوران زمامداری زین العابدین بن علی، در دست دارد.

آقای غنوشی وعده داده است که انتخابات آزاد را ظرف شش ماه برگزار کند و با تکمیل فرآیند انتقال قدرت به دولت منتخب مردم، از سیاست کناره بگیرد.

اگرچه هنوز هم تظاهرات پراکنده در تونس ادامه دارد، اما اواخر هفته گذشته وزارت خارجه بریتانیا توصیه قبلی خود در مورد خودداری شهروندان بریتانیایی از انجام سفرهای غیرضروری را به نشانه بازگشت شرایط عادی به تونس لغو کرد.

تونس از کشورهای مورد علاقه بسیاری از توریست های بریتانیایی است.

مطالب مرتبط