برنامه تفریحی تاجیکی، ۴ فوریه

با درود!

به برنامه تفریحی تاجیکی بی بی سی خوش آمدید.

این هفته برنامه را من زرینه، با کمک همکارانم آرزوی کریم و علیشیر آخون آماده کردم.

مطالب برنامه تفریحی این هفته این گونه است:

حق نشر عکس BBC World Service

نخست‌نمایش فیلم کودکانه "افسانه خواب" در دوشنبه.

نمایشنامه‌های اپرا و باله برای کودکان

حق نشر عکس BBC World Service

آمادگی دو گروه هنری برای شرکت در دو جشنواره کشور هند

حق نشر عکس BBC World Service

آثارخانه محلی در ولایت ختلان و مشکلات فعالیت آن.

حق نشر عکس BBC World Service

کرامت حاجی یوا، آوازخوان محبوب از ولایت سغد تاجیکستان در مهمانی برنامه ما

حق نشر عکس BBC World Service

نخستین کنسرت گروه نوتأسیس فیلارمونی تاجیکستان در تالار نمایش کنسرتی این مؤسسه فرهنگی در دوشنبه.

به دختران جوان آموزش امر ضروریست!

مرکز ویژه سازمان غیردولتی موسوم به «غمخواری» در شهر قُرغان‌تپه می‌گوید، همه‌روزه دهها نفر از زنان جوان به خاطر گرفتن مشورت حقوقی و روانی به نزد مسئولان این مرکز می‌آید.

آرزوی کریم، همکارم نیز آن جا بود و با عده‌ای از باشندگان این مرکز صحبت کرده و نتیجه‌گیری کرده است که آموزش و پرورش برای دختران جوان امر ضروری بوده است.

مسئولین این مرکز می‌گویند که بیشتر زنان جوان با مشکلات خانوادگی روبرو هستند و یکی از دشواری های اصلی این زنان، اعمال خشونت علیه آنها در خانواده بوده است.

در مرکز زنی مشغول صحبت با روان‌شناس بود که می‌گفت در جوانی با ورزش های مختلف مشغول بوده است، ولی حالا با پنج فرزندش سرگردان است و حتی سرپناه نیز نداشته است.

حق نشر عکس BBC World Service

ملاحت عثماناوا، مسئول مرکز ویژه زنان می‌گوید، بیش از ۵۰ در صد مراجعه کنندگان به مرکز آنها را زنان و دختران جوان تشکیل می‌دهند که در گذشته تحصیل را بعد از مدارس همگانی ادامه نداده و ازدواج کرده‌اند. به گفته وی بیشتر این دختران از آن که برای ادامه تحصیل به دانشگاه های عالی نرفته‌اند، پشیمان هستند.

ملاحت بانو افزود، بیشتر این دختران از حقوق های خود بی‌خبرند و در صورت رخ دادن حوادثی با آنها نمی‌دانند که از خودشان چه طور حمایت کنند.

رخشانه شاهیناوا، روان‌شناس مرکز می‌گوید که زن ها نیاز به دستگیری روحی نیز دارند.

در همین حال اداره ثبت احوال شهروندی ولایت گفته است که موارد طلاق در میان خانواده‌ها، بخصوص خانواده‌های جوان در حال افزایش بوده است.

فیلم جدید برای کودکان

در تالار نمایش سینمای تاجیکستان نخست‌نمایش فیلم کودکان با نام "افسانه خواب" برگزار شد.

حق نشر عکس BBC World Service

من هم رفتم آن جا و از حال و هوای مراسم باخبر شدم و با عده‌ای از آفرندگان فیلم صحبت کردم.

محتوای اصلی فیلم "افسانه خواب"، دعوای والدان با کودکانی است که بیشتر اوقات خود را در مراکز کامپیوتری مشغول بازی های مختلف می‌گذرانند و از مدرسه در کنار می‌مانند.

حق نشر عکس BBC World Service

در مراسم قبل از نمایش فیلم هنرمندان جوان و سابقه داری که در این فیلم نقش های اصلی را اجرا کرده بودند، روی صحنه آمدند.

حق نشر عکس BBC World Service

محبت ستاری، کارگردان و نویسنده داستان فیلم برای تماشاچیان جزئیات تهیه فیلم از جمله مشکلات ناشی از کار با کودکان هنرمند را شرح داد.

حق نشر عکس BBC World Service

عیدیبیک میرزایف، آموزگار تاجیک و اجراکننده نقش آموزگار در این فیلم می‌گوید که با امر تصادف در این فیلم نقش آفریده است.

آقای میرزایف افزود که همراه با دو کودک خود برای شرکت در آزمون نقش ها آمده بود و کارگردان از وی نیز عکس گرفت.

حق نشر عکس BBC World Service

به گفته وی، سپس به او نیز اطّلاع دادند که وی در این فیلم نقش خواهد آفرید و همین تور آقای میرزایف هنرمند شد.

نقش یکی از قهرمانان اصلی فیلم را که اکبر نام دارد امیدجان میرزایف اجرا می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

نفیسه، جوانترین هنرپیشه فیلم است که در "افسانه خواب" نقش گیسو را ‌بازی کرده است.

آثارخانه و مشکلات نگهداری آثار تاریخی

ریاست ولایت ختلان از وضع نگاهداری نگاره‌های تاریخی در آثارخانه کشورشناسی ولایت ختلان نگران است، زیرا بسیاری از اشیای تاریخی در این این مکان بر اثر سردی در زمستان و گرمی در تابستان خراب شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

سفرماه یتیماوا، رئیس این آثارخانه گفت، آنها بیشتر عکس های شخصیت های معروف و عکس های تاریخی را که در این آثارخانه در گذشته محفوظ بودند، از دست داده‌اند. خانم یتیماوا افزود، آثارخانه کشورشناسی ولایت ختلان یکی از بزرگترین آثارخانه‌های تاجیکستان بود، ولی تالار آن از مرکز شهر فرغانتپه در مکان دوری قرار گرفته است و از این رو، آمد و رفت تماشاگران به این آثارخانه خیلی اندک است.

حق نشر عکس BBC World Service

اما کارمندان آثارخانه از حکومت ولایت انتظار دارند تا آنها را به زودی به بنای جدید آثارخانه که در حال بنیاد است، کوچ دهند. آنها می‌گوید که با درنظرداشت مشکلاتی ناشی از نگهداری مصوره‌ها، مقداری از یادگاری های تاریخی در آثارخانه‌های دیگر تاجیکستان محفوظ هستند.

رقص و ترانه‌های صوفیانه تاجیکان برای مردم هند

دلبر، رقاصه گروه "چمنارا" می‌گوید که بار نخست است به هند می‌رود و فرهنگ این کشور را خیلی دوست دارد.

وی همراه با گروه موسیقی "صدای سغد" قرار است، در شهر دهلی، پایتخت هند در جشنواره موسوم به "Surajkund crafts mela festival" شرکت خواهند کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

مدینه بانو یکی دیگر از رقصنده‌های گروه "صدای سغد" است که در این جشنواره شرکت خواهد کرد. وی می‌گوید که آنها در جشنواره هشت نوع رقص تاجیکی را اجرا می کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

خیر‌الله دادابایف، عضو دیگر گروه "صدای سغد" و نوازنده دف است. وی می‌گوید که این گروه ده سال باز فعالیت می‌کند و نخستین بار است که به سفر هند می‌رود.

و همچنین گروه دیگری که افضلشاه شادی و قربان‌علی رحمان شامل آن هستند، روز 4 فوریه در شهر کلکته هند در جشنواره ترانه‌خوانی صوفیانه شرکت می‌کنند.

نمایشنامه‌های اپرا و باله برای کودکان

و در یک ماه تعطیلات زمستانه شاگردان مدارس همگانی برای تماشای نمایشنامه‌ها به تئاترهای دوشنبه می‌رفتند؛ از جمله تئاتر اپرا و باله به نام صدرالدین عینی برای کودکان و نوجوانان نمایشنامه‌ها و برنامه‌های خوبی را به اجرا در آوردند.

حق نشر عکس BBC World Service

عزت‌الله صمد، معاون رئیس تئاتر می‌گوید که در یک ماه تعطیل زمستانه آنها نمایشنامه‌های زیادی را پیشکش تماشاچیان جوان کرده‌اند.

از جمله به گفته وی نمایشنامه‌های "بزک جنگیلپا، "ماهرو و اژدهار"، "موسیقینوازان بریمین" را برای کودکان و نوجوانان به نمایش گذاشتند.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای صمد افزود که آنها همچنین قسمت هایی را از باله "شیلکونچیک" چییکوفسکی که در آن شاگردان دانشکده باله شهر پرم روسیه نقش بازیده‌اند، برای تماشاچیان نمایش دادند.

و این مسئول تئاتر می‌گوید که در روزهای تجلیل از سال نو و بعد آن، هنرمندان تئاتر نمایشنامه ویژه سال نوی را پیشکش کودکان کردند.

آوازخوان ترانه‌های کلاسیک تاجیک در مهمانی ما

کرامت خاجی یوا - آوازخوان محبوب تاجیک، ادامه‌‌دهنده و احیاگر موسیقی سنتی تاجیک، شش‌مقامسرای ممتاز 60 ساله شد. بانو کرامت معمولاً ترانه‌سرایی شش‌مقام نوع کلاسیک تاجیکان می‌باشد و علیشیر آخون همکارم با خانم حاجی یوا صحبتی کرده است و این گزارش را برایمان تقدیم داشته است.

کرامت حاجی یوا، هنوز در گذشته، در زمان اتحاد شوروی با سبک و اسلوب ویژه‌ای ترانه ایجاد می‌کرد. وی با سرودن ترانه‌های «رنجیده‌ای»، «بیا لیلا»، «تو در ساغه کیستی» به دل مخلصانش جای گرفته، سزاوار احترام آنها گشته بود.

حق نشر عکس BBC World Service

مهر و محبت کرامت بانو به آوازخوانی هنوز از دوره طفلی‌اش شروع شده است و در زمان تحصیل در مدرسه از استادش عورونبای ددابایف - رباب‌نواز مشهور نازکی‌ها رباب‌نوازی را آموخته بود.

کرامت حاجی یوا فعالیت حرفه‌ای خود را از تئاتر مضحکه و موسیقی به نام کمال خجندی شهر خجند آغاز کرده است و تا حالا در این تئاتر فعالیت می کند.

در مراسم تجلیل از جشنواره کرامت حاجی یوا - جوربیک نبی‌اف، دوران الیمت اف، تولقین تاجیبایف، استادان بزرگ آوازخوانی سنتی و شش‌مقام شرکت و آوازخوانی کردند.

جوربیک نبی‌اف - استاد شش‌مقام سرایان تاجیک از خدمت‌های بزرگ کرامت حاجی یوا در رشد این عرصه یادآوری کرده، او را در ایجاد سرودهای سنتی بی‌همتا خواند.

روزانه خانم کرامت را در راه‌های شهر خجند اکثر ماشین‌سوار می‌بینند و او را از اتومبیلش می‌شناسند، تمغه گاز-24 «ووگا» که آن را این زن هنرمند 30 سال قبل به 45 هزار روبل خریداری کرده است. وی می‌گوید که این ماشینش را خیلی دوست دارد و هیچ گاه به دیگر اتومبیل عوض نخواهد کرد.

نخستین کنسرت گروه نوتأسیس

من این مطلب را در تالار نمایش کنسرتی فیلارمونی تاجیکستان آماده کردم. آن جایی که در اوایل هفته نخستین کنسرت یک گروه نوتأسیس برگزار شد.

حق نشر عکس BBC World Service

این کنسرت با شرکت سه آوازخوان این گروه، احنظر حلاوت اف، غلامشاه سفراف و طاهر قیزیل اف پیشکش تماشاچیان شد.

رقصندگان فیلارمونی در کنسرت رقص های مردمی تاجیکی و افغانی را اجرا کردند.

به جز از سه آوازخوان در این گروه چهار نوازنده دیگر فعالیت هنری می‌کنند.

امیربیک موسی، رهبر بدیعی فیلارمونی دولتی تاجیکستان به نام اکه‌شریف جوره‌یف می‌گوید که هرچند این گروه از ماه نوامبر سال گذشته فعالیتش را در فیلارمونی آغاز کرد، ولی تا حال گروه اسم مشخصی را نگرفته است.

به گفته رهبران این مؤسسه فرهنگی، هدف از تأسیس این گروه در فیلارمونی، رشد فرهنگ و هنر مردمی مناطق مختلف تاجیکستان بوده است.

به گفته وی، مسئولان فیلارمونی و وزارت فرهنگ قرار است به زودی در یک نشست ویژه به این گروه نام موافقی را پیدا کنند.

غلامشاه سفراف، آوازخوان گروه می‌گوید که آنها از آغاز تصمیم گرفتند که نام گروه را "بام جهان" گذارند. ولی وی افزود که برخی دیگر از اسم ها نیز برای آنها پیشنهاد شده است و آنها در صدد سفر هنری به اسپانیا هستند. قرار است، تا آن زمان نام گروه مشخص شود.

حق نشر عکس BBC World Service

حقنظر هلاوت اف، آوازخوان این گروه می‌گوید که تصمیم گرفت که به خاطر بهبودی فعالیتشان، هنرنمایی خویش را در دوشنبه مرکز تاجیکستان ادامه بخشد. آقای هلاوت اف قبلاً در تئاتر به نام مهربان نظراف شهر خاروغ کار می‌کرد.

تشکر از آن که به صحفه ما سر زدید و تا برنامه‌های بعدی بدروووووووووووووود!

مطالب مرتبط