مبارک هیات اصلاحات قانون اساسی تشکیل می دهد

حسنی مبارک حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان تاکید دارند که برای پایان دادن به اعتراضشان حسنی مبارک باید از ریاست جمهوری مصر کنار برود

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، فرمان تشکیل کمیته ویژه بررسی اصلاحات در قانون اساسی مصر را صادر کرده است.

این کمیته ویژه، تا قبل از برگزاری انتخابات مصر در سال جاری میلادی، پیشنهادات مربوط به اصلاح قانون اساسی را ارائه خواهد کرد.

تشکیل این کمیته یکی از مواردی بود که گفته می شد در مذاکرات نمایندگان مخالفان دولت مصر با معاون رئیس جمهوری این کشور مورد توافق طرفین بوده است.

عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر که خبر تشکیل این کمیته را در تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد، همچنین گفت که حسنی مبارک از نخست وزیر مصر خواسته است که کمیته جداگانه ای را تشکیل دهد تا اصلاحات پیشنهادی را اجرایی کند.

به گفته خبرنگاران، اعلام خبر تشکیل این دو کمیته، تازه ترین امتیازهایی است که مقامات رسمی مصر برای پایان دادن به اعتراضات ضددولتی در این کشور به مخالفان داده‌اند، ولی بر اساس گزارش‌ها، تجمع هزاران نفر از معترضان همچنان در میدان تحریر قاهره ادامه دارد. هرچند نیروهای پلیس سعی کرده‌اند آنها را محدود کنند تا رفت‌وآمد خودروها در محدوده این میدان راحت‌تر انجام شود.

معترضان همچنان تاکید دارند که برای پایان دادن به اعتراضشان، حسنی مبارک باید از ریاست جمهوری مصر کنار برود.

پنهان‌سازی آمار واقعی کشته‌شدگان

بر اساس اعلام سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در جریان اعتراض‌های ضددولتی در مصر، نزدیک به ۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند، اما به نظر می رسد مراکز ارائه‌دهنده خدمات درمانی در مصر سعی کرده‌اند واقعیت را درباره وسعت و میزان تلفات پنهان کنند.

یک سخنگوی دیده‌بان حقوق بشر گفته است که مسئولان بیمارستان‌های مصر تحت فشار بوده‌اند تا تعداد تلفات را کمتر از میزان واقعی نشان دهند، چون بیم آن می‌رفته که در صورت اعلام تعداد واقعی کشته‌شدگان، اعتراض‌ها شدت بیشتری پیدا کند.

هبه مرایف، از پژوهشگران دیده‌بان حقوق بشر به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفته است که بیشترین آمار تلفات در جریان اعتراض‌های اخیر در مصر، متعلق به روزهای جمعه و شنبه (۲۸ و ۲۹ ژانویه) بوده است و بیشتر کشته‌شدگان هم بر اثر اصابت مستقیم گلوله جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته خانم مرایف، "شلیک گلوله‌های گاز اشک آور از فاصله نزدیک" علت مرگ تعدادی از معترضان بوده است؛ به این ترتیب که "نیروهای پلیس به جای شلیک این نوع گلوله‌ها به هوا، آنها را مستقیم به داخل جمعیت معترضان شلیک کرده‌اند."

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که اطلاعات مربوط به تعداد تلفات در جریان اعتراض‌های اخیر مصر را با بررسی و جمع‌آوری تدریجی از سردخانه‌های قاهره، اسکندریه و سوئز به دست آورده است.

Image caption عمر سلیمان در مذاکرات اخیر با نمایندگان مخالفان دولت مصر حضور داشت

"اسرائیل عمرسلیمان را گزینه مناسبی می داند"

بر اساس مدارکی که به تازگی توسط سایت ویکی‌لیکس و در روزنامه بریتانیایی دیلی‌تلگراف منتشر شده است، در یکی از پیام‌هایی که بین دیپلمات‌های آمریکایی ردوبدل شده، آمده است که دولت اسرائیل، عمر سلیمان، معاون جدید رئیس جمهوری مصر را گزینه مناسبی برای جایگزینی حسنی مبارک می‌داند.

در این پیام که در سال ۲۰۰۸ میلادی ارسال شده، به نقل از یک مقام رسمی آمریکا آمده است که دولت اسرائیل، با دورنمای این‌که آقای سلیمان رهبر آینده مصر شود، مشکلی ندارد.

همچنین در این مدارک که بعد از مذاکرات نمایندگان دولت‌های اسرائیل و مصر تنظیم شده‌اند، به نقل از یکی از مقامات رسمی اسرائیل آمده است که اعضای هیات اسرائیلی از ظاهر سالخورده و سخنرانی بریده بریده حسنی مبارک شگفت زده شده بودند.

مطالب مرتبط